Dermabrazja jest jednym z tych zabiegów, w których najważniejszą rolę odgrywa złuszczanie skóry. Jest dość inwazyjna, zatem zanim postanowisz z niej skorzystać, powinnaś zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jej temat.
Na czym polega zabieg dermabrazji?
Dermabrazja jest zabiegiem, którego głównym zadaniem jest starcie naskórka oraz górnych warstw skóry właściwej. Zwykle jest to zabieg mechaniczny, choć w ostatnim czasie coraz bardziej popularna jest też łagodniejsza dermabrazja laserowa. Co warto wiedzieć na ich temat?
Peelingi i ich moc
Złuszczanie naskórka sprawia, że twoja skóra staje się zdrowsza i piękniejsza.Kosmetyki złuszczające, takie jak peelingi, pomogą ci usunąć martwy naskórek. Jako zewnętrzna warstwa skóry jest on najbardziej narażony na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, silnym promieniowaniem czy różnego rodzaju substancjami, które są obecne w popularnych kosmetykach do makijażu.
Zanieczyszczony i martwy naskórek sprawia, że twoja cera staje się szara i pozbawiona blasku, a ty wyglądasz na osobę zmęczoną i zaniedbaną. Chcesz poprawić swój wygląd? Możesz postawić na liczne zabiegi złuszczające, np. peelingi, lub nieco bardziej inwazyjne, a jednoczenie skuteczniejsze metody, znane jako dermabrazja. Jakie efekty możesz dzięki nim osiągnąć?
Dermabrazja laserowa – na czym polega?
Laser odgrywa coraz ważniejszą rolę w kosmetyce. Nie powinien cię zatem dziwić fakt, że często wykorzystuje się go w zabiegach złuszczających oraz odmładzających. Dermabrazja laserowa sprawdza się dobrze przy:
- problemach związanych ze starzeniem się skóry;
- przebarwieniach, plamach wątrobowych;
- bliznach, rozstępach;
- przebarwieniach.
Na czym polega taki zabieg? Na wykorzystaniu światła, które powoduje mikrouszkodzenia skóry. Dzięki temu jest ona nie tylko oczyszczona, ale i pobudzona do szybszej regeneracji i wygładzona.
Dermabrazja mechaniczna i jej podstawowe zasady
A jak działa dermabrazja mechaniczna? Ten głęboki peeling polega na mechanicznym ścieraniu zewnętrznych warstw naskórka, co staje się początkiem regeneracji skóry. Przez pewien czas po takim zabiegu twoja cera będzie zaczerwieniona i opuchnięta, zatem efektami zaczniesz się cieszyć dopiero po kilku dniach.
Dermabrazja mechaniczna może się dobrze sprawdzić w walce z takimi problemami jak:
- blizny (np. po ospie lub blizny potrądzikowe);
- zmarszczki;
- nierówności skóry,
Dermabrazja pomoże ci również w chwili, gdy chcesz pozbyć się tatuażu. Zabieg taki, mimo swojej inwazyjności, wciąż cieszy się bardzo dużym powodzeniem, zatem to na nim skupimy uwagę.
Czy mechaniczna dermabrazja twarzy jest dla ciebie odpowiednim zabiegiem? Jakie są wskazania i przeciwwskazania?
Zastanawiasz się nad tym, czy taki sposób złuszczania naskórka będzie dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem? Sprawdź, jakie problemy dermatologiczne możesz pokonać w ten sposób oraz na jakie efekty zabiegu możesz liczyć.
Dermabrazja – w jakich sytuacjach warto na nią postawić?
Wybór zabiegów, z jakich możesz korzystać dzięki rozwojowi medycyny estetycznej, jest dość szeroki. W jakich okolicznościach zabieg dermabrazji może się okazać najlepszym rozwiązaniem? Zazwyczaj zalecany jest tym, którzy:
- chcą się pozbyć blizn;
- borykają się z niechcianymi pamiątkami po trądziku;
- mają problemy z przebarwieniami skóry.
Choć najczęściej wykonywana jest dermabrazja twarzy, taki zabieg da się wykorzystać również do walki z rozstępami i cellulitem. Możesz też zdecydować się na dermabrazję skóry głowy, zalecaną przy problemach z osłabieniem włosów oraz ich nadmiernym wypadaniem.
Kiedy lepiej zrezygnować z dermabrazji?
Złuszczanie naskórka jest dość inwazyjnym zabiegiem, zatem nie zawsze będzie dobrym sposobem na poprawienie stanu skóry. Masz problem z infekcją? Dokuczają ci wykwity skórne? W takich przypadkach zrezygnuj z dermabrazji – szczególnie tej mechanicznej. Przeciwwskazaniem są też pieprzyki, znamiona barwnikowe oraz blizny po oparzeniach.
Inne, dość częste przeciwwskazania, to:
- łojotok skóry;
- trądzik różowaty;
- stany zapalne;
- niestabilna cukrzyca;
- choroby nowotworowe skóry;
- choroby skóry, wywołane przez bakterie lub grzyby;
- skłonność do keloidów (bliznowców), czyli problemów ze zgrubiałą skórą, które pojawiają się w wyniku zranienia.
Dermabrazja klasyczna – jak wygląda taki zabieg medycyny estetycznej?
Chcesz skorzystać z dermabrazji? Sprawdź, co cię czeka. Kwestie związane z samym zabiegiem oraz z przygotowaniem się do głębokiego złuszczania skóry są bardzo ważne dla każdej osoby, której zależy nie tylko na wyglądzie, ale i na zdrowiu.
Jak przygotować się do dermabrazji?
Dermabrazja wymaga od ciebie odpowiedniego przygotowania. Jeśli chcesz bezpiecznie skorzystać z takiego zabiegu, przed jego wykonaniem odstaw leki mające wpływ na krzepliwość krwi. Zrezygnuj też z alkoholu oraz opalania się.
Dermabrazja wymaga skorzystania ze znieczulenia, dlatego warto przed zabiegiem wykonać następujące badania:
- morfologia;
- wskaźnik PT;
- oznaczenie antygenu HBs lub szczepienie p/WZW B;
- badania, które potwierdzą brak chorób towarzyszących.
Jak wygląda zabieg?
Dermabrazja to zabieg, który powinien być wykonany przez specjalistę. Chcesz z niego skorzystać? Skonsultuj się z lekarzem zajmującym się medycyną estetyczną. Pamiętaj też, że sam zabieg jest dość bolesny, zatem niezbędne jest skorzystanie ze znieczulenia miejscowego lub ogólnego.
Dermabrazja trwa od 30 minut do 2 godzin. W tym czasie lekarz będzie usuwać naskórek i górne warstwy właściwej skóry za pomocą specjalnej głowicy z powierzchnią ścierającą. Gdy skończy, nałoży na twoją skórę opatrunek z lekiem chroniącym przed wirusami i bakteriami. Przez kilka dni po zabiegu będziesz musiała go nosić, jednak po jego ściągnięciu zauważysz, jak bardzo zmieniła się twoja skóra.
Jak dbać o skórę po zabiegu?
Po zabiegu przez kilka dni będziesz się zmagać z dość uciążliwym problemem – podrażnioną skórą. Jak o nią zadbać? Przede wszystkim unikając promieniowania słonecznego. Po dermabrazji na kilka miesięcy pacjent musi zrezygnować z opalania się oraz korzystać z kremów z filtrem przeciwsłonecznym.
W czasie pooperacyjnym na pewien czas będziesz musiała zaprzestać:
- sięgania po kosmetyki o działaniu złuszczającym;
- korzystania z kremów z kwasami AHA;
- wykonywania makijażu, który mógłby podrażnić gojącą się skórę.
Dermabrazja – efekty zabiegu. Na co możesz liczyć?
Na jakie efekty możesz liczyć w chwili, gdy do walki ze starym naskórkiem wykorzystasz dermabrazję? Dzięki zabiegowi:
- pozbędziesz się problemów związanych z nierównością skóry;
- poprawisz koloryt skóry i zapomnisz o uciążliwych przebarwieniach;
- zmniejszysz widoczność zmarszczek;
- ujędrnisz skórę i pobudzisz ją do produkcji większych ilości kolagenu;
- pozbędziesz się blizn – nawet tych głębokich.
Dermabrazja – cena zabiegu u specjalisty
Ile kosztuje tak popularny zabieg jak dermabrazja? Ceny są dość zróżnicowane. Ostateczny koszt uzależniony jest od tego, jak duży obszar skóry zostanie jej poddany oraz, ile razy zabieg trzeba będzie powtórzyć, aby osiągnąć zadowalający efekt. Ta ostatnia kwestia jest dość istotna w przypadku większych i głębszych blizn.
Przy wyborze dermabrazji laserowej musisz liczyć się z wydatkiem 600-1500 złotych za zabieg. W przypadku dermabrazji mechanicznej minimalna cena to 400 złotych za jeden zabieg. Pamiętaj jednak, że w każdym przypadku ilość zabiegów i ich ostateczna cena ustalane są indywidualnie. Niekiedy niezbędne jest wykonanie trzech wizyt w odstępach kilku miesięcy, wszystko jednak zależy do tego, jaki masz problem ze skórą.
Dermabrazja jest zabiegiem bolesnym i inwazyjnym, a jednocześnie skutecznym. Wszystko to sprawia, że – pomimo licznych niedogodności – wciąż cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jeśli zdecydujesz się na taki sposób złuszczania naskórka, wykonasz go w większości klinik i salonów urody zajmujących się medycyną estetyczną i zatrudniających lekarzy-specjalistów.