Skóra to jedna najważniejszych części ludzkiego organizmu. Pośredniczy bowiem między twoim ciałem a środowiskiem, w którym żyjesz. Funkcja regulująca i ochronna, jaką pełni, jest nie do przecenienia. Na pewno wiesz, że skórę tworzy kilka warstw, a jedną z nich jest naskórek. Część naskórka, która odgrywa bardzo istotną rolę, to zaś bariera hydrolipidowa, zapobiegająca utracie wody. Z czego się składa i dlaczego musisz o nią dbać? Co się dzieje, kiedy zostaje naruszona? Jak możesz ją odbudować, aby uniknąć problemów skórnych? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz już niedługo. Zapraszamy do lektury!
Skóra – jej warstwy i zadania
Skóra składa się z kilku warstw, którymi są:
- tkanka podskórna;
- skóra właściwa;
- naskórek.
Ostatnia warstwa skóry, czyli naskórek, znajduje się oczywiście na zewnątrz. Spełnia bardzo ważne zadania. Po pierwsze, naskórek chroni skórę przed wnikaniem niebezpiecznych mikroorganizmów z zewnątrz do organizmu. Po drugie, zapobiega utracie wody przez organizm.
Warstwa hydrolipidowa skóry – czym jest?
Powierzchnię naskórka pokrywa płaszcz hydrolipidowy (określany też jako bariera hydrolipidowa lub warstwa hydrolipidowa). Składa się on głównie z cholesterolu, ceramidów i wolnych kwasów tłuszczowych. To właśnie ów płaszcz zapewnia ochronę przed utratą wody. W języku naukowym jest określany jako bariera okluzyjna zapobiegająca przeznaskórkowej utracie wody (TEWL). Jeśli bariera hydrolipidowa zostanie uszkodzona, zauważysz to na swojej skórze, której wygląd znacznie się pogorszy.
Uszkodzona bariera hydrolipidowa – skutki
Jak stwierdzić, że masz naruszony płaszcz hydrolipidowy? Zaburzenia skórne, po których rozpoznasz ten problem, to:
- szary, a nawet ziemisty koloryt;
- częste alergie i podrażnienia;
- suchość i ściągnięcie skóry;
- nadwrażliwość m.in. na sprawdzone wcześniej kosmetyki czy nawet zmiany temperatur;
- zaczerwienienie, uczucie pieczenia i swędzenia;
- nadprodukcja sebum.
Jeśli dostrzegasz u siebie te niepokojące symptomy, nie zwlekaj dłużej i przejdź do działania. Po konsultacji z dermatologiem przejdź do odbudowy bariery hydrolipidowej. Teraz warto poznać przyczyny problemu.
Naruszona bariera hydrolipidowa – przyczyny
Na samym początku zawsze warto zastanowić się, jak doszło do tego, że twoja bariera hydrolipidowa została naruszona. Do najczęstszych przyczyn tego niepożądanego stanu należą:
- Nieodpowiednia ochrona skóry narażonej na warunki atmosferyczne i środowiskowe takie, jak:
- mocny wiatr;
- zmiana temperatury;
- mróz;
- suche powietrze;
- promienie UV;
- używanie klimatyzacji;
- Zbyt agresywna pielęgnacja skóry, czyli:
- zbyt częste peelingi;
- stosowanie produktów z alkoholem;
- mycie twarzy mydłem;
Odbudowa bariery hydrolipidowej
Wiesz już, czego unikać. Musisz zadbać o ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, a zwłaszcza atmosferycznymi. Włącz też do swojej codziennej pielęgnacji kosmetyki nawilżające. Dzięki temu twoja skóra znów stanie się zadbana, zdrowa i gładka. Odbudowa naruszonej warstwy trochę potrwa, ale warto być cierpliwym.
Pamiętaj jednak, że dobra pielęgnacja i regeneracja są wskazane przez cały rok, a nie tylko wówczas, gdy pojawią się problemy skórne. Teraz czas na konkretne wskazówki, jak odbudować płaszcz lipidowy skóry.
Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry?
Aby wesprzeć barierę hydrolipidową, włącz do swojej codziennej pielęgnacji delikatne produkty myjące. Wybierzesz takie o fizjologicznym pH. Skóra będzie nawilżona i odpowiednio zregenerowana. Wcześniejsze objawy, czyli uczucie ściągnięcia i nieprzyjemnego pieczenia, powinny ustąpić.
Krem odbudowujący barierę hydrolipidową
W sklepach internetowych i w aptekach znajdziesz rozmaite kosmetyki odbudowujące barierę hydrolipidową. Szukaj tych, które są bogate w substancje tworzące warstwę hydrolipidową w naturalny sposób. Warto wybrać krem, który wiąże wodę w warstwie rogowej naskórka. Zainwestuj również w:
- woski;
- wolne kwasy tłuszczowe;
- cholesterol wraz z jego estrami;
- ceramidy.
Dzięki dobrze dobranym substancjom odbudujesz powłokę hydrolipidową skóry.
Bariera hydrolipidowa skóry – wskazówki
Jeśli chcesz, aby twoja bariera hydrolipidowa była skuteczna i nienaruszona, koniecznie zacznij używać kremów z filtrem, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Ważne jest także, abyś zdrowo się odżywiał i przyjmował nienasycone kwasy tłuszczowe:
- omega-3;
- omega-6;
- omega-9.
Właściwa dieta i dbałość o skórę sprawi, że twoja bariera lipidowa będzie w optymalnej kondycji, a ty unikniesz licznych konsekwencji. W razie jakichkolwiek problemów skontaktuj się z dermatologiem i włącz odpowiednią pielęgnację.
Płaszcz hydrolipidowy skóry – dbaj o niego każdego dnia
Jak dbać o skórę i jej zewnętrzną warstwę? Warto zebrać kilka najważniejszych porad.
- Dostarczaj swojemu naskórkowi odpowiednich substancji odżywczych i nawilżających,
- Uzupełniaj dodatkowo pielęgnację kosmetykami o działaniu keratolitycznym i seboregulującym.
- Jeśli bariera hydrolipidowa została już naruszona, zrezygnuj ze wszystkiego, co jej szkodzi, czyli produktów z kwasami i retinolem, agresywnych zabiegów czy ziarnistych peelingów.
Z taką wiedzą bez wątpienia będziesz świadomie podchodzić do codziennej pielęgnacji. Skutki problemów z płaszczem hydrolipidowym dają się we znaki, dlatego lepiej zadbać o niego wcześniej.
Bariera hydrolipidowa jest warstwą naskórka, która chroni skórę przed utratą wody. Jeśli zostanie naruszona, musisz przejść do działania. Odbudowa płaszcza hydrolipidowego jest bardzo ważna, więc jej nie lekceważ. W przeciwnym razie twoja skóra stanie się ziemista i podrażniona. W takiej sytuacji nie zwlekaj i od razu odstaw wszystko, co jej szkodzi. Zadbaj o odpowiednią pielęgnację. Dobre nawilżenie i regeneracja za pomocą sprawdzonych kosmetyków to najlepszy wybór. Znana jest jednak zasada, że lepiej zapobiegać problemom niż się z nimi zmagać. Warto zatem stosować produkty pielęgnacyjne także na co dzień, kiedy twoja bariera hydrolipidowa jest jeszcze cała i zdrowa.