Choć stopom nie poświęca się wiele czasu i uwagi, ich stan jest bardzo ważny dla naszego ogólnego zdrowia i samopoczucia. Jak dbać o stopy? Jak zapobiegać urazom, podrażnieniom? Na czym polega pielęgnacja stóp? To bardzo ważne pytania, na które znajdziesz odpowiedź w tym tekście, a także w innych wartościowych artykułach na naszej stronie.

Stopy jako najważniejsza część ciała

Stopy codziennie narażone są na duże przeciążenia. Często chodzimy w nieodpowiednich butach, które mogą dodatkowo powodować dyskomfort, ból i tworzyć odciski. To właśnie na stopach opiera się największy ciężar. O paznokcie u stóp dbamy najczęściej, malujemy je na różne kolory, a zapominamy o nawilżeniu, redukcji martwego naskórka czy zapobieganiu odciskom na skórze stóp. To są kluczowe elementy, na których musisz się skupić, jeśli chcesz mieć zdrowe stopy. Jeśli do tej pory ta część ciała była przez ciebie zaniedbywana, o nic się nie martw. W każdej chwili możesz rozpocząć małe spa dla stóp w zaciszu własnego domu.

Kilka kroków do pięknych stóp

Jak dbać o stopy? Wskażemy ci kilka podstawowych kroków, przez które musisz przejść, aby były one znowu w idealnym stanie. Gwarantujemy, że jeśli się do nich zastosujesz, od razu zobaczysz zniewalającą różnicę. Przygotuj swoje stopy na lato i piękne odkryte buty!

  • Przede wszystkim sprawdź, w jakim stanie są twoje stopy. Dokładnie dowiedz się, co będzie im potrzebne. Być może wystarczy jedynie usunąć martwy naskórek i je nawilżyć? A może pojawiły się już jakieś rany czy odciski, które powodują dyskomfort? Jeśli zauważysz niepokojące zmiany, konieczna może się okazać wizyta u specjalisty, który będzie w stanie ci pomóc.
  • Pamiętaj o tym, by obuwie, które nosisz na co dzień, było wygodne i komfortowe.
  • Ważne jest także dbanie o higienę i częste mycie stóp. Częstotliwość zależy przede wszystkim od twojego stylu życia i tego, czy masz problem z potliwością stóp. Musisz wiedzieć, że grzyby i bakterie najlepiej będą rozwijały się w zimnym i wilgotnym otoczeniu. Właśnie dlatego powinieneś zadbać o to, aby twoje stopy były cały czas ciepłe i suche.
  • Kolejnym krokiem jest odpowiednie nawilżenie skóry. Zapewne codziennie nawilżasz całe ciało, ale zapominasz o stopach. To duży błąd. Odpowiednie nawilżenie sprawi, że skóra będzie bardzo miękka i gładka.
  • Nie zapominaj o regularnym złuszczaniu martwego naskórka.
  • Po ciężkim dniu nieoceniony może okazać się masaż. Taki delikatny masaż stóp może być bardzo relaksujący i odprężający. Nie tylko przyniesie ulgę zmęczonym stopom, ale także poprawi twoje ogólne samopoczucie.

Ból stóp po intensywnym dniu to nic nadzwyczajnego, jednak gdy utrzymuje się stale, być może należy wybrać się do odpowiedniego specjalisty, czyli podologa. Stopy to jedna z najważniejszych części ciała. Utrzymanie ich w dobrym zdrowiu zapewni ci komfort na co dzień i dobre samopoczucie. Dbaj o nie przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim!