Częste farbowanie włosów, suszenie ich czy też używanie prostownicy bądź lokówki nadwyręża strukturę włosów i nierzadko powoduje ich przesuszenie. Stosowanie tych zabiegów prowadzi bowiem do otwarcia się łuski włosa, przez co jest on bardziej narażony na uszkodzenie.

Suche włosy są zmorą niejednej osoby. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym można przywrócić im ich naturalny wygląd oraz kondycję. Co na suche włosy? Szukaj odpowiedzi na to pytanie i inne w poniższym tekście.

Suche włosy – przyczyny

Powodów, które prowadzą do przesuszenia i puszenia się włosów, jest wiele. Oto kilka przykładowych.

  • Częste poddawanie włosów zabiegom z użyciem wysokiej temperatury – jeżeli często suszysz włosy suszarką albo używasz prostownicy czy lokówki, a nie pamiętasz o należytej pielęgnacji, może się zdarzyć, że dojdzie do przesuszenia włosów, a tym samym puszenia się. Zła kondycja włosów będzie wymagać teraz od ciebie szeregu działań. Przywrócenie prawidłowej struktury włosa jest zabiegiem żmudnym, ale warto się go podjąć.
  • Częste poddawanie włosów zabiegom z użyciem środków chemicznych – jeżeli często farbujesz włosy, powinnaś być przygotowana na to, że mogą one ulec przesuszeniu. Nowoczesne technologie w farbach do włosów sprawiają, że zabieg ten jest coraz bardziej bezpieczny dla struktury włosa. Mniejsza ilość amoniaku czy zwiększenie ilości olejków to dobry krok w pielęgnacji włosów, ale jednak niewystarczający, jeśli odpowiednio nie zadba się o nie. Nie zmienia to bowiem faktu, że jeżeli poddajesz włosy rozjaśnianiu czy dekoloryzacji, powinnaś liczyć się z tym, że później trzeba będzie długo je pielęgnować, by powróciły do dawnej kondycji.

Dekoloryzacja lub rozjaśnienie są zabiegami bardzo inwazyjnymi, które najczęściej prowadzą do przesuszenia włosów. Dlatego jeżeli decydujesz się na radykalną zmianę koloru, np. z ciemnego na jasny blond, najlepiej rób to stopniowo. Podobnie jeśli marzysz o lokach, lepiej wybierz nowoczesny typ trwałej przy użyciu naturalnych składników albo zdecyduj się na wałki, których możesz używać samodzielnie w domu.

  • Niewłaściwie dobrane środki pielęgnacji – pamiętaj, by zawsze dokładnie czytać etykiety na kosmetykach do włosów, nie kieruj się wyglądem ani opakowaniem szamponu czy odżywki. Złe kosmetyki mogą bowiem przyczynić się do przesuszenia włosów. Pielęgnacja wymaga kosmetyków przeznaczonych do określonego ich typu, dlatego jeżeli nie jesteś pewna, jakich preparatów powinnaś używać, zawsze możesz wybrać się do trychologa po poradę w tej kwestii. Specjalista pomoże ci dobrać odpowiedni do kondycji twoich włosów szampon, maskę czy odżywkę.
  • Uboga dieta – ma ona ogromny wpływ na wygląd skóry, paznokci, a także włosów. Jeżeli brakuje w niej tak podstawowych składników, jak kwasy omega–3, witaminy A i E czy kwasy tłuszczowe, istnieje duże ryzyko, że będziesz mieć włosy suche.
  • Czynniki środowiskowe, takie jak suche powietrze w pokoju, klimatyzacja czy silne słońce mają ogromny wpływ na wygląd twoich włosów i ich kondycję. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, dlatego np. w okresie zimowym, gdy ogrzewa się mieszkanie czy dom, warto dodatkowo nawilżać włosy. Można używać maski kupionej w sklepie albo samodzielnie wykonanej w domu.
Zobacz też:
Plastry do depilacji – skuteczny sposób na usuwanie owłosienia. Ale nie dla każdego!

Jak nawilżyć bardzo suche włosy?

Sposób na suche włosy – jest ich przynajmniej kilka. Oto kilka wskazówek, jak przywrócić włosom ich pierwotną kondycję:

  • regularne podcinanie końcówek – sprawi to, że twoje włosy zaczną odżywać i z powrotem nabiorą blasku;
  • ograniczenie kosmetyków do stylizacji – jeżeli naprawdę myślisz o tym, by poprawić kondycję swoich włosów, powinnaś pamiętać, by ograniczyć używanie kosmetyków takich jak lakier czy żel (nakładanych na włosy). Tego typu preparaty nie tylko je obciążają, ale właśnie powodują ich przesuszenie;
  • ograniczenie zabiegów z użyciem wysokiej temperatury i środków chemicznych – krótko mówiąc, rzadziej stosuj lokówkę czy prostownicę, ale także odłóż dekoloryzację lub rozjaśnianie włosów na później;
  • mniej suszarki – jeżeli śpieszysz się i musisz użyć suszarki, postaraj się stosować zimny nawiew i trzymaj urządzenie z daleka od włosów.

Pamiętaj także, by po kąpieli nie trzeć włosów ręcznikiem ani nie wiązać ich w gumkę. To jedynie utrudnia przepływ substancji wewnątrz twoich włosów i prowadzi do ich zniszczenia.

Włosy suche i zniszczone – kosmetyki

Czym nawilżyć włosy – to pytanie, które z pewnością chodzi ci po głowie. W drogeriach jest wiele kosmetyków do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych. Jednak ich stosowanie, bez zrozumienia przyczyn, na nic się zda.

Ważne, by dostarczać podczas pielęgnacji takich substancji, jak humektanty (są to substancje, które posiadają naturalną zdolność wiązania wody) oraz emolienty (czyli substancje, które ograniczają odparowywanie wody). Pamiętaj także, by zrezygnować z kosmetyków, które zawierają składniki SLS lub SLES. Stosuj do włosów tylko delikatne szampony, specjalnie przeznaczone do włosów suchych i zniszczonych.

Odżywka na suche włosy to również kosmetyk, o którym warto pamiętać, podobnie jak maska do włosów. Regeneruje i wzmacnia matowe włosy, a przede wszystkim poprawia ich kondycję. Zwróć uwagę, by twoja odżywka czy maska miały w składzie witaminę E. Znacznie spowalnia ona procesy starzenia się skóry .

Zobacz też:
Depilacja twarzy bez tajemnic. Jak skutecznie usuwać niechciane owłosienie z twarzy?

Warto również stosować olejki na włosy – pomagają im one odzyskać sprężystość. Sprawiają także, że włosy na powrót stają się lśniące i lepiej się układają. Wypróbuj np. olejek arganowy czy z czarnuszki.

Włosy są ozdobą człowieka, niestety nie zawsze potrafi on odpowiednio o nie zadbać. Częste stosowanie lokówek czy suszarki, jak i również farbowanie, a także zła dieta – to tylko kilka z przyczyn, które wpływają na pogorszenie się kondycji włosa, a tym samym na jego przesuszenie i puszenie się. Jest jednak wiele sposobów, dzięki którym możliwe jest przywrócenie pierwotnego wyglądu twoim włosom. Pomocne w tym mogą okazać się kosmetyki do włosów suchych i zniszczonych. To tylko jedna z metod na nawilżenie. Warto je wypróbować, by odzyskać piękne i błyszczące włosy!