Chcesz zrobić sobie tatuaż? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ten krok!

Moda na tatuaże już od dawna podbija świat. Wyszukane wzory na różnych częściach ciała są pożądane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety w różnym wieku. Dowiedz się, jak dbać o tatuaż oraz jak wygląda jego wykonanie.

tatuaż

Tatuaż to nic innego jak wprowadzenie pod skórę barwnika, który doprowadza do zmiany jej pigmentu. W tym celu wykonuje się nakłucia lub nacięcia, dzięki czemu na ciele powstaje trwały napis albo wzór, towarzyszący osobie do końca życia. Obecnie już raczej nikt nie decyduje się na jego wykonanie w domowym zaciszu. W tym celu większość osób udaje się do profesjonalistów, którzy są w stanie tworzyć prawdziwe dzieła sztuki na ciele. Jednak nawet o tatuaże wykonane przez zawodowych tatuażystów trzeba starannie dbać. Jeśli nie interesuje cię jednorazowa ozdoba, ale taka na stałe, koniecznie czytaj nasz tekst!

Pierwszy tatuaż – co musisz wiedzieć?

tatuaż bark

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z tatuażami i zastanawiasz się, od czego zacząć? Na samym początku powinieneś starannie podejść do wyboru odpowiedniego studia oraz tatuatora. Ważne, aby pracownicy poświęcali czas sterylizacji narzędzi. Podczas tego procesu dochodzi do przerwania ciągłości naskórka i powstaje świeża rana, nietrudno więc o wniknięcie do niej drobnoustrojów, co może skończyć się zakażeniem. Musisz pamiętać także, że dobry tatuaż będzie sporo kosztował – nie próbuj jednak na nim oszczędzać. Dziara, jak potocznie określa się tę ozdobę, zostanie z tobą na całe życie, więc traktuj ją tak, jak obraz artysty.

Jak dbać o tatuaż?

tatuaż sprej

Zanim wybierzesz się do studia tatuażu, musisz się do tego odpowiednio przygotować.

  1. Już 7 dni przed planowanym tatuażem powinieneś odpowiednio dbać o skórę – obejmuje to między innymi nawilżanie jej poprzez stosowanie kremów i balsamów.
  2. 2 dni przed zabiegiem należy zrezygnować z używek. Nie powinno się też przyjmować środków rozrzedzających krew. W tym samym dniu dobrze jest ograniczyć kofeinę i napoje energetyzujące.
  3. Na zabieg wykonania tatuażu trzeba przyjść po posiłku – zazwyczaj wizyta trwa kilka godzin. Nie można zapomnieć również o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Pielęgnacja tatuażu

Po zakończeniu procesu wykonywania ozdoby należy odpowiednio pielęgnować skórę w tym miejscu, aby przyspieszyć regenerację naskórka. Do mycia ciała używaj letniej wody oraz łagodnego mydła antybakteryjnego. Świeżego tatuażu nie dotykaj ręką ani nie susz zwykłym ręcznikiem, aby nie podrażnić rany i nie wprowadzać do niej bakterii – najlepiej osuszać ją ręcznikiem papierowym.

Jak przebiega proces gojenia?

tatuaż ręce

Nawet profesjonalnie wykonany tatuaż może z czasem swędzieć i boleć. Od razu po wyjściu z salonu wytatuowane miejsce będzie owinięte folią. Postaraj się zdjąć ją nie później niż po 3 godzinach, aby ciało mogło oddychać. Jeżeli tatuowane miejsce pokryje się strupkami, nie wolno ich samodzielnie zrywać ani drapać. Gojenie tatuażu można przyspieszać poprzez stosowanie odpowiednich preparatów – w tym maści nawilżających, które zawierają wyciąg z aloesu.

Zobacz też:  Tatuaże na nadgarstku. Poznaj najciekawsze pomysły na tatuaż i wybierz najlepszy dla siebie

Świeży tatuaż – czego unikać?

Jeśli masz nowy tatuaż, lepiej zrezygnować na jakiś czas z kąpieli w wannie, korzystania z sauny czy jacuzzi. Staraj się unikać także:

  • solarium;
  • opalania;
  • promieni słonecznych.

Niewskazane jest też korzystanie z pływalni. Mogłoby to nie tylko przyczynić się do chorób skóry, ale też poważnie uszkodzić tatuaż. Tusz zawarty w tatuażu mógłby wtedy stracić swoje intensywne kolory, przez co cały rysunek nie prezentowałby się już tak atrakcyjnie. Uważa się, że przynajmniej przez okres 3 tygodni najlepiej brać prysznic, aby jedynie delikatnie przemyć wytatuowaną skórę.

Usuwanie tatuażu – co powinieneś wiedzieć?

tatuaż modlitwa

Czy możesz zrezygnować z wykonanego tatuażu? Dawniej było to bardzo skomplikowane, jednak obecnie stosuje się zabiegi z wykorzystaniem lasera. Do całkowitego zniwelowania tatuażu potrzebnych jest około 4-8 zabiegów. Chociaż laser podrażnia skórę, można przynieść sobie ulgę, smarując ją kremami lub maściami. W czasie wykonywania zabiegów nie powinno się wystawiać ciała na działanie słońca.

Tymczasowy tatuaż – czy to dobre rozwiązanie?

tatuaż podczas

Tatuowanie jest zabiegiem chirurgicznym, co może wzbudzać w niektórych osobach pewne obawy. Jeżeli także masz wątpliwości, zawsze możesz zastosować tymczasowy tatuaż, na przykład biotatuaż, który utrzymuje się na skórze jedynie kilka lat. Jest on wykonywany poprzez wprowadzenie barwnika używanego do makijażu permanentnego, dzięki czemu po jakimś czasie samoczynnie zanika.

Czy więc warto zrobić sobie tatuaż? Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na tę popularną technikę zdobienia ciała, pamiętaj o wybraniu odpowiedniego studia oraz pielęgnacji tatuażu, dzięki czemu będzie on prezentował się atrakcyjnie przez wiele lat.Powiązane artykuły:
Monika Jankowska
Absolwentka Kosmetologii Klinicznej. Uważa, że świadoma, odpowiednia pielęgnacja i prowadzenie zdrowego stylu życia są niezbędne do zachowania dobrej kondycji na lata w dzisiejszych, coraz szybszych czasach. Prywatnie miłośniczka jogi, zdrowej kuchni i podróży do Azji.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.