Budowa paznokcia

Aby łatwiej ci było zrozumieć najczęstsze problemy z płytką paznokcia, poznaj pokrótce jego budowę. Paznokcie to wytwory naskórka. Wyrastają z najgłębiej położonej macierzy, która to zaopatruje go w składniki odżywcze. Sama płytka jest wytworem martwym. To zrogowaciałe komórki ułożone jak dachówka, położone na tzw. łożysku. Swego rodzaju ochronę dla macierzy zapewnia ta część skóry, która porasta płytkę. To ten fragment uporczywie usuwany cążkami w gabinecie oraz w domu. Dlatego tak ważne jest, aby robić to bardzo ostrożnie. Uszkodzenie macierzy, może prowadzić do trwałego zniekształcenia płytki.

Podstawowym budulcem paznokcia jest białko keratyna, która zapewnia mu wytrzymałość. W tym przydatku skóry znajdują się również woda i tłuszcze oraz niezbędne pierwiastki, tj. siarka, cynk, magnez, wapń.

Białe plamy na paznokciach – kiedy oznaczają chorobę?

Pewnie nie raz w swoim życiu zastanawiałaś się co oznaczają białe plamki na twoich paznokciach. U kobiet, które regularnie wykonują manicure, pojawiają się często. Zwykle to efekt urazu mechanicznego na płytce. Wystarczy uderzenie lub nieprawidłowe operowanie przyrządami do manicure. Bywa też tak, że plamki na paznokciach mówią o poważniejszych zmianach w organizmie.

Najczęściej występujące choroby paznokci

 • Genetyczne 
  • Paznokcie rurkowate – charakteryzują się odmiennym kształtem przypominającym rurki. Są grubsze niż normalnie. 
 • Nabyte
  • Palce pałeczkowate dobosza – wynik ciężkich chorób serca oraz układu oddechowego. Paznokcie są szersze, bardziej podatne na uszkodzenia. Wyglądają nienaturalnie.
  • Szorstkość paznokci – przyczyna nie została poznana. Płytka wygląda, jakby była posypana mąką. Problem pojawia się najczęściej już w wieku dziecięcym.
  • Zespół żółtych paznokci – to schorzenie wyróżnia odmienna, żółta płytka paznokcia. Są one grube, twarde i uwypuklone.
  • Wklęśnięcie płytki paznokcia spowodowane zaburzeniami wzrostu płytki. Powstaje charakterystyczne wgłębienie na jej środku.
  • Onycholiza często na pierwszy rzut oka wygląda jak białe przebarwienia na paznokciach. Jej podłoże jest jednak zupełnie inne. To, co widzisz, to wolna przestrzeń, do której dostało się powietrze – pomiędzy płytką a łożyskiem, na którym jest położona.
Zobacz też:
Dojrzewanie a pielęgnacja cery – jak dobierać kosmetyki dla nastolatków?

Inne choroby a zmiany na paznokciach

 • Łuszczyca
 • Choroby wątroby
 • Anemia
 • Cukrzyca
 • Problemy z tarczycą
białe plamki na paznokciach - inne choroby a zmiany na paznokciach

Białe plamki na paznokciach – jakiej witaminy brakuje?

Wszystkie składniki mineralne i witaminy docierają do przydatków skóry na samym końcu. Organizm wie, że najpierw musi je dostarczyć do miejsc, gdzie są niezbędne, czyli np. do narządów. Twoja dieta musi być naprawdę bardzo zbilansowana, aby zaspokoić wszystkie potrzeby. Witaminy wpływają na funkcje życiowe komórek skóry. Niestety nie jesteśmy w stanie ich syntetyzować sami. 

Często o niedoborach pewnych witamin dowiadujesz się, obserwując białe kropki na paznokciach. Za ich pojawienie się odpowiadają często braki witamin z grupy B. 

białe plamki na paznokciach - jakiej witaminy brakuje

Gdzie szukać witamin dla twoich paznokci?

 • Witamina B7, – inaczej biotyna. Znana ze zbawiennego wpływu na włosy i paznokcie. Wzmacnia je i przyspiesza ich wzrost. Zapobiega nadmiernej łamliwości. Znajdziesz ją w roślinach strączkowych, kalafiorze, wątróbce, drożdżach.
 • Witamina B5  – zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w obrębie paznokcia. Znajdziesz ją pod nazwą pantenol , który dopiero w skórze przekształca się w witaminę B5.
 • Witamina D – badania dowodzą, że co druga osoba ma jej niedobory. To bardzo ważna witamina. Odpowiada za prawidłowe przeprowadzanie wielu procesów. Jej niedobory przyczyniają się do powstawania większości problemów dermatologicznych, w tym chorób paznokci. Do syntezy witaminy D w twoim organizmie dochodzi podczas ekspozycji słonecznej. Wystarczy już 15 minut dziennie! W Polsce szczególnie zimą słońca mamy jak na lekarstwo. Wtedy szukaj jej w rybach, jajach, mleku. Wskazana jest również regularna suplementacja witaminy D pod okiem specjalisty.
 • Magnez  znajdziesz w bananach, orzechach czy fasoli. Jego wyraźny brak powoduje łamliwość i kruchość płytki paznokcia.
 • Wapń stosowany regularnie utwardza paznokcie. Sprawia, że stają się bardziej wytrzymałe na urazy. Jego dużą ilość znajdziesz w nabiale.
 • Żelazo – często podczas anemii mogą się pojawiać białe ślady na paznokciach oraz inne przebarwienia i wgłębienia. Powinnaś wtedy szybko zareagować, aby nie doprowadzić do poważniejszych jej skutków w organizmie. Najlepszym sposobem będzie dostarczenie żelaza w pożywieniu (kiszony barszcz, mięso, szpinak, natka pietruszki) oraz w formie suplementu. 
 • Cynk pomaga syntetyzować główny budulec paznokcia. Jego brak spowolni wzrost płytki. Cynk znajdziesz w mięsie, jajach, nasionach, burakach, kapuście.
Zobacz też:
Nawilżanie i peeling w jednym. Aloes na twarz – potężna broń w walce o jędrną i naturalnie promienną skórę

Grzybica paznokci

białe plamki na paznokciach - grzybica paznokci

Zmiany zabarwienia w obrębie wolnego brzegu paznokcia powinnaś bacznie obserwować. Może to być początek zmian o podłożu grzybiczym. Najbardziej narażone są osoby z osłabioną odpornością i te, które noszą bardzo ciasne obuwie. Przewlekły ucisk i brak odpowiedniego krążenia w stopie równie często jest czynnikiem powodującym rozwój grzybicy paznokci. Szczególną uwagę powinnaś zwrócić na wygląd płytki paznokcia, jeśli jesteś cukrzykiem. Choroba paznokci jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania pedicure w gabinecie kosmetycznym.

Łuszczyca a wygląd paznokci

Łuszczyca to choroba o podłożu genetycznym. Sama w sobie jest głównie schorzeniem dotyczącym skóry gładkiej, jednak jej symptomy można zaobserwować również w obrębie paznokci.

Paznokcie osoby chorującej na łuszczycę mogą posiadać liczne wgłębienia, białe plamki zwiastujące onycholizę i rogowacenie. Płytka staje się nad wyraz krucha i delikatna. Trudno ją zapuścić.