Odpowiednia pielęgnacja to bardzo ważny krok, jeśli chcesz mieć piękne i zdrowe włosy. Choć kobiety z włosami niskoporowatymi nie muszą aż tak bardzo zaprzątać sobie tym głowy, nie oznacza to oczywiście, że całkowicie mogą przestać o nie dbać. Właściwa pielęgnacja dostosowana do potrzeb twoich kosmyków to podstawa, niezależnie od tego, czy masz wysoko, średnio, czy niskoporowate włosy. Jak wygląda pielęgnacja włosów niskoporowatych? Jakie kosmetyki sprawdzą się najlepiej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych tematem znajdziesz w dalszej części artykułu!

Czym jest porowatość włosów?

Na początku warto krótko wyjaśnić, czym właściwie jest porowatość włosów. Ogólnie mówiąc, jest to stan, w jakim znajdują się twoje włosy. Wyróżnia się włosy niskoporowate, włosy średnioporowate i włosy wysokoporowate. Porowatość będzie się zwiększać wraz ze stopniem zniszczenia włosa. 

Włosy niskoporowate są gładkie, delikatne, miękkie, bardzo dobrze się rozczesują, nie puszą się, nie łamią, ich końcówki się nie rozdwajają, a do tego bardzo dobrze się układają. Z kolei włosy wysokoporowate są ich zupełnym przeciwieństwem. Włosy wysokoporowate będą się puszyły, łamały, końcówki rozdwajały, włosy będą szorstkie w dotyku i pozbawione blasku. Włosy średnioporowate łączą w sobie cechy nisko i wysokoporowatych. Nie można ich jednoznacznie przypisać do żadnej z tych dwóch grup. 

Włosy niskoporowate – co to znaczy?

Wiesz już, że ten rodzaj włosów uznawany jest za najbardziej zdrowy. Włosy niskoporowate nie tylko pięknie wyglądają na co dzień, ale także bardzo szybko rosną dzięki dobrej kondycji końcówek. Włosy się nie puszą, a przez to, że ich łuski ściśle do siebie przylegają. Jedynym minusem może być to, że ciężko takie kosmyki stylizować. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że loki się na nich po prostu nie utrzymają. Włosy niskoporowate bardzo łatwo rozczesać, a od razu po wysuszeniu są piękne i gładkie. 

Zastanawiasz się pewnie, jakie wady mogą mieć te zdrowe włosy? Bardzo często po prostu brakuje im objętości i ciężko jest je wystylizować. Ponadto mogą się szybciej przetłuszczać. 

Zobacz też:
Jakie witaminy na włosy wybrać?

Włosy niskoporowate – pielęgnacja

Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów niskoporowatych? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że włosy te nie potrzebują ciężkich kosmetyków, których zadaniem jest dociążenie. W związku z tym w przypadku włosów niskoporowatych mogą nie sprawdzić się wszelkie odżywki bez spłukiwania. Jakie więc odżywki do włosów niskoporowatych będą najlepsze? Musisz uważać na to, aby nie przesadzić z kosmetykami proteinowymi. Znacznie lepiej postawić na produkty emolientowe. Mogą one sprawić, że włosy będą się jeszcze bardziej przetłuszczały. Najlepiej wybierać delikatne szampony o prostym składzie. Wiesz również, że włosy niskoporowate w większości przypadków pozbawione są objętości, dlatego możesz używać szamponów, które dodają objętości, a czasami skusić się nawet na użycie szamponu suchego. 

Pielęgnacja włosów o niskiej porowatości powinna być maksymalnie uboga – lepiej jest nie przesadzać z nadmiarem kosmetyków. Nie znaczy to oczywiście, że o takie włosy nie trzeba dbać. Pielęgnacja jest niezbędna, ale przy włosach niskoporowatych na pewno nie potrzebujesz kilkunastu różnych odżywek, masek i ciężkich szamponów. 

Kosmetyki do włosów niskoporowatych

Chcesz wiedzieć, jakie kosmetyki sprawdzą się w przypadku włosów niskoporowatych? Po pierwsze pamiętaj, że produkty, które sprawdzają się u twojej koleżanki, mogą zupełnie nie pasować do twoich włosów. Najlepiej przetestować kosmetyki na własnej skórze i metodą prób i błędów znaleźć te idealne. Jeśli jesteś posiadaczką włosów niskoporowatych, oleje będą dobrym wyborem. Włosy te z pewnością polubią się z olejem kokosowym, rycynowym czy olejem z pestek winogron

Choć włosy niskoporowate to zdecydowanie ich najzdrowszy rodzaj, pamiętaj, by nie zaniedbywać ich pielęgnacji, zwłaszcza, że nie jest ona skomplikowana.Powiązane artykuły:
Archiwum: wrzesień 2021