Obecnie lipoliza iniekcyjna jest niewątpliwą konkurencją dla bolesnej i obarczonej większym ryzykiem powikłań liposukcji. Lipoliza może być lepszym rozwiązaniem w przypadku osób, które nie mają nadwagi. W odróżnieniu od odsysania tłuszczu nie powoduje przerwania ciągłości tkanek, a przewidywany okres rekonwalescencji jest bardzo krótki.
Nic dziwnego, że jest jednym z najpopularniejszych zabiegów modelowania sylwetki. Na czym dokładnie polega zabieg lipolizy i kto powinien go rozważyć? Czytaj nasz tekst i sprawdź!
Lipoliza – dla kogo będzie wskazana i jakie obszary ciała obejmuje?
Lipoliza iniekcyjna jest wskazana dla wszystkich, którzy chcą się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej. Mogą z niej skorzystać osoby z normalną wagą lub lekką nadwagą. Niestety, lipoliza nie jest skuteczna u ludzi z otyłością, ponieważ aby zabieg mógł się odbyć, potrzebne jest miejscowe otłuszczenie ciała. Najczęściej wykonuje się ją w miejscach takich, jak:
- podbródek;
- broda;
- boczki;
- brzuch;
- pośladki;
- uda;
- okolice pach;
- obszary nad kolanami.
Lipoliza i jej rodzaje
Najczęstsze zabiegi to lipoliza podbródka, lipoliza iniekcyjna brzucha oraz lipoliza twarzy. W ten sposób redukuje się również fałdy na plecach, nadmiarową tkankę tłuszczową w okolicy tricepsa, tzw. byczy kark, a w przypadku mężczyzn również ginekomastię. Lipolizę iniekcyjną wykorzystuje się także do walki z cellulitem.
Jednak faktyczny obszar zabiegu zależy tak naprawdę jedynie od potrzeb pacjenta i zgody lekarza. Lipolizie może być poddawany każdy obszar ciała, który jej wymaga.
Jak przebiega zabieg lipolizy iniekcyjnej? Czy masz się czego bać?
Sama procedura lipolizy iniekcyjnej zaczyna się od konsultacji lekarskiej. Przeprowadzany jest wówczas podstawowy wywiad lekarski. Dotyczy efektów, jakie chce osiągnąć pacjent, a także jego uczuleń i przebytych chorób. Tylko odpowiednio przeprowadzona rozmowa sprawi, że przed zabiegiem można się czuć bezpiecznie, a po nim nie pojawią się nieoczekiwane komplikacje.
Ogromnym plusem jest fakt, że pacjent nie musi w żaden sposób przygotowywać się do lipolizy. Iniekcja oznacza jednak zastrzyk. Czy jest się czego bać?
Procedura zabiegu lipolizy
Jak to wszystko wygląda?
- Lipoliza iniekcyjna zaczyna się od nałożenia maści znieczulającej na obszar, który będzie poddawany zabiegowi.
- Aby substancje znieczulające zdążyły zadziałać, należy poczekać około 30 minut. Następnie skóra jest dezynfekowana.
- W kolejnym kroku, za pomocą bardzo cienkiej igły, lekarz wstrzykuje preparat zwykle na głębokość 1,3-1,5 cm pod skórą.
- W jedno miejsce zazwyczaj podaje się 0,5 ml środka. Jest to najczęściej mieszanina fosfatydylocholiny, deoksycholanu i organicznej krzemionki lub deoksycholanu.
Kontrolowany stan zapalny, czyli na czym polega lipoliza iniekcyjna?
Podczas lipolizy iniekcyjnej te składniki prowadzą do powstania kontrolowanego miejscowego stanu zapalnego, który prowadzi do rozpadu komórek tłuszczowych na kwasy tłuszczowe i glicerol. Uwolniony z tkanek tłuszcz jest transportowany przez krew do wątroby.
Tam rozkłada się na mniejsze cząstki, a następnie zostaje wydalony z organizmu razem z pozostałymi produktami przemiany materii. Proces będący wynikiem pobudzenia metabolizmu zazwyczaj trwa około trzech tygodni.
Lipoliza iniekcyjna – czego się spodziewać zaraz po zabiegu?
Normalne jest, że w miejscu wstrzyknięcia preparatu pojawiają się pieczenie i zaczerwienienie. Jednak, co ważne, ustępują one zazwyczaj dość szybko. Po zabiegu lipolizy iniekcyjnej pojawiają się:
- obrzęk;
- bolesne i piekące zaczerwienienie;
- drobne krwiaki;
- swędzenie.
Te zjawiska są całkowicie normalne podczas rozpadu komórek tkanki tłuszczowej. Po konsultacji z lekarzem można w związku z tymi objawami przyjmować leki przeciwbólowe lub antyhistaminowe.
Ile trwa zabieg lipolizy iniekcyjnej? Po jakim czasie pojawiają się jego efekty?
Procedura lipolizy iniekcyjnej trwa maksymalnie 50 minut, lecz średnio jest to czas 20-30 minut. To, ile wszystko potrwa, zależy przede wszystkim od substancji znieczulającej, sprzętu, z którego korzysta lekarz oraz obszaru ciała, który jest poddawany lipolizie.
W efekcie tkanka tłuszczowa jest niszczona zazwyczaj przez kilka tygodni. Co ważne, bezpośrednio po lipolizie iniekcyjnej można od razu wrócić do aktywności. Ewentualny czas rekonwalescencji trwa zazwyczaj kilka dni.
Lipoliza iniekcyjna – cena
Cenę zabiegu lipolizy iniekcyjnej wyznacza lekarz. Zależy ona od:
- ostrzykiwanego miejsca;
- ilości tkanki tłuszczowej;
- ilości wykorzystanego preparatu.
Zazwyczaj najniższe ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Rozpiętość jest spora, ponieważ koszt może wynieść od 200 do 2000 złotych.
Jaka lipoliza jest najtańsza a jaka najdroższa?
Jeśli chodzi o lipolizę podbródka, cena jest najniższa. W związku z tym, że do jej wykonania wystarczy jedna ampułka lub dwie, koszt zabiegu zazwyczaj wynosi od 200 do 450 złotych.
Lipoliza iniekcyjna ramion oraz obszarów nad kolanami kosztuje od 250 do 800 złotych. Najdroższa jest lipoliza ud, bioder, brzucha i boczków. Tutaj koszty to zwykle od 700 do 1000 złotych.
Lipoliza iniekcyjna – opinie. Ile zabiegów należy wykonać, żeby pojawiły się efekty?
Lipoliza iniekcyjna ma bardzo dobre opinie zarówno wśród specjalistów, jak i pacjentów. Uważa się ją za najnowocześniejszy, najmniej inwazyjny i najbardziej bezpieczny zabieg usuwania tkanki tłuszczowej. Nie wymaga dużo czasu ani żadnego wysiłku ze strony pacjenta, zazwyczaj nie niesie za sobą powikłań i długiej rekonwalescencji. Efekty zaś – jeśli pacjent o to odpowiednio zadba – mogą być widoczne bardzo długo.
Najczęstsza liczba zabiegów lipolizy
Dla osiągnięcia najlepszego efektu wykonuje się zwykle od 3 do 6 zabiegów. Ich liczba zależy od ilości tkanki tłuszczowej. Gdy nie jest jej dużo, wystarczają 2-3 wizyty. Lipolizę iniekcyjną powtarza się najczęściej po 3-4 tygodniach.
Zarówno o przewidywanej liczbie zabiegów, jak i ich częstotliwości lekarz powinien poinformować pacjenta wcześniej. Wiele jednak zależy od organizmu pacjenta, dlatego czasem plan działania czasem musi zostać zmieniony.
Lipoliza a liposukcja i inne zabiegi
Lipoliza iniekcyjna może być też zabiegiem uzupełniającym po liposukcji. Należy jednak pamiętać, że uważa się ją za lepszą alternatywę dla bolesnego i inwazyjnego odsysania tłuszczu, które może pozostawiać na skórze zniekształcenia. Niektórzy kosmetolodzy zalecają również łączenie lipolizy z karboksyterapią albo z kriolipolizą, aby poprawić efekty terapii.
Lipoliza iniekcyjna – efekty. Jak długo będą się utrzymywać?
Efekty lipolizy iniekcyjnej to zagadnienie najbardziej interesujące osobę poddającą się zabiegowi. Głównym i chyba najbardziej pożądanym efektem jest utrata tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj obwód w miejscu ostrzykiwań zmniejsza się o 4-10 cm. Ponadto, można zaobserwować również:
- poprawę metabolizmu komórek skóry;
- jej lepsze mikrokrążenie i odżywienie;
- bardzo dobrą stymulację regeneracji skóry.
W związku z tym skóra jest również wygładzona, ujędrniona i wygląda bardziej promiennie niż przed zabiegiem.
Największa słabość lipolizy iniekcyjnej
Za główną wadę lipolizy iniekcyjnej osoby po zabiegu uważają zbyt długi czas oczekiwania na efekty. Rezultaty zdarza się obserwować po pierwszym ostrzykiwaniu, jednak najbardziej widoczne są po 2-3 sesjach.
U osób z lekką nadwagą, których tkanka tłuszczowa jest grubsza, czas oczekiwania na efekty będzie dłuższy. Kolejna słabsza strona lipolizy to konieczność wykonania więcej niż jednego zabiegu (w przypadku lipolizy brzucha lub ud potrzeba nawet 5-6 ostrzykiwań).
Od czego zależy skuteczność lipolizy?
Oczywiście, najbardziej spektakularnych efektów można się spodziewać jedynie w momencie, gdy lipoliza jest połączona z odpowiednio zbilansowaną dietą i ćwiczeniami. Po jej wykonaniu można spróbować też drenażu limfatycznego, który usprawni krążenie.
Lipoliza iniekcyjna doskonale się sprawdzi u osób, które chcą się pozbyć niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej. Nie da natomiast dobrych efektów u zainteresowanych, którzy chcą w szybkim tempie pozbyć się dużej ilości tłuszczu.
Czy lipoliza jest skuteczna w dłuższej perspektywie?
Dzięki odpowiedniemu doborowi substancji wykorzystywanych do iniekcji efekty powinny być trwałe. W miejscu ostrzykiwań nie obserwuje się odbudowy utraconej tkanki tłuszczowej ani niepożądanego efektu jo-jo.
Pierwsze efekty lipolizy iniekcyjnej zazwyczaj są zauważalne już po 3-4 tygodniach od zabiegu, natomiast pełne rezultaty są widoczne po kilku lub nawet kilkunastu tygodniach. Mogą być całkowicie trwałe jedynie pod warunkiem, że pacjent nie będzie przybierać na wadze.
Lipoliza iniekcyjna – możliwe efekty uboczne
Bolesne i skomplikowane powikłania po lipolizie iniekcyjnej zdarzają się rzadko. Najczęściej można za nie uznać jedynie zasinienia, obrzęki i zaczerwienienia w miejscach iniekcji.
Mogą się utrzymywać nawet do około dwóch tygodni, ale uznaje się to za normę. Inne częste objawy, które mogą dokuczać przez kilka dni, to przeczulica skóry i świąd. O sposobach radzenia sobie z tymi powikłaniami pacjent powinien zostać poinformowany przez lekarza przed zabiegiem lub bezpośrednio po nim.
Powikłania pojawiające się dość często lub często
Po lipolizie iniekcyjnej często pojawia się ból o różnym nasileniu, choć przewlekła postać bólu pojawia się rzadko i dotyczy zazwyczaj tego, że powstająca mikroblizna pociąga nerwy.
Pojawiają się również, w miejscu wprowadzania substancji, zgrubienia – choć mogą się utrzymywać do kilku tygodni, to bardzo dobrze im przeciwdziała drenaż limfatyczny. Mogą pojawiać się zaburzenia cyklu miesiączkowego i biegunki – te objawy również zazwyczaj ustępują po kilku dniach. Czasem występują nierówności na powierzchni skóry lub przebarwienia.
Lipoliza iniekcyjna – rzadkie powikłania
Jak przy każdym innym zabiegu, po lipolizie iniekcyjnej również jest niewielkie ryzyko poważniejszych powikłań. Wśród nich należy wymienić:
- infekcje;
- zaburzenia czucia powierzchownego (skórnego);
- blizny naskórne w miejscach nakłuć;
- zaburzenia związane z nieprawidłową pracą układu krążenia, nadmierna potliwością lub uczuciem osłabienia;
- reakcje alergiczne na występujące w preparacie fosfatydylocholiny;
- martwica skóry powstająca wskutek przemieszczania się preparatu w stronę skóry.
Typowe efekty uboczne lipolizy – co z nimi zrobić?
Typowe efekty uboczne, czyli opuchlizna i zasinienie, zazwyczaj bardzo szybko znikają. Po lipolizie iniekcyjnej trzeba pamiętać o wykonywaniu delikatnych masażów skóry i przestawić się na lekkostrawną, niskotłuszczową dietę.
Po zabiegu powinno się również nosić lekką odzież, dzięki której nie wystąpi podrażnienie ostrzykiwanych obszarów. Ważna jest obserwacja – wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Lipoliza iniekcyjna – przeciwwskazania do zabiegu
Podstawowym z przeciwwskazań jest otyłość. Niestety, w tym przypadku iniekcje nie dadzą tak spektakularnych efektów, jak liposukcja. Z lipolizy iniekcyjnej nie będą mogły skorzystać też kobiety w ciąży i w okresie laktacji.
Do zabiegu nie są też kwalifikowane dzieci. Przeciwwskazaniem jest też alergia na którykolwiek ze składników preparatów stosowanych podczas zabiegu oraz alergia na jaja lub soję (są wykorzystywane w preparacie).
Lipoliza iniekcyjna a choroby, które ją uniemożliwiają
Lipolizy iniekcyjnej nie wykonuje się również u osób cierpiących na takie choroby, jak:
- cukrzyca;
- choroby immunologiczne (np. choroby tarczycy);
- padaczka;
- nieprawidłowa krzepliwość krwi;
- przewlekłe stany zapalne;
- choroby wątroby i nerek oraz zaburzenia odporności.
Nie można również skorzystać z lipolizy ze względu na przyjmowane leki rozrzedzające krew oraz choroby nowotworowe. Problemy zdrowotne, które wskazaliśmy, mogłyby prowadzić do nasilenia objawów niepożądanych lub pogorszenia stanu zdrowia pacjenta po zabiegu.
Podsumowanie
Lipoliza iniekcyjna jest niewątpliwie intrygującym zabiegiem. Wydaje się dużo przyjemniejszą alternatywą dla liposukcji. Choć lista przeciwwskazań do jej wykonania wydaje się długa, w praktyce nie wyklucza zbyt dużej grupy osób zainteresowanych.
Ogromną zaletą jest również fakt, że większość z uciążliwych przeciwwskazań należy do kategorii „bardzo rzadkie”, a zabieg jest wykonywany pod kontrolą odpowiednio uprawnionego lekarza, który jest w stanie od razu podjąć odpowiednie działania. Cena lipolizy wydaje się również atrakcyjna na tle innych zabiegów modelujących sylwetkę.