Utrata włosów jest trudnym tematem. Może wynikać z rozmaitych dolegliwości lub być uwarunkowana genetycznie. Dotyczy mężczyzn i coraz większej liczby kobiet. Dowiedz się, co się kryje za nadmiernym ubytkiem włosów oraz, czy można temu zaradzić.
Poznaj włosy, dowiedz się, jak zatrzymać łysienie
Świadoma walka z wypadającymi włosami oraz łysieniem jest możliwa tylko wtedy, jeśli wiesz, jak działać. Ważna jest podstawowa znajomość fizjologii skóry oraz włosów. Ułatwi to dobór odpowiedniej metody i uzyskanie świadomości, jak powstrzymać łysienie.
W skórze właściwej znajdują się mieszki włosowe, od których zależy najwięcej. Są silnie unerwione i ukrwione, dostarczają włosom składników odżywczych. To w tej części dochodzi do najliczniejszych podziałów komórkowych, które wpływają na wzrost włosów.
Część, która wystaje ponad skórę, nazywana jest łodygą. Zbudowana jest z kilku warstw – osłonki, kory, a także rdzenia. Ten ostatni jest obecny tylko i wyłącznie w przypadku włosów grubych. Łodyga jest strukturą martwą, najbardziej oddaloną od żywej.
Łodygę buduje keratyna – twarde białko połączone wiązaniami zwanymi mostkami siarczkowymi. To rozwiązuje zagadkę, dlaczego, paląc łodygę włosa, wyczuwasz jest specyficzny zapach siarki. Keratyna ułożona jest w formie ściśle przylegających blaszek. Im bardziej są one ze sobą związane, tym fryzura zyskuje większy połysk.
Rozwój włosa
Korzeń włosa jest miejscem niezwykle wrażliwym i podatnym na wiele czynników, takich jak:
- urazy;
- przewlekły stres;
- leki.
Jeśli wszystko jest w porządku, włos podlega kilku następującym po sobie etapom wzrostu.
- Anagen – jest etapem silnych podziałów komórkowych. Zwykle trwa od 3 do 6 lat. Korzeń włosa jest w tym okresie bardzo silnie unerwiony i unaczyniony. Jego wyrwanie sprawia ból. W normalnych warunkach dotyczy ok. 90% wszystkich włosów człowieka. Sam anagen również można podzielić na kilka szczegółowych etapów. Jednak najważniejszym aspektem tego etapu jest wzrost włosa.
- Katagen – etap ten następuje po anagenie. Trwa krótko, bo ok. 14 dni i dotyczy 1% wszystkich włosów człowieka. W jego trakcie dochodzi do zatrzymania wzrostu włosów. Mieszek włosowy traci połączenie z żywą częścią.
- Telogen – dotyczy ok 20% włosów. W tej fazie włos jest całkowicie odłączony od żywej części. Natomiast na jego miejsce, w normalnych warunkach, wytworzona będzie nowa łodyga.
- Exogen – to nic innego jak wypadnięcie włosa. Do tego etapu dochodzi, gdy zalążek nowego włosa już powstał.
- Kenogen – ta faza może mieć wpływ na problemy z łysieniem. To etap spoczynku, który w prawidłowych warunkach nie jest zauważalny gołym okiem. Mieszek włosowy przestaje wytwarzać nowy włos. Wraz z upływem czasu, ilość pustych mieszków się zwiększa.
Funkcje włosów
Kilka tysięcy lat temu obecność włosów na ciele gwarantowała przetrwanie. Obecnie, większość osób akceptuje tylko te na głowie. Główną funkcją włosa jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Łodygi służą obecnie do analizy pierwiastkowej – jest to pomocne w medycynie, a także kryminalistyce.
Łysienie – główne przyczyny
Jak już wiadomo, aby włosy zachowały zdrowie i rosły, muszą przejść bez zaburzeń kilka odpowiednich etapów. Trzeba pamiętać, że wypadanie włosów również jest objawem całkowicie fizjologicznym i normalnym. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczynamy tracić ich więcej niż powinniśmy. Co wtedy robić? Od czego zacząć?
Na samym początku, warto poszukać przyczyny, która mogłaby spowodować łysienie. Czasami wymaga to wiele trudu i wysiłku. Do najczęstszych ogólnych czynników łysienia można zaliczyć:
- przewlekły stres;
- traumatyczne przeżycia;
- choroby o różnym podłożu, zwłaszcza tarczycowym i hormonalnym;
- nowotwory;
- silne leki.
Oczywiście, warto także wspomnieć o czynnikach, które na pewno nie działają korzystnie na proces walki z wypadaniem włosów czy łysieniem. Są to:
- nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy;
- farbowanie włosów;
- dieta uboga w składniki odżywcze.
Łysienie – rodzaje
W procesie łysienia tak naprawdę wszystko może mieć znaczenie. W dermatologii wyróżnia się kilka typów tego schorzenia.
Łysienie androgenowe
Ten typ łysienia związany jest przede wszystkim z męskim hormonem – testosteronem. Dotyczy głównie mężczyzn, ale również i kobiet. U tych pierwszych z reguły dochodzi do całkowitej utraty włosów. U kobiet natomiast przebieg choroby nie jest tak drastyczny. Schorzenie pojawia się najczęściej w okolicach menopauzy.
Łysienie androgenowe odnosi się do zaburzeń w anagenie, który powodują androgeny. Faza wzrostu włosa nie trwa tyle, co powinna, łodyga za szybko przechodzi w katagen. Włosy są wyraźnie cieńsze i jaśniejsze.
W końcu przestają rosnąć. Jeśli chodzi o łysienie androgenowe, leczenie naturalne zwykle jest niewystarczające. Należy znaleźć przyczynę i wdrożyć odpowiednią terapię. Czasem możliwe jest tylko łagodzenie objawów.
Łysienie telogenowe
Związane jest najczęściej z pojawieniem się czynnika zaburzającego wzrost włosa. Objawia się najczęściej po upływie ok. 4 miesięcy od jego działania. Co ma wpływ na ten typ łysienia?
Przyczyny łysienia telogenowego to:
- choroby przewlekłe;
- częste infekcje;
- ciąża;
- mechaniczne urazy;
- operacje;
- nieodpowiednia dieta.
W przypadku łysienia telogenowego leczenie jest możliwe tylko jeśli zostanie znaleziony, a następnie wyeliminowany czynnik, który je powoduje. Często jest to długi proces, który wymaga odpowiedniej rekonwalescencji organizmu.
Łysienie plackowate
Nie do końca poznano genezę łysienia plackowatego. Dotyczy ono dorosłych, ale także dzieci. Znaleziono zależność dotyczącą skłonności genetycznych, a także chorób autoimmunologicznych. Ten typ łysienia objawia się nagłym wypadnięciem włosów, które pozostawiają po sobie charakterystyczny łysy placek. Z czasem jednak zaczynają one samoistnie odrastać.
Jak powstrzymać łysienie? Na wielu płaszczyznach!
Jak zatrzymać łysienie? Jak powstrzymać łysienie androgenowe i wzmocnić włosy? To pytania najczęściej zadawane przez pacjentów.
Eliminacja łysienia nie zawsze jest możliwa. W przypadku spoczynku czy obumarcia mieszków włosowych nie ma możliwości, aby przywrócić je znów do odpowiednich funkcji. Można natomiast w skuteczny sposób wspomóc walkę z nadmiernym wypadaniem, a także przyspieszyć wzrost włosów. Wymaga to cierpliwości i systematyczności.
Dieta a łysienie
Odpowiednio zbilansowane posiłki są podstawą, aby zachować nie tylko odpowiedni wygląd włosów, ale zdrowie całego organizmu. Włosy mają to do siebie, że wszelkie składniki odżywcze dostarczane są do nich na samym końcu. Najpierw zaopatrywane są inne, ważniejsze narządy.
Jakich składników nie powinno zabraknąć w diecie wspomagającej walkę z łysieniem? Są to:
- żelaz;
- witamina A;
- aminokwasy siarkowe;
- cynk;
- miedź;
- krzem;
- witamina D.
Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie tak zbilansować posiłków, aby dostarczyć im odpowiednich substancji – wspomagaj się suplementami. Pamiętaj jednak, że najlepiej robić to pod kontrolą lekarza. Suplementów nie powinno się stosować w sposób ciągły.
Odwiedź trychologa
Trychologia jest stosunkowo nową dziedziną nauki. Wymaga szerokiej wiedzy z zakresu medycyny, kosmetologii, a także dietetyki. Wizyta u trychologa pomoże ci zobrazować stan skóry głowy – a przecież to ona jest tutaj bardzo ważna. Możesz zobaczyć, czy środki do pielęgnacji, które stosujesz, są odpowiednie – nie wysuszają ani nie podrażniają. Z pomocą trychologa możesz znaleźć odpowiednie dla ciebie kosmetyki do mycia i odżywiania włosów. Dowiesz się także, jak powstrzymać łysienie i czy to możliwe.
Łysienie a wizyta w gabinecie medycyny estetycznej
Obecna medycyna estetyczna i kosmetologia oferują szereg zabiegów wspomagających walkę z łysieniem. Najczęstszą i najskuteczniejszą metodą jest mezoterapia owłosionej skóry głowy.
Mezoterapia polega na wykonywaniu punktowych iniekcji za pomocą cienkiej igły, a także wprowadzaniu bezpośrednio pod skórę aktywnych substancji – witamin i substancji mineralnych pobudzających włosy do wzrostu. Jest zabiegiem, który może powodować lekki dyskomfort. Trwa natomiast dość krótko i nie wyklucza z codziennego życia. Dla najlepszych efektów zaleca się regularne wykonywanie mezoterapii owłosionej skóry głowy w terminach ustalonych ze specjalistą.
Przeciwwskazania do mezoterapii to:
- alergie;
- choroby owłosionej skóry głowy;
- nowotwory;
- cukrzyca;
- stany zapalne.
Grzebień laserowy na łysienie androgenowe również stał się niezwykle popularny jako metoda wspomagająca walkę z tą przypadłością. Jest dostępny w wielu specjalistycznych gabinetach. Sama laseroterapia silnie oddziałuje na mieszki włosowe, pobudza mikrokrążenie w skórze i dba o szybką regenerację i wzrost włosa. Jeśli chodzi o grzebień laserowy, opinie pacjentów mówią wszystko. Warto sprawdzić tę metodę, która może okazać się strzałem w 10!
Łysienie jest poważnym problemem, który często wywołuje kompleksy. Istnieją metody, które mogą je spowolnić, a nawet całkiem wyeliminować. Sprawdź, które z nich sprawdzą się w twoim przypadku!