Pryszcze, krosty czy wysypka może przyjmować bardzo różne formy. Czasami dają objawy niezbyt uciążliwe, innym razem towarzyszy im świąd, ból, a nawet gorączka i osłabienie. Bardzo ważne jest rozpoznanie, co wywołało krosty – tylko wówczas można wdrożyć odpowiednie leczenie i pozbyć się zmian skórnych.
Sprawdź, jakie mogą być przyczyny pryszczy na brzuchu i jak postępować w przypadku poszczególnych rodzajów.
Pryszcze na brzuchu – podrażnienia
Pryszcze i zaczerwienienia na brzuchu to bardzo często objaw podrażnień. Najczęściej są wynikiem noszenia drapiących, nieprzewiewnych ubrań, które zbyt ściśle przylegają do ciała. Ryzyko wystąpienia pryszczy w wyniku noszenia niewygodnej odzieży wzrasta podczas letnich upałów, kiedy ciało wydziela więcej potu.
Zwykłe pryszcze a czyraki
Zwykłe pryszcze nie wymagają specjalnej diagnostyki ani leczenia; dla ich pozbycia się wystarcza odpowiednia higiena i wymiana ubrań na luźniejsze i bardziej przewiewne. Zdarza się jednak, że podrażnienia ulegną nadkażeniu bakteryjnemu. Pojawiają się wówczas ropne krosty, czyli czyraki.
W takim wypadku konieczne jest udanie się do lekarza, który najprawdopodobniej zaleci antybiotykoterapię.
Alergia a pryszcze na brzuchu
Pryszcze na brzuchu mogą być objawem alergii, zarówno o podłożu kontaktowym, jak i pokarmowym. Krostki kontaktowe mogą wywoływać np. kosmetyki, takie jak żel pod prysznic, mydło, czy krem, albo środki do ubrań, jak proszek do prania. Alergia wywołana poprzez pokarm przyjmuje najczęściej postać pokrzywki.
Może być objawem zarówno uczulenia na jedzenie, jak i przyjmowane leki. W przypadku pryszczy wywołanych czynnikami alergicznymi konieczne może okazać się przyjęcie leków antyhistaminowych. Konieczne jest także unikanie kontaktu z substancją, która wywołała reakcję.
Choroby wywołujące krosty na brzuchu
Niestety zdarza się, że pryszcze w rejonie brzucha są objawem poważniejszej choroby. Zazwyczaj są to schorzenia wirusowe, pasożytnicze albo bakteryjne. Prócz krost towarzyszą im często osłabienie, ból i gorączka. W przypadku ich wystąpienia, konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci, jak radzić sobie zarówno z krostami, jak i resztą uporczywych objawów.
Choroby wirusowe
Wypryski na brzuchu mogą występować w wypadku różnych chorób zakaźnych. Zazwyczaj dotyczą one dzieci, jednak zdarzają się także u dorosłych; mają wówczas o wiele poważniejszy przebieg i groźne powikłania. Do schorzeń, które objawiają się krostami na brzuchu, zalicza się m.in.:
- różyczkę – to choroba zakaźna, która dotyka przede wszystkim dzieci. Objawia się m.in. bladoróżowymi krostami, które pojawiają się na brzuchu, błonach śluzowych i innych miejscach na ciele;
- odrę – to kolejna choroba, której jednym z objawów są wypryski. Pojawiają się nie tylko na brzuchu, ale i twarzy, rękach, klatce piersiowej i za uszami. Zanim jednak pojawią się krosty występuje osłabienie, gorączka, kaszel, katar i zapalenie spojówek.
- rumień zakaźny – to dziecięca choroba zakaźna, wywoływana przez parwowirusa B19. Swędzące plamy są rozlane, czerwono-różowe i grudkowate. Oprócz tego nie pojawiają się żadne inne objawy;
- ospę wietrzną – głównym objawem schorzenia jest wysypka, przyjmująca formę swędzących małych krostek. Występują one na brzuchu, twarzy, kończynach, a czasami także na narządach płciowych. Rozdrapywanie krost utrudnia gojenie, a ponadto prowadzi do tworzenia się blizn. Prócz tego pojawiają się gorączka i pogorszenie się samopoczucia;
- półpaśca – choroba wywoływana przez ten sam wirus, który powoduje ospę. Główny objaw to bolesna wysypka, która na brzuchu przyjmuje formę małych, czerwonych pęcherzyków. Oprócz tego występuje rozbicie, gorączka oraz ból gardła;
- mononukleozę zakaźną – chorobę wywołuje wirus Epsteina-Barra. Krostki, które pojawiają się w jej wyniku na brzuchu, mogą mieć charakter grudkowo-plamisty albo pokrzywkowy. Inne objawy obejmują ból gardła, gorączkę i ból mięśni;
Choroby pasożytnicze
Jedną z chorób pasożytniczych, która powoduje pryszcze w obrębie brzucha, jest świerzbowiec ludzki. To choroba zakaźna, wywoływana przez niewielkiego roztocza, który bytuje w rogowej warstwie naskórka.
Wysypce towarzyszy wyjątkowo uporczywe swędzenie, a drapanie jej sprawia, że świerzbowiec roznosi się po całym ciele. W wypadku wystąpienia schorzenia konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który zazwyczaj zaleca leczenie miejscowe.
Choroby bakteryjne
Pryszcze na brzuchu mogą być także objawem chorób o podłożu bakteryjnym. Zalicza się do nich:
- liszajec zakaźny – to choroba wywoływana gronkowcem złocistym lub paciorkowcami z grupy B (albo jednym i drugim). Wysypka przyjmuje postać pęcherzowych wykwitów, wypełnionych ropą, które z czasem pękają, zasychają i zamieniają się w żółtawe strupy;
- zakażenie meningokokami – objawia się m.in. pęcherzami, plamami albo ogniskami krwotocznymi. Choroba zaczyna się nagle, prócz krost na brzuchu objawia się osłabieniem i bardzo wysoką gorączką;
- szkarlatyna – objawia się plamistą wysypką, która pojawia się nie tylko na brzuchu i reszcie ciała, z wyjątkiem tzw. trójkąta Fiłatowa, czyli miejsca między nosem i brodą.
Podsumowanie
W rejonie brzucha znajduje się niewiele gruczołów łojowych, dlatego pryszcze nie pojawiają się w tym miejscu zbyt często. Jeżeli jednak występują, należy im się uważnie przyjrzeć i zastanowić, co mogło je wywołać.
Chociaż zazwyczaj wskazują one na reakcję alergiczną lub podrażnienie, mogą być również objawem poważnej choroby. W przypadku wątpliwości co do podłoża pryszczy na brzuchu, warto udać się do lekarza, który zaleci dalsze działania.