Schodzący lub odstający paznokieć to dolegliwość, którą fachowo nazywa się onycholizą. Ma ona bardzo wiele przyczyn i może dotknąć osobę w każdym wieku, także dziecko. Objawia się to w bardzo charakterystyczny sposób, który trudno pomylić z czymkolwiek innym.
Osoby, które po raz pierwszy widzą schodzący paznokieć, mogą odczuwać niechęć, a nawet strach. W istocie nie jest to problem trudny do zaleczenia. Sprawdź, jak sobie radzić z tą dolegliwością, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi paznokciami.
Schodzący paznokieć – co to właściwie znaczy?
Schodzącym paznokciem nazywa się sytuację, kiedy następuje oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska. Może dotyczyć zarówno paznokci dłoni, jak i tych u stóp. Najczęściej spotykanym przypadkiem jest schodzący paznokieć po urazie. Ta dolegliwość występuje w dwóch postaciach: pierwotnej i wtórnej. Każda z nich może mieć wiele bardzo różnych przyczyn.
Jakie są przyczyny onycholizy?
Przyczyny onycholizy pierwotnej
W postaci pierwotnej schodzący paznokieć najczęściej dotyka osoby, które noszą długie paznokcie i doświadczają urazów. Spośród najczęstszych przyczyn można wymienić:
- nieprawidłową pielęgnację;
- zabiegi kosmetyczne;
- prace manualne;
- urazy sportowe.
Przyczyny onycholizy wtórnej
O onycholizie wtórnej mówimy wtedy, kiedy schodzący paznokieć jest wtórnym objawem jakiejś choroby ogólnoustrojowej lub dermatologicznej. Najczęstsze jej przyczyny to:
- choroby tarczycy;
- łuszczyca paznokci;
- grzybica;
- anemia;
- atopowe zapalenie skóry (AZS);
- zakażenie paciorkowcem;
- opryszczka;
- łysienie plackowate;
- nowotwór płuc,
- antybiotykoterapia;
- kiła,
- cukrzyca.
Etapy schodzenia paznokcia
Jak schodzi paznokieć? Proces ten trwa około miesiąca (chociaż jest to zależne od konkretnego przypadku) i jest stopniowy. Kiedy płytka paznokciowa zaczyna odchodzić od łożyska, paznokieć zmienia kolor. Na początku staje się siny, z czasem jego barwa zmienia się na brązową, a w końcu czarną.
Schodzący paznokieć nie boli. Ból zaczynamy jednak odczuwać w momencie, kiedy w okolice paznokcia wda się wtórna infekcja bakteryjna.
Schodzący paznokieć – leczenie
Leczenie onycholizy jest uzależnione od jej postaci. W pierwotnej, czyli spowodowanej urazem, trzeba zaczekać aż paznokieć zejdzie, a potem odrośnie. Niestety, jest to długotrwały proces, który w zależności od indywidualnych kwestii może trwać nawet pół roku.
Jeżeli problem dotyczy stopy, gojenie potrwa najpewniej dużo dłużej. Jeżeli nie doszło do urazu, zaleca się odwiedzenie dermatologa w celu ustalenia dokładnej przyczyny problemu.
Domowe sposoby na schodzący paznokieć
Czy można samodzielnie w domu zrobić coś, aby schodzący paznokieć goił się szybciej? Niestety, jest to dolegliwość, którą trzeba przeczekać. W tym okresie zadbaj jednak o higienę paznokci jeszcze bardziej niż zwykle. Nie uciskaj chorego miejsca i staraj się chronić je przed urazami.
Schodzący paznokieć – zapobieganie
Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku schodzącego paznokcia to stare porzekadło wydaje się jeszcze bardziej adekwatne. W istocie najskuteczniejszym sposobem leczenia tej przypadłości jest robienie wszystkiego, aby do niej nie dopuścić. Co możesz zrobić?
- Jeżeli dostrzeżesz objawy infekcji grzybiczej, jak najszybciej idź do dermatologa lub podologa.
- Dbaj o higienę wszystkich akcesoriów do pielęgnacji i ozdabiania paznokci.
- Nie skub paznokci ani skórek.
- Równo przycinaj paznokcie.
- Jeżeli pracujesz fizycznie lub uprawiasz sport, wybieraj krótkie paznokcie.
- Nie mocz rąk i nóg dłużej niż to konieczne.
- Korzystaj ze wzmacniających odżywek do paznokci.
- Podczas zmywania i korzystania ze środków chemicznych zakładaj rękawiczki.
Podsumowanie
Schodzący paznokieć to zjawisko, które w istocie polega na oddzielaniu się płytki od łożyska. Może mieć bardzo różne przyczyny i dotyczyć zarówno rąk, jak i nóg.
Leczenie onycholizy w gruncie rzeczy polega na niedopuszczaniu do wtórnego zakażenia, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie jej wystąpieniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do dermatologa.