Piękne i zadbane włosy to z pewnością pragnienie wielu kobiet. Są one atutem, który dodaje kobiecości i uroku. Zadbaj o nie, a z pewnością zyska na tym również twoja pewność siebie. Na czym polega pielęgnacja włosów PEH? Jakich szamponów i odżywek używać? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. 

Równowaga PEH włosów – co to jest?

Zastanawiasz się, czym jest równowaga PEH? Ten skrót oznacza proteiny, emolienty i humektanty. Należy zaznaczyć, że nie ma jednego przepisu na zachowanie PEH włosów. U każdego może wyglądać to zupełnie inaczej. Włosy różnych kobiet mają rozmaite potrzeby. Wszystko zależy od tego, w jakim aktualnie są stanie i tego, jakie składniki dobrze na nie wpływają. Pierwszym krokiem powinno być określenie porowatości włosów – w tym względzie mogą być one wysoko, średnio i niskoporowate. Włosy niskoporowate są uznawane za najbardziej zdrowe, lśniące i gładkie. Z kolei włosy wysokoporowate puszą się, są zniszczone i mają rozdwojone końcówki. Ważne jest dostarczenie poszczególnych składników w odpowiednich ilościach. Włosy mogą potrzebować tylko protein lub tylko emolientów, z kolei inne będą potrzebowały każdej z trzech grup. Nie ma na to jednego przepisu, dlatego warto dokładnie zapoznać się z poszczególnymi składnikami pielęgnacji PEH. 

Proteiny w pielęgnacji PEH

Czym są proteiny składające się na równowagę PEH? Ich podstawowym zadaniem jest odbudowa struktury włosów. Do tej grupy zalicza się na przykład jedwab, keratyna, a także kolagen. Jakie efekty możesz uzyskać, włączając proteiny do swojej pielęgnacji? Włosy staną się z pewnością gładkie i lśniące. Bardzo ważne jest jednak zachowanie rozsądku, gdyż włosy, które otrzymały zbyt dużo protein, będą się nadmiernie puszyć i plątać. Można powiedzieć, że wypełniają one mikrouszkodzenia i odbudowują strukturę włosa. Kosmetyki z proteinami nie powinny być stosowane przez cały czas. Gdy zaobserwujesz, że stan twoich włosów się poprawił i znowu są piękne i błyszczące, możesz na jakiś czas zrezygnować z protein lub dostarczać je w mniejszych ilościach. 

Zobacz też:
Jasny piaskowy blond to jeden z popularniejszych odcieni blondu. Jak uzyskać taki efekt koloryzacji i komy pasuje?

Emolienty 

Emolienty z kolei są zupełnym przeciwieństwem protein. Można powiedzieć, że to wierzchnia warstwa włosów. Ich głównym zadaniem jest zatrzymywanie w nich wody, a co za tym idzie – zmiękczenie ich. To jednak nie wszystko. Emolienty także wygładzają włosy i zapobiegają ponownych ich uszkodzeniom. Jak rozpoznać, że twoim włosom brakuje emolientów? Przede wszystkim będą one suche i szorstkie w dotyku. Z kolei nadmiar tego składnika może doprowadzić do tego, że włosy będą się szybciej przetłuszczać, staną się oklapnięte i bez życia. Emolienty znajdziesz między innymi w rozmaitych masłach czy olejach. 

Humektanty

Czym są humektanty? To składniki, których główną funkcją jest nawilżenie włosów. Do tej grupy zalicza się między innymi aloes, pantenol czy glicerynę. Jeśli twoje włosy są matowe, oklapnięte i wyglądają na zniszczone, może to oznaczać, że brakuje im humektantów. Nawilżenie może skutecznie poprawić jakość zniszczonych i łamliwych włosów.

Konsekwencje zaburzonej równowagi PEH

Zastanawiasz się, jak będą wyglądały twoje włosy, jeśli równowaga PEH włosów zostanie zaburzona? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Czynnikiem warunkującym wygląd włosów będzie to, którego składnika jest w twojej pielęgnacji za dużo lub za mało. Zaburzenie równowagi PEH objawia się jednak przede wszystkim tym, że włosy są zniszczone, puszą się, są pozbawione blasku, końcówki się rozdwajają i kruszą. 

Plan pielęgnacji włosów PEH

Jak stworzyć idealny plan pielęgnacji włosów PEH? Od razu należy zaznaczyć, że nie ma jednego planu, który sprawdzi się w każdym przypadku. Musisz wziąć pod uwagę aktualny stan swoich kosmyków, a także ich indywidualne potrzeby. Obserwacja swoich włosów i dostrzeżenie tego, jak reagują one na poszczególne szampony, odżywki i maski to najlepsza droga w tym kierunku. Pielęgnacja włosów PEH powinna być dla ciebie priorytetem, jeśli chcesz cieszyć się pięknymi i zdrowymi kosmykami. 

Zobacz też:
Amol na włosy – remedium na kłopoty z wypadaniem i nie tylko

Jak stworzyć indywidualny plan pielęgnacji włosów PEH? Rozpocznij swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów od rozpoznania ich porowatości. Następnie wybierz kosmetyki zawierające proteiny, humektanty i emolienty i obserwuj reakcję twoich włosów na poszczególne odżywki z danym składnikiem. Metodą prób i błędów z pewnością w końcu uda ci się wypracować idealny plan pielęgnacji PEH dla swoich włosów. 
Równowaga PEH jest niezbędna, aby cieszyć się pięknymi, zdrowymi i lśniącymi włosami. Jej zachowanie to nie lada wyzwanie i z pewnością wymaga czasu. Z racji tego, że nie istnieje jeden przepis na przeprowadzenie pielęgnacji PEH, musisz samodzielnie sprawdzić, jak twoje włosy reagują na poszczególne składniki i dopasować do nich właściwą pielęgnację.

Powiązane artykuły: