Wypadanie włosów to całkowicie normalna dolegliwość. Spotyka ona każdego, nie tylko młode mamy. Jednakże kobiety po przebytej ciąży często skarżą się na wypadanie włosów po porodzie. Przeważnie nie jest to żaden powód do niepokoju. Problem zaczyna się wtedy, gdy jest to regularne wypadanie włosów garściami. Jeżeli w twoim przypadku nadmierne wypadanie włosów po ciąży utrzymuje się już dość długo, czas poszukać skutecznego rozwiązania.

Wypadające włosy po ciąży – skąd ten problem?

Przyczyna wypadających włosów po porodzie leży zwykle po stronie twoich hormonów. Po urodzeniu dziecka poziom estrogenu w twoim organizmie może obniżyć się nawet kilkusetkrotnie. Gwałtowny spadek estrogenu powoduje wypadanie włosów garściami, matowienie i mniejszą grubość. Po przyjściu dziecka na świat wypadają włosy, które powinny były wypaść w trakcie ciąży oraz te, które aktualnie kończą żywot. Dlatego może wydawać ci się, że tracisz ich zastraszającą ilość.

Jeśli dodasz do tego ogromny stres, ogólne osłabienie organizmu, karmienie piersią i ewentualną depresję poporodową, wypadanie włosów po ciąży jest całkowicie uzasadnione. Na mniejszą gęstość włosów ma nawet pora roku – w zimie włosy są bardziej podatne na łamanie się i wypadanie.

Jak długo wypadają włosy po ciąży?

Cykl życia włosów trwa około 2–7 lat. W zdrowym organizmie w danym czasie 90% włosów powinno być w fazie wzrostu, podczas gdy pozostała część obumiera i wypada. Nadmiernie wypadające włosy po ciąży możesz zauważyć w drugim miesiącu życia dziecka. Wypadające włosy w ciąży też nie są wcale zjawiskiem niespotykanym. Aż około połowa kobiet w trakcie i po ciąży skarży się na wypadanie włosów garściami.

Jak długo będzie trwać wypadanie włosów po ciąży? Nie martw się – z pewnością nie utracisz wszystkich swoich włosów. Hormony przeważnie zaczynają się stabilizować po około 3–9 miesiącach. Jeśli długo karmisz piersią, czas ten może się zdecydowanie wydłużyć. Choć możesz utracić w tym czasie aż 60% owłosienia, to reszta włosów ciągle rośnie. 

Gdy twój organizm się ustabilizuje, zauważysz wzrost nowych, silnych włosów. Stresuje cię takie wypadanie włosów po ciąży? Co stosować, aby temu zaradzić? Na szczęście istnieją pewne metody, które pomogą ci odzyskać gęste włosy po ciąży.

Wypadanie włosów po ciąży – jak zaradzić?

Wypadające włosy po porodzie są niewątpliwie uciążliwym problemem, który wprawia wiele kobiet w spore kompleksy. Jest to jednak etap, przez który musi niestety przejść każda młoda mama. Wypadanie włosów po ciąży u niektórych jest bardziej zauważalne niż u innych. Możesz jednak zdecydowanie zredukować wypadanie włosów po porodzie, jeżeli odpowiednio o siebie zadbasz.

Co na wypadanie włosów po ciąży? Zacznij od właściwej pielęgnacji

Po urodzeniu dziecka całe twoje ciało wymaga szczególnej troski – w tym też włosy. Na szczęście istnieją specjalne szampony, które pomogą ci wzmocnić cebulki, ochronią włosy od zewnątrz i wspomogą ich szybszy wzrost. Zioła na wypadanie włosów po porodzie to m.in. czarna rzepa lub skrzyp polny. Znajdziesz je w większości drogerii, sklepach ekologicznych, aptekach i sklepach internetowych. 

Jeśli szukasz czegoś o silniejszym działaniu, wypróbuj specjalistyczne, apteczne produkty na wypadanie włosów po ciąży. Są one droższe, ale bardziej efektywne. W ich składzie znajdziesz cenne składniki aktywne hamujące nadmierne wypadanie. Aby osiągnąć najlepsze efekty, połącz profesjonalny szampon z uzupełniającą go odżywką, maską lub ampułkami o skoncentrowanym działaniu.

Postaraj się wyeliminować ze swojego rytuału pielęgnacyjnego wszelkie substancje osłabiające strukturę włosa. Należą do nich parabeny, rezorcyny i amoniak. Wypadanie włosów po ciąży będzie jeszcze bardziej zauważalne, jeśli dodatkowo osłabiasz je nieodpowiednią pielęgnacją. Zrezygnuj z używania suszarki, prostownicy i lokówki. Czesanie i podgrzewanie mokrych włosów działa na nie bardzo szkodliwie. Łuski są wtedy otwarte i bardziej podatne na zniszczenia. Włosy po ciąży i tak są mocno osłabione – skup się na ich wzmacnianiu i delikatnym traktowaniu.

Dieta na gęstsze włosy po ciąży

W okresie następującym po urodzeniu dziecka powinnaś szczególnie o siebie zadbać. Wypadanie włosów po ciąży to niejedyny problem, o który powinnaś się martwić. Twój organizm wykonał ogromny wysiłek i jest teraz bardziej podatny na uszkodzenia. W tym czasie zapewnij sobie zrównoważoną dietę bogatą w składniki odżywcze, które cię zregenerują. Witaminy i minerały niezbędne do odbudowania włosów po ciąży, jak i wspomagania innych ważnych funkcji twojego ciała to:

  • witaminy z grupy B – przyczyniają się do utrzymania prawidłowej produkcji sebum przez twoją skórę głowy. Hamują przedwczesne siwienie, podkreślają naturalny blask i wzmacniają twoje osłabione włosy po ciąży. Znajdziesz je m.in. w pełnoziarnistych produktach zbożowych (pieczywie, makaronach i kaszach), drożdżach, płatkach owsianych i produktach pochodzenia zwierzęcego (szczególnie w jajkach);
  • krzem – jeśli dostarczysz swojemu organizmowi jego odpowiednią ilość, twoje włosy staną się mocniejsze, a wypadanie włosów po ciąży szybciej ustanie. Ten pierwiastek wpływa też na szybszy wzrost nowych włosów. Znajduje się w otrębach i płatkach owsianych, ryżu, czosnku, cebuli i burakach, a także w niektórych przetworach mlecznych;
  • cynk – działa kompleksowo na odbudowę twoich włosów od środka. Jeśli chcesz szybko zatrzymać wypadanie włosów po ciąży, postaraj się jeść dużo ryb, owoców morza, roślin strączkowych, pieczywa pełnoziarnistego, orzechów i nasion;
  • żelazo – ma ogromny wpływ na prędkość wzrostu i ogólną siłę włosów. Najwięcej żelaza zawarte jest w liściastych warzywach i czerwonym mięsie;
  • magnez – naturalnie występuje w otrębach i zbożach, produktach mlecznych, mięsie i orzechach. Ma ogromny wpływ nie tylko na wypadające włosy po porodzie, ale też na twoje ogólne samopoczucie;
  • wapń – ma ogromny wpływ zarówno na włosy, jak i na paznokcie. Najwięcej wapnia obecne jest w nabiale, owocach, warzywach i w dobrej jakości wodzie mineralnej;
  • witaminy A, E, C oraz nienasycone kwasy tłuszczowe są także bardzo istotne. Dostarczą ci ich świeże owoce i warzywa, nierafinowane oleje roślinne i orzechy.

Jeśli chcesz skutecznie zahamować wypadanie włosów po ciąży, nie zapominaj też o białku i aminokwasach siarkowych. Jest to podstawowy budulec włosów. Bez białka właściwie nie mogłyby istnieć. To właśnie ono sprawia, że są gęste i mocne lub osłabione. Znajduje się przede wszystkim roślinach strączkowych, zbożu, jajkach i mięsie.

Pamiętaj, że przedawkowanie niektórych witamin może być równie groźne, jak ich niedobór. Zanim zaczniesz suplementację, przebadaj krew i sprawdź, których składników ci brakuje. Prawidłowo skonstruowana, pełnowartościowa dieta powinna dostarczyć ci wszystkich niezbędnych substancji. Zapytaj lekarza, jak suplementować, aby jednocześnie zatrzymać wypadanie włosów po ciąży i nie zaszkodzić swojemu karmionemu piersią dziecku.

Wypadanie włosów po ciąży – co stosować?

Jeśli nawet odpowiednia dieta i pielęgnacja nie przynoszą zadowalających rezultatów, czas sięgnąć po bardziej intensywne metody. Co na wypadające włosy po ciąży? W aptece znajdziesz wiele preparatów na wypadanie włosów po ciąży. Większość z nich opiera się na naturalnych, ziołowych recepturach znanych ludziom od wieków. Zapytaj farmaceutę o produkt z najlepszym składem dla młodych mam.

Szczególnie skuteczna na wypadające włosy po ciąży jest biotyna. Nie tylko zatrzymuje ich wypadanie, ale też wspomaga wzrost nowych włosów. Suplementacja witaminą B5 także przyniesie ci widoczne efekty. Kwas pantotenowy utrzymuje wodę wewnątrz struktury włosa oraz wzmacnia jego łuski. Świetnie efekty na wypadanie włosów po ciąży ma także naturalna keratyna. Z jej pomocą twoje włosy szybko zyskają na objętości.

Wiele kobiet po urodzeniu dziecka przechodzi na restrykcyjne diety odchudzające. Jest to częsty błąd – w ten sposób bardziej osłabiasz swoje sfatygowane ciążą ciało. Rezultatem jest nie tylko wypadanie włosów po ciąży, ale też pogorszone samopoczucie i upadek na zdrowiu. Po urodzeniu dziecka koniecznie dostarczaj swojemu ciału niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych. Wypadanie włosów po porodzie ustąpi samoczynnie po kilku miesiącach. Jeżeli wypadanie włosów garściami trwa bardzo długo, udaj się na konsultację do lekarza.