Dlaczego kobiety na całym świecie upodobały sobie włosy cieniowane warstwowo? Powód jest bardzo prosty – pasują one niemal wszystkim paniom, bez względu na kształt twarzy i długość włosów. Długie włosy wycieniowane warstwowo zdarzają się znacznie częściej, jednak również krótkie kosmyki można stylizować w ten sposób. Na czym polega technika cieniowania włosów i jakie daje efekty? Sprawdź!

Do jakich włosów pasuje cieniowanie?

Przy odpowiedniej technice i wyborze stylu odpowiedź brzmi – do wszystkich. Cieniowanie nie ogranicza się jedynie do średnich i długich fryzur, chociaż właśnie na takich wygląda najlepiej. Również te panie, które mają włosy do ramion, mogą sobie pozwolić na cieniowanie. Jest jednak pewna zasada – zabiegu tego nie przeprowadza się na zniszczonych i sypkich kosmykach. Zacznijmy jednak od zasadniczej kwestii, czyli wyjaśnienia, czym w zasadzie jest cieniowanie.

Na czym polega technika cieniowania włosów?

Jak powinno się prawidłowo cieniować włosy? Dawniej fryzjer posługiwał się degażówkami, które skutecznie i bardzo łatwo przerzedzały końcówki. Jednak ten sposób na cieniowanie włosów z przodu i z tyłu ma wiele wad. Wśród nich należy wymienić negatywny wpływ na jakość końcówek, które po cięciu mają zwiększoną tendencję do rozdwajania i łamania się. Dlatego, chcąc wycieniować włosy długie lub krótkie, fryzjer posługuje się tradycyjnymi nożyczkami. Oczywiście cały proces nie należy wtedy do najłatwiejszych, jednak jest zdecydowanie zdrowszy dla pojedynczych pasm włosów dotkniętych cieniowaniem.

Zobacz też:
Witaminy na włosy – przegląd witamin niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i zdrowego wyglądu włosów

Warstwowy sposób cieniowania długich włosów – efekty

Wiesz już, na czym polega sam proces cieniowania, jednak czy wiesz, w jakim celu się go przeprowadza? Bez względu na rodzaj cieniowania rezultat ma być podobny – chodzi o zwiększenie objętości bez stosowania produktów kosmetycznych. Dzięki temu kosmyki zyskują lekkość i są optycznie wymodelowane. Można je dodatkowo kręcić do wewnątrz podczas delikatnego (!) suszenia, by wydłużyć trwałość efektu. Włosy cieniowane od góry zapewniają większą objętość nawet w przypadku bardzo krótkich fryzur. W ten sposób nawet cienkie włosy mogą stać się bardziej napuszone.

Rodzaje cieniowania a kształt twarzy

To, że cieniowanie pasuje niemal każdej z pań, nie oznacza, że na wszystkich włosach można je wykonywać jednakowo. Dlatego spójrz na poniższą listę typów twarzy i ustal, jaki rodzaj cieniowania będzie dla ciebie odpowiedni.

  • twarz okrągła – w tym przypadku zalecane jest cieniowanie z jednoczesnym zasłonięciem boków twarzy;
  • twarz owalna – tutaj można wykonać modelowanie w zasadzie bez przeszkód, bo ten kształt twarzy idealnie nadaje się do włosów cieniowanych;
  • twarz kwadratowa – dla tego typu twarzy zalecane są fryzury cieniowane z subtelnym podkręceniem;
  • twarz podłużna – dla efektu optycznego wymodelowania twarzy zaleca się skrócenie fryzury do linii brody i wykonanie grzywki.

Fryzura gotowa do cieniowania – co zrobić przed zabiegiem?

Pamiętaj, by odpowiednio przygotować się do zabiegu cieniowania włosów. Kluczowym elementem są końcówki włosów, które muszą być w dobrej kondycji. Bez względu na to, czy wybierzesz cieniowanie długich włosów do tyłu, czy od góry, musisz zadbać o jakość kosmyków. Przyjrzyj się im dobrze i sprawdź, czy nie mają tendencji do rozdwajania i łamliwości. Jeśli tak, wzmocnij je lub jakiś czas przed cieniowaniem delikatnie skróć. Dzięki temu cieniowanie na całej długości będzie zapewniało piękny rezultat.

Zobacz też:
Jak zrobić koka? Poznaj różne rodzaje tej fryzury i zaskocz wszystkich stylizacją włosów!

Włosy do ramion i włosy długie a umiejętności fryzjera

W zabiegu cieniowania nie chodzi jedynie o to, by obciąć włosy w różnych strefach. Dobrze wykonana stylizacja sprawia, że włosy nabierają lekkości i objętości. Dlatego bardzo ważnym krokiem po ich wzmocnieniu jest wybór właściwego salonu fryzjerskiego. Decydując się na cieniowanie, pamiętaj, że trudno jest naprawić zniszczone końcówki na skutek wyboru nieodpowiednich nożyczek fryzjerskich. Dlatego stylista powinien mieć doświadczenie w wykonywanej pracy i od razu zasugerować ci odpowiedni sposób cieniowania dostosowany do kształtu twojej twarzy. Jeśli bez zastanowienia zgadza się na każdy pomysł, raczej nie warto siadać na fotel.

Włosy cieniowane a sposób pielęgnacji

Dla utrzymania efektu zaleca się wprowadzenie specjalnego sposobu pielęgnacji włosów cieniowanych. Aby utrzymać rezultat objętości i lekkości włosów, unikaj wystawiania ich na skrajne temperatury. Chodzi głównie o intensywne gorące suszenie, kręcenie lokówką, czy prostowanie.

Jakie kosmetyki do włosów cieniowanych?

Kolejna kwestia to stosowanie odpowiednich kosmetyków. Długie cieniowane włosy i te do ramion muszą być wzmacniane produktami z keratyną. Ma ona działanie regenerujące i odnawia strukturę włosów, co ma znaczenie szczególnie dla skracanych końcówek. Dlatego postaw na odżywki i regularnie po każdym myciu aplikuj je we włosy. Sięgaj również po naturalne olejki – kokosowy, z wiesiołka, z pestek śliwek i winogron oraz z orzechów włoskich. Taka naturalna kuracja wzmacniająca poprawi kondycję włosów po zabiegu.

Czy cieniowanie włosów ma wady?

Należy powiedzieć wprost, że mocne i niedostosowane do rodzaju włosów cieniowanie może wyrządzić sporo szkody. Dlaczego? Nieprawidłowo dobrany sposób warstwowania pasm może optycznie obciążyć je lub jeszcze bardziej przerzedzić. Panie o owalnej twarzy posiadające włosy kręcone i dodatkowo warstwowane nożyczkami optycznie zwiększą objętość twarzy. Poza tym cieniowanie osłabia końcówki włosów, które muszą być wzmacniane intensywniej niż do tej pory. Zabieg uzyskiwania warstw na pasmach sprawia również, że będzie ci trudniej je zapuścić.

Zobacz też:
Ciemny blond – delikatny kolor dla subtelnych kobiet

Skąd możesz wiedzieć, czy włosy cieniowane warstwowo są dla ciebie odpowiednie? Zerknij na powyższe wskazówki i przyjrzyj się swoim włosom. A jeśli masz wątpliwości, umów się na wizytę u fryzjera, który pomoże ci podjąć decyzję i doradzi, czy zabieg cieniowania włosów jest właśnie dla ciebie.

Powiązane artykuły: