Każdy, kto ma problemy z trądzikową cerą wie, jak trudno jest pozbyć się krost z twarzy. Niekiedy trzeba stosować wiele różnych kosmetyków, aby zauważyć choćby niewielką poprawę stanu skóry. Nie każdy wie, że w takich sytuacjach pomocny bywa amol na trądzik.
Ten ziołowy płyn ma wiele zastosowań, w tym korzystne dla skóry działanie antyseptyczne i wysuszające wypryski. Niekiedy jednak poprawa jest chwilowa, a problem trądziku powraca. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj ten tekst do końca.
Co zawiera Amol i czy na pewno wspomaga leczenie chorób skóry?
Główne składniki Amolu to alkohol i ziołowe olejki eteryczne: goździkowy, lawendowy, cynamonowy, cytronelowy, cytrynowy, ekstrakt z mięty pieprzowej i mentol. Olejek lawendowy, goździkowy i cynamonowy mają działanie antyseptyczne. Usuwają nagromadzone na skórze bakterie.
Olejek cytrynowy delikatnie rozjaśnia cerę. Wszystkie razem wraz z etanolem, który jest bazą tego preparatu, wysuszają zmiany na skórze, ale też samą skórę. Dlatego Amol na trądzik to nie zawsze jest dobry pomysł. Choć pomaga pozbyć się krost, to nadmiernie wysuszona skóra może zareagować zwiększoną produkcją sebum.
Jak stosować Amol na trądzik?
Jeśli chcesz sprawdzić, czy Amol pomoże ci przywrócić cerze zdrowy wygląd, to przetrzyj twarz wacikiem nasączonym tym preparatem. Omiń okolice oczu i błony śluzowej nosa. Odczekaj 2-3 dni, obserwując przy tym reakcję skóry. Zasadniczo preparat ten usuwa drobnoustroje i odkaża skórę.
Pomaga pozbyć się zaskórników, a przez to ograniczyć trądzik podskórny. Lepiej jednak nie stosować go częściej niż 2 razy w tygodniu, bo może przesuszyć skórę. Cera staje się ściągnięta, piecze i łuszczy się. W rezultacie gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum, które zatyka pory. Powstają nowe wypryski i problem pogłębia się.
Przeciwwskazania do stosowania Amolu
Amolu nie powinno się stosować na sączące się zmiany zapalne. Jeśli masz otwarte krostki z wydzieliną ropną lub bakteryjną albo drobne skaleczenia, to Amol może ci tylko zaszkodzić. Przeciwwskazaniem jest też trądzik różowaty, którego lepiej nie leczyć na własną rękę.
To dolegliwość, na którą pomoże wizyta u dermatologa i kosmetologa. Dostaniesz receptę na antybiotyki, lekarstwa przeciwzapalne i maści wzmacniające naczynka krwionośne. Zmiany zapalne złagodzisz dzięki niektórym zabiegom kosmetycznym. W tym przypadku to skuteczniejsze środki od Amolu.
Mówi się, że Amol jest dobry na wszystko. To jednak nie do końca jest prawda. Jak ze wszystkimi medykamentami, wato przed zastosowaniem przeczytać ulotkę i poprosić farmaceutę o poradę.