Tatuaż może być ważnym dla ciebie symbolem lub oryginalnym dziełem sztuki. Możesz traktować go jako ozdobę, sposób na wyróżnienie się w tłumie lub na podkreślenie swojego systemu wartości. Tatuaż możesz traktować na wiele sposobów. W każdym przypadku musisz o niego zadbać w odpowiedni sposób. Jak to zrobić? 

Czym jest tatuaż? 

Tatuaż to forma zdobienia ciała, w przypadku której wybrany wzór przenoszony jest na twoją skórę za pomocą specjalnej kalki. Gdy wzór jest gotowy, tatuator sięga po specjalne tusze. Za pomocą specjalnej maszynki wkuwa je pod skórę, tworząc w ten sposób jednokolorowy symbol lub barwny obraz.

Jak przygotować skórę do takiego zabiegu? 

To, w jaki sposób przygotujesz skórę do wizyty w salonie tatuażu, będzie miało istotny wpływ na przebieg zabiegu oraz na proces gojenia się rany. Co jest najważniejsze? Unikanie opalania tej części ciała, którą chcesz wytatuować. Przez dwa tygodnie przed zabiegiem wcieraj w skórę dobry krem lub balsam, dzięki czemu skóra stanie się bardziej miękka. Na kilka dni przed wizytą u tatuażysty zrezygnuj z picia alkoholu, gdyż rozrzedza on krew. W ten prosty sposób zmniejszysz ryzyko pojawienia się komplikacji podczas tatuowania. 

Zobacz też:
Olejek goździkowy – dlaczego warto mieć go pod ręką? Zadbaj o skórę!
pielęgnacja tatuażu jak przygotować

Pielęgnacja tatuażu

Kiedy musisz zacząć dbać o tatuaż? Od chwili, w której zakończy się tatuowanie. Świeży tatuaż wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Dlaczego pielęgnacja tatuażu po zabiegu jest tak ważna? 

Tuż po zakończeniu tatuowania priorytetem staje się podjęcie kroków przyspieszających proces gojenia się skóry. To bardzo ważne zarówno dla twojego samopoczucia, jak i wyglądu tatuażu w przyszłości. Ponieważ w trakcie zabiegu twoja skóra jest nakłuwana igłami, trzeba to miejsce traktować jak większą ranę. Z tego względu musisz od razu przemyć tatuaż antybakteryjnym mydłem i owinąć w folię. Dzięki temu unikniesz zakażenia skóry i powiązanych z tym komplikacji, uchronisz się też przed podrażnieniami i urazami. Warto też posmarować tatuaż specjalna maścią, która sprawi że szybciej się zagoi.

Jak długo goi się tatuaż?

Zwykle skóra wraca do normy po 3–4 tygodniach. Zdarzają się jednak sytuacje, w których proces gojenia przebiega nieco dłużej. To czas, gdy o wytatuowany fragment skóry musisz się zatroszczyć w szczególny sposób. 

Tatuaż – pielęgnacja po zabiegu krok po kroku

Dla zdrowia skóry i dobrego wyglądu tatuażu najważniejszy jest pierwszy miesiąc. W tym czasie musisz regularnie zmieniać opatrunki oraz smarować tatuaż odpowiednimi kremami.

pielęgnacja tatuażu krok po kroku

Pierwsze dwie doby – jak postępować?

Dwa pierwsze dni po wykonaniu tatuażu to ciągła zmiana opatrunków. Co 2–3 godziny musisz powtarzać następujące czynności:

  • ściąganie starego opatrunku,
  • przemywanie tatuażu letnią wodą i mydłem,
  • osuszanie tatuażu ręcznikiem papierowym,
  • zakładanie czystej folii. 

Pierwszy miesiąc z tatuażem

Kolejne tygodnie to przede wszystkim smarowanie tatuażu odpowiednimi preparatami. Co 3 godziny musisz nakładać na tatuaż cienką warstwę specjalnego kremu. Pamiętaj, by przed nałożeniem nowej warstwy kremu przemyć skórę letnią wodą i mydłem antybakteryjnym.

Zobacz też:
Kokony jedwabnika – nietypowy sposób na młodą i gładką skórę

Jakie kremy będą najlepsze?

Podrażniona skóra wymaga odpowiedniego wsparcia. Sięgaj po kremy do pielęgnacji tatuażu, w których powinny pojawiać się witaminy (m.in. A i C), olej z ogórecznika, masło shea lub wyciąg z aloesu. Obecność takich substancji sprawi, że twoja skóra będzie się goiła szybciej, co przełoży się na wygląd tatuażu.

Czego unikać po tatuowaniu? 

Jeśli masz świeży tatuaż, na kilkanaście dni zrezygnuj z:

  • dłuższych kąpieli,
  • zbyt intensywnych treningów, 
  • sauny i solarium.

Pamiętaj też, by przez 3 pierwsze dni nie sięgać po alkohol. Nie pozwalaj też dotykać innym twojego tatuażu do chwili, gdy skóra stanie się jednolita i matowa (będzie to oznaczało, iż proces gojenia dobiegł do końca). Koniecznie pamiętaj o używaniu kremów z ochrona spf.

pielęgnacja tatuażu ważna

Jak pielęgnować, by tatuaż możliwie jak najdłużej pięknie wyglądał?

Pielęgnacja nowego tatuażu jest bardzo ważna, jednak i w późniejszym okresie nie możesz o takiej ozdobie zapominać. Jakich zasad musisz przestrzegać?

Jak chronić tatuaż przed blaknięciem?

Największym zagrożeniem dla tatuażu jest ciepło. Im wyższa temperatura, tym prędzej rozpadają się mikrocząsteczki tuszu. Skutkiem tego jest utrata koloru i wyrazistości, przez co tatuaż staje się wstydliwym problemem, a nie ozdobą. Jak ograniczyć ten problem? Unikaj solarium i nie przesadzaj z opalaniem. Pamiętaj też o kremach z filtrem słonecznym, które ograniczą negatywny wpływ słońca na twoją skórę.

Odpowiednia pielęgnacja tatuaży 

Odpowiednia pielęgnacja tatuaży 

Wygojony tatuaż w dalszym ciągu wymaga odpowiedniego wsparcia. Kremy i balsamy do tatuażu nawilżają i chronią, dzięki czemu dbasz o skórę oraz zdobiący ją wizerunek. Brak takiej pielęgnacji sprawi, że przesuszony naskórek pogorszy wygląd tatuażu i przyczyni się do jego blaknięcia. 

Pielęgnowanie tatuażu nie jest trudnym zadaniem. Tatuaż nalezy pielęgnować od początku. Jeśli od samego początku zadbasz o taką ozdobę, będziesz mógł się cieszyć dobrymi efektami przez długie lata. Biorąc pod uwagę, że tatuaż pozostanie na twoim ciele do końca życia, zadbanie o jego wygląd jest bardzo ważną sprawą.

Zobacz też:
Jak pielęgnować blizny po oparzeniach?
Powiązane artykuły: