Jak obcinać włosy? Samodzielne obcięcie włosów zamiast wizyty u fryzjera. Jak cieniować i uzyskać efektowną fryzurę?

Nie masz czasu na fryzjera? A może po prostu chcesz zaoszczędzić? Podpowiadamy, jak obcinać włosy samemu, we własnym domu. Mamy dla ciebie kilka różnych sposobów, które pomogą ci uzyskać różne ciekawe efekty – zarówno na włosach krótkich, jak i długich.

jak obcinać włosy

Jak obcinać włosy samodzielnie i uniknąć kosztów wizyty u fryzjera? Z naszymi wskazówkami zajmie ci to tylko chwilę, a efekt będzie zniewalający. Obcinanie długich włosów samemu wcale nie jest takie trudne. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych zasad. 

Jak samodzielnie obciąć włosy damskie?

Kobiety przeważnie przykładają szczególną wagę do swojego wyglądu. Źle obcięte włosy to koszmar niejednej pani. Czy da się uzyskać modne uczesanie bez konieczności wizyty w salonie fryzjerskim? Owszem! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak obcinać włosy samodzielnie, bez żadnych nieprzyjemnych wpadek ani niespodzianek.

jak samemu ściąć włosy

Podstawą sukcesu jest odpowiednie przygotowanie się do pracy. Zacznij od znalezienia odpowiedniego miejsca w swoim domu. Musi być ono jak najlepiej oświetlone. Warto też wybrać przestrzeń, którą łatwo później posprzątasz. Unikaj dywanów i podobnych powierzchni. Znacznie lepsza będzie posadzka lub panele. Możesz też dodatkowo zabezpieczyć podłogę dużą folią lub szmatką.

Przed zagłębieniem się w tajniki tego, jak obcinać włosy, podpowiemy ci, co jeszcze będzie ci do tego potrzebne. Ostre nożyczki dobrej jakości to podstawa. Nie jest to jednak jedyne narzędzie, jakie będzie ci potrzebne!

Jak obcinać włosy nożyczkami?

Aby obciąć włosy nożyczkami, potrzebnych ci będzie jeszcze kilka innych narzędzi. Same nożyczki powinny być jak najlepszej jakości. Idealne byłyby fryzjerskie, ale możesz też użyć innych – wystarczy, że będą dość ostre. Oprócz tego przygotuj też:

 • cienki grzebyk z wąsko rozstawionymi ząbkami;
 • dwa lusterka, abyś mogła kontrolować efekty dookoła swojej głowy – jedno ustaw przed sobą, a drugie z tyłu;
 • butelkę z atomizerem – wystarczy zwykła woda do zwilżenia twoich włosów;
 • klamry, spinki lub gumki do włosów – będziesz potrzebować ich do przytrzymania kosmyków;
 • peleryna, duży ręcznik lub inny materiał, którym się okryjesz – ścinane włosy są strasznie uciążliwe do wyciągnięcia z odzieży.

Podczas całej operacji nie zapominaj, że mokre włosy są nieco dłuższe niż fryzura po wyschnięciu. Miej to na uwadze przed podjęciem decyzji o ostatecznej długości włosów.

Obcinanie długich włosów

Jak samemu ściąć włosy, które są długie – za ramiona? Jest to właściwie najprostszy rodzaj cięcia. Dowolnie eksperymentuj z długością. Możesz zdecydować się na modną fryzurę do ramion lub tylko podcięcie końcówek. Poniżej przedstawiamy ci dwa sposoby na obcinanie długich włosów do dowolnej długości.

Jak obcinać końcówki włosów?

Jeśli masz już gotowe dobrze oświetlone stanowisko z lustrami, pora przejść do konkretów. Jak obcinać włosy w domu? Trzymaj się tej instrukcji krok po kroku, a z pewnością uda ci się to perfekcyjnie.

 1. W pierwszej kolejności zwilż całą długość swoich włosów za pomocą butelki z atomizerem. Powinny być one wilgotne, ale nie ociekać wodą. Możesz też zacząć od umycia włosów. W takim przypadku dokładnie wytrzyj je ręcznikiem i porządnie rozczesz. Twoje włosy są już zwilżone i rozczesane? Jesteś gotowa, aby obciąć włosy. 
 2. Teraz zbierz wszystkie pasma włosów w kucyk. Nie związuj go jednak z tyłu głowy, a przy samej linii czoła. Jeśli twoje włosy są bardzo długie, zwiąż je kolejny raz kilka centymetrów niżej. 
 3. Teraz podziel włosy na trzy równe części. Przytrzymaj pierwsze pasmo pomiędzy palcem wskazującym a środkowym – tak, aby włosy układały się równo. Zetnij je prosto poziomym ruchem nożyczek, poniżej palców. 
 4. Zrób teraz tak samo z pozostałymi wydzielonymi wcześniej częściami. Wszystkie fragmenty powinny być jednakowej długości. 
 5. Następnie rozpuść włosy i ponownie dokładnie rozczesz. Zwiąż je w zwykły kucyk i upewnij się, że wszystkie są tej samej długości. 
 6. Jeśli obcinanie długich włosów wydaje ci się zbyt trudne, poproś kogoś do pomocy. Koleżanka będzie w stanie lepiej sprawdzić, czy wszystko wygląda równo z każdej strony.

To wszystko! Teraz wiesz już, jak obcinać końcówki włosów. Ta metoda daje lekko cieniowany efekt. W ten sposób włosy lepiej się układają, szczególnie jeśli są naturalnie falowane. Poczekaj, aż wyschną same lub wysusz je suszarką. Na tym etapie możesz je też dowolnie wystylizować. Nałóż odżywkę bez spłukiwania, rozprostuj lub uformuj loki. Możesz je rozpuścić lub spiąć. 

Jak obciąć włosy na prosto?

Powyższy efekt wcale ci się nie podoba? Poznaj nasz sposób na to, jak obcinać końcówki włosów bez cieniowania wszystkich włosów. Zacznij tak samo – zwilż i rozczesz włosy. Znów będą ci potrzebne gumki do włosów. 

Zwiąż włosy w niski kucyk przy samym karku. Zakładaj kolejne gumki co 4–5 centymetrów. W ten sposób upewnisz się, że cięcie będzie równe, niezależnie od ułożenia twoich włosów. Gdy dotrzesz w ten sposób do końca włosów, utnij je równo poniżej ostatniej gumki. To wszystko! Ta metoda na to, jak obcinać włosy, jest jedną z najprostszych. Świetnie się sprawdza do długich włosów – nawet prostych, które muszą być przecież idealnie równe i precyzyjnie skrócone.

Jak ściąć włosy na krótkiego boba? Fryzjerskie triki

Marzy ci się krótsza fryzura? To także możesz zrobić samodzielnie. Jak samemu obciąć włosy na krótkiego boba? Mamy dla ciebie prostą instrukcję. Wykonuj te kroki uważnie i w odpowiedniej kolejności, a z pewnością się nie pomylisz.

 1. Zacznij od zmoczenia i rozczesania włosów – tak jak przy obcinaniu długich włosów. Na tym etapie kończą się jednak podobieństwa do powyższego sposobu.
 2. Zrób na swojej głowie przedziałek. Powinien on przebiegać równo przez środek głowy. 
 3. Gdy masz już pewność, że dokładnie rozdzieliłaś włosy na pół – zwiąż je gumkami na bokach, w okolicy poniżej uszu.
 4. Jeśli marzy ci się taka długość, jaką teraz wyznaczają gumki, możesz od razu przystąpić do kolejnego kroku. Jeśli nie, załóż drugą gumkę na takiej wysokości, jak twoja wymarzona długość.
 5. Jak obcinać włosy, które są tak związane? Nic prostszego – wystarczy, że wykonasz jedno pewne cięcie pod najniższą gumką. 
Zobacz też:  Regeneracja i kondycjonowanie włosów nadaje im blask i poprawia wygląd fryzury. Poznaj zasady prawidłowej pielęgnacji włosów

Na koniec warto poprosić kogoś o pomoc. Ciężko samemu uzyskać idealną symetrię i zadowalająco krótszy tył. Możesz próbować to zrobić za pomocą lusterka. W ten sposób łatwo jednak o błędy. Druga osoba upewni się, że wszystko wygląda idealnie.

Jak obcinać kręcone włosy?

Ten temat wymaga szczególnej uwagi. Loki i fale wymagają szczególnej troski – zarówno w kwestii stylizacji, pielęgnacji, jak i strzyżenia. Nie oznacza to jednak, że obcinanie długich włosów kręconych w domu nie jest możliwe. Z odrobiną wprawy będziesz mogła robić to samodzielnie już zawsze.

Loki lepiej jest ścinać na sucho. Po zmoczeniu kręconych włosów nie będziesz widziała, jak się one naturalnie układają. Co więcej, różnica w ich długości po wyschnięciu może być naprawdę spora – a lepiej przecież unikać jakichkolwiek niespodzianek.

Zatem jak obcinać włosy falowane i mocno kręcone? Najpierw podziel je na dwie partie poziomą linią. Powinna powstać górna i dolna część. Górną zwiąż gumką lub klamrą i zacznij od dołu. Oddzielaj po kolei niewielkie pasma – trzymaj je między palcem wskazującym i środkowym. Tnij przy samych końcówkach lub wyżej. Obojętnie, jaką długość wybierzesz. Upewnij się tylko, że jest ona taka sama na całej głowie. 

Kiedy skończysz całą dolną partię, rozpuść związane włosy. Podcinaj je tym samym sposobem. Działaj powoli, ostrożnie, krok po kroku. Zaletą włosów kręconych jest to, że nie widać na nich tak wyraźnie ewentualnych nierówności. Jeśli więc nie będą idealnie prosto ścięte, nic takiego się nie dzieje. Różnica będzie prawdopodobnie praktycznie niezauważalna.

Jak obciąć włosy w domu męskie? Czy konieczna jest maszynka?

Znasz już wszystkie tajniki i sprawdzone sposoby obcięcia włosów długich. Pozostaje więc jeszcze pytanie – jak obcinać krótkie włosy? To także da się osiągnąć w domu. Jeśli chcesz ostrzyc swojego syna lub męża, przyda ci się maszynka do włosów. Jeśli jednak nie masz takiego sprzętu lub chcesz uzyskać nieco dłuższą fryzurę, musisz wiedzieć, jak obcinać włosy nożyczkami na krótko.

Jak modnie obciąć włosy chłopcu?

Metoda jest właściwie identyczna zarówno w przypadku małych chłopców, jak i dorosłych mężczyzn. Jak obciąć chłopcu włosy w domu? Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby stworzyć modną męską fryzurę lub krótkie uczesanie damskie.

 1. Początek jest dokładnie taki sam, jak w przypadku długich włosów – umyj lub zwilż włosy atomizerem, a następnie je rozczesz. 
 2. Podziel włosy na drobniejsze pasma. Możesz użyć do tego gumek, lecz wygodniej ci będzie ze spinkami lub klamrami. Umożliwiają one złapanie nawet bardzo krótkich kosmyków. Ciężko powiedzieć, ile takich fragmentów ci wyjdzie. Wszystko zależy od gęstości i długości włosów.
 3. Teraz pora na konkrety – jak obcinać włosy? Przede wszystkim pamiętaj o zachowaniu pewnego zapasu na długości. Pamiętaj, że mokre włosy są dłuższe niż suche. Co więcej, jeśli coś nie wyjdzie, zawsze jest wtedy jakieś pole manewru na naprawę.
 4. Zacznij cięcia od dołu, czyli od karku. Stopniowo kieruj się wyżej, w kierunku czoła. 
 5. Nie spiesz się! Jest to dość trudny proces. Nabieraj między palce pasmo po paśmie i tnij pewnym, poziomym ruchem. Często używaj grzebienia – porównuj każdy nowy kosmyk z poprzednim. Twoim celem są równe, nieposzarpane włosy. 
 6. Najwięcej uwagi spędź nad górną i przednią częścią. Te fragmenty możesz pozostawić nieco dłuższe niż tył i boki. 
 7. Na końcu rozczesz włosy i upewnij się, że są równe. Przytnij wszelkie odstające, niesforne kosmyki.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak modnie obciąć włosy chłopcu lub dorosłemu mężczyźnie – możesz posłużyć się filmikami pomocniczymi z Internetu. Znajdziesz tam wiele cennych porad i pomocy wizualnej. Zadanie obcięcia włosów jednak cię przerosło? Być może strzyżenie maszynką będzie jednak prostsze. Zawsze możesz też ostatecznie udać się po pomoc do fryzjera.

Istnieje wiele różnych technik i sposobów, które odpowiadają na pytanie, jak obcinać włosy samodzielnie. Powyższe porady z pewnością okażą ci się pomocne. Obcinanie włosów może okazać się trudniejsze, niż początkowo myślałaś. Dlatego też zawsze warto znaleźć sobie kogoś do pomocy. Druga osoba może obiektywnie sprawdzić, czy włosy są równe, pomóc ci z ostatecznym wyrównaniem lub wykonać cięcie za ciebie. Nie bój się domowych eksperymentów – wiesz już, jak obciąć włosy na dowolną długość. Pora więc wziąć sprawy (i nożyczki) w swoje ręce.Powiązane artykuły:
Magdalena Złoczewska
Posiada wieloletnie doświadczenie i pasję pisarską. Tworzenie było jej pierwszą miłością. Ukończyła filologię angielską i publikuje teksty w obu językach. Najchętniej pisze w tematyce beauty i lifestyle – uwielbia dzielić się swoim doświadczeniem z innymi. W wolnym czasie zgłębia naturalne metody pielęgnacji ciała – zdrowe odżywianie, ziołolecznictwo i jogę. Uwielbia aktywny odpoczynek na łonie natury lub wśród średniowiecznej architektury.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Zabiegi na włosy