Do charakterystycznych symptomów, które mogą wskazywać na grzybicę paznokci, są wszelkie przebarwienia, łamliwość paznokci, brzydki zapach, ale także ból. Z pewnością są to dolegliwości, które mogą utrudniać życie i budzić dyskomfort. Nie można lekceważyć wymienionych objawów. Warto skonsultować swój przypadek z odpowiednim specjalistą. Pamiętaj również, że grzybica to choroba, którą można się bardzo łatwo zarazić. Sprawdź, jak radzić sobie w przypadku wystąpienia tej przypadłości.
Czym jest grzybica paznokci?
Grzybica paznokci powstaje na skutek działania małych mikroorganizmów, które rozwijają się z łatwością w wilgotnym i ciepłym środowisku. Właśnie dlatego największe ryzyko zarażenia się grzybica jest pod prysznicem i na basenie. Z tego względu trzeba szczególnie zadbać o ochronę stóp w takich miejscach, aby nie borykać się później z tą wstydliwą i uciążliwą chorobą. Ta przewlekła choroba nie zniknie sama, choć wiele osób ma taką nadzieję i nie podejmuje żadnego leczenia po prostu dlatego, że nie chce się do niej przyznać i udać do lekarza. Właśnie wstyd jest tu głównym czynnikiem determinującym brak działania.
W grupie ryzyka są osoby o obniżonej odporności, częściej również ta dolegliwość dotyka osoby dorosłe, szczególnie seniorów, a znacznie rzadziej – dzieci. Bardziej narażone na zakażenie są chorzy na cukrzycę, osoby, które mają zaburzenia hormonalne, autoimmunologiczne, a także choroby układu krążenia. Objawy grzybicy paznokci, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, to zwiększona łamliwość paznokci i przebarwienia. Bardzo ważne jest, aby od razu podjąć leczenie, ponieważ ten problem będzie dla ciebie bardzo uciążliwy, ale to nie wszystko. Możesz także dalej zarażać innych ludzi!
Grzybica paznokci — objawy
Na jakie objawy należy przede wszystkim zwrócić uwagę? Jakie powinny wzbudzić twoją czujność? Grzybica paznokci u nóg przede wszystkim objawia się przez delikatne, ale zauważalne zmiany. Może obejmować wszystkie paznokcie lub kilka.
W początkowej fazie grzybicy paznokci może ona wywołać takie objawy, jak:
- przebarwienia paznokci, najczęściej w kolorze żółtym lub brązowym,
- zwiększona łamliwość paznokci,
- zgrubienia,
- pofalowane paznokcie,
- zmiany na jego powierzchni,
- odczepianie się paznokcia,
- nieprzyjemny zapach,
- zaczerwienienie i obrzęki,
- ból w okolicy paznokci.
W skrajnych przypadkach grzybica paznokci może nawet utrudniać chodzenie, przede wszystkim ze względu na wspomniany ból. Oczywiście wymienione objawy nie muszą od razu świadczyć o grzybicy paznokci u nóg. Takie dolegliwości mogą być konsekwencją noszenia niewygodnych butów, uszkodzenia paznokci w wyniku uderzenia, a także źle wykonanych zabiegów u kosmetyczki. W związku z tym nie należy diagnozować problemu na własną rękę, tylko od razu udać się do specjalisty, który najlepiej będzie w stanie rozpoznać i przypisać twoje dolegliwości do właściwej jednostki chorobowej.
Bardzo często problem stanowi stylizacja paznokci, ponieważ przykrycie ich lakierem może uniemożliwiać dokładne rozpoznanie choroby. W przypadku zaobserwowania wymienionych dolegliwości warto zdjąć lakier z paznokci i dokładnie je obejrzeć. W pierwszej kolejności, aby zdiagnozować problem, możesz udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie do dermatologa. Tylko doświadczony specjalista pomoże vi szybko pozbyć się tego wstydliwego dla wielu osób problemu. Nie warto podejmować działań na własną rękę, które w wielu przypadkach nie przynoszą pożądanego skutku.
Grzybica paznokci – przyczyny
Wiesz już, czym jest grzybica paznokci i jakie objawy mogą wskazywać na tę dolegliwość. Pojawia się kolejne bardzo ważne pytanie: jakie mogą być przyczyny tego, że wystąpiła u ciebie grzybica paznokci stóp? Złą informacją jest fakt, że przypadłością tą bardzo łatwo można się zarazić. Do takiego zakażenia może dojść w różnych sytuacjach w życiu codziennym. Można wymienić następujące sytuacje:
- przebywanie na basenie czy pod prysznicem w siłowni bez odpowiedniego obuwia, czyli klapek. Chodząc boso w miejscach publicznych, bardzo szybko możesz się zarazić grzybicą;
- zakładanie obuwia ogólnodostępnego. Przykładem może być wypożyczenie łyżew na lodowisku lub specjalnych butów na kręgielni. W takich przypadkach bardzo ważne jest dezynfekowanie obuwia; oczywiście ten obowiązek leży po stronie pracowników miejsca, do którego się udaliśmy;
- brak odpowiedniej sterylizacji sprzętu używanego w salonie kosmetycznym. Jeśli udajesz się do kosmetyczki na manicure lub pedicure, zwracaj szczególną uwagę na to, czy wszystkie narzędzia są odpowiednio dezynfekowane;
- używanie jednego ręcznika i innych rzeczy do higieny osobistej z inną osobą. To zdecydowanie ułatwia przenoszenie się bakterii;
- noszenie nieodpowiedniego obuwia, które może negatywnie wpływać na stopy i paznokcie. Mowa tu przede wszystkim o zbyt małym i uciskającym obuwiu.
Jak widzisz, przyczyn pojawienia się grzybicy paznokci może być wiele. Warto zwracać szczególną uwagę na wymienione wyżej sytuacje, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla twojego zdrowia.
Leczenie grzybicy paznokci
Co na grzybicę paznokci? To kluczowe pytanie, na które trzeba znaleźć odpowiedź. Leczenie grzybicy paznokci to bardzo ważny krok, który pozwoli ci wyeliminować uciążliwe na co dzień dolegliwości. Pierwszym krokiem powinna być oczywiście wizyta u lekarza, najlepiej dermatologa, w celu zdiagnozowania problemu.
Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, a także po obejrzeniu twoich paznokci będzie w stanie stwierdzić, co ci dolega. Następnie zaleci konkretne działania i włączy odpowiednie leczenie, które dostosowane będzie do stopnia nasilenia problemu. Często także konieczne jest pobranie materiału do badania. Jednak nie musisz się obawiać, z pewnością nie jest to bolesny zabieg. Stosuje się go po to, aby jak najlepiej dopasować leczenie do konkretnego przypadku.
Jedno jest pewne, grzybica paznokci u nóg nie jest chorobą, która zniknie samoistnie. Wczesne wykrycie i włączenie leczenia jest bardzo ważne, bo dzięki temu zapobiegniesz dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby i nie będziesz zarażać innych ludzi. Co więcej, zaniedbana i długo nieleczona grzybica u stóp może rozwinąć się także w innych częściach ciała pacjenta. Aby temu zapobiec, należy jak najszybciej zastosować odpowiednią terapię zaleconą przez dermatologa.
Jak leczyć grzybicę paznokci? Jedną z opcji jest zakup preparatów wydawanych bez recepty w aptece, takich jak specjalne maści, żele czy lakiery do paznokci. Jednak często te preparaty nie przynoszą pożądanego efektu i jedynie chwilowo maskują problem. Bardzo ważne jest przede wszystkim zadbanie o odpowiednią higienę stóp. Tak naprawdę to ważny aspekt, niezależnie od tego, czy borykasz się z dolegliwością w postaci grzybicy paznokci, czy nie. Jeśli postanowisz skonsultować się z lekarzem, co oczywiście jest najlepszą decyzją, z pewnością przepisze ci on odpowiednie leki wydawane na receptę. Może zastosować leki doustne lub te o działaniu miejscowym w postaci maści.
Nie da się ukryć, że grzybica paznokci u stóp to wciąż dosyć wstydliwy problem w naszym społeczeństwie. Wiele osób go lekceważy, a to duży błąd. Jeśli zobaczysz u siebie jakiekolwiek objawy, które mogą wskazywać na tę dolegliwość, koniecznie udaj się do lekarza. Jedynie w taki sposób szybko i skutecznie pozbędziesz się problemu.
Ważne jest także przestrzeganie zasad higieny w miejscach publicznych, aby nie doszło do zakażenia i nie rozwinęła się u ciebie grzybica paznokci u stóp. Jeśli wybierasz się na basen lub saunę, zawsze pamiętaj o zakładaniu klapek pod prysznic. Natomiast jeśli udajesz się do kosmetyczki na pedicure, wybieraj sprawdzone salony i zwracaj uwagę na to, czy stosuje się tam podstawowe zasady higieny i dezynfekuje sprzęt.
Grzybica paznokci nie jest groźną chorobą, jednak zdecydowanie nie należy jej lekceważyć, ponieważ niesie ze sobą nieprzyjemne dolegliwości. Poza tym w bardzo łatwy sposób możesz zarażać inne osoby z twojego otoczenia. Warto mieć to na uwadze!