Hiperpigmentacja to nieestetyczne przebarwienia skóry, które występują najczęściej u kobiet. Do ich powstawania dochodzi przede wszystkim latem, co wynika z tego, że jedną z głównych przyczyn jest ekspozycja na słońce przy nieodpowiednim zabezpieczeniu skóry przed promieniami UV. Najważniejsze jest jednak to, że zwykle nie są one niebezpieczne i stanowią jedynie problem estetyczny, choć należy je obserwować. Gdy dostrzeżesz, że zmieniają się, to udaj się na konsultację z dermatologiem. Przeczytaj, czym dokładnie jest hiperpigmentacja!
Czym jest hiperpigmentacja skóry?
Hiperpigmentacja, czyli przebarwienia skóry, są efektem nadmiernej produkcji melaniny (barwnika skóry) przez organizm. Jest to naturalny składnik ludzkiego organizmu, który odpowiada za barwę skóry oraz za nadawanie włosom i oczom koloru. Czasem jednak jest go zdecydowanie za dużo. Wówczas na skórze pojawiają się nieregularne, płaskie plamki, które przyjmują kolor od jasnobrązowego do czarnego. Zwykle pokazują się na dłoniach i twarzy, choć u niektórych także na szyi.
Jakie są rodzaje hiperpigmentacji?
Powinieneś wiedzieć, że wyróżnia się kilka rodzajów hiperpigmentacji. Poniżej przeczytasz kilka słów o każdym z nich.
Melasma
Melasma (ostuda) to hiperpigmentacja, która bardzo często występuje w trakcie ciąży, u osób stosujących antykoncepcję hormonalną, a także u tych zmagających się z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy. Za powstawanie plam odpowiadają zaburzenia pracy hormonów, ekspozycja na słońce, czy predyspozycje genetyczne.
Plamy soczewicowate
Plamy soczewicowate są bardzo podobne do piegów, ale znacznie większe. Za powstawanie przebarwień tego typu odpowiadają głównie naturalne procesy starzenia się organizmu i nadmierna ekspozycja na słońce przy niewystarczającym zabezpieczeniu przed promieniowaniem UV. Niestety czasem przekształcają się w nowotwór skóry.
Hiperpigmentacja pozapalna
Za główną przyczynę doprowadzającą do hiperpigmentacji pozapalnej zalicza się trądzik. W takim przypadku mogą pojawiać się przebarwienia o rozmaitych zabarwieniach – nie tylko brązowe, ale nawet czerwone! Najczęściej przebarwienia pozapalne ustępują samoistnie, ale niestety nie zawsze, dlatego, gdy występują u ciebie, to warto, abyś zajął się ich leczeniem.
Jakie są przyczyny hiperpigmentacji?
Hiperpigmentacja, czyli zwiększona ilość melaniny może być spowodowana czynnikami wewnętrznymi. W takim przypadku za przebarwienia odpowiadają skłonności genetyczne, czy zaburzenia hormonalne – bardzo często pojawiają się one u ciężarnych, a także u pań przyjmujących antykoncepcję, czy podczas menopauzy.
Jeśli natomiast chodzi o nadprodukcję melaniny i jej przyczyny pochodzenia zewnętrznego, to najczęściej przyczyną jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez właściwej ochrony SPF, przyjmowanie niektórych leków, a także urazy mechaniczne skóry.
Czy można uniknąć przebarwień na skórze?
Czy wiesz, że hiperpigmentacja to problem, przed którym możesz się uchronić? W tym celu musisz przede wszystkim pamiętać o stosowaniu dobrych kremów z wysokimi filtrami za każdym razem, gdy wiesz, że twoja skóra będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych (nie tylko wtedy, gdy się opalasz). Istotne jest, abyś aplikował je nie tylko na twarz, ale także na szyję, uszy, dekolt, czy kark oraz na inne części ciała, jeśli nie będą chronione przed słońcem przez ubranie.
Jak możesz pozbyć się hiperpigmentacji?
Plamy na twarzy, dłoniach, czy innych częściach ciała nie prezentują się najlepiej, dlatego warto je usuwać. Jeśli hiperpigmentacja to wynik np. nadmiernej ekspozycji na słońce, to możesz spróbować rozjaśnić przebarwienia, sięgając po serum i krem. Najlepiej, aby były to kosmetyki z witaminą C, niacynamidem, glinką czerwoną, czy ekstraktami cytrusowymi. Przydatne mogą okazać się także regularne peelingi – wykonuj je 1–2 razy w tygodniu. Pamiętaj także, że wówczas należy unikać słońca i stosować kremy z filtrem UV.
Jak leczy się hiperpigmentację w klinikach medycyny estetycznej?
Gdy twoim problemem jest hiperpigmentacja, a domowe sposoby nie okazały się skuteczne, to rozważ zabiegi oferowane przez kliniki medycyny estetycznej, które rewelacyjnie radzą sobie z rozmaitymi przebarwieniami, również tymi bardzo trudnymi i głębokimi! Poznaj te najczęściej polecane, które pozwolą ci odzyskać dawny, naturalny koloryt skóry.
Laserowe usuwanie przebarwień
Najlepszymi opiniami cieszy się przede wszystkim laserowe usuwanie przebarwień. Wiązka lasera powoduje rozbijanie melaniny na niewielkie cząsteczki, co powoduje, że zostaje wchłonięta przez organizm. Tuż po zabiegu możesz zauważyć, że przebarwienie ciemnieje, ale już po kilku dniach zacznie blednąć i stopniowo znikać. Doskonałe, pełne efekty dostrzeżesz po około 3 miesiącach od zakończenia laseroterapii.
Mezoterapia igłowa
Przebarwienia skórne (hiperpigmentacja) można usunąć, decydując się na mezoterapię igłową. To zabieg, który opiera się na nakłuwaniu skóry na odpowiednią głębokość i dostarczeniu substancji aktywnych. Jeśli chodzi o usuwanie plam, to doskonale sprawdzają się preparaty z zawartością kwasów, retinolu, czy witaminy C.
Peelingi chemiczne
Skuteczne są również peelingi chemiczne, które polegają na zastosowaniu odpowiedniej mieszanki kwasów chemicznych. Lekarz medycyny estetycznej zawsze indywidualnie dobiera składniki, uwzględniając potrzeby skóry i oczekiwania pacjenta.
Dowiedziałeś się już, czym jest hiperpigmentacja i jak możesz walczyć z nieestetycznymi przebarwieniami skóry. Nie wpadaj zatem w panikę, gdy zauważysz je na swojej twarzy lub innych częściach ciała, bowiem istnieje mnóstwo sposobów walki z tego typu plamami. Pamiętaj także, że jeśli niepokoi cię wygląd powstałych zmian, to powinieneś czym prędzej odwiedzić specjalistę.