Hydrolaty doskonale sprawują się w codziennej pielęgnacji skóry naczynkowej, wrażliwej i pozostałych typów. Hydrolat używa się jako zamiennik toniku do twarzy.
Wykorzystanie hydrolatów w kosmetyce
Hydrolaty stosowane są głównie do twarzy jako alternatywa dla toniku lub jako odświeżająca mgiełka. Stanowią doskonałą bazę do produkcji np. kremów, szamponów. Są świetnym dodatkiem do masek glinkowych. Wykorzystuje się je w m.in. preparatach przeciwgrzybiczych do stóp (tymiankowy).
Najpopularniejsze hydrolaty do twarzy i ich właściwości
Na rynku dostępnych jest coraz więcej naturalnych hydrolatów.
- Hydrolat lawendowy – ma właściwości ściągające i regenerujące. Reguluje pracę gruczołów łojowych. Polecany jest do skór wrażliwych, dojrzałych i tłustych.
- Hydrolat różany – król wszystkich hydrolatów. Róża od wieków znana jest ze swoich właściwości łagodzących.
- Hydrolat oczarowy – wspaniale sprawdzi się w przypadku skór wrażliwych, naczyniowych, ale także mieszanych i problematycznych. Ma działanie delikatnie ściągające, antyseptyczne przeciwbakteryjne, przeciwzapalne. Zmniejsza rumień.
- Hydrolat z drzewa herbacianego – ma rewelacyjne właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne. Idealny dla cery tłustej i trądzikowej ze zmianami ropnymi.
- Hydrolat rumiankowy – idealnie sprawdza się do każdego rodzaju skóry. Działa głównie przeciwzapalnie, regenerująco oraz ma właściwości silnie nawilżające. Niezastąpiony podczas leczenia łuszczycy, egzemy i innych dermatoz. Łagodzi i zmniejsza ból poparzeń słonecznych.
- Hydrolat z mięty pieprzowej – jako mgiełka lub tonik, dodaje energii szarej, zmatowionej i zmęczonej skórze.
- Hydrolat z melisy – dla każdego. Do stosowania jako mgiełka w ciągu dnia w celu odświeżenia. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Zapach hydrolatu działa uspokajająco i rozluźniająco.
- Hydrolat rozmarynowy – wykorzystywany w terapiach antycellulitowych. Pobudza tkanki. Idealnie sprawdza się w preparatach do masażu ciała, gdzie jest roślinnym dodatkiem.
- Hydrolat nagietkowy – ma działanie antybakteryjne. Przyspiesza regenerację naskórka.
- Hydrolat z dziurawca – ma bardzo specyficzny zapach, co zniechęca do jego użytkowania. A szkoda. Jest to kwiatowy ratunek dla skóry wrażliwej przed zaczerwienieniami takimi jak rumieniem, zmniejsza także widoczność drobnych naczyń krwionośnych.
Gdzie szukać naturalnych hydrolatów?
Jeszcze jakiś czas temu hydrolaty były produktami niszowymi, ciężko dostępnymi. Dziś, gdy świadomość konsumentów odnośnie do odpowiedniej pielęgnacji bardzo się zwiększyła, bez problemu powinieneś znaleźć je w większości drogerii lub sklepów ekologicznych. Internet to bogactwo wszelkiego rodzaju produktów. Z pewnością nie będziesz mieć problemu gdzie kupić hydrolat do twarzy.
Powiedz, jaką masz cerę, a powiem ci, jaki hydrolat musisz mieć
Każda skóra jest inna i każda ma inne potrzeby pielęgnacyjne. Ważne jest, abyś umiał rozróżnić swoją. To pomoże ci w doborze odpowiednich naturalnych hydrolatów.
- Skóra sucha – hydrolat różany, melisowy.
- Skóra wrażliwa i naczyniowa – hydrolat geraniowy, oczarowy, różany, melisowy, rumiankowy.
- Skóra tłusta i trądzikowa – hydrolat z drzewa herbacianego, geraniowy, oczarowy, melisowy, rumiankowy.
- Skóra dojrzała – hydrolat różany, melisowy.
Hydrolaty do twarzy na bazie oczaru lub tymianku rewelacyjnie sprawdzą się u mężczyzn po goleniu. Mają działanie ściągające i łagodzą podrażnienia skóry.
Jak stosować naturalne hydrolaty?
Hydrolaty można wybrać zamiast toniku. Najpierw starannie wykonaj demakijaż twarzy. Kolejny krok to nałożenie wody kwiatowej bezpośrednio na skórę. Wystarczy zaaplikować niewielką ilość na wacik kosmetyczny i nałożyć na skórę. Innym sposobem aplikacji jest wykorzystanie butelki z atomizerem. Z hydrolatów możesz robić również okłady np. pod oczy lub po ukąszeniu komara.
Hydrolaty do twarzy: przepis na piękną skórę
Maseczka oczyszczająca do skóry tłustej i trądzikowej
Zmieszaj zieloną glinkę z hydrolatem z drzewa herbacianego do konsystencji gęstej śmietany. Nałóż na oczyszczoną skórę na 15 minut, następnie zmyj. Przypilnuj, aby maska nie zastygła na twarzy – spowoduje to wysuszenie skóry, a nie o to nam chodzi.
Peeling antycellulitowy
Potrzebujesz trochę cukru, hydrolat rozmarynowy i olejek pomarańczowy. Zmieszaj i wykonaj peeling całego ciała. Skup się na partiach dotkniętych cellulitem. Spłucz i wmasuj ulubiony balsam.
Hydrolaty zyskują coraz większą rzeszę fanów. Ten naturalny produkt ma szereg zastosowań i rewelacyjne działanie na twoją skórę. Znajdź odpowiedni dla siebie, a twoja skóra ci za to podziękuje.