Warto używać peelingu do twarzy raz lub dwa razy na tydzień. Zbyt częste złuszczanie naskórka nie jest zalecane, ponieważ może przyczynić się do uszkodzenia skóry. Z drugiej strony nie powinnaś też całkowicie zaniedbywać tego rytuału. Rzadko oczyszczana skóra staje się nieprzyjemna w dotyku i podatna na wypryski. Gromadzą się na niej liczne bakterie, łój, a pory się zatykają.
Pamiętaj jednak, że nie każdy peeling do twarzy będzie dla ciebie odpowiedni. Każdy człowiek jest inny – twoja cera wymaga szczególnej, spersonalizowanej troski. Przyjrzyj się swojej skórze i postaraj się określić, czy jest ona tłusta, wrażliwa, sucha, mieszana, trądzikowa czy naczynkowa. Dopiero na podstawie tej informacji możesz wybrać najlepszy peeling dla swoich potrzeb.
Peeling twarzy – na czym polega ten proces?
Peeling twarzy to nic innego jak złuszczanie z jej powierzchni martwego naskórka. Proces obumierania komórek i powstawania w ich miejsce nowych odbywa się w twoim organizmie bezustannie. Cykl ten trwa około miesiąca. Peeling na twarz ma na celu usunąć ze skóry martwą materię i nagromadzone z otoczenia zabrudzenia. W efekcie skóra staje się gładsza, przyjemniejsza w dotyku, rozjaśniona. Znikają drobne zmarszczki, a koloryt cery się wyrównuje.
Czy wiesz, że peeling do twarzy może nawet spowolnić proces starzenia się cery? Znajdź odpowiedni produkt dla siebie i wykonuj peeling twarzy regularnie, aby cieszyć się odświeżoną, promienną, miękką i naturalnie piękną skórą. Taki zabieg, nawet wykonywany samodzielnie w domu, skutecznie pobudza twój naskórek do sprawniejszej pracy i szybszej regeneracji. Co więcej, przygotowuje twoją cerę do dalszej pielęgnacji.
Jaki peeling na twarz? Popularne rodzaje peelingów
Istnieją rozmaite rodzaje produktów do eksfoliacji. Możesz zrobić naturalny peeling do twarzy w domu lub kupić gotowy preparat w drogerii. Ciężko wyłonić jeden najlepszy peeling do twarzy. Różne typy skóry wymagają innej troski – to, co sprawdzi się u niektórych, nie będzie równie dobre dla innych.
Możesz spotkać się z produktami działającymi na różne sposoby. Peeling do twarzy może być:
- mechaniczny,
- chemiczny,
- fizyczny.
Oprócz tego wszystkie powyższe sposoby mogą działać na inną głębokość. Jeśli chodzi o intensywność oddziaływania, peeling twarzy bywa:
- bardzo powierzchowny,
- powierzchowny,
- średniogłęboki,
- głęboki.
Istnieją też różne formy dostępnych w sklepach produktów:
- drobnoziarnisty peeling do twarzy – z malutkimi drobinkami ścierającymi,
- peeling gruboziarnisty do twarzy – ze znacznie większymi drobinami,
- enzymatyczny peeling na twarz – w ogóle nie zawiera drobinek, a martwy naskórek zostaje rozpuszczony, nie ścierany.
Ziarniste peelingi do twarzy powstają przeważnie na bazie cukru, soli, pestek owocowych, ziaren kawy, itp. Z kolei enzymatyczny peeling twarzy zrobiony jest z naturalnych enzymów roślinnych, które delikatnie usuwają martwy naskórek i ewentualne zanieczyszczenia. To jednak nie wszystko. Istnieją też peelingi zastygające do odklejania lub ścierania z twarzy. Jak wybrać najlepszy peeling spośród tylu opcji? Poznaj bliżej rodzaje peelingów.
Delikatny peeling do twarzy – zabieg dla skóry wrażliwej
Pierwszym z rodzajów jest abrazja bardzo powierzchniowa. Nakładasz delikatny peeling do twarzy na oczyszczoną skórę, a ona sama pozwala na usunięcie wierzchniej warstwy naskórka podczas zmywania kosmetyku. Taki rodzaj zabiegu jest zalecany do skóry suchej i wrażliwej na wszelkiego rodzaju substancje chemiczne. Do grona zabiegów tego typu możesz zaliczać peeling gommage, brushing oraz peel off. Niektóre produkty przeznaczone do zastosowania w domu posiadają niewielki procent kwasu w składzie, np. kwasu migdałowego.
Gommage z języka francuskiego oznacza gumę. Polega on na nałożeniu preparatu wyprodukowanego najczęściej z enzymów roślinnych i odczekaniu aż uzyska odpowiednią gęstość na skórze. Następnie taka warstwa jest zmywana letnią wodą. Brushing wymaga użycia szczoteczki do usunięcia substancji. Peel off to z kolei proces, który możesz często zaobserwować w filmach i reklamach. W tym wypadku nałożona maseczka zdejmowana jest mechanicznie po zaschnięciu. Wraz z nią odchodzi martwy naskórek i inne pozostałości. Ten zabieg najlepiej jest wykonywać w salonie kosmetycznym.
Zabiegi z wykorzystaniem kwasów
Kolejną grupą środków peelingujących są kosmetyki powierzchniowe. Do nich kosmetologowie zaliczają na przykład kwas migdałowy, kwas glikolowy oraz mikrodermabrazję. W tym wypadku nie powinnaś wykonywać tego zabiegu sama. Każdy z nich to silny peeling enzymatyczny. Najlepiej zgłosić się do salonu kosmetycznego. Peelingi średnie i głębokie to specjalistyczne procesy obejmujące głębsze warstwy skóry. Te zabiegi wykonuje tylko lekarz o odpowiedniej specjalizacji i doświadczeniu w takich czynnościach.
Kiedy stosować mocny peeling enzymatyczny?
Zgodnie z innym podziałem peelingi dzieli się na mechaniczne i fizyczne. Pierwszy, mocny peeling do twarzy usuwa martwą skórę za pomocą maści lub ultradźwięków. Wykorzystuje się w ich produkcji laser i azot. Stosowane są tylko przy zabiegach średnich i głębokich. Wszelkie peelingi mechaniczne twarzy powinien wykonywać specjalista, który najpierw odpowiednio przygotuje cerę do takiego zabiegu. Potem bezpiecznie wykona go przy użyciu odpowiedniej maszyny przeznaczonej np. do mikrodermabrazji.
Jaki jest najlepszy peeling do twarzy?
Dobry peeling do twarzy usuwa zanieczyszczenia i wygładza skórę bez uszkadzania jej. Przy wyborze musisz kierować się przede wszystkim swoimi indywidualnymi potrzebami. Jeżeli twoja skóra jest skłonna do wyprysków lub podrażnień, unikaj ziarnistych peelingów do twarzy. Te są bardziej przystosowane do cery tłustej lub mieszanej. Jeśli cierpisz na trądzik, używaj tylko peelingów enzymatycznych – granulki prowadzą bowiem do podrażniania skóry i nasilania infekcji.
Ziarnisty peeling do twarzy – ranking (2024)
Peeling gruboziarnisty do twarzy powinien być stosowany wyłącznie wtedy, gdy jesteś pewna, że twoja twarz dobrze zniesie takie zabiegi. Z drobnoziarnistym także warto uważać. Nie oznacza to jednak, że są one gorsze niż enzymatyczny peeling do twarzy. Tego typu produkty delikatnie wmasuj okrężnymi ruchami, a następnie dokładnie spłucz. Odświeżoną skórę dobrze na koniec nawilżyć.
Oto nasz ranking peelingów do twarzy z drobinkami:
- L’Oreal Paris Sugar Scrubs (20–40 zł) – istnieją różne wersje tego produktu, m.in. typowo rozświetlające, głęboko odżywcze i naturalnie oczyszczające. Ten peeling do twarzy ma stosunkowo niską cenę, bardzo skuteczne działanie i bezpieczny dla skóry skład. Wszystkie jego rodzaje działają intensywnie zmiękczająco, ujędrniająco i odżywczo.
- Yasumi Kiwi Facial Scrub (około 40 zł) – jest to świetny, gruboziarnisty peeling do twarzy, który wcale nie podrażnia skóry, a intensywnie ją złuszcza. Posiada naturalnego pochodzenia pestki kiwi, które wygładzają skórę. Produkt wzbogacony jest też o owocowe kwasy AHA, witaminy i odżywcze składniki aktywne.
- Sylveco Hypoallergic (15 zł) – nie podrażnia skóry i jest pozbawiony wszelkich alergenów. Ten naturalny peeling do twarzy posiada wyciąg ze skrzypu polnego, który skutecznie reguluje pracę gruczołów łojowych.
Peeling enzymatyczny – ranking (2024)
Enzymatyczny peeling do twarzy jest najdelikatniejszy dla twojej skóry. Dobry peeling enzymatyczny można stosować praktycznie do każdego typu cery, nawet wrażliwej, bardzo suchej i naczynkowej. Ten rodzaj delikatnie rozpuszcza martwe komórki, kurz i brud znajdujący się w porach. Jak używać enzymatycznych eksfoliantów? Nanoś je tylko na lekko wilgotną skórę – składniki aktywują się w wodzie. Po paru minutach zmyj produkt z twarzy ciepłą lub letnią wodą.
Poznaj nasz ranking peelingów enzymatycznych, wraz z cenami produktów:
- Najlepszy peeling enzymatyczny – Sylveco (około 23 zł). Nadaje się on praktycznie do każdego typu skóry. Jego zaletą jest uniwersalność, niska cena i skuteczność działania. Ten peeling do twarzy zawiera substancje aktywne i naturalne ekstrakty, które dodatkowo zadbają o kondycję twojej skóry. Działa przeciwutleniająco, łagodząco i regenerująco.
- The Ordinary Peeling (50 zł) – jest prawie dwukrotnie droższy od Sylveco, lecz działa nieco silniej. W niektórych przypadkach może to być atutem, ale powinnaś na niego uważać, jeżeli twoja skóra jest wrażliwa na podrażnienia. Ten peeling do twarzy działa na bazie kwasów, dlatego nie używaj go do uszkodzonej lub bardzo delikatnej skóry. W przeciwnym razie możesz cieszyć się jego działaniem przeciwbakteryjnym, złuszczającym i silnie wygładzającym
- Aktywny peeling do twarzy z wyciągiem z róży i jagody firmy Mokosh (70 zł) – przez wiele osób uważany jest za najlepszy peeling enzymatyczny. Posiada naturalny, wegański skład i skuteczne działanie. Jednocześnie złuszcza i tonizuje skórę, reguluje wydzielanie sebum i starzenie się skóry. Jego wadą jest jednak wysoka cena.
Peeling do twarzy domowy – przepis
Jeśli twoja skóra nie jest szczególnie wymagająca i szukasz sposobów na zaoszczędzenie – wypróbuj naturalny peeling do twarzy, który z łatwością wykonasz sama. Zastanawiasz się, jak zrobić peeling do twarzy? Wystarczy ci do tego tylko kilka składników, które prawdopodobnie masz już w domu.
Najprostszy peeling do twarzy domowy składa się cukru, miodu i oliwy lub innego oleju roślinnego. Zapewnij sobie dobrej jakości produkty, które dostarczą twojej cerze cennych witamin, nawilżenia i ochrony. Wystarczy wymieszać powyższe składniki i delikatnie wmasować powstałą papkę w skórę twarzy. Cukier jest najbardziej łagodną opcją, lecz możesz go zamienić np. na fusy po kawie, rozdrobnione płatki owsiane lub zmielone migdały. Wszystkie z tych produktów usprawnią krążenie krwi, regenerację naskórka i naturalnie oczyszczą twoją twarz.
Obojętnie, jaki peeling do twarzy wybierzesz, pamiętaj o podstawowych zasadach – używaj go regularnie, lecz niezbyt często, oraz używaj wyłącznie produktów dostosowanych do twojej cery. Jeśli odpowiednio zadbasz o swoją skórę, odwdzięczy ci się naturalnym pięknem i blaskiem.
Czego oczekujesz od peelingu do twarzy?
Bez względu na to, czy idziesz na dobry peeling złuszczający do twarzy do salonu urody, czy wykonujesz go sama w domu, zapewne marzysz o wspaniałych efektach. Przede wszystkim o usunięciu starego naskórka i utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Pragniesz poczuć się świeżo oraz uzyskać naturalne wyrównanie kolorytu cery. Każdy rodzaj skóry jest wrażliwy i zanim zaczniesz eksperymentować z kosmetykami, skonsultuj się z kosmetyczką lub lekarzem. Możesz spróbować samemu zastosować środki wyprodukowane na bazie ziół. Zachęcamy, byś wykonywała abrazję świadomie, pamiętając o kilku ważnych sprawach.
Przede wszystkim zwróć uwagę na markę środka, którym zamierzasz przeprowadzić ten zabieg. W domu możesz wykonać jedynie ablację powierzchniową. Zachowaj higienę i używaj środków odpowiednio dobranych do swojej cery. Niezależnie od tego, czy będzie to peeling drobnoziarnisty, czy ziarnisty, warto, by jego wybór nie był wynikiem lektury kilku opinii o tych produktach w Internecie. Zastanów się także, czy twoja skóra przejawiała kiedykolwiek reakcje alergiczne na zastosowanie różnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Jeśli środek peelingujący stosujesz po raz pierwszy, nanieś najpierw jego niewielką ilość w najmniej widocznym miejscu twarzy.
Peeling do twarzy – opinie i wskazania do wykonania zabiegu
Opinie na temat peelingu do twarzy najlepiej pozyskiwać u specjalistów. Według porad udzielanych przez kosmetyczki i dermatologów regularne wykonywanie zabiegu peelingującego jest istotne dla utrzymania skóry w dobrym, zrównoważonym stanie. Zabieg ablacji jest też etapem przygotowawczym przed kolejnymi głębszymi i poważniejszymi zabiegami kosmetycznymi. Gdy zdecydujesz się na usługi profesjonalistów, sprawdź, które przypadłości kwalifikują cię do skorzystania z tego rodzaju pomocy: skóra podatna na problemy z zaskórnikami i zmiany trądzikowe, hiperpigmentacja cery, zmiany skórne i przebarwienia związane z wiekiem, tłusta skóra z rozszerzonymi porami, szorstka skóra podatna na zgrubienia warstwy rogowej czy matowa cera.
Jak często należy wykonywać zabieg abrazji?
Jeśli jesteś posiadaczką skóry normalnej, dobrego środka peelingującego możesz używać raz w tygodniu. Gdy czujesz, że skóra na twojej twarzy jest sucha, warto byś zabieg taki wykonywała raz na dwa tygodnie. Jeśli nie jesteś pewna, jakiego rodzaju cerę posiadasz lub jest to cera mieszana, dobrze jest zgłosić się na diagnozę jej stanu do specjalisty, np. dermatologa. Warto, byś obserwowała, jaka częstotliwość zabiegu daje ci pożądane efekty. Jeśli ablację wykonuje kosmetyczka, zapewne stworzy dla ciebie kalendarz kolejnych spotkań.
O czym należy pamiętać przed i po peelingach do twarzy?
Stosowanie peelingów do twarzy to jedno, ale ochrona i dbanie o skórę po niej to również ważna sprawa. Przed wykonaniem peelingu trzeba dobrze oczyścić cerę. Można do tego użyć pianki kosmetycznej do oczyszczania twarzy lub płynu micelarnego. Po zabiegu należy zastosować krem dobrany do rodzaju cery – najczęściej jest to krem nawilżający. Warto stosować też krem do cery z filtrem SPF, szczególnie wiosną i latem. Będzie on doskonałą ochroną przed promieniami UV i nie dopuści do wysuszenia skóry.