Wypadanie włosów na wiosnę to problem, z którym boryka się wiele osób. Wbrew pozorom można się z nim uporać jeszcze zimą. Wystarczy zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe, tak aby dostarczać do organizmu wszystko, co niezbędne do wzmocnienia cebulek włosowych. Na zdrowe włosy pomogą też napary ziołowe (pokrzywa, skrzyp polny), suplementy diety i pobudzające wzrost włosa wcierki.
Z czego wynika wypadanie włosów wiosną?
Nasze włosy wypadają przez cały rok, jednak w niektórych okresach może się to nasilać. Wiosenne wypadanie włosów często stanowi powód do niepokoju, szczególnie gdy nie ma charakteru przejściowego. Ich nadmierna utrata jest szczególnie odczuwalna po zimie, gdy zrezygnowaliśmy z noszenia czapki, a cebulki włosów były bardziej narażone na niskie temperatury.
To właśnie zmienne warunki atmosferyczne powodują osłabienie włosów, co przekłada się na pogorszenie kondycji włosów. Dlaczego włosy zaczynają wypadać? Przesilenie wiosenne sprawia, że nasz organizm jest przemęczony i brakuje mu substancji odżywczych – nadmierne wypadanie to skutek zahibernowanej na zimę gospodarki hormonalnej. Zanim hormony się unormują, włosy będą łamliwe i szorstkie, możemy też zauważyć nadmierne wypadanie włosów.
Wśród przyczyn wypadania włosów można również wskazać:
- łojotokowe zapalenie skóry głowy (nadprodukcja sebum utrudnia skórze oddychanie, co sprzyja pojawianiu się grzybów wywołujących łupież i bakterie);
- niedobory witamin i minerałów (zimą nie dostarczamy do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, przez co włosy mogą wypadać).
Co stosować, aby wzmocnić włosy?
Wypadanie włosów na wiosnę jest naturalne, ale wcale nie musimy, a nawet nie powinniśmy biernie się temu przyglądać. Podstawa to zdrowa dieta uwzględniająca zarówno warzywa i owoce, jak i produkty bogate w substancje odżywcze. Metabolizm uśpiony zimą pobudzą dostarczające niezbędne witaminy i cenny błonnik:
- ryby;
- orzechy;
- brązowy ryż;
- kasze;
- rośliny strączkowe.
Pomocna będzie także odpowiednia suplementacja. Kuracja sprzyjająca produkcji nowych włosów to np. tabletki z biotyną, wyciągi roślinne (np. olej z wiesiołka i ekstrakt ze skrzypu) oraz witaminy z grupy B. Prawidłowa pielęgnacja nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale też zapewnia wzrost włosów. Możesz robić peeling skóry głowy i stosować specjalny szampon oraz wcierki (np. w postaci ampułek lub toniku), które spowodują wzrost tzw. baby hair. Tego rodzaju kosmetyki zawierają czynne substancje, które pobudzają procesy regeneracyjne komórek.
Kiedy warto udać się do trychologa?
Wiedząc, co jest dobre na wypadanie włosów, możesz skutecznie zapobiegać ich nadmiernej utracie. Jednak czasem konieczna jest konsultacja z lekarzem. Wizyta u trychologa zalecana jest, gdy problem wypadania włosów nie ustaje lub pojawią się zmiany na skórze głowy. Im szybciej uda ci się znaleźć przyczynę kłopotów z włosami, tym szybciej przywrócisz ich dobrą kondycję.
Specjalista od skóry głowy dokładnie przeanalizuje stan włosów i ustali, z czego wynika wzmożone wypadanie. Przed wizytą warto wykonać morfologię krwi i oznaczenie poziomu żelaza. Jego niedobór może osłabiać mieszki włosowe.
Wypadanie włosów na wiosnę – wiosenne przesilenie a nadmierna utrata włosów
Wczesną wiosną wypadanie włosów jest czymś naturalnym – taki stan rzeczy trwa zazwyczaj 1-2 miesiące. Jeśli trwa to dłużej, konieczne jest znalezienie przyczyny. Warto zrobić wtedy badania profilaktyczne. Dobrym rozwiązaniem jest też wizyta w gabinecie trychologicznym. Specjalista przeanalizuje stan skóry głowy i włosów, określi przyczyny wypadania i powie, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów.
Wzmożone wypadanie włosów można zahamować. Aby to zrobić, należy zadbać o wzmocnienie cebulek włosowych, odżywiając je od środka. Zalecane jest stosowanie ekstraktów roślinnych, uzupełnianie niedoborów witamin i minerałów (w tym witaminy D3) oraz zmiana nawyków żywieniowych, tak aby dostarczać do organizmu substancji, które pobudzą uśpiony na zimę metabolizm. Jako element domowej pielęgnacji dobrze sprawdzą się specjalistyczne szampony odżywcze i wcierki, które pobudzają wzrost nowych włosów.