Kto nie marzy o tafli błyszczących włosów? Wiele kobiet, chcąc osiągnąć taki rezultat, na co dzień używa prostownicy i agresywnych produktów do stylizacji. W ten sposób jednak włosy mają kontakt z wysoką temperaturą, która nie jest dla nich obojętna. Alternatywą jest bardziej zaawansowana metoda pielęgnacji, czyli keratynowe prostowanie włosów. Zanim zdecydujesz się na prostowanie włosów przy użyciu keratyny, dowiedz się na czym polega ten zabieg i ile kosztuje. Dowiedz się też, także jak dbać o fryzurę, aby uniknąć przykrych niespodzianek po keratynowym prostowaniu. Czytaj nasz poradnik!

Budowa włosa a keratynowe prostowanie

Jak wiadomo, włosy mają bardzo złożoną budowę. Składają się z wielu warstw, które tworzą całość. Zaburzenia w którejkolwiek z nich znajdują odzwierciedlenie w ich stanie. Najbardziej zewnętrzną powłoką są tzw. blaszki keratynowe. Te warstwy są ułożone jedna na drugiej i powinny jak najbardziej do siebie przylegać. Efektem są wówczas gładkie i lśniące włosy. To piękna teoria. W praktyce dla wielu osób taki rezultat jest trudny do osiągnięcia, ale prostowanie włosów keratyną w specjalistycznym gabinecie ma temu zaradzić!

Keratynowe prostowanie włosów – co to jest?

Co mają wspólnego włosy Brazylijek z keratynowym prostowaniem? Łatwo można sobie wyobrazić włosy suche, zniszczone, poddawane ciągłemu prostowaniu. Właśnie takie będą odpowiednie do zabiegu keratynowego prostowania włosów.

Keratyna na włosy jest nakładana podczas zabiegu w formie odpowiedniego preparatu. Jego cząsteczki wnikają w strukturę włosa, likwidując ubytki. Efekt to niezwykle błyszcząca i wygładzona fryzura. Zabieg ten sprawi, że zapomnisz o prostownicy na długi czas.

Keratynowa odbudowa – dla kogo? Keratynowe prostowanie włosów a farbowanie

Tak naprawdę każdy może skorzystać z prostowania keratynowego, jednak efekt będzie zróżnicowany. U osób z włosami wysokoporowatymi i puszącymi się powinien być najbardziej widoczny. Osoby, które poddają swoją fryzurę koloryzacji, również mogą poddać się zabiegowi.

Z keratynowania włosów mogą skorzystać osoby z włosami:

 • farbowanymi;
 • kręconymi;
 • naturalnymi.

Keratyna na włosy – czy to bezpieczne?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg keratynowy na włosy jest bezpieczny i nie szkodzi zdrowiu. Celowo o tym wspominamy, ponieważ z reguły produkty stosowane przy tej metodzie mają silny, chemiczny zapach (często bardzo drażniący). Keratynowe prostowanie włosów nie jest zalecane dla kobiet w ciąży, a także podczas karmienia piersią.

Podczas aplikacji preparatów należy zachować także szczególną ostrożność, aby kosmetyki nie miały kontaktu ze skórą głowy. Dla pewności warto wykonać próbę uczuleniową. Wtedy będziesz mieć pewność, że zabieg nie przyniesie niepożądanych skutków.

Schemat zabiegu prostowania keratynowego

Sam schemat zabiegu jest zawsze podobny. Różnice mogą wynikać z wybranego produktu, a tych obecnie jest na rynku kilka. Można jednak przedstawić przebieg keratynowego prostowania włosów i właśnie teraz przyszedł na to czas.

 1. Włosy myje się specjalnym szamponem, aby były gotowe do dalszych kroków. Trzeba je dokładnie oczyścić z nadmiaru kosmetyków czy farby. Następnie należy je dokładnie wytrzeć, jednak tak, aby pozostały wilgotne.
 2. Specjalista powinien zabezpieczyć swoje drogi oddechowe maseczką i dłonie rękawiczkami. Pora na wcieranie aktywnego kosmetyku z keratyną w poszczególne pasma. Należy to robić dokładnie z zachowaniem ostrożności, aby produkt nie dotykał skóry głowy. Kosmetyk pozostaje na głowie przez kilkanaście minut.
 3. Następnie włosy powinny zostać wysuszone suszarką. Suszenie musi być dokładne, ponieważ od tego zależy efekt końcowy. Rozgrzaną do 230 stopni Celsjusza prostownicą trzeba przejeżdżać pasmo po paśmie i pozostawić włosy na ok. pół godziny.
 4. Kolejny krok to ponowne mycie tym samym szamponem i pozostawienie włosów wilgotnych, odciśniętych z wody. Specjalista przechodzi do aplikacji kolejnego produktu, czyli specjalnej odżywki. Pozostaje ona na włosach kolejne kilkanaście minut, po czym zostaje spłukana. Uwaga! Odżywki nie powinno wypłukiwać się w całości.
 5. Zbliżamy się do końca zabiegu. Fryzjer suszy włosy suszarką, a następnie znów prostuje za pomocą odpowiednio nagrzanej prostownicy. Gotowe!
Zobacz też:
Jak obcinać włosy maszynką? Jak obciąć męskie włosy maszynką w domu? Czy konieczne są nożyczki? Strzyżenie męskie bez tajemnic!

Jak widzisz, sam zabieg nie jest skomplikowany, jednak keratynowe prostowanie włosów wymaga skrupulatności i dokładności, aby można było osiągnąć jak najlepsze efekty. 

Keratynowe prostowanie włosów a dodatki

Keratyna do prostowania włosów powinna być dobrej jakości. Najlepiej będzie, jeśli kosmetyki zostaną dodatkowo wzbogacone ekstraktami roślinnymi. To dodatkowo odżywi włosy i pozytywnie wpłynie na ich stan. Działanie bezpośrednio na kosmyki tak wysoką temperaturą umożliwi otwarcie łusek włosa. Dzięki temu może on przyjąć jak najwięcej produktu do keratynizacji.

Zalecenia po keratynowym prostowaniu

Chcesz przez długi czas cieszyć się efektem prostowania keratyną? Oto kilka wskazówek, które warto poznać, jeśli chcesz, by efekt był jak najdłuższy.

 • Zaopatrz się w odpowiednie produkty do pielęgnacji. Zrezygnuj z silnych szamponów na bazie SLS-ów i pochodnych. Maski i odżywki nie powinny zawierać alkoholu.
 • Nie ma ograniczeń co do częstotliwości mycia włosów, jednak musisz to robić specjalnymi produktami.
 • W szamponach i maskach szukaj keratyny, która dodatkowo wzmocni efekt. Najlepiej zapytać poprosić o radę fryzjera, który wykonywał zabieg keratynowego prostowania włosów. W salonach najczęściej możesz kupić profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji i to one będą najlepsze.
 • Włosy po keratynie nie lubią wysokiej temperatury. Podczas codziennej pielęgnacji staraj się nie narażać włosów na działanie gorącej prostownicy.
 • Jeśli planujesz skrócić włosy, zrób to po ich keratynowym prostowaniu, nie przed zabiegiem. 

Keratynowe prostowanie włosów – efekty

Włosy po keratynie zyskują niebywały blask i gładkość. Uzupełnienie w nich ubytków sprawia, że stają się zdecydowanie grubsze. Fryzura, która wcześniej wymagała używania prostownicy, zupełnie przestaje jej potrzebować.

Długofalowy rezultat keratynowego prostowania

Efekty keratynowego prostowania włosów utrzymują się średnio do 4 miesięcy. Po tym czasie zalecane jest ponowne wykonanie zabiegu. Jednak to, czy będzie potrzebny, zależy od wyjściowego stanu włosów. Wiele kobiet martwi się, że z biegiem czasu stan włosów się pogorszy. Nic takiego nie ma miejsca. Fryzura wraca stopniowo do wcześniejszej formy, dlatego może się tak wydawać. W przypadku włosów kręconych rezultat będzie zdecydowanie najbardziej spektakularny. Można uzyskać coś w rodzaju trwałej ondulacji – w tym przypadku jest to efekt trwałego wygładzenia.

Keratynowe prostowanie włosów – skutki uboczne

Zabieg keratynowego prostowania włosów jest całkowicie bezpieczny i nie przynosi niechcianych skutków niepożądanych, ale pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wykonany. Należy trzymać się wszelkich zaleceń, które są zawarte w instrukcji produktów do keratynowego prostowania. Wszelkie odstępstwa (np. działanie zbyt wysoką temperaturą prostownicy na mokre kosmyki) mogą spowodować nieodwracalne zniszczenia.

Keratynowe prostowanie włosów – skutki uboczne

Ewentualne problemy po nieprawidłowo wykonanym zabiegu to:

 • rozdwojone końcówki;
 • zniszczone włosy na długości;
 • podrażnienia wywołane na skórze głowy;
 • alergia kontaktowa;
 • podrażnienie skóry dłoni i błon śluzowych (zapach).

Ile kosztuje zabieg keratynowego prostowania włosów?

Ile kosztuje keratynowe prostowanie włosów? Cena zależy od kilku istotnych czynników. Ważna jest lokalizacja salonu i jego prestiż. Na koszt ma również wpływ jakość produktów użytych do zabiegu. Kolejną kwestią jest długość włosów. Średni koszt pojedynczej wizyty zaczyna się średnio od 300 złotych i rośnie, im dłuższe są włosy.

Gdzie wykonać keratynowe prostowanie?

Prostowanie włosów keratyną najlepiej wykonać w sprawdzonym miejscu. Zrób krótką listę, zorientuj się, na jakich produktach pracują styliści (kosmetyki z keratyną do włosów są różne). Zwróć uwagę na ceny. Najlepszym sposobem jest oczywiście poczta pantoflowa i opinia od najbliższych osób. Prostowanie włosów keratyną z reguły będzie dostępne w większych miastach, gdzie zainteresowanie zabiegami jest oczywiście największe.

Keratynowa odbudowa włosów pozwoli na długotrwałe ich wygładzenie i nadanie fryzurze blasku. Odpowiednio wykonany zabieg jest całkowicie bezpieczny. Wybierz więc sprawdzonych specjalistów i zobacz, jakie będą efekty. Masz już dość wiecznie puszących się kosmyków, włosów poplątanych i bez życia? Metoda ta jest stworzona dla ciebie!Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2021