Łuszczyca paznokci nie jest niebezpieczną chorobą, ale jej objawy utrudniają codzienne życie. Warto zrobić wszystko, by pozbyć się jej jak najszybciej! Pomoże ci w tym stosowanie maści cynkowej na łuszczycę paznokci. Poniżej dowiesz się, jak to zrobić.

Jak rozpoznać łuszczycę paznokci?

Łuszczyca paznokci często jest mylona z grzybicą. Rzeczywiście, objawy łuszczycy i grzybicy są podobne – to zniszczone, nieestetycznie wyglądające paznokcie. Obie choroby mają jednak różne podłoże. Przede wszystkim łuszczycą nie można się zarazić od innej osoby, inaczej niż w przypadku grzybicy, którą wywołują pewne rodzaje grzybów. Przyczyny łuszczycy paznokci nie są do końca znane.

Tę przewlekłą chorobę możesz rozpoznać na podstawie kilku charakterystycznych objawów. Na paznokciach z łuszczycą widoczne są:

  • naparstkowanie – niewielkie zagłębienia, które sprawiają, że płytka paznokcia zaczyna przypominać swoją fakturą naparstek;
  • plamy olejowe – zmiany zachodzące pod paznokciem, ale widoczne na jego powierzchni, mają żółtawobrązowy kolor i nieregularny kształt.

Wśród objawów łuszczycy paznokci można także wymienić rozwarstwianie się płytki paznokcia, zniekształcenie, zmatowienie, pogrubienie.

Dlaczego maść cynkowa na łuszczycę paznokci jest skuteczna?

Wśród polecanych preparatów na łuszczycę paznokci maść cynkowa zajmuje wysokie miejsce. Skąd bierze się jej skuteczność?

Przede wszystkim wspomaga leczenie i łagodzenie objawów. Nie do końca wiadomo, co powoduje łuszczycę paznokci, ale jedną z możliwych przyczyn są niedobory witamin i minerałów, w tym cynku. Stosowanie maści cynkowej na łuszczycę paznokci pozwala sobie z tym poradzić. To preparat bogaty w tlenek cynku – związek chemiczny poprawiający kondycję skóry, włosów i paznokci. Cynk przyspiesza także gojenie ran wokół paznokci.

Zobacz też:
Moczenie nóg w moczu – czy to dobry pomysł? Na co pomaga?

Jak wygląda leczenie łuszczycy paznokci za pomocą maści cynkowej?

Cynkową maść na łuszczycę najlepiej stosować 2-3 razy dziennie. Należy wcierać niewielką ilość w zmienione chorobowo miejsca. Możesz także pozostawić maść na noc. Przy prawidłowej i regularnej aplikacji efekty zauważysz już po kilku tygodniach.

Oprócz maści cynkowej warto wypróbować także inne kosmetyki, np. kremy zawierające mocznik, witaminę A i E czy naturalne olejki. Jednym z polecanych domowych sposobów jest moczenie dłoni w ciepłej oliwie.

Maść czy pasta cynkowa – co wybrać?

Do leczenia zmian łuszczycowych nadaje się zarówno maść, jak i pasta cynkowa. Możesz stosować je zamiennie. Drugi z preparatów zawiera dodatkowo kwas salicylowy, który poleca się osobom cierpiącym na łuszczycę paznokci ze względu na korzystny wpływ na skórę i właściwości antybakteryjne.

Chorujesz na łuszczycę paznokci? Leczenie i przywrócenie pięknego wyglądu dłoniom nie jest łatwe. Warto jednak zacząć od podstaw – maść cynkowa na łuszczycę paznokci pomoże ci w regeneracji naskórka i płytki paznokciowej.

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022