Keratyna jest włóknistą substancją nierozpuszczalną w wodzie, która stanowi budulec paznokci, włosów oraz naskórka. W jej składzie znajduje się między innymi siarka tworząca wiązania siarczkowe, która nadaje jej trwałość i odporność na działanie czynników chemicznych i fizycznych. To białko, które odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka – odpowiada za sprężystość włosów, rogowacenie naskórka i jego warstwę ochronną oraz twardość paznokci. Zarówno nadmierna, jak i niedostateczna ilość keratyny w organizmie jest niewskazana.
Czym jest keratyna?
Keratyna to białko produkowane przez keratynocyty, czyli żywe komórki naskórka. Stanowią one największą grupę komórek w mieszkach włosowych i skórze. W organizmie człowieka występuje pod dwiema postaciami. Keratyna włóknista tworzy korę włosa, natomiast amorficzna odpowiedzialna jest za scalanie jego łusek, co nadaje mu gładkość i elastyczność. Powstałe za jej pomocą wiązania siarczkowe bezpośrednio decydują o wyglądzie i kondycji włosów oraz paznokci, dlatego właśnie używana jest do ich pielęgnacji.
Właściwości keratyny
Funkcją keratyny w organizmie jest głównie działanie ochronne. Sprawia ona, że paznokcie są twarde oraz nie ulegają uszkodzeniom. Dzięki niej włosy są sprężyste i lśniące oraz odporne na łamanie się i rozdwajanie. Obecna jest w warstwie rogowej naskórka, gdzie wraz z łojem tworzy płaszcz hydrolipidowy, zabezpieczający skórę przed przesuszeniem i wpływem czynników zewnętrznych. Keratyna ma także działanie lecznicze. Za sprawą siarki wykazuje właściwości kojące oraz przeciwgrzybiczne. Pomaga w likwidowaniu łupieżu oraz chroni włosy przez agresywnymi składnikami zawartymi w szamponach.
Keratyna a wygląd włosów
Keratyna odpowiada bezpośrednio za kształt włosów – układa się w chemiczny łańcuch, decydując o tym, czy są one proste czy kręcone. Ciekawostką jest, że kosmetyki do stylizacji powodują chwilowe przerwanie wiązań siarczkowych, co pozwala na dowolne ułożenie fryzury. Niektóre zabiegi wykonywane w salonach fryzjerskich mogą nawet przyczynić się do trwałego rozerwania tych łańcuchów, co pozwala uzyskać np. efekt wymarzonych loków. Przykładem tego procesu może być trwała ondulacja, która niestety negatywnie odbija się na kondycji włosów.
Keratyna hydrolizowana – co warto wiedzieć?
Czysta keratyna przyjmuje formę żółtej lub brunatnej cieczy. Naturalnie powstaje w procesie rogowacenia naskórka, nazywanym keratynizacją. W jego trakcie komórki obumierają i ulegają złuszczeniu. W kosmetykach stosowana jest w postaci rozpuszczalnej w wodzie jako keratyna hydrolizowana. Substancja ta pozyskiwana jest z wełny owczej i swoją budową przypomina proteinę znajdującą się w ludzkich tkankach. Jest bogata w składniki takie jak cystyna, metionina oraz w liczne aminokwasy siarkowe. Z łatwością wnika w strukturę włosów oraz wiąże się z naturalnymi białkami, wzmacniając kosmyki oraz poprawiając ich kondycję.
Hydrolizat keratyny do pielęgnacji dłoni i paznokci
Odpowiedni poziom keratyny pozytywnie wpływa na kondycję włosów i paznokci. Dlatego składnik ten znajduje się również w kremach przeznaczonych do ich pielęgnacji, a nawet w lakierach. Odżywki do paznokci z keratyną utwardzają ich powierzchnię oraz zapobiegają rozdwajaniu się płytki. Natomiast kremy do rąk mają działanie nawilżające i przyśpieszają gojenie się pękających wokół paznokci skórek.
Keratyna do włosów – jak działa?
Hydrolizat keratyny często wchodzi w skład kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów, na przykład szamponów i odżywek. Jego zadaniem jest regeneracja uszkodzonych kosmyków. Polecany jest osobom, których włosy są zniszczone na skutek agresywnych zabiegów kosmetycznych, takich jak rozjaśnianie, farbowanie czy trwała ondulacja. Hydrolizat keratyny wprowadzony do struktury włosa za pomocą zabiegów fryzjerskich lub kosmetyków wypełnia ubytki oraz uszkodzenia w jego rdzeniu. Przyczynia się to do efektu gładkich i zdrowych włosów.
Kosmetyki z keratyną na włosy
Dzięki kontrolowanej hydrolizie wełny owczej dostępnych jest wiele kosmetyków, które przynoszą doskonałe efekty w pielęgnacji włosów. Odbudowują strukturę zniszczonych kosmyków, dzięki czemu stają się one wyraźnie wzmocnione oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Kosmetyki z keratyną zabezpieczają włosy przed wysuszaniem oraz działaniem promieni UV. Poprawiają stan skóry głowy oraz sprawiają, że włosy są bardziej miękkie, nawilżone i błyszczące.
Niedobór keratyny – skutki
Keratyna to podstawowy budulec włosów, więc jej niedobór negatywnie odbija się na ich kondycji. Może przyczyniać się do rozdwajania końcówek czy otwierania ich łusek. Nierzadko powoduje nadmierne wypadanie włosów. Keratyna odpowiada również za stan cery, ponieważ tworzy na powierzchni naskórka cienką olejowo-wodnistą warstwę ochronną. Jej niedobór skutkuje przesuszeniem skóry, co prowadzi do jej przedwczesnego starzenia się. Niedomiar tego białka skutkuje też pękaniem płytki paznokcia i powodowaniem uszkodzeń na jej powierzchni. Z drugiej strony nadmierna keratynizacja może prowadzi do chorób skóry, takich jak np. łuszczyca.
Kosmetyki z keratyną do włosów – jakie są polecane?
Codzienna pielęgnacja włosów oparta o stosowanie kosmetyków z keratyną przynosi doskonałe rezultaty. Na sklepowych półkach znajdują się szampony, maseczki oraz odżywki do spłukiwania z zawartością tego białka. Ich regularne stosowanie pomaga zadbać o dobrą kondycję włosów. Keratyna jako składnik kosmetyków chroni włosy przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, na które narażone są każdego dnia, takie jak wiatr, zanieczyszczenia czy promienie UV. Zapobiega ich puszeniu oraz sprawia, że stają się mocniejsze i bardziej nawilżone.
Zabieg keratynowego prostowania włosów
Wykonywany w salonach fryzjerskich zabieg keratynowego prostowania włosów cieszy się dużą popularnością. W jego trakcie dostarcza się keratynę bezpośrednio do wnętrza włosa. Pod wpływem temperatury dochodzi do otwierania się jego łusek, dzięki czemu preparat może wniknąć głęboko i odbudować włos od środka. Efektem kuracji jest trwałe wygładzenie i wyprostowanie kosmyków, które utrzymuje się kilka tygodni lub miesięcy. Można wykonać go samodzielnie w domu przy użyciu prostownicy, jednak bez odpowiedniego doświadczenia łatwo jest doprowadzić do zniszczenia włosów. Zabieg warto powtórzyć, chociaż zbyt częste korzystanie z niego może negatywnie wpłynąć na kondycje kosmyków.
Keratyna to białko będące najważniejszym budulcem włosów, paznokci i naskórka. Jej niedobór przyczynia się do pogorszenia ich kondycji. Natomiast kosmetyki i zabiegi z hydrolizatem keratyny wyraźnie wzmacniają włosy i odbudowują je oraz chronią przed zniszczeniem.