Pierwsza na świecie elektryczna maszynka do tatuażu powstała w 1891 r. Jej konstrukcją i opatentowaniem zajmował się Amerykanin, Samuel O’Reilly. Jego wynalazek znacząco przyczynił się do przyspieszenia procesu tworzenia wzorów na skórze. Trudno wyobrazić sobie współczesną sztukę tatuażu bez elektrycznej maszynki – używa ich niemal każdy profesjonalista. Jeżeli ciekawi cię sposób działania poszczególnych rodzajów sprzętów, zapoznaj się z poniższym artykułem.
Rodzaje maszynek elektrycznych
Elektryczne maszynki do tatuażu dzielą się na trzy podstawowe rodzaje. Ich użytkowanie może się nieco różnić, a wybór zależy od przewidywanych efektów i preferencji tatuażystów.
Maszynka cewkowa
Maszynka cewkowa do tatuażu to klasyk wśród profesjonalnych artystów. Jest chwalona przede wszystkim za wytrzymałość; jeżeli model skonstruowano z mocnych części, posłuży właścicielowi przez wiele lat.
Działanie maszynki cewkowej
Cewki i kondensator prądu zmiennego wytwarzają w maszynce pole elektromagnetyczne. Jego siła działa na kotwę, która porusza igłą. Odpowiednie materiały i ich dokładne ustawienie to gwarancja, że maszynka działa bardzo sprawnie i długo.
Wady i zalety maszynki cewkowej
Maszynka cewkowa ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Do zalet sprzętu należą:
- długa żywotność;
- w razie usterki można wymienić jej poszczególne elementy;
- dobra regulacja;
- przystępna cena.
Wady maszynki:
- głośna praca;
- waga – potrzeba silnej i wprawnej ręki, aby ją utrzymać;
- tańsze, mniej wytrzymałe elementy prowadzą do usterek;
- tańsze modele mają zwykle niską moc.
Maszynka rotacyjna
Maszynka rotacyjna jest nieco nowocześniejszym sprzętem do tatuażu, a jej działanie opiera się na innych elementach.
Działanie maszynki rotacyjnej
W maszynce rotacyjnej najważniejszy jest elektryczny silnik. To on wprawia w ruch cały sprzęt. Przed zakupem upewnij się, że silnik jest dobrej jakości, a sama maszynka jest objęta długą gwarancją. Słabsze urządzenia psują się dość szybko, a ich odpłatna naprawa niestety nie jest opłacalna.
Wady i zalety maszynki rotacyjnej
Jak każdy sprzęt, także i maszynka rotacyjna posiada swoje mocne i słabe strony.
Zalety:
- stosunkowo cicha;
- lżejsza od maszynki cewnikowej.
Wady:
- w przypadku awarii bardziej opłaca się kupić nowy sprzęt, niż wymieniać poszczególne części;
- łatwo trafić na słabsze, mniej trwałe modele.
Maszynka rotacyjna do tatuażu PEN
Maszynka rotacyjna typu PEN to kolejne podstawowe urządzenie do tatuowania. Sposób jego działania nie różni się od pracy zwykłej maszynki rotacyjnej. To, co wyróżnia ten rodzaj, to przede wszystkim wygląd.
Działanie i wygląd maszynki rotacyjnej PEN
Podobnie jak podstawowa wersja maszynki rotacyjnej sprzęt PEN jest wyposażony w silnik elektryczny. Maszynka PEN przypomina swoim wyglądem gruby marker. Poszczególne elementy maszynki wytwarzają dużą moc, a materiały, z których jest wykonana, są bardzo wytrzymałe.
Wady i zalety maszynki rotacyjnej PEN
Zalety:
- wygoda użytkowania – to najczęstszy wybór początkujących tatuażystów;
- niewielka waga;
- łatwość obsługi.
Wady:
- bardzo wysoka cena;
- w gorszych modelach może dochodzić do awarii silnika.
Maszynki elektryczne do tatuażu – cena
Cena za sprzęt do tatuowania zależy od kilku czynników. Do najważniejszych należą oczywiście producent maszynek oraz jakość materiałów, których użyto do produkcji urządzenia.
W internecie można natknąć się na tanie startowe zestawy do tatuowania. Zwykle zawierają maszynkę, igły, tusz oraz sztuczną skórę, na której możesz ćwiczyć rzemiosło. Ich koszt to kilkaset złotych. Będą one odpowiednie dla początkujących tatuażystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przenoszeniem obrazków na ciało. Profesjonaliści korzystają jednak ze znacznie droższych i bardziej zaawansowanych modeli.