Na pozór męskie strzyżenie maszynką do włosów może wydawać się trudne. Najczęściej udajemy się przecież po to do fryzjera. W rzeczywistości strzyżenie męskie wcale nie jest takie trudne!

Możesz z łatwością wykonać je samodzielnie lub z niewielką pomocą domowników. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak obcinać włosy maszynką i jakie fryzury możesz w ten sposób stworzyć.

Jak obciąć włosy maszynką do strzyżenia?

Jak obcinac wlosy maszynka–strzyzenie meskie bez tajemnic obcinanie wlosow maszynka–podstawowe informacje

Zanim dowiesz się, jak obcinać włosy maszynką do strzyżenia, warto zapoznać się z ogólnymi zasadami strzyżenia oraz ze sposobem działania maszynki. Jeśli planujesz regularnie wykonywać sobie pierwsze strzyżenie męskie maszynką, warto zainwestować w produkt, który spełni swoje zadanie. Nie decyduj się na najtańsze urządzenie dostępne na rynku.

Czemu warto kupić maszynkę dobrej jakości? 

Słabej jakości maszynka może łatwo i często się psuć. Wystarczy drobna przeszkoda, aby zakłócić lub całkowicie zatrzymać jej działanie. Wówczas będziesz musiał niedługo kupić kolejną. Małe wydatki wkrótce się ze sobą zsumują i połączą w sporą kwotę. Warto więc od razu zainwestować w lepszy sprzęt.

Jednak domowe strzyżenie męskie wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Przeważnie wystarczy wydatek ok. 200 zł. Większość maszynek za taką kwotę będzie służyć ci przez długie lata.

Męskie strzyżenie – jaką maszynkę wybrać?

Aby wiedzieć, jak samemu obciąć włosy maszynką, musisz wiedzieć, jakie kupić urządzenie. Oto najważniejsze kwestie, które powinieneś wziąć pod uwagę przed zakupem.

Akumulator czy kabel?

Jest to właściwie tylko kwestia twojej wygody. Baterie wymagają regularnej wymiany, a akumulator – ładowania. Jeżeli nie przeszkadza ci obecność kabla, możesz kupić maszynkę podłączaną do prądu. Nie różnią się zbytnio od siebie w kwestii działania.

Jaka jest długość twoich włosów?

Najbardziej uniwersalne są maszynki z wymiennymi ostrzami. Pozwalają one osiągnąć różne długości, style i rodzaje fryzur. Jeżeli strzyżenie męskie jest dla ciebie opcją do wyrażenia siebie, wybierz maszynkę z wieloma wymiennymi nakładkami – jest to zdecydowanie tańsza opcja niż zakup kilku różnych maszynek. Nie będzie ona konieczna, jeśli zawsze wykonujesz proste strzyżenie męskie klasyczne.

Jakiej jakości sprzęt jest ci naprawdę potrzebny?

Jeżeli dopiero zapoznajesz się z tematem, jak obciąć włosy maszynką, prawdopodobnie nie będzie ci potrzebny drogi, profesjonalny sprzęt. Urządzenia przeznaczone do użytku fryzjerów są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Mogą pracować bezustannie, przez wiele godzin. Charakteryzują się znakomitym wykonaniem i dobrą jakością materiałów. Zakup takiej maszynki wystarczy ci na całe życie.

Tego typu maszynki do strzyżenia włosów nie są jednak konieczne w domach. Jeśli chcesz wiedzieć, jak obcinać włosy maszynką i nauczyć się robić to jak najlepiej, wystarczy ci tańsze urządzenie. Nie sięgaj po przesadnie drogie sprzęty z wyższej półki.

Strzyżenie męskie – rodzaje fryzur. Jak ostrzyc włosy?

Jak obcinac wlosy maszynka–strzyzenie meskie bez tajemnic strzyzenie meskie–rodzaje fryzur

Chcesz wiedzieć, jak obciąć męskie włosy, ale nie wiesz właściwie, co chcesz osiągnąć? Istnieje kilka najbardziej typowych rodzajów strzyżenia męskiego. Eksperymentuj i wybierz fryzurę, która najlepiej pasuje do twojego kształtu twarzy i głowy.

Strzyżenie męskie klasyczne czy coś bardziej skomplikowanego?

Istnieje wiele różnych fryzur, które możesz stworzyć. Na początek najlepsze będzie jednak zwykłe strzyżenie męskie klasyczne – krótkie włosy na dole i po bokach, dłuższe uczesanie na samej górze. Kiedy nabierzesz w tym wprawy, możesz wypróbować inne uczesania, takie jak:

 • cieniowanie (fade) – jedna z krótszych opcji. Boki i kark są ogolone prawie do zera, a góra jest wycieniowana i postrzępiona; 
 • krótkie boki i tył – spód jest wygolony podobnie jak w powyższej opcji, natomiast góra jest nieco dłuższa. Przejście pomiędzy nimi jest nieco delikatniejsze. Istnieje też większe pole do popisu przy układaniu takiej fryzury;
 • strzyżenie męskie eleganckie – w takiej fryzurze musisz też dbać o odpowiedni przedziałek. Znajduje się on na środku. Przejście od dołu do góry jest zdecydowanie delikatniejsze. Do układania takich włosów przyda ci się pomada lub żel;
 • pompadour – boki są mocno skrócone, a góra jest przerzedzona. To modne męskie strzyżenie ma mocny kierunek pionowy. Krótsze włosy unoszą te dłuższe, dzięki czemu całość wygląda na wysoką.
Zobacz też:
Jak zrobić ombre w domu? Instrukcja krok po kroku

Samodzielne strzyżenie męskie maszynką – unikaj tych błędów!

Zacząłeś zagłębiać się w metody strzyżenia i obcinanie włosów maszynką wydało ci się zbyt skomplikowane? Reakcją na to może być chęć skrócenia wszystkich włosów jedną nakładką. Jednak w ten sposób nie uzyskasz modnego kształtu kwadratu lub owalu twarzy.

Największym błędem popełnianym przy męskim strzyżeniu jest brak stopniowania lub zbyt wyraźne stopniowanie. Powstałe w ten sposób „schodki” wyglądają bardzo nieatrakcyjnie i po prostu nieschludnie. 

Czego nie robić?

Nigdy nie zaczynaj od czubka głowy. Górna czupryna powinna być dostosowana stylem i długością do reszty. Nie pomijaj też luster lub, jeśli tylko to możliwe, dodatkowych rąk do pomocy. Bez tego nie będziesz w stanie uzyskać zadowalającego efektu. 

Jak obcinać włosy maszynką w domu? Strzyżenie włosów bez tajemnic

Na początek przygotuj sobie odpowiednie stanowisko. Miejsce powinno być dobrze oświetlone, z lustrem – a najlepiej kilkoma. Pamiętaj też, że twoje włosy będą spadać na podłogę. Wybierz miejsce w swoim domu, które łatwo posprzątasz. Ewentualnie przykryj podłogę folią lub gazetami.

Poproś o pomoc

Obcinanie włosów maszynką przebiegnie sprawniej, jeśli poprosisz kogoś do pomocy. Męskie strzyżenie przodu głowy nie jest szczególnie skomplikowane. Jednak nie będziesz w stanie samodzielnie obejrzeć i dosięgnąć jej tyłu. Wymaga to niewątpliwie sporej wprawy i dużego lustra.

Jak obcinać włosy maszynką samodzielnie, we własnym domu? Będą ci do tego potrzebne:

 • peleryna, ręcznik lub inny materiał do zabezpieczenia ramion – obcinane włosy spadają na wszystkie strony;
 • grzebień do rozdzielania i rozczesywania włosów;
 • nożyczki – szczególnie jeśli planujesz nieco dłuższą fryzurę.

Strzyżenie męskie klasyczne maszynką – krok po kroku

Jesteś już prawidłowo przygotowany – masz sprzęt, stanowisko i skompletowałeś niezbędne przyrządy. Teraz pozostało najważniejsze pytanie – jak obciąć włosy maszynką? Podpowiemy ci, jak zabrać się za strzyżenie męskie klasyczne maszynką krok po kroku.

 1. Najpierw podziel włosy na dwie części. Musisz w tym celu oddzielić od siebie górę i dół. W efekcie powstanie coś na kształt podkowy wokół twojej głowy. Linia ta oddziela od siebie włosy, które będą na końcu dłuższe, od tych krótszych. 
 2. Nadszedł czas, aby wziąć do ręki maszynkę. Strzyżenie męskie maszynką zawsze zaczynaj od boków głowy. Na tym etapie górę pozostaw w spokoju. Najpierw użyj średniej nasadki. Działaj od dołu do góry i cały czas rozczesuj włosy, nawet jeśli są bardzo krótkie.
 3. Teraz zmień nakładkę na krótszą. Używaj jej od dołu i postaraj się wyrównać długość najkrótszą ze średnią.
 4. Wybierz teraz najkrótszą długość, jaką chcesz widzieć na swoich włosach. Trzecim ostrzem ogól okolice uszu i nasady karku. Postępuj powoli i ostrożnie, aby nie wyciąć zbyt dużego obszaru włosów. Najważniejsze przy tym jest uniknięcie powstania tzw. schodków. Staraj się tworzyć jak najpłynniejsze przejścia pomiędzy każdym poziomem. Jeśli wydaje ci się to zbyt skomplikowane, możesz do wszystkich powyższych punktów użyć jednej długości nakładki.
 5. Przyszła kolej na górną część twoich włosów. Jak obcinać włosy maszynką w tym miejscu? Może wydawać ci się to najtrudniejsze. Jeśli chcesz zostawić dłuższą, bujną czuprynę – skracaj ten fragment stopniowo nożyczkami. Działaj powoli i cały czas kontroluj w lustrze efekty.
 6. Jeśli chcesz uzyskać krótszą fryzurę, na czubku głowy użyj po prostu najdłuższej nasadki z zestawu. 

Na koniec upewnij się, że żadne kosmyki włosów nie odstają od reszty. Najlepiej, jeśli poprosisz kogoś o pomoc. Wspólnie z łatwością stworzycie twoją wymarzoną fryzurę. Eksperymentuj z długością włosa, płynnością przejść i stylizacją górnej części. Znasz już podstawowe zasady obcinania włosów maszynką. Teraz możesz wypróbować różnych innych wariacji.

Wiesz już, jak obcinać włosy maszynką. Pamiętaj o zwilżaniu włosów podczas cięcia – w ten sposób lepiej i sprawniej je ułożysz. Oczywiście samo strzyżenie męskie to nie wszystko. Musisz też codziennie układać włosy, aby prezentowały się jak najlepiej.Powiązane artykuły:
Archiwum: kwiecień 2021