Jak czytać składy kosmetyków? To niezwykle przydatna umiejętność, szczególnie gdy zależy ci na tym, żeby wiedzieć, z jakich produktów korzystasz i czy sprostają one twoim wymaganiom. Interesujące jest to, że składy kosmetyków pojawiły się na nich dopiero w latach 70. XX wieku. W produktach kosmetycznych nie może znaleźć się żaden przypadkowy i niedozwolony składnik. Istnieje rozporządzenie, które w bardzo szczegółowy sposób określa konkretne wymagania dotyczące ich składu. Takie działanie ma na celu zapewnienie wszystkim konsumentom bezpieczeństwa i dostarczenie produktów wysokiej jakości.

Czym jest INCI?

Jeśli borykasz się z różnymi problemami skórnymi, koniecznie przyjrzyj się dokładnie temu, jakie składniki zawarte są w produktach, które codziennie stosujesz. Czym jest oznaczenie INCI? To skrót od „International Nomenclature of Cosmetic Ingredients”, co w języku polskim oznacza „Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków”.

Powszechnie stosowane kosmetyki mają różne formy: możemy kupić je w formie żelu, kremu, maści, emulsji, płynu lub aerozolu. Każdy produkt będzie oparty na pewnych składnikach bazowych, a dodatek będą stanowiły składniki pomocnicze. Często oprócz cennych składników, na których ci zależy, w ulubionych kosmetykach możesz znaleźć także składniki niepożądane. Zazwyczaj jest ich niewiele, jednak mogą mieć bardzo negatywny wpływ na stan twojej skóry.

Składniki, które są niedozwolone w kosmetykach

W kosmetykach nie można stosować m.in. substancji, które pochodzą z ciała ludzkiego, substancji uznanych za rakotwórcze, takich, które mogą mieć negatywny wpływ na płodność, substancji fototoksycznych, a także promieniotwórczych, narkotyków czy antybiotyków. Jednak czasami może zdarzyć się tak, że w składzie znajdą się śladowe ilości zakazanych substancji. Ma to miejsce jedynie wtedy, gdy nie da się ich całkowicie wyeliminować podczas produkcji danego kosmetyku. Jednak nie musisz martwić się o to, że ta ilość będzie miała na ciebie negatywny wpływ.

Jak czytać składy kosmetyków?

Pojawia się kluczowe pytanie: jak czytać składy kosmetyków? Na co zwrócić uwagę? Ważne, aby stać się świadomym konsumentem, znać rodzaj i potrzeby swojej cery, a następnie dobrać odpowiednią pielęgnację. Skład produktu zaczyna się od składników, których jest w danym produkcie najwięcej i przechodzi stopniowo do składników, których są tam jedynie śladowe ilości. Przede wszystkim musisz wiedzieć, jakie produkty mogą mieć działanie drażniące dla twojej skóry, a jakie mogą mieć pozytywny wpływ na jej stan. Niektóre składniki mogą uczulać i podrażniać skórę, dlatego tak ważna jest świadoma decyzja i wybieranie produktów dopasowanych do twojej skóry i jej potrzeb.