Kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna

Ten produkt większość z nas zna – aspiryna to bardzo popularny środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz przeciwzapalnym i przeciwzakrzepowym. Poprawna nazwa tej substancji to kwas acetylosalicylowy (acidum acetylsalicylicum), jednak wszyscy znają ją jako aspiryna – nazwa pochodzi od popularnej nazwy handlowej aspiryny.

Kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna

Kwas acetylosalicylowy naturalnie występuje w korze wierzby, która od dawna była wykorzystywana w naturalnej medycynie – już około 1500 roku p.n.e. egipscy lekarze korzystali z niej do uśmierzania bólu. Jednak dopiero w XIX wieku udało się opracować metodę uzyskiwania tego kwasu w czystej formie.

Aspiryna jest organicznym związkiem chemicznym, który obecnie otrzymywany jest jako pochodna kwasu salicylowego. Jest inhibitorem cyklooksygenazy, w rezultacie wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, a przy długotrwałym używaniu – także przeciwzakrzepowe. Środek ten ma bardzo długą historię, do leczenia został wprowadzony w 1899 roku i mimo upływu czasu nadal jest jednym z chętniej stosowanych środków przeciwbólowych. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to najlepszy pierwszy wybór do używania w przypadku pojawienia się słabego lub umiarkowanego bólu.

Poza właściwościami przeciwbólowymi kwas acetylosalicylowy ma także właściwości ściągające, wysuszające i oczyszczające skórę. Z tego też powodu może być stosowany zewnętrznie, w formie maseczki! Ta metoda wykorzystania aspiryny znana jest od dawna, być może używała jej także twoja babcia.

Maseczka z aspiryny – kiedy warto ją zastosować?

Zaskórniki, wypryski i przebarwienia są problemem, który cię trapi? Maseczka z aspiryny może pomóc w walce z nimi! Kwas acetylosalicylowy to naturalny sposób na pozbycie się problemów i prawie na pewno masz go w swojej domowej apteczce, a jeśli nie – bez problemów znajdziesz go w każdej aptece.

Maseczka z aspiryny – kiedy warto ją zastosować?

Uwaga! Na rynku dostępnych jest wiele środków przeciwbólowych, które w składzie obok aspiryny mają także inne substancje. Wybieraj tylko takie, które mają w składzie samą aspirynę, są to między innymi:

● Aspirin

● Acard

● Polopiryna S

● Polocard

● Cardiopirin

● Hascopiryn.

Najlepiej poproś w aptece o produkt, który zawiera tylko kwas acetylosalicylowy i dostępny jest w postaci tabletek bez dodatków substancji smakowych czy barwników.

Aspiryna na cerze tłustej

Aspiryna najlepiej sprawdzi się na skórze tłustej. Może co prawda używana także na skórze suchej i wrażliwej, ale należy w takim przypadku zachować szczególną ostrożność. Wysuszające właściwości aspiryny mogą bowiem negatywnie wpłynąć na stan skóry i nadmiernie ją podrażnić.

Aspiryna na cerze tłustej

Wiele osób nie ma typowej skóry tłustej, a jedynie obszary, które szybciej się zanieczyszczają, czyli tak zwaną strefę T. Co w takim przypadku? Możesz maseczkę bezpiecznie nakładać na całą skórę, ale jeśli boisz się podrażnień lub korzystasz z niej dosyć często, to lepszym wyborem będzie nałożenie maseczki tylko na obszar przetłuszczającej się skóry. Dzięki temu pozbędziesz się zanieczyszczeń, oczyścisz skórę i unormujesz ilość sebum bez podrażnień.

Maseczki z aspiryną – działanie na skórę twarzy z wypryskami

Ciągle pojawiające się na twojej skórze wypryski sprawiają, że nie czujesz się atrakcyjnie? Maseczka z aspiryny pomoże ci opanować problem i unormować stan skóry. Dzięki swoim właściwościom aspiryna wysuszy wypryski, a twoja cera będzie wyglądać pięknie.

Jeśli nie cierpisz na mocny trądzik, ale pojawiające się od czasu do czasu wypryski są dla ciebie problemem, możesz maseczkę z aspiryny stosować także punktowo. Możesz zostawić odrobinę maseczki na wyprysku nawet na całą noc.

Maseczka z aspiryny a zaskórniki

Aspiryna doskonale działa także na zaskórniki! Wągry, czyli nieestetyczne i trudne do zwalczenia zapchane pory, są problemem, z którym do czynienia ma wiele osób. Dzięki swoim właściwościom kwas acetylosalicylowy pomaga pozbyć się zaskórników i zmniejszy ich widoczność. Na pewno będziesz zachwycona!

Podczas zmywania maseczki z aspiryny możesz wykonać delikatny peeling. Pozostałe po rozdrobnieniu kawałeczki tabletek usuną martwy naskórek i zmniejszą ryzyko zapychania się porów w przyszłości.

Zobacz też:
Maseczka z drożdży – czy będzie skuteczna na trądzik? Przepisy i działanie drożdży na twarz

Sposób na przebarwioną skórę

Poza pozbywaniem się wyprysków i zaskórników aspiryna ma także działalności wybielające. Doskonale sprawdzi się do usuwania przebarwień – blizn i plam na skórze. Dzięki regularnemu używaniu szybko zauważysz poprawę.

Co więcej, aspirynę możesz dorzucić także do… pralki! Ta metoda na uzyskanie śnieżnobiałej bieli jest znana nie od dziś. Wystarczy wrzucić około pięciu tabletek aspiryny do białego prania, aby pozbyć się plam i uzyskać idealny odcień bieli.

Domowa maseczka aspirynowa – przepis podstawowy

Przygotowanie maseczki z aspiryny jest bardzo łatwe, do jej zrobienia potrzebujesz jedynie odrobiny wody!

Do podstawowego przepisu na maseczkę aspirynową przygotuj:

● 3-4 tabletki aspiryny

● 1-2 łyżeczki wody.

Uwaga! Najczęściej stosowana aspiryna, czyli tabletki Aspirin firmy Bayer, zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego w jednej tabletce. Jeśli korzystasz z tabletek o mniejszym lub większym stężeniu, musisz przeliczyć zawartość substancji aktywnej i użyć odpowiednio mniej lub więcej tabletek. Na przykład, Polopiryna S ma 300 mg substancji aktywnej, więc dla takiego samego stężenia potrzebujesz około 5–7 tabletek. Informację o zawartości kwasu acetylosalicylowego znajdziesz na opakowaniu tabletek.

Tabletki aspiryny umieść w szklanej lub ceramicznej miseczce, a następnie dolej odrobinę wody. Pozostaw je na kilka minut, aby wchłonęły wodę i spęczniały. Następnie dokładnie rozetrzyj tabletki, w razie problemu dodając jeszcze trochę wody. Maseczka jest gotowa – powinna mieć konsystencję gęstej papki.

Maseczkę z aspiryny nałóż na całą twarz lub wybrane obszary. Odczekaj około 15 minut i zmyj przy użyciu letniej wody.

Urozmaicenie maseczki z aspiryny – przepis na maseczkę z jogurtem naturalnym

Maseczkę z aspiryną możesz przygotować także w wersji z jogurtem naturalnym. W ten sposób wspomożesz przeciwtrądzikowe działanie maseczki (jogurt dzięki zawartości kwasu mlekowego doskonale pielęgnuje skórę), a także zapobiegniesz mocnym podrażnieniom (jogurt nawilża i niweluje podrażnienia).

Jak przygotować wersję z jogurtem naturalnym? Do podstawowego przepisu na maseczkę dodaj małą łyżeczkę jogurtu naturalnego – bez cukru czy dodatków smakowych. Wymieszaj dokładnie i stosuj tak, jak wyżej podany przepis. Możesz wykorzystać także naturalny jogurt grecki.

Co jeszcze możesz dodać do maseczki z aspiryny?

Aspirynowa maseczka to doskonała baza do własnych eksperymentów. Do bazy przygotowanej z odrobiny aspiryny i wody możesz dodać dowolne dodatki. Przykładowe produkty, którymi możesz urozmaicić swoją maseczkę, to:

miód – ma właściwości nawilżające, ale dobrze działa także na trądzik dzięki naturalnym właściwościom przeciwbakteryjnym.

olejek z drzewa herbacianego – to naturalny antybiotyk, doskonały na zaogniony trądzik i bardzo tłustą skórę.

kurkuma – ma właściwości wybielające, więc w połączeniu z aspiryną będzie dobrze działać na wszelkie przebarwienia.

Zamiast wody możesz użyć też dowolnego hydrolatu lub olejku dopasowanego do potrzeb twojej cery.

Jak często stosować maseczkę na zmiany trądzikowe?

Maseczka z aspiryny świetnie działa, ale – podobnie jak inne – wymaga regularnego stosowania. Jeśli nie będziesz systematyczna, efekty działania nie będą tak spektakularne i długofalowe. Jak często nakładać maseczkę?

Jeśli masz problem z trądzikiem, stosuj ją regularnie raz w tygodniu. Zbyt często używanie maseczki aspirynowej może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry na twarzy. Jeśli wypryski pojawiają się tylko od czasu do czasu, możesz stosować ją zaraz po ich pojawieniu się.

Jeśli zauważysz, że po zastosowaniu maseczki skóra jest wysuszona i podrażniona, zaprzestań jej używania. Być może ten przepis nie jest po prostu dla ciebie!

Sprawdź, czy maseczka z aspiryny powinna wejść do twojego stałego repertuaru pielęgnacyjnego! To ciekawa i bardzo skuteczna alternatywa dla maseczek drogeryjnych.



Powiązane artykuły:
Archiwum: luty 2021