Schodzący lub odstający paznokieć to dolegliwość, którą fachowo nazywa się onycholizą. Ma ona bardzo wiele przyczyn i może dotknąć osobę w każdym wieku, także dziecko. Objawia się to w bardzo charakterystyczny sposób, który trudno pomylić z czymkolwiek innym.

Osoby, które po raz pierwszy widzą schodzący paznokieć, mogą odczuwać niechęć, a nawet strach. W istocie nie jest to problem trudny do zaleczenia. Sprawdź, jak sobie radzić z tą dolegliwością, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi paznokciami.

Schodzący paznokieć – co to właściwie znaczy?

Schodzącym paznokciem nazywa się sytuację, kiedy następuje oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska. Może dotyczyć zarówno paznokci dłoni, jak i tych u stóp. Najczęściej spotykanym przypadkiem jest schodzący paznokieć po urazie. Ta dolegliwość występuje w dwóch postaciach: pierwotnej i wtórnej. Każda z nich może mieć wiele bardzo różnych przyczyn.

Jakie są przyczyny onycholizy?

Przyczyny onycholizy pierwotnej

W postaci pierwotnej schodzący paznokieć najczęściej dotyka osoby, które noszą długie paznokcie i doświadczają urazów. Spośród najczęstszych przyczyn można wymienić:

 • nieprawidłową pielęgnację;
 • zabiegi kosmetyczne;
 • prace manualne;
 • urazy sportowe.

Przyczyny onycholizy wtórnej

O onycholizie wtórnej mówimy wtedy, kiedy schodzący paznokieć jest wtórnym objawem jakiejś choroby ogólnoustrojowej lub dermatologicznej. Najczęstsze jej przyczyny to:

Etapy schodzenia paznokcia

Jak schodzi paznokieć? Proces ten trwa około miesiąca (chociaż jest to zależne od konkretnego przypadku) i jest stopniowy. Kiedy płytka paznokciowa zaczyna odchodzić od łożyska, paznokieć zmienia kolor. Na początku staje się siny, z czasem jego barwa zmienia się na brązową, a w końcu czarną.

Schodzący paznokieć nie boli. Ból zaczynamy jednak odczuwać w momencie, kiedy w okolice paznokcia wda się wtórna infekcja bakteryjna.

Schodzący paznokieć – leczenie

Leczenie onycholizy jest uzależnione od jej postaci. W pierwotnej, czyli spowodowanej urazem, trzeba zaczekać aż paznokieć zejdzie, a potem odrośnie. Niestety, jest to długotrwały proces, który w zależności od indywidualnych kwestii może trwać nawet pół roku.

Zobacz też:
Soda oczyszczona na pocenie się nóg i inne domowy sposoby

Jeżeli problem dotyczy stopy, gojenie potrwa najpewniej dużo dłużej. Jeżeli nie doszło do urazu, zaleca się odwiedzenie dermatologa w celu ustalenia dokładnej przyczyny problemu.

Domowe sposoby na schodzący paznokieć

Czy można samodzielnie w domu zrobić coś, aby schodzący paznokieć goił się szybciej? Niestety, jest to dolegliwość, którą trzeba przeczekać. W tym okresie zadbaj jednak o higienę paznokci jeszcze bardziej niż zwykle. Nie uciskaj chorego miejsca i staraj się chronić je przed urazami.

Schodzący paznokieć – zapobieganie

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku schodzącego paznokcia to stare porzekadło wydaje się jeszcze bardziej adekwatne. W istocie najskuteczniejszym sposobem leczenia tej przypadłości jest robienie wszystkiego, aby do niej nie dopuścić. Co możesz zrobić?

 1. Jeżeli dostrzeżesz objawy infekcji grzybiczej, jak najszybciej idź do dermatologa lub podologa.
 2. Dbaj o higienę wszystkich akcesoriów do pielęgnacji i ozdabiania paznokci.
 3. Nie skub paznokci ani skórek.
 4. Równo przycinaj paznokcie.
 5. Jeżeli pracujesz fizycznie lub uprawiasz sport, wybieraj krótkie paznokcie.
 6. Nie mocz rąk i nóg dłużej niż to konieczne.
 7. Korzystaj ze wzmacniających odżywek do paznokci.
 8. Podczas zmywania i korzystania ze środków chemicznych zakładaj rękawiczki.

Podsumowanie

Schodzący paznokieć to zjawisko, które w istocie polega na oddzielaniu się płytki od łożyska. Może mieć bardzo różne przyczyny i dotyczyć zarówno rąk, jak i nóg.

Leczenie onycholizy w gruncie rzeczy polega na niedopuszczaniu do wtórnego zakażenia, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie jej wystąpieniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do dermatologa.Powiązane artykuły:
Archiwum: maj 2022