Blizny na twarzy nie wyglądają dobrze, a na dodatek często niekorzystnie wpływają na samoocenę pacjentów. Ci, którzy je mają, odczuwają dyskomfort psychiczny i nierzadko z tego powodu unikają kontaktów towarzyskich. Z tego względu niezależnie od tego, czy są to blizny potrądzikowe, powypadkowe, czy inne, nie należy ich ignorować. Gdy tylko się pojawią, należy zacząć działać. Przeczytaj, czym dokładnie są blizny na twarzy!
Blizny na twarzy – czym są i jak powstają?
Blizny na twarzy to naturalne zmiany skórne, które powstają w ostatnim etapie gojenia się rany. Tworzą się one i zastępują ubytek skóry, która uległa uszkodzeniu – może dojść do tego wskutek urazu (np. skaleczenie) lub choroby (np. trądzik). To tkanka łączna, która ma mnóstwo włókien kolagenowych, lecz nie ma właściwości tkanki pierwotnej. Gdy blizna na twarzy jest świeża, to jest dość gruba i ciemna, ale wraz z upływem czasu staje się coraz mniej widoczna. Nie dzieje się tak, tylko wtedy, gdy dojdzie do powikłań w procesie tworzenia się blizny – wtedy istnieje możliwość, że powstaną blizny przerostowe lub keloidy.
Blizny potrądzikowe
Jeśli chodzi o blizny na twarzy, to zwykle mówi się o bliznach potrądzikowych. Zwykle przyczyną trądziku są zaburzenia hormonalne lub nieodpowiednia dieta. Ta choroba nierzadko powoduje blizny i przebarwienia na twarzy. Bywają one skutkiem zbyt późnego rozpoczęcia leczenia, czy też jego braku. Mogą być też wynikiem błędów pielęgnacyjnych. Bardzo często pokazują się u osób, które samodzielnie wyciskały lub rozdrapywały krosty i wypryski, prowadząc tym samym do zakażenia bakteryjnego i stanu zapalnego, co uniemożliwiło prawidłowe gojenie się skóry. Wyróżnia się następujące rodzaje blizn potrądzikowych takie jak: zanikowe, przerostowe i przebarwienia.
Jak powinieneś dbać o świeżą bliznę?
Gdy blizny na twarzy są jeszcze świeże, to masz duże szanse na to, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji staną się praktycznie niewidoczne, a być może nawet całkowicie znikną! Pielęgnacja blizny obejmuje przede wszystkim regularne przemywanie rany i zmiany opatrunku. Do tego najlepiej nadają się delikatne środki antyseptyczne, które odkażą i nie podrażnią twojej skóry. Unikaj także zrywania strupków – takie postępowanie może poskutkować infekcją. Dodatkowo warto zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej oraz zadbać o prawidłową ochronę przeciwsłoneczną.
Jakie są najskuteczniejsze sposoby usuwania blizn po trądziku i nie tylko?
Blizny na twarzy mogą odebrać pewność siebie, dlatego zdecydowanie warto je usuwać. Tym bardziej że medycyna estetyczna może zaoferować mnóstwo skutecznych sposobów na ten problem. Poniżej przedstawiamy ci te, która cieszą się największą popularnością i pozwolą ci uwolnić się od niechcianych blizn!
Laserowe usuwanie blizn
Od pewnego czasu coraz popularniejszym sposobem na usuwanie blizn potrądzikowych (i nie tylko) jest zastosowanie lasera frakcyjnego. To całkowicie bezpieczna metoda, którą stosuje się u osób w różnym wieku. Świetnie usuwa wszelkiego rodzaju blizny – zarówno te pozostałe po leczeniu trądziku, pourazowe, jak i pooperacyjne. Pozwala ona na usunięcie każdej starej blizny, niezależnie od jej głębokości i wielkości. Jej sporą zaletą na pewno jest to, że jest prawie bezbolesna. Leczenie blizn tą metodą rozpoczyna się od nałożenia kremu znieczulającego na skórę, a następnie przechodzi się do oczyszczenia i odkażenia skóry, aby móc przystąpić do naświetlania wiązką światła laserowego.
Peelingi chemiczne
Sposobem na szpecące blizny na twarzy są również peelingi chemiczne. Te najlepiej sprawdzają się, jeśli pacjent chce się pozbyć drobnych blizn, które powstały po łagodnym stadium trądziku lub ospie wietrznej. To jeden z najczęściej stosowanych zabiegów medycyny estetycznej, który dodatkowo wyróżnia się wysoką skutecznością. Popularne są zwłaszcza peelingi chemiczne takie jak np. kwas salicylowy lub glikolowy. Dzięki peelingom twoja skóra twarzy będzie rozjaśniona, jej koloryt ujednolicony, a blizny staną się prawie niewidoczne.
Dermabrazja
Zastanawiasz się, w jaki inny sposób możesz usunąć blizny na twarzy? Dobrym sposobem może być dermabrazja, której działanie polega na wykorzystaniu diamentowej głowicy na skórę. Ta obraca się i ściera kolejne warstwy skóry, dzięki czemu odzyskuje ona gładkość. W przypadku tego zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, dlatego jest on bezbolesny. Mimo że dermabrazja nie usuwa całkowicie blizn, to jednak sprawi, że będą one mniej widoczne. Regeneracja i gojenie się skóry zwykle trwa tydzień, choć w niektórych przypadkach proces gojenia może zająć nawet 30 dni.
Mezoterapia mikroigłowa
Chcąc spłycić blizny potrądzikowe, możesz rozważyć mezoterapię igłową. Ten sposób na blizny polega ona na wstrzyknięciu właściwej ilości substancji leczniczej w skórę, co powoduje jej wyraźne wygładzenie. W jej składzie znajduje się m.in. kwas hialuronowy, peptydy, wyciągi roślinne i aminokwasy. To rewelacyjny koktajl składników odżywczych, który skutecznie mobilizuje skórę właściwą do odbudowy. Dzięki mezoterapii mikroigłowej blizny na twarzy będą mniej widoczne.
Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, jak możesz usunąć blizny na twarzy. Są one sporym defektem estetycznym, dlatego warto z nimi walczyć, wykorzystując wspomniane metody. Co więcej, pamiętaj, aby na wybrany zabieg udać się wyłącznie do renomowanej kliniki, bowiem jedynie wtedy masz pewność, że uzyskasz satysfakcjonujące efekty!