Posiadaczki suchych i plączących się włosów nie wyobrażają sobie ułożenia fryzury bez uprzedniego użycia kosmetyków wygładzających, takich jak odżywka do włosów suchych. Ogromny wybór odżywek sprawia, że kosmetyk, poza ewidentnym nawilżeniem i wygładzeniem kosmków, może również spełniać inne zadania. Aby rzeczywiście skorzystać z jego właściwości, należy wybrać taki rodzaj, który będzie odpowiadał potrzebom włosów i skóry głowy.
Odżywka do włosów – czy jest konieczna?
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy każdy, bez wyjątku, powinien stosować odżywkę. Wiele osób po prostu nie będzie odczuwało takiej potrzeby. Warto jednak mieć na uwadze to, że podczas mycia włosów nie zmywa się jedynie brudu i pozostałości kosmetyków, ale również sebum, będące naturalną odżywką. Z tego powodu włosy po umyciu wymagają delikatnego nawilżenia i natłuszczenia.
Odżywki do włosów to kosmetyki, z których w szczególności powinny korzystać osoby o włosach suchych, zniszczonych, łamliwych, ale także przetłuszczających. Przesuszone włosy i wrażliwa skóra głowy są dla organizmu sygnałem, że należy produkować jeszcze więcej łoju. Proces ten można interpretować jako naturalne nawilżanie i natłuszczanie skóry głowy. Oznacza to, że im bardziej dopasowana pielęgnacja, tym mniej włosy się przetłuszczają.
Jak stosować odżywkę do włosów?
Mimo że sposób stosowania odżywki wydaje się być oczywisty, można czasem popełniać drobne błędy, które będą wpływać na efekt końcowy. Często bowiem zdarza się, że włosy nawet po zastosowaniu odżywki nadal są suche i splątane, albo też w drugą stronę – przetłuszczone i wyglądają na nieumyte.
Oto prosta instrukcja stosowania odżywki do włosów.
- Delikatnie umyj włosy szamponem, a następnie dokładnie zmyj kosmetyk.
- Dokładnie odciśnij z nich nadmiar wody. W przeciwnym razie produkt nie utrzyma się na włosach lub też zostanie rozcieńczony i będzie mniej skuteczny.
- Nałóż na dłonie potrzebną ilość odżywki. Najpierw zastosuj mniejszą ilość kosmetyku, a później, w razie potrzeby, ponów czynność.
- Nie nakładaj odżywki na skórę głowy, ponieważ trudno będzie zmyć kosmetyk i uzyskasz efekt przetłuszczonych włosów. Aplikuj ją około 2 cm od nasady włosów aż po same końce.
- Kosmetyk najlepiej rozprowadzać, delikatnie muskając palcami mokre pasma. Jeśli masz bardzo gęste lub przesuszone włosy, aby lepiej rozprowadzić odżywkę, możesz podzielić je na partie.
- Pozostaw odżywkę na kilka minut – przestrzegaj czasu podanego na opakowaniu.
- Następnie dokładnie spłucz kosmetyk letnią wodą, a do ostatniego płukania zastosuj chłodniejszy strumień w celu domknięcia łusek włosa.
Odżywka bez spłukiwania – jak stosować?
Wiele kobiet obawia się stosowania odżywki bez spłukiwania, z uwagi na fakt, że włosy mogą się po niej przetłuszczać. Istotnie, jeśli kosmetyk zostanie zastosowany źle lub w zbyt dużej ilości, może przyczynić się do utraty świeżości fryzury. Okazuje się jednak, że taką odżywkę można również stosować bez obaw o przetłuszczenie się włosów.
- Włosy po umyciu delikatnie odciśnij z nadmiaru wody i pozostaw do lekkiego przeschnięcia.
- Następnie nałóż odpowiednią ilość odżywki bez spłukiwania na dłonie i rozprowadź ją tak, by pokrywała wszystkie palce.
- Przejdź do aplikowania odżywki na włosy – mniej więcej od wysokości połowy ucha aż po same końce. Staraj się delikatnie czesać włosy palcami.
- Pozostaw fryzurę do wyschnięcia lub wysusz ją suszarką.
- Rozczesz i ułóż włosy jak zwykle.
Kiedy stosować odżywkę bez spłukiwania?
Jednoczesne stosowanie odżywki do i bez spłukiwania nie jest konieczne. Zależy w dużej mierze od twoich preferencji. Warto jednak pamiętać, że oba rodzaje odżywek ułatwiają rozczesywanie i wygładzają włosy. Z tego powodu osoby o suchych, zniszczonych i elektryzujących się włosach mogą skorzystać na ich stosowaniu, zarówno w wersji klasycznej, jak i bez spłukiwania.
Jak wybrać odżywkę do włosów?
Odpowiednie używanie odżywki to sprawa kluczowa, jednak trzeba też ją dobrze wybrać. Na opakowaniach odżywek znaleźć można informacje dotyczące przeznaczenia kosmetyku. Najczęściej wygląda to w ten sposób: odżywka nawilżająca do włosów, regenerująca, ułatwiająca rozczesywanie itp. Oczywiście, można się sugerować podpowiedziami producenta, jednak dużo bardziej przydatna okazuje się umiejętność czytania składów.
Jako że składy kosmetyków opisane są najczęściej w bardzo enigmatyczny sposób, wydawać by się mogło, że zrozumie je tylko chemik. Tymczasem wystarczy podstawowa wiedza na temat pewnych substancji oraz ewentualnie słownik, by wybrać dobrej jakości odżywkę do włosów.
Pożądane substancje w odżywce do włosów
Czy słyszałaś o równowadze PEH w pielęgnacji włosów? Jeśli nie, spieszymy z wyjaśnieniem. Ta enigmatyczna nazwa jest skrótem dla słów: proteiny, emolienty i humektanty. Kosmetyk z równowagą składników PEH to idealna odżywka do suchych włosów i nie tylko.
Proteiny
Proteiny pełnią szczególną rolę w odbudowie zniszczonych włosów. Zaliczamy do nich na przykład proteiny:
Emolienty
Emolienty stanowią warstwę ochronną włosów przed czynnikami zewnętrznymi i zatrzymują substancje nawilżające i odżywiające wewnątrz włosa. To one sprawiają, że włosy są gładkie i lśniące. Zaliczamy do nich:
- olejki roślinne;
- alkohole tłuszczowe;
- woski;
- silikony.
Humektanty
Humektanty, zwane również nawilżaczami, dbają o nawilżenie włosów. Są to substancje, które wiążą cząsteczki wody i zatrzymują je wewnątrz włosa. Do humektantów zalicza się:
- glicerynę;
- miód;
- panthenol;
- aloes;
- glikol propylenowy;
- kwas mlekowy;
- kwas hialuronowy;
- żel z siemienia lnianego.
Pamiętaj, że składy kosmetyków, w tym odżywek do włosów, rozpoczynają się od tych substancji, których w produkcie znajduje się najwięcej. Jeśli zależy ci na konkretnych substancjach, a znajdują się one niemal na końcu, oznacza to, że jest ich w kosmetyku niewiele.
Jakich składników w odżywkach unikać?
Jednymi z najbardziej kontrowersyjnych składników w dziedzinie pielęgnacji fryzury są silikony. Włosy po zastosowaniu odżywki z silikonami są lśniące i dużo łatwiej się rozczesują – jest to efekt natychmiastowy. Niestety, ciągłe stosowanie kosmetyków z silikonami sprawia, że włosy są nimi oblepione i nie docierają do nich żadne składniki odżywcze. Ponadto, aby oczyścić włosy z silikonów, należy zastosować silne detergenty, które nie dla każdej skóry głowy są odpowiednie.
Jaka odżywka do włosów dla dzieci?
Wydawać by się mogło, że dziecięce włosy są tak piękne i zdrowe, że nie wymagają żadnej dodatkowej pielęgnacji. Istotne jest jednak to, że dzieci spędzają bardzo dużo czasu na dworze, gdzie włosy poddawane są ciągłemu działaniu promieni słonecznych, co może je wysuszać. Ponadto maluchy niechętnie się czeszą, przez co ich włoski mogą się kołtunić. Z drugiej strony, włosy dziecka nie są poddawane zabiegom stylizacji i koloryzacji, co sprawia, że nie wymagają stosowania produktów regenerujących.
Odpowiedź na pytanie, czy stosować odżywkę do włosów dla dzieci jest prosta: tak, ale tylko, jeśli jest to konieczne. Jeśli więc zauważasz, że w czasie lata włosy twojego dziecka są wyraźnie przesuszone, możesz czasem sięgać po naturalną i delikatną odżywkę do włosów dla dzieci. Taki kosmetyk przyda się w domu również po wielogodzinnej zabawie, aby doprowadzić skołtunione kosmyki do ładu.
Odżywka do włosów zamiast szamponu
Odżywka do włosów sprawdza się nie tylko w wiadomym, wspomnianym już wcześniej celu. Może również z powodzeniem zastąpić szampon. Warto jednak pamiętać, aby odżywka do włosów, której użyjesz do mycia, nie zawierała silikonów i innych substancji obciążających, ponieważ włosy nie będą prezentowały się świeżo. Jeśli wykonujesz regularnie zabieg tzw. olejowania włosów, odżywka lepiej nadaje się do zmycia oleju niż szampon.
Jak zrobić domową odżywkę do włosów?
Jeśli akurat nie masz odżywki do włosów w domu, sprawdź, co znajduje się w twojej kuchni. Wiele produktów spożywczych wykazuje odżywiające i nawilżające właściwości. W pielęgnacji włosów przydadzą ci się:
- banan;
- olej kokosowy;
- oliwa z oliwek;
- awokado;
- żel aloesowy;
- żel z siemienia lnianego;
- żółtko;
- drożdże zmieszane z mlekiem.
Produkty te możesz również łączyć ze sobą, wybierając je pod względem takich właściwości, jakich akurat twoje włosy potrzebują. Aby wykonać taki zabieg odżywiający, postępuj według poniższej instrukcji.
- Do szklanki napełnionej do połowy wodą dodaj łyżeczkę miodu i dobrze wymieszaj.
- Dokładnie rozczesz włosy.
- Nałóż mieszankę wody z miodem na włosy dłońmi lub za pomocą butelki z atomizerem.
- Następnie rozprowadź na włosach wybrany składnik, na przykład oliwę z oliwek, rozgniecionego banana lub żółtko.
- Po 20 minutach umyj włosy jak zwykle.
Zaletą domowych odżywek do włosów jest to, że są tanie i bezpieczne. Ich regularne stosowanie – przynajmniej raz w tygodniu – przynosi bardzo pozytywne efekty.
Odżywka do włosów to niemal niezbędny kosmetyk. Kierując się pewnymi zasadami, możesz w łatwy sposób poprawić kondycję włosów za pomocą tylko jednego produktu. Pamiętaj, by obserwować stan skóry głowy za każdym razem, kiedy używasz nowego kosmetyku i eliminuj produkty, które wyraźnie nie odpowiadają twoim włosom. Koniecznie sprawdź również, jakie dobroci trzymasz w swojej kuchni i zacznij przygodę z naturalnymi odżywkami do włosów.
https://oilhair.co.uk/proteins-emollients-humectants-learn-more-about-peh-balance.html
https://www.healthline.com/health/how-to-use-hair-conditioner#precautions