Obecnie świadomość na temat pielęgnacji jest coraz większa. O terminach takich jak TEWL w kosmetologii i dermatologii mówi się coraz więcej. Sprawdź, co znaczy ten termin i czy jest ważny dla pielęgnacji twojej skóry.
Czym jest TEWL? Poznaj budowę skóry
Abyś mógł zrozumieć, czym jest transepidermalna utrata wody, musisz zdobyć podstawową wiedzę na temat budowy skóry. Jest to, pod względem powierzchni, ogromny organ, który oprócz funkcji ,,dekoracyjnej’’ pełni szereg innych, zdecydowanie bardziej pożytecznych dla całego organizmu ról. Na przykład:
- chroni narządy wewnętrzne przed środowiskiem zewnętrznym;
- stanowi barierę dla drobnoustrojów chorobotwórczych;
- jest miejscem syntezy witaminy D;
- zapewnia regulację cieplną.
Skóra jest bardzo złożonym pod względem budowy organem. Tworzą ją, zaczynając od tych najgłębiej położonych, warstwa tkanki podskórnej, skóra właściwa oraz naskórek.
Warstwy skóry a TEWL
Naskórek to powłoka zewnętrzna, którą widzisz. Ona również zbudowana jest z kilku warstw: podstawnej, kolczystej, ziarnistej i rogowej. W niektórych przypadkach mamy jeszcze do czynienia z tzw. jasną warstwą.
W naskórku znajduje się NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający skórę. Zbudowany jest m.in. z aminokwasów, mocznika i substancji mineralnych, a w dodatku pokryty warstwą ochronną, złożoną głównie z lipidów. To tak zwany płaszcz hydrolipidowy.
W skórze właściwej znajdują się podstawowe włókna podporowe dla skóry. Można powiedzieć, że tworzą one swego rodzaju szkielet. Mowa oczywiście o kolagenie oraz elastynie. W tym miejscu obecne są gruczoły potowe, łojowe, naczynia krwionośne oraz receptory, a także mieszki włosowe.
TEWL – transepidermalna utrata wody z naskórka
TEWL, czyli przeznaskórkowa utrata wody, to proces naturalny, który zachodzi w twojej skórze. Polega on na migracji wody przez wszystkie jej warstwy. Dzieje się tak w wyniku działania różnicy ciśnień w poszczególnych obszarach. Inaczej mówiąc, TEWL określa ilość wody, która przedostaje się z najgłębszych warstw skóry na zewnątrz, czyli określa parametry parowania wody. Za normę przyjmuje się odparowanie ok. 300 ml wody na dobę. Większe ilości sugerują, że doszło do pewnych zaburzeń, np. odwodnienia czy zakłócenia struktury warstwy hydrolipidowej.
Czy można zapobiegać TEWL, czyli przeznaskórkowej utracie wody?
Znany w kosmetyce TEWL (ang. transepidermal water loss) to proces naturalny i fizjologiczny. Nie da się go zatrzymać. Warto jednak wiedzieć, że z czasem będzie on postępować i prowadzić do niekorzystnych skutków. Mogą to być nadmierne wysuszenie skóry, jej wiotkość i nieestetyczny wygląd. Nasilonemu procesowi TEWL zapobiegać można u kosmetologa. Z pomocą przychodzą zabiegi głęboko nawilżające i poprawiające zdrowie skóry.
Jak możesz ograniczyć transepidermalną utratę wody? Jaką pielęgnację stosować?
Jak już wiesz, nie możesz zapobiegać transepidermalnej utracie wody całkowicie, możesz natomiast wpłynąć na ograniczenie tego procesu. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja, styl życia oraz dieta. Czyli wszystko to, na co należy zwrócić uwagę podczas świadomego dbania o poziom nawilżenia skóry.
Bardzo istotną rolę gra naskórek, a dokładniej warstwa hydrolipidowa. Jej obecność w nienaruszonym stanie gwarantuje ograniczenie TEWL. Czasami nieświadomie możesz w nią ingerować. Dzieje się tak, kiedy stosujesz zbyt silne detergenty myjące, np. zawierające SLS i inne wysuszające środki na bazie alkoholu. Inną przyczyną może być brak troski o prawidłowe nawilżenie skóry i jej natłuszczenie. Oczywiście, ochronną powłokę można odbudować, co jednak nie zawsze należy do prostych i szybkich czynności.
Jak ograniczyć przeznaskórkową utratę wody?
Oto kilka sposobów:
- przyjrzyj się preparatom do codziennego oczyszczania – wybieraj te, które są naturalne i zawierają łagodnie działające detergenty;
- ogranicz kosmetyki silnie drażniące, np. toniki alkoholowe. Jeśli już takie stosujesz, dołącz do pielęgnacji specjalistyczne kremy odbudowujące barierę hydrolipidową;
- jeśli twój zawód wymaga częstego mycia oraz dezynfekcji dłoni, zaopatrz się w odpowiedni krem do regeneracji skóry;
- pij zalecane 2 l wody dziennie.
TEWL w kosmetyce – produkty, po które warto sięgnąć przy nadmiernej utracie wody
Zmieniając nawyki pielęgnacyjne, przyjrzyj się dokładnie swoim kosmetykom. Może warto wprowadzić składniki pomocne w odbudowie bariery ochronnej oraz ograniczające transepidermalną utratę wody? Przede wszystkim są to produkty silnie higroskopijne, czyli takie, które posiadają zdolność wiązania wody. Do tego przydadzą się emolienty, wytwarzające na skórze samoistnie warstwę okluzyjną. Ma ona niezwykle istotne znaczenie dla skóry i ogranicza w naturalny sposób przeznaskórkową ucieczkę wody.
Zwróć szczególną uwagę na takie substancje jak:
- mocznik;
- kwas mlekowy;
- PCA (piroglutaminian sodu);
- ceramidy;
- naturalne oleje i masła.
TEWL warto mieć pod kontrolą
Jak można zauważyć, w skórze zachodzi wiele procesów, na które człowiek może mieć niewielki wpływ. Jedyne, co da się zrobić, to zadbać o odpowiednią pielęgnację. Poszczególne składniki kosmetyków dostosuj do obecnego stanu i potrzeb twojej skóry, a szybko poprawisz jej wygląd i kondycję.