Jak wygląda trądzik różowaty?
W przeciwieństwie do zwykłego trądziku rumień różowaty pojawia się przeważnie wśród osób dorosłych. Wypryski mogą mieć różną postać. Zwykle choroba zaczyna się od widocznego, czerwonego rumienia na środku twarzy, który zagnieżdża się tam na stałe. Kolejnym etapem jest pojawienie się krostek, grudek i innych rodzajów wyprysków. Trądzik różowaty może skutkować trwałymi zmianami na twarzy – czasem prowadzi nawet do jej deformacji.
Choroba rozwija się na skutek zwiększonego łojotoku w skórze. Zaostrzają ją też zaburzenia pracy naczynek. Trądzik różowaty ma charakterystyczny przebieg – wśród chorych występują regularne okresy wyciszenia i zaostrzenia objawów.
Trądzik różowaty – objawy
Oprócz widocznych zmian skórnych, trądzik różyczkowaty objawia się też innymi dolegliwościami. Należą do nich:
- uciążliwe swędzenie lub pieczenie,
- uczucie gorąca na twarzy,
- napięta i ściągnięta skóra,
- obrzęk twarzy,
- zapalenie spojówek.
W swoim zaawansowanym stadium trądzik różowaty przejawia się też rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, przerostem gruczołów łojowych oraz rozprzestrzenieniem się na plecy, dekolt, uszy lub powieki.
Trądzik różyczkowaty – rodzaje
Trądzik różowaty może mieć różne przebiegi. Po dokładnym obserwowaniu rozwoju tej choroby wśród swoich pacjentów lekarze wyróżnili kilka najpowszechniejszych rodzajów. Trądzik różyczkowaty może pojawić się u ciebie w następujących postaciach:
- rumień różowaty – postać rumieniowa charakteryzuje się przede wszystkim jasno-czerwonym zabarwieniem na twarzy. Rumień może pojawić się tylko na pewien czas lub na stałe. W niektórych przypadkach mogą pojawiać się też guzki i wypryski;
- trądzik różowaty grudkowo-krostkowy – jest to odmiana przewlekła. Przeważnie pojawia się na środku twarzy. Grudki i krostki wykwitają w dużej ilości i nie schodzą zbyt szybko;
- odmiana przerostowo-naciekowa – skóra staje się pogrubiona i zniekształcona. Na jej powierzchni pojawiają się guzki, nieregularne zgrubienia i zapalenia mieszków włosowych. Zmiany są najbardziej zauważalne na czole, nosie, policzkach i brodzie;
- postać oczna trądziku różowatego – jest niezwykle uciążliwa, trudna do zdiagnozowania i leczenia. Osoby, które na nią chorują, skarżą się przede wszystkim na stany zapalne brzegów powiek, rogówki i zapalenie spojówek. Najczęstsze objawy tego typu trądziku to częste łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu, przekrwienie spojówek, nadwrażliwość na światło i nieustające uczucie obecności czegoś wewnątrz oka. Czasem towarzyszy im infekcja bakterią gronkowca, jęczmienie, gradówki bądź zapalenie gruczołów Meiboma;
- trądzik różyczkowaty może pojawić się też pod tzw. postacią ziarniniakową. Typowe dla tej odmiany są krostki o zabarwieniu żółtym, brązowym lub czerwonym. Często nie goją się one prawidłowo i powodują powstawanie nieestetycznych blizn na twarzy. Wypryskom może towarzyszyć stan zapalny, ale mogą pojawiać się też bez niego.
Trądzik różowaty – przyczyny
Dlaczego właściwie powstaje rumień różowaty? Zanim rozpoczniesz leczenie trądziku różowatego, powinieneś wiedzieć, skąd bierze się ta choroba. Wówczas, będziesz mógł wprowadzić do swojego życia pewne zmiany, które złagodzą przebieg choroby.
Najczęstsze przyczyny trądziku różowatego obejmują:
- uwarunkowanie genetyczne,
- zaburzenia pracy naczynek w wierzchniej warstwie skóry twarzy,
- wzmożony łojotok,
- zmiany w gospodarce hormonalnej twojego ciała – mogą wpływać na nie niektóre leki, menstruacja i menopauza,
- gwałtowne zmiany temperatury otoczenia,
- przedawkowanie alkoholu,
- nadmierna ekspozycja na działanie szkodliwych dla skóry promieni ultrafioletowych,
- źle dobrane do twojego typu skóry kosmetyki oraz nieprawidłowa pielęgnacja lub niedostateczna higiena,
- palenie papierosów,
- regularny wysiłek fizyczny, który przekracza twoje możliwości,
- picie mocnej kawy i herbaty,
- zaburzone działanie układu pokarmowego,
- przewlekły stres,
- duże ilości ostrych lub ciężkostrawnych potraw,
- niektóre leki (np. na podwyższony cholesterol),
- przedawkowanie witamin z grupy B,
- opryszczka wargowa,
- chlorowana woda.
Trądzik różowaty będzie przebiegał inaczej w zależności od sprawności twojego układu immunologicznego, poziomu różnych hormonów oraz genetyki. Na wrodzone przyczyny trądziku różowatego nie można niestety zaradzić. Natomiast czynniki środowiskowe zaostrzające chorobę da się w większości wyeliminować.
Co na trądzik różowaty?
Wiesz już, jak wygląda trądzik różowaty, czym się objawia i dlaczego w ogóle powstaje. Kolejne pytanie, jakie naturalnie przychodzi do głowy to – jak leczyć trądzik różowaty? Czy są domowe sposoby na złagodzenie objawów choroby? A może jedynym rozwiązaniem jest opieka lekarska? Odpowiemy na wszystkie twoje pytania i wątpliwości.
Pierwsze, co musisz wiedzieć w tym temacie, to że niestety trądzik różowaty jest dość tajemniczą chorobą. Wiadomo, że jest przewlekła oraz istnieją sposoby na jej zahamowanie. Nie istnieje jednak jeszcze sprawdzony, potwierdzony sposób na jego całkowite wyleczenie.
Leczenie trądziku różowatego w domu
Jeśli cierpisz na trądzik różowaty, twoja skóra jest bardzo delikatna i wrażliwa. Musisz opracować rytuał pielęgnacyjny, który będzie najlepiej dostosowany do twojej cery. Oczyszczaj skórę delikatną pianką lub mleczkiem bez mydła. Używaj toniku bez alkoholu, który przywróci naturalne pH twojej twarzy bez podrażniania jej.
Jeśli chcesz użyć peelingu do bardziej intensywnego oczyszczenia, wybierz produkt enzymatyczny. W ciągu dnia pamiętaj o stosowaniu filtrów UVA i UVB. Trądzik różowaty wymaga specjalnej opieki. Dlatego w kwestii wyboru odpowiedniego dla ciebie kremu skontaktuj się z dermatologiem.
Nie kupuj kosmetyków z alkoholem i unikaj nadmiernego pocierania skóry. W preparatach kupnych szukaj w składzie bisabololu, alantoiny, witamin E, C, K i PP, pantenolu i nagietka. Jeśli szukasz naturalnych rozwiązań na leczenie trądziku różowatego, możesz wypróbować okłady z:
- rumianku – zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie, a także ma potwierdzone działanie przeciwzapalne;
- siemienia lnianego – łagodzi i pielęgnuje;
- zielonej herbaty – działa odkażająco;
- płatków owsianych – to naturalny nawilżacz i antyoksydant.
Trądzik różowaty – jak leczyć?
Domowe sposoby i odpowiednia pielęgnacja z pewnością pomogą ci złagodzić trądzik różowaty. Jak leczyć go skutecznie farmaceutycznymi preparatami? Zależy to od konkretnych objawów, ich nasilenia i ogólnego stanu osoby chorej. Koniecznie udaj się więc do lekarza dermatologa. Już pierwsza konsultacja może pomóc ci odnaleźć najlepsze sposoby na leczenie trądziku różowatego.
Miejscowe leczenie opiera się głównie na antybiotykoterapii. Dostępne są różne preparaty do nakładania na skórę – maści, kremy i żele. Aby zobaczyć ich efekt, musisz stosować je przez kilka miesięcy lub tak długo, jak zalecił twój lekarz. Najczęściej w tym celu używa się:
- metronidazolu – substancja ta jest bakteriobójcza i łagodzi uciążliwe stany zapalne występujące przy trądziku różowatym;
- iwermektyny – wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwpasożytnicze;
- klindamycyny – antybakteryjna i bakteriostatyczna substancja;
- erytromycyny – zwalcza grzyby i pierwotniaki;
- retinoidów – niektóre z nich mogą niestety podrażniać skórę. Najlepszy będzie retinaldehyd, który jest słabszy, lecz bezpieczniejszy;
- kwasu azelainowego – łagodzi podrażnienia i zwalcza bakterie.
Jak leczyć trądzik różowaty innymi metodami?
W walce z trądzikiem różowatym skuteczne są też niektóre zabiegi kosmetyczne. Stosuje się m.in. ultradźwięki, galwanizację, laserowe zamykanie naczynek lub jonoforezę. Lasero– i fototerapia mogą znacznie zredukować widoczność rumienia różowatego. Takie zabiegi są jednak dość kosztowne i wymagają regularnego powtarzania. W skrajnych przypadkach możliwe jest też wykonanie operacji twarzy.
Profesjonalny salon kosmetyczny z doświadczeniem w tym temacie zdecydowanie może pomóc ci w walce trądzikiem różowatym. Zalecane są zabiegi takie jak:
- mezoterapia bezigłowa;
- sonoforeza z witaminą C – działa przeciwzapalnie i uszczelniająco na naczynia krwionośne;
- terapia światłem LED lub IPL – naświetlanie zmniejsza widoczność rumienia, zabija bakterie gromadzące się na twojej skórze oraz zapobiega zmianom naczyniowym;
- peelingi chemiczne – tylko podczas okresu ustąpienia trądzika różowatego; pomagają wydłużyć okres remisji;
- infuzja tlenowa;
- oksybrazja;
- łagodzące maseczki wspomagające regenerację skóry.
Najlepsze będą zabiegi wyciszające, łagodzące, ochronne i nawilżające oraz przyspieszające regenerację dotkniętej rumieniem skóry. Przed przystąpieniem do któregokolwiek z nich dokładnie omów swój problem ze specjalistą. Lekarz może odradzić ci wykonanie niektórych z powyższych zabiegów. Koniecznie wybierz też gabinet specjalizujący się w tego typu dolegliwościach. Trądzik różowaty wymaga specyficznego traktowania. Osoby bez odpowiedniego doświadczenia mogą nieświadomie przyczynić się do zaostrzenia problemu.
W zależności od tego, które stadium choroby występuje u ciebie, leczenie trądziku różowatego będzie wyglądało nieco inaczej. Niestety, całkowita likwidacja choroby jest obecnie niemożliwa – nie istnieją jeszcze leki, które byłyby w stanie to zrobić. Jednak, stosując się do powyższych zaleceń i rad swojego lekarza, możesz znacznie zredukować objawy trądzika różowatego. Jeśli wprowadzisz odpowiednie zmiany i zastosujesz odpowiednie leczenie, trądzik różowaty nie będzie dla ciebie przeszkodą przed szczęśliwym i wygodnym życiem.