Każda kobieta jest piękna, ale też całkowicie inna. Aby wydobyć swoje naturalne atuty, powinnaś poznać unikalne potrzeby swojego ciała. Zarówno twoja skóra, jak i włosy potrzebują indywidualnego podejścia. Przekonaj się, czy należysz do szerokiego grona osób, które mają włosy średnioporowate. Jest to najczęstszy typ rozwarcia łuski włosa. Nie oznacza to jednak, że jest łatwy w pielęgnacji. Poznaj potrzeby swoich włosów i naucz się świadomej troski o nie. Z pewnością odwdzięczą ci się wyglądem piękniejszym niż kiedykolwiek.
Stopień porowatości włosów
Jak określić, czy masz włosy nisko-, wysoko- czy może średnioporowate? Co to właściwie oznacza? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, musisz uświadomić sobie, jak skonstruowane są twoje włosy. W ich skład wchodzą cysteina i kwasy tłuszczowe. Ta zewnętrzna warstwa ochronna uniemożliwia przedostawanie się jakichkolwiek niszczących substancji w głąb struktury włosa. Porowatość to nic innego jak stopień odchylenia tych łusek ochronnych. Od tego czynnika zależy zdolność włosów do wchłaniania substancji odżywczych i zatrzymywania w sobie wilgoci.
Podział na trzy typy porowatości jest bardzo ogólny. Możesz zauważyć, że twoje włosy są średnioporowate na czubku głowy, a wysokoporowate przy końcówkach. Jest to całkowicie normalne. Co więcej, mogą one zmieniać się w efekcie twojej pielęgnacji, częstotliwości podcinania końcówek, koloryzacji. Obserwuj zachowanie kosmyków, aby intuicyjnie wyczuwać ich potrzeby.
Włosy niskoporowate – przeczytaj, co to znaczy!
Co to znaczy, że włosy są niskoporowate? W tym przypadku łuski ochronne ściśle przylegają do rdzenia włosa. Są one najłatwiejsze w pielęgnacji – wykazują dużą odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dobrze znoszą koloryzację i intensywną stylizację. Nie warto ich jednak nadmiernie obciążać. Wystarczy niewielka ilość lekkich produktów, aby wspomóc ich zdrowie i blask.
Najczęstszy typ włosów – średnioporowate
To najczęściej spotykany typ,który zdecydowanie wymaga włączenia odpowiednich kosmetyków. Łuski włosów są lekko odchylone od kory, co sprawia to, że gorzej chronią ich strukturę przed czynnikami zewnętrznymi. Ten rodzaj włosów jest często kręcony lub falowany. Więcej o ich charakterystyce i pielęgnacji dowiesz się w dalszej części artykułu. Jedno jest pewne, olejowanie włosów średnioporowatych niesie ze sobą wiele korzyści. Jeśli chodzi o pielęgnację, warto też wybrać dobry szampon do włosów tego rodzaju, najlepiej bez zbędnych, sztucznych składników.
Włosy wysokoporowate
Jak możesz się już domyślać, włosy wysokoporowate mają mocno rozchylone łuski. Ten typ jest naturalnie spotykany wśród osób z lokami o mocnym skręcie. Zdarza się, że do takiego stanu doprowadza je nieprawidłowo dobrana pielęgnacja. Łuski otwierają się bardziej, gdy są narażone na częste farbowanie, rozjaśnianie i intensywną stylizację – szczególnie ciepłem. Jeśli natura obdarzyła cię właśnie takimi włosami, musisz bardziej dbać nawilżenie i zabezpieczenie fryzury.
Pielęgnacja i charakterystyka włosów średnioporowatych
Często mówi się o nich po prostu „normalne”. W rzeczywistości, potrzebują indywidualnego podejścia i pielęgnacji dostosowanej do swoich potrzeb. Nie wystarczą im szampony i kosmetyki do każdego typu włosów. Nieodpowiednia pielęgnacja takich włosów może łatwo je uszkodzić i pogorszyć ich kondycję. Pod względem wyglądu stoją gdzieś pomiędzy włosami ciężkimi i sypkimi a cienkimi i zniszczonymi.
Plusy
Mimo że włosy o porowatości średniej bywają niesforne i przysparzają nieco problemów, mają też swoje zalety. Do plusów można zaliczyć:
- podatność na stylizację i farbowanie;
- dużą objętość;
- skłonność do falowania i kręcenia;
- łatwość układania.
Stosując odpowiednie kosmetyki, możesz przyczynić się do zamknięcia łusek i polepszenia kondycji własnych włosów. Jeśli poznasz ich potrzeby, odwdzięczą ci się niesamowitym blaskiem i pięknem. Codziennie o nie dbaj, a zauważysz wyrazisty skręt, lekkość i puszystość. Zadbane włosy tego typu są gładkie, gęste i naturalnie uniesione, a przy tym pięknie się falują i łatwo się układają.
Minusy
Jeśli jeszcze nie zaczęłaś świadomej pielęgnacji włosów średnioporowatych, możliwe że borykasz się z niesfornymi, nieestetycznie wyglądającymi kosmykami. Minusy tych włosów to osłabione cebulki, zwiększone wypadanie, a nawet zahamowanie wzrostu. Często są to włosy delikatne, cienkie i podatne na zniszczenia. Możesz zauważyć u siebie tzw. mokry łupież i inne problemy skórne. Bez odpowiedniej troski twoja fryzura nie będą miała objętości, gęstości i blasku.
Jeśli nie zadbasz o równowagę kwasową i proteinową włosów, mogą one zacząć nadmiernie wypadać. Będą też szybko się przetłuszczać oraz puszyć w wilgoci. W efekcie włosy o średniej porowatości staną się matowe, a nawet szorstkie w dotyku i trudne do rozczesania. Kosmetyki do stylizacji mogą w takim przypadku niewiele zdziałać, a nawet jeszcze bardziej pogorszyć ich kondycję. Chcesz poprawić ich wygląd i zdrowie? Naucz się lepiej o nie dbać.
Polecane oleje do włosów średnioporowatych, szampony i najlepsze kosmetyki do włosów średnioporowatych
Najważniejsza jest tu równowaga – potrzebujesz kosmetyków, które intensywnie odżywią włosy bez obciążania. Włosy średnioporowate są na to wyjątkowo wyczulone.
Jeśli włosy stały się takie na skutek zbyt intensywnej stylizacji, musisz zadbać o ich rekonstrukcję. Najwięcej uszkodzeń jest prawdopodobnie na końcach lub mniej więcej od połowy długości. Świetnie sprawdzą się nawilżające i regeneracyjne kosmetyki do włosów tego rodzaju, takie jak wcierki, olejki, mgiełki i hydrolaty. Pomyśl też po prostu o obcięciu zniszczonej części fryzury.
Czy wiesz, że włosy średnioporowate łatwo niszczą się podczas snu? To efekt ocierania o poduszkę. Jak dbać o nie podczas snu? Najlepiej, jeśli zainwestujesz w satynowe poszewki. Do tego zaplataj włosy na noc w luźny warkocz (podkreślisz swoje fale) lub związuj materiałową gumką na czubku głowy (podniesiesz je od nasady).
Suszenie i czesanie
Tu również musisz przestrzegać kilku zasad. Włosy średnioporowate najlepiej układają się po użyciu szczotki z naturalnego włosia. Zamiast niej możesz też stosować grzebień z szerokim rozstawem ząbków. Do suszenia używaj chłodnego nawiewu lub w ogóle zrezygnuj z suszarki. Bardzo ważne jest regularne podcinanie końcówek. Są to najbardziej uszkodzone fragmenty włosa.
Szampon do włosów średnioporowatych
Jaki szampon do tego rodzaju włosów sprawdzi się najlepiej? Wybierz produkt, który współgra z potrzebami twoich konkretnie włosów. Może to oznaczać, że użyjesz szamponu do włosów suchych, kręconych lub przetłuszczających się. Ważne, żeby był on lekki, łatwo się spłukiwał i nie obciążał fryzury. Nie kupuj zatem gęstych, mlecznych szamponów, zalecane są raczej przezroczyste.
Czujesz, że nawet dobrze dobrane szampony do włosów średnioporowatych mocno je wysuszają? Wypróbuj kubeczkową metodę mycia. Rozrzedź kosmetyk z niewielką ilością wody w pojemniczku – na przykład w kubku. Pieniącym się roztworem umyj włosy. W ten sposób użyjesz mniejszej ilości detergentu. Twoje średnioporowate włosy podziękują ci za to większym blaskiem i dłużej utrzymującym się nawilżeniem.
Jaka odżywka?
Tu także liczy się lekkość. Włosy powinny być jak najlepiej odżywione. Nie może jednak zostawać na nich gęsta, tłusta warstwa. Odżywka powinna zawierać humektanty, proteiny i nieco emolientów. Jeśli masz wyjątkowo cienkie włosy, możesz postawić na preparat w sprayu. Tego typu produkty zabezpieczają włosy przed uszkodzeniami bez ich obciążania.
Mniej więcej raz w tygodniu użyj maski dostosowanej do własnych potrzeb. Taka intensywna odżywka do włosów średnioporowatych może zawierać jedwab, olejek arganowy, z orzechów makadamia, ryżowy lub migdałowy.
Jeśli już wybrałaś odpowiednią odżywkę, weź też pod uwagę czy odpowiednio ją nakładasz.Twoje lekkie włosy powinny móc unosić się od nasady. Dlatego stosuj wszelkie maski i odżywki od ucha w dół. Omijaj czubek głowy, aby uniknąć wrażenie tłustych, ciężkich pasm.
Jakie oleje do włosów średnioporowatych wybrać?
Dla dobrej kondycji włosów bardzo ważne jest ich regularne olejowanie. Pamiętaj jednak, że włosy średnioporowate potrzebują zrównoważonej pielęgnacji. Miej na uwadze, że w twoim przypadku tak samo ważne jest ich odpowiednie nawilżenie, jak i przeciwdziałanie obciążeniu.
Olejowanie wystarczy powtarzać mniej więcej raz w tygodniu. Jeśli masz bardzo cienkie włosy, możesz robić to rzadziej. Używaj olejków ze średnimi cząsteczkami, zawierających kwasy jednonienasycone z grupy omega-7 i omega-9. Są to oleje:
- migdałowy;
- makadamia;
- sezamowy;
- arganowy;
- z awokado;
- z oliwek.
Włosy średnioporowate mogą czerpać korzyści z produktów z aloesem lub gliceryną. Działają one nawilżająco i ochronnie. Musisz jednak bacznie obserwować kondycję swoich kosmyków po ich zastosowaniu. Składniki te u niektórych powodują nieestetyczne puszenie – a tego chcesz oczywiście uniknąć.
Włosy średnioporowate – zadbaj o nie należycie!
Włosy średnioporowate potrafią być kapryśne i niesforne. Nie oznacza to jednak, że brak im naturalnego uroku. Zadbane stają się lekkie i puszyste. Naucz się ich słuchać i rozumieć ich unikalne potrzeby. Testuj różne produkty pielęgnacyjne, aby odnaleźć swoje ulubione – obserwuj, jak twoje włosy na niego reagują.
Nie da się skategoryzować wszystkich włosów tylko do trzech grup. Potraktuj ten poradnik jako luźne wskazówki i początek twojej drogi do świadomej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Z czasem nabierzesz doświadczenia i stanie się to dla ciebie dziecinnie proste!