Tatuaże to bardzo stara forma ozdabiania ciała. Chociaż obecnie w większości profesjonalnych studiów stosowana jest elektryczna maszynka, tak coraz więcej osób zaczyna wybierać bardziej tradycyjne metody. Do jednej z najstarszych technik tatuowania należy handpoke. Dowiedz się, na czym polega i czy warto się wybrać taki rodzaj tatuażu.

Tatuaż handpoke – na czym polega metoda tatuowania bez maszynki?

Tatuaz handpoke–na czym polega metoda

Nazwa handpoke pochodzi od dwóch angielskich słów: „hand” oznaczającego rękę oraz „poke”, czyli „szturchać” albo „dźgać”. Jest to metoda tatuowania, do której nie używa się maszynki. Tatuażysta do wykonania rysunku używa tuszu oraz igły wbijanej pod skórę. Obraz tworzy dosłownie kropka po kropce.

Handpoke wywodzi się z kultur plemiennych, w których konkretne wzory miały określone znaczenie. Symbolizowały status społeczny, przynależność do danej grupy czy klasy.

W mainstreamie wzór wykonany metodą handpoke to po prostu ciekawa ozdoba ciała. Jednocześnie warto wspomnieć, że fakt wywodzenia techniki tatuowania z folkloru oraz jej wiekowość sprawiają, że dzieła sztuki nią wykonywane nabierają wyjątkowego znaczenia.

Czy każdy tatuator może robić tatuaż metodą handpoke? 

Podobnie jak każda technika tatuażu, także i handpoke wymaga sporej praktyki. Osoba, która podejmuje się nauki tej metody, musi mieć wprawną rękę i dużo cierpliwości. Tatuaże igłą i tuszem wykonane przez kogoś niedoświadczonego wydają się niechlujne i niezbyt trwałe – przypominają wręcz typowo więzienne, nieestetyczne wzory.

Mimo to nie brakuje zdolnych tatuatorów, którzy specjalizują się w technice handpoke. Nie trzeba zbyt długo szukać, aby znaleźć profesjonalistę, który podejmie się stworzenia małego dzieła sztuki na twoim ciele. Jeżeli marzy ci się taki „tradycyjny” wzór, zapoznaj się z portfolio artystów – na pewno znajdziesz coś w sam raz dla siebie.

Sprawdź, jak samemu zostać tatuatorem na stronie: https://infojob.pl/jak-zostac-tatuazysta

Pamiętaj, że tatuaże handpoke są zazwyczaj niewielkie. Jeżeli interesuje cię większy wzór, skonsultuj swój pomysł z tatuażystą lub zdecyduj się na obrazek wykonany maszynką.

Zobacz też:
Wzory tatuaży – najpopularniejsze dla mężczyzn i kobiet. Sprawdź pomysły na obrazy na ciele

Bezpieczeństwo wykonywania tatuażu igłą i tuszem

Wykonanie tatuażu metodą handpoke nie różni się od tego wykonywanego maszynką. Higiena i bezpieczeństwo zależą od konkretnej osoby i warunków, jakie panują w jej studio. Tatuaż sterylną igłą i tuszem wykonany przez profesjonalistę będzie równie bezpieczny i stylowy jak ten, który wychodzi spod maszynowej igły – nie masz się czego obawiać.

Ból a technika tatuażu handpoke

Informacje dotyczące dyskomfortu przy metodzie handpoke są sprzeczne. Jedni uważają, że jest to technika odpowiednia dla osób wrażliwych – boli znacznie mniej niż zrobienie tatuażu maszynką. 

Inni zwracają uwagę, że negatywne odczucia przy handpoke są znacznie intensywniejsze. Wiele zależy zatem od osobistych odczuć danej osoby. Znaczenie ma także najpewniej miejsce wykonywania tatuażu, bowiem niektóre obszary ciała są wrażliwsze od innych.

Ile trwa wykonanie tatuażu metodą handpoke?

Ile trwa robienie tatuazu metoda handpoke

Tatuaże handpoke, chociaż efektowne, są znacznie bardziej czasochłonne niż tatuaże wykonywane maszynką. Nawet wzory o niewielkich rozmiarach wymagają dużego skupienia i precyzji ze strony tatuażysty. Niekiedy konieczne jest kilkukrotne wbicie igły w jedno miejsce, aby uzyskać pożądany oraz wyraźny wzór.

Jeśli zależy ci na tatuażu wykonanym metodą handpoke, musisz uzbroić się w cierpliwość. Profesjonaliści polecają, aby w dniu zabiegu wziąć wolne w pracy. Pozwoli to na spokojne oczekiwanie na powstanie wymarzonego wzoru.

Handpoke nie jest jeszcze tak popularny jak wzory wykonane maszynką. Jednak z upływem czasu coraz więcej osób zaczyna się interesować tą techniką tatuowania.Być może z czasem stanie się ona znacznie powszechniejsza – także i w Polsce.

Handpoke tattoo – zdjęcia czytelników

handpoke galeria 1Handpoke – Magda J.

handpoke galeria 2Handpoke – Filip D.

handpoke galeria 3Handpoke – Sara D.

handpoke galeria 5Handpoke – Zuza G.

handpoke galeria 6Handpoke – Lena P.Powiązane artykuły:
Archiwum: luty 2022