Drenaż limfatyczny po raz pierwszy został opublikowany przez Voddera już w 1934 roku. Współcześnie ten zabieg bardzo silnie przesiąkł z zastosowań czysto medycznych do świata kosmetyki. W dzisiejszych czasach ten rodzaj masażu jest wykonywany na kilka sposobów: ręcznie przez masażystę, za pomocą specjalnego sprzętu lub dzięki plastrowaniu – kinesiotapinogowi.
Czym jest drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny, inaczej masaż limfatyczny, to środki i metody wykonywane biernie przez masażystę lub fizjoterapeutę, które ułatwiają przepływ chłonki. Sam przepływ limfy zależy od jej ilości w przestrzeniach międzykomórkowych, drożności przepływu z tych przestrzeni do naczyń włosowatych oraz innych czynników mających wpływ na ruch chłonki. Fizjologicznie ten przepływ powoduje pompa mięśniowa, powstała przez ruchy tkanek, pompa chłonna, czyli skurcze ścian naczyń chłonnych oraz fala tętna.
Jakie zalety ma masaż limfatyczny?
Masaż limfatyczny pozwala na realizację wielu celów zdrowotnych. Oprócz tego, że zwiększa transport chłonki, odblokowuje również zastoje chłonne w określonej okolicy ciała, niweluje ból, poprawia ruchliwość mięśni gładkich naczyń chłonnych, pomaga w tworzeniu nowych naczyń limfatycznych w miejscu, w którym zostały przerwane, jak również pobudza działanie nerwu błędnego. Jak widać, niektóre z celów są krótkofalowe (np. usunięcie obrzęku), ale inne sprawiają, że działanie masażu limfatycznego jest bardziej długofalowe i pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia.
Kiedy skorzystać z masażu limfatycznego?
Masaże limfatyczne są zalecane w wielu różnych sytuacjach. Zazwyczaj dotyczą one fizycznego zaburzenia przepływu limfy, ale nie tylko. Odnoszą się też do sytuacji po amputacji kończyny, w okresie formowania się kikuta. Stosuje się je również w przypadku obrzęków: lipidowych, po urazie i po operacji, po mastektomii, przy schorzeniach reumatycznych i niedowładów, w przebiegu obrzęku żylnego z owrzodzeniem goleni lub bez, przy obrzękach samoistnych i nabytych. Ponadto zaleca się je przy pierwotnych obrzękach limfatycznych po hipoplazji i apoplazji naczyń chłonnych i wtórnych, po operacyjnym usunięciu guza i miejscowych węzłów chłonnych oraz w zespołach neurowegetatywnych.
Na co wpływa drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny jest również masażem kosmetycznym. Powszechnie mówi się o jego właściwościach ujędrniających skórę, zapobiegających wiotczeniu oraz odkładaniu tkanki tłuszczowej. Jest efektywnie stosowany podczas walki z cellulitem. Co ważne, masaż limfatyczny nie musi być stosowany, gdy negatywne zmiany będą już widoczne – może stanowić działanie profilaktyczne. Ogromną zaletą jest również fakt, że ten zabieg jest delikatny, powolny i sprawia przyjemność.
Drenaż limfatyczny – przeciwwskazania
Lista przeciwwskazań wykonywania drenażu limfatycznego dotyczy kilku poważnych chorób. Ostre zapalenia, dekompensacyjna niewydolność serca, ostry zakrzep żylny, choroby zakaźne, choroby nowotworowe i ostre egzemy w obszarze obrzęku bezwzględnie uniemożliwiają wykonanie tego masażu. Ponadto zabieg ten uniemożliwiają zakrzepica, rozrusznik czy choroby serca, padaczka, przeziębienie i grypa. Drenażowi limfatycznemu nie powinny się poddawać również kobiety w ciąży oraz podczas miesiączkowania.
Drenaż limfatyczny – efekty. Na co można liczyć?
Efekty drenażu limfatycznego wynikają z pobudzenia ruchów limfy w określonym obszarze ciała. Dzięki niemu skóra jest ujędrniona, a naczynia limfatyczne udrożnione, co powoduje szybsze oczyszczanie organizmu i zapobiega obrzękom. Należy jednak pamiętać, by decydując się na masaż limfatyczny, wybrać certyfikowane miejsce. Nieprawidłowo przeprowadzony daje efekty odwrotne od pożądanych. Co ważne, bardzo łatwo o błędy w jego wykonaniu, a klient nawet nie poczuje różnicy. Wystarczy, że masażysta przeprowadzi ruch obrotowy w odwrotną stronę lub sekwencję ruchów w nieprawidłowej kolejności.
Masaż limfatyczny twarzy – kilka informacji
Masaż limfatyczny twarzy to jeden z najpopularniejszych drenaży. Na twarzy wykonywany jest głównie w profilaktyce choroby zatok. Pomaga w pozbyciu się opuchlizny wokół oczu oraz zmniejsza zmarszczki. Oprócz tego daje wspaniały efekt rozluźnienia. W przypadku twarzy najlepiej zdecydować się na masaż wykonywany przez człowieka, a nie sprzęt. Sam drenaż limfatyczny twarzy jest zabiegiem dość szybkim w porównaniu do pozostałych drenaży. Masażysta, przygotowując pacjenta do wykonania tego zabiegu, oprócz masażu twarzy musi wykonać jedynie drenaż szyi, który jest dość krótki. Zazwyczaj jest wykonywany metodą niemiecką, więc składa się z głaskania, rozcierań i ucisków. Idąc na masaż, załóż koszulkę na ramiączkach, a nie będziesz musiała się rozbierać. Zabieg trwa zazwyczaj 30–60 minut i kosztuje od 100 do 250 złotych.
Masaż limfatyczny nóg – co musisz o nim wiedzieć?
Masaż limfatyczny nóg jest genialnym panaceum na puchnące nogi. Wskazany dla osób, które mają siedzący tryb życia, muszą bardzo dużo stać lub intensywnie trenują i potrzebują szybszej regeneracji. Ponieważ wpływa nie tylko na ruch limfy, ale i wody i soli mineralnych, stosuje się go nie tylko przy zastojach chłonki. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem w profilaktyce przeciwżylakowej, obrzęku tłuszczowych, problemach hormonalnych, cellulicie, zespole ciężkich nóg czy po niektórych urazach. Często jest uzupełnieniem rozbijania tkanki tłuszczowej za pomocą fal ultradźwiękowych – przyspiesza wtedy usuwanie tychże rozbitych komórek.
Drenaż limfatyczny nóg – jak będzie wyglądać w praktyce?
Pełny zabieg drenażu limfatycznego nóg w istocie będzie dotyczył całego ciała od pasa w dół. Masażysta, aby móc działać na chłonce znajdującej się w kończynie dolnej, będzie musiał opracować węzły pachwinowe i w obrębie stawu biodrowego. Następnie będzie działał na naczyniach uda, stawu kolanowego, podudzia i stawu skokowego. Będzie stosował głaskania, wyciskania, rozcierania i ugniatania.
Masaż limfatyczny nóg – cena
Cena masażu limfatycznego nóg zależy od wielkości obrzęku i czasu wykonania masażu. Zazwyczaj kosztuje od 80 do 150 złotych. Zazwyczaj trwa do godziny. Zdaniem większości masażystów i pacjentów efekty tego rodzaju masażu zazwyczaj są widoczne po 2–3 zabiegach, choć już po pierwszym komfort pacjenta może się zdecydowanie polepszyć. O wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wykupienie serii zabiegów, ponieważ zazwyczaj dla osiągnięcia najlepszych efektów wykonuje się ich około dziesięciu.
Drenaż limfatyczny brzucha – podstawowe informacje
Masaż limfatyczny brzucha jest polecany szczególnie osobom z nadwagą podczas diety odchudzącej. Regularnie stosowany będzie ujędrniał skórę, odżywiał tkanki, a także rozbijał komórki tłuszczowe i ułatwiał pozbywanie się ich z organizmu. Tak samo, jak drenaż nóg, pomaga w walce z cellulitem oraz pomaga likwidować obrzęki lipidowe, czyli bolesną tkankę tłuszczową. Często polecany jest również po zabiegu liposukcji. Zazwyczaj kosztuje około 80–150 złotych.
Drenaż limfatyczny w domu – czy to możliwe?
Drenaż limfatyczny możemy wykonywać w domu, jednak nie powinno się go uczyć z Internetu. W przypadku manualnego wykonywania zabiegu konieczne jest zrozumienie, gdzie w organizmie znajdują się główne węzły chłonne, aby móc sobie wyobrazić, w którą stronę należy przepychać limfę. Podczas realizacji trzeba pamiętać, że jest to zabieg bardzo powolny i delikatny. Nie powinien sprawiać bólu (zbyt mocny nacisk może doprowadzić do zablokowania naczyń chłonnych).
Trzeba również zapoznać się z techniką masażu limfatycznego. Same ruchy są dość proste i nie wymagają dużych umiejętności motorycznych, ale ważne jest ich prawidłowe wykonywanie. Oprócz tego niezmiernie istotna jest prawidłowa sekwencja ruchów. Do wyboru mamy dwie szkoły: polską lub niemiecką. Polecamy niemiecką, która składa się z mniejszej liczby czynności, a wykonany nią zabieg jest tak samo efektywny, co przeprowadzony według szkoły polskiej.
Masażer limfatyczny – bezpieczne narzędzia do wykonania masażu
Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na masażer limfatyczny. Jego użycie nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a niektóre modele są wręcz przeznaczone do wykorzystywania ich w warunkach domowych. Są przystępne cenowo i łatwe w obsłudze. Pacjent korzystający ze sprzętu zazwyczaj musi jedynie podłączyć makiety do aparatu, włączyć urządzenie i wybrać tryb pracy, czas zabiegu i ciśnienie. Zazwyczaj zaleca się zabiegi 15–20 minutowe lub, jeśli są wykonywane leczniczo, czas należy ustalić z lekarzem.
Jak często wykonywać drenaż limfatyczny?
W zależności od potrzeb drenaż można wykonywać nawet codziennie. Drenaż limfatyczny wykonywany w celach estetycznych to zazwyczaj seria 10 zabiegów wykonywanych 2–3 razy tygodniowo. Ta Liczba zabiegów w serii może być większa. W przypadku drenażu wykonywanego z powodów zdrowotnych, o częstotliwości zabiegów i długości serii decyduje lekarz lub fizjoterapeuta.
Podsumowując, należy pamiętać, że…
Drenaż limfatyczny najczęściej stosowany jest na nogi, twarz i brzuch, choć może być wykonywany na każdej części ciała, na której pojawia się obrzęk. Działa pozytywnie nie tylko na opuchliznę, ale także w profilaktyce przeciwżylakowej czy na ujędrnienie skóry i wyszczuplenie ciała. Odpowiednio wykonywany drenaż zawsze będzie dawał pozytywne efekty, choć czasem niektórzy pacjenci nie nazywają go relaksacyjnym, a raczej „długim i nużącym”.