Malutkie tatuaże bez wątpienia są bardzo urocze. Wzory geometryczne, maleńkie napisy czy nawet wizerunki mikrozwierząt to prośba, z jaką do tatuażystów przychodzą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Profesjonalni artyści często jednak odradzają tak małe dziary. W tym wypadku bowiem rozmiar jak najbardziej ma znaczenie.
Dyskretny tatuaż – marzenie wielu początkujących
Dlaczego tak wiele osób na swój pierwszy tatuaż wybiera malutki? Są ku temu dwa powody. Małe tatuaże są dyskretne, co oznacza, że w momencie, kiedy jednak się znudzą, dosyć łatwo je ukryć. Ponadto wiele osób bardzo boi się bólu. A im mniejsza powierzchnia tatuażu na pierwszy raz, tym krótsze potencjalne cierpienie.
Malutkie tatuaże – ozdoba nie tylko dla kobiet
Niewielkie tatuaże kojarzone są głównie z ozdobą dla kobiet. Zupełnie niesłusznie, bowiem u panów mogą one prezentować się równie efektownie!
Małe tatuaże dla mężczyzn spodobają się przede wszystkim tym, którzy szukają wzorów łatwych do ukrycia pod ubraniem np. ze względu na wykonywany zawód. Dużo trudniej jest zasłonić pełen rękaw albo pokaźny wzór tatuażu na łydce. Mówi się także, że małe tatuaże męskie prezentują się o wiele gustowniej od tych, które pokrywają większą część skóry. Coraz częściej można więc zaobserwować u panów takie wzory jak elegancki, wykaligrafowany cytat, malutkie zwierzątko lub nawet niewielkie kwiatowe kompozycje.
Małe tatuaże – problem z czytelnością
Tutaj warto zrobić pauzę i zostawić na chwilę rozważania na temat estetyki. Wszyscy wiemy, że tatuaż jest wzorem na ciele, który zostaje na całe życie. Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze jest jego trwałość i czytelność.
Wpływ czasu na czytelność wzoru
Zanim zaczniesz upierać się przy maleńkiej gwiazdce czy kółeczku, powinieneś pamiętać, że tusz będzie utrwalał się w twojej skórze nawet przez dwa lata. Bardzo cienkie linie są niestety najbardziej podatne za rozlewanie się, zacieranie czy nawet zanikanie.
Dziara, która w pierwszych tygodniach wygląda naprawdę cudownie, po kilkunastu miesiącach może stracić kształt, a przez to stać się trudna do odczytania. Klientom, którzy upierają się przy małych tatuażach, artyści najczęściej proponują te na grubszych trzonach.
Małe tatuaże nie sprawdzą się w każdym miejscu
Wielu początkujących decyduje się na dyskretne tatuaże. Wzory są tutaj bardzo różne, jednak często powtarzają się miejsca, na których klienci życzą sobie ich rozmieszczenie.
Naprawdę małe tatuaże najczęściej pojawiają się na palcach, stopach czy dłoniach. Z pewnością wygląda to ciekawie i estetycznie. W praktyce jednak może przysporzyć sporo kłopotów. Dlaczego?
Małe tatuaże a problem ścierania
Wszystkie wymienione powyżej obszary ciała są bezustannie narażone na tarcie. Skóra na nich jest stosunkowo cienka i podatna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Małe tatuaże o cienkich liniach będą więc szybko się przecierać.
W praktyce oznacza to zniekształcenie wzoru. Oczywiście możesz zabezpieczać się, stosując różnego rodzaju balsamy, jednak nie da ci to gwarancji, że mały tatuaż utrzyma się aż do ostatecznego ułożenia się tuszu w skórze.
Długie gojenie malutkich tatuaży
Jest jeszcze jedna przykra kwestia związana z malutkimi tatuażami na palcach czy tatuaże na stopach. To miejsca, w których wzory długo się goją. Trudno przecież wyobrazić sobie, że na kilka lub kilkanaście dni wyłączamy z użytku nasze ręce.
Dyskretne tatuaże – wzory to nie wszystko
Czy wszystkie wymienione wyżej argumenty świadczą o tym, że małe tatuaże nie mają sensu? Bynajmniej. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że to nie same wzory są najważniejszą kwestią.
Przede wszystkim skup się na tym, aby dobrać rozmiar tatuażu do miejsca, na którym chcesz do umieścić. W przypadku bardzo małych dziar najlepiej postawić na proste geometryczne wzory. Tworzenie skomplikowanych obrazów w wersji mikro raczej nie ma sensu.
Tatuażysta ma zawsze rację
Na koniec warto zaznaczyć jeszcze jedną ważną rzecz. Internetowe trendy nie zawsze mają przełożenie na praktyczne użytkowanie tatuaży. Jeśli jesteś osobą, która dopiero zaczyna swoją przygodę z dziarami, koniecznie przedyskutuj własną wizję z tatuażystą.
Osoba z doświadczeniem może zgasić twój zapał. Warto jej jednak zaufać, ponieważ zazwyczaj po prostu wie, co mówi. Tatuaż powinien być twoją ozdobą, symbolem, a nawet elementem twojej tożsamości. Fascynacja internetowym trendem jest zazwyczaj krótkotrwała, natomiast może mieć bardzo przykre wieloletnie konsekwencje.