Pod tą tajemniczą nazwą kryje się oleista ciecz, a dokładniej – ester alkoholi tłuszczowych oraz kwasu benzoesowego. W skład tej substancji wchodzą wspomniane alkohole, takie jak trójdecylowy, mirystylowy, laurylowy, pentadecylowy.
Biorąc pod uwagę właściwości chemiczne składnika, jest on oleistą cieczą. Nie ma charakterystycznego zapachu, jest praktycznie bezwonny. C12-15 Alkyl Benzoate nie ma koloru. Bardzo dobrze rozpuszcza się w innych tłuszczach. Ze względu na swoje właściwości znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.
C12-15 Alkyl Benzoate – działanie
C12-15 Alkyl Benzoate ma następujące właściwości:
- jest wykorzystywanu jako emolient dodawany do kosmetyków; tworzy na powierzchni skóry ochronny film. Ma on suchy charakter, więc nie jest uciążliwy dla konsumentów;
- zapobiega utracie nadmiernej ilości wody z naskórka, ogranicza TEWL, czyli przeznaskórkową utratę wody;
- jest bardzo dobrym konserwantem i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych;
- wpływa na trwałość preparatu kosmetycznego;
- zapobiega namnażaniu bakterii w produkcie, co często jest efektem codziennej aplikacji za pomocą palca, z brakiem sterylności;
- zmiękcza skórę oraz włosy, pozostawiając jedwabiste wykończenie;
- pełni rolę emulgatora, który umożliwia powstawanie różnego rodzaju emulsji; pomaga trwale połączyć fazę olejową i wodną w kosmetyku;
- ułatwia aplikację;
- działa przeciwbakteryjnie;
- może być wykorzystywany jako rozpuszczalnik dla innych substancji.
C12-15 Alkyl Benzoate – zastosowanie w kosmetyce
Substancja ta, ze względu na wiele różnorodnych właściwości, dodawana jest do szerokiej gamy kosmetyków. Szczególnie można ją znaleźć w:
- kosmetykach z filtrami UV;
- mleczkach do demakijażu;
- kremach do twarzy;
- peelingach do ciała;
- produktach złuszczających do twarzy;
- balsamach do ciała;
- żelach pod prysznic;
- preparatach do mycia twarzy;
- maściach do stóp;
- kremach do dłoni;
- szamponach;
- maskach i odżywkach do włosów;
- kosmetykach do makijażu;
- produktach do depilacji;
- kosmetyki dla dzieci i niemowląt.
C12-15 Alkyl Benzoate – bezpieczeństwo stosowania
C12-15 Alkyl Benzoate jest uznany za substancję bezpieczną do stosowania zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Mimo swego oleistego charakteru nie działa komedogennie. Nie pogarsza stanu cery skłonnej do zanieczyszczeń i zapychania. Nie zalicza się do potencjalnych alergenów. Może być bezpiecznie stosowany przez kobiety w okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią.
C12-15 Alkyl Benzoate – wpływ na środowisko naturalne
Obecnie nie odnotowano negatywnego wpływu C12-15 Alkyl Benzoate na środowisko naturalne. Jest składnikiem, który nie zalega w glebach. Nie stanowi zagrożenia dla organizmów wodnych.
C12-15 Alkyl Benzoate – naturalny czy syntetyczny?
Substancja ta pozyskiwana jest syntetycznie na szeroką skalę. Poszczególne komponenty, które wchodzą w jej skład i biorą udział w procesie wytwarzania, mogą mieć różne pochodzenie – roślinne lub zwierzęce, a także sztuczne. Kwas benzoesowy najczęściej pochodzi z owoców i warzyw, takich jak żurawina, jabłka, goździki, suszone śliwki.
C12-15 Alkyl Benzoate – czy jest odpowiedni dla wegan
W przypadku C12-15 Alkyl Benzoate szczegółowych informacje należy szukać na opakowaniu lub bezpośrednio u producenta danego kosmetyku. Jak wyżej wspomniano, istnieje opcja zawartości związku odzwierzęcego – ale jest niewielka.
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/c12-15-alkyl-benzoate
C12-15 Alkyl Benzoate, Sounds Scary Right? But Why Is C12-15 Alkyl Benzoate Used?