Wiedza o skutkach promieniowania UV jest ogólnie dostępna. Dzięki temu coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest właściwe zabezpieczenie skóry w codziennej pielęgnacji. Obecnie masz niezwykle szeroki wybór kosmetyków zawierających filtr SPF, które zapewniają doskonałą ochronę przed szkodliwym działaniem słońca. Jakie parametry będą odpowiednie dla ciebie? Co oznaczają poszczególne skróty i liczby? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, aby lepiej chronić skórę, poznaj je bliżej. Zapraszamy do lektury!
Skróty UV, PPD i SPF – co oznaczają?
Jak wspomnieliśmy, wiedza o potrzebie ochrony przed szkodliwym działaniem słońca jest coraz bardziej powszechna. Jednak najpierw trzeba pospieszyć z uporządkowaniem podstawowych informacji. Poniżej tłumaczymy skróty UV, PPD oraz SPF i odpowiadamy, co mają wspólnego z ochroną skóry.
Promieniowanie ultrafioletowe – UV
Musimy zacząć od wyjaśnienia, że słoneczne promieniowanie to nie tylko widzialne światło. składa się także na promieniowanie ultrafioletowe oraz podczerwone. UV, czyli Ultraviolet Radiation, oznacza właśnie promieniowanie ultrafioletowe. Ze względu na działanie UV na żywe organizmy, wyróżnia się trzy zakresy:
- UVC – długość fal to 100-280 nm. UVC jest zatrzymywane przez warstwę ozonową;
- UVB – długość fali wynosi 280-315 nm. UVB stanowi 5% UV docierającego do Ziemi; Dzięki niemu w ludzkiej skórze syntezuje się witamina D i powstają opalenizna oraz oparzenia słoneczne.
- UVA – długość fali wynosi 315–380 nm, stanowi ok. 95% UV, które dociera do Ziemi. Trafia w głąb skóry i powoduje nieodczuwalne, lecz poważne problemy, z których najpoważniejsze są nowotwory skórne.
Jak widać, promieniowanie UV, a konkretniej UVB oraz UVA może spowodować bardzo poważne, a niekiedy wręcz śmiertelne zmiany skórne. W jaki sposób skutecznie chronić się przed promieniowaniem słonecznym? Właśnie teraz pora przybliżyć SPF.
SPF – co to?
Wiele osób słyszało o skrócie, ale jednocześnie nie wie, co oznacza SPF. Rozwinięcie akronimu to Sun Protection Factor. Jest to współczynnik ochronny. Dzięki niemu można określić, przez jak długi czas przebywanie na słońcu z nałożonym kosmetykiem będzie bezpieczne, zanim pojawi się ryzyko oparzenia.
Co mówią oznaczenie SPF?
Przykładowe oznaczenie to SPF 20. Co to znaczy? Tyle, że rumień pojawi się po dwudziestokrotnie dłuższym czasie niż w przypadku opalania się bez kremu z filtrem.
Obecnie większość kosmetyków służących ochronie przed UV zawiera w sobie filtr SPF. Należy jednocześnie wspomnieć, że chronią one wyłącznie przed promieniowaniem UVB.
PPD – czym jest?
Wskaźnik PPD (Persistent Pigmentation Darkening) w odróżnieniu od SPF mówi o ochronie przed promieniowaniem UVA. Zasada obliczania czasu, w którym filtr działa, jest podobna jak w przypadku Sun Protection Factor. Im wyższa wartość PPD, tym dłużej skóra jest chroniona przed promieniami UVA. Niestety, wielu producentów nie podaje, ile PPD zawiera ich kosmetyk.
Stosowanie filtrów SPF
Stosowanie kosmetyków z filtrem SPF jest polecane przez specjalistów już od lat. Chociaż wiele osób wzięło sobie do serca te rady, nadal znajdują się niepewni co do konieczności używania filtrów Sun Protection Factor. Dlaczego powinieneś stosować je regularnie?
Dlaczego stosowanie SPF jest takie ważne?
Odpowiedzi na to pytanie najlepiej udzielić, wymieniając skutki promieniowania UV na ludzki organizm, kiedy krem z SPF nie jest używany pielęgnacji. Promieniowanie UV powoduje wówczas m.in.:
- oparzenia naskórka;
- uszkodzenie włókien kolagenowych i elastynowych;
- fotostarzenie skóry;
- przebarwienia;
- powstawanie zmarszczek.
Jak widzisz, promieniowanie UV ma bardzo negatywne skutki dla skóry, dlatego nakładanie kosmetyków z filtrem SPF to konieczność. Odpowiednia ochrona pozwoli ci uniknąć wielu problemów w przyszłości, także tych zdrowotnych.
Jak często nakładać SPF?
O stosowaniu kosmetyków zawierających filtr Sun Protection Factor na skórę twarzy trzeba pamiętać o każdej porze roku. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na plażę, czy tylko na spacer po parku, promieniowanie UV uszkadza naskórek.
Filtry powinieneś nakładać przed wyjściem z domu i powtarzać tę czynność co ok. 3 godziny.
To szczególnie ważne latem, kiedy natężenie promieniowania jest znaczne. Osobom, które na co dzień noszą makijaż, może wydawać się to nazbyt uciążliwe. Z myślą o nich powstało jednak wiele kosmetyków z filtrem SPF, którego aplikacja nie zrujnuje makijażu. O różnych formach możesz przeczytać w dalszej części artykułu.
SPF 30 czy 50 – który najlepszy?
SPF 20, 30, 50, a może wyższy? Filtrów dostępnych obecnie na rynku jest bardzo dużo i czasem trudno rozstrzygnąć, który będzie najlepszy.
Powszechna jest narracja o tym, że im wyższy filtr SPF, tym lepsza ochrona skóry. Niektórzy jednak twierdzą, że bardziej opłaca się używać filtra 30 niż wyższych i po prostu częściej go reaplikować.
Jakie cechy powinien mieć dobry filtr SPF?
Badania nad skutecznością poszczególnych filtrów i częstotliwością ich nakładania nadal trwają. Coraz głośniej jednak mówi się o tym, że wybór powinien paść na produkty, które zawierają nie tylko filtr Sun Protection Factor, lecz także gwarantują ochronę przed promieniowaniem UVA. Tylko wówczas można liczyć na pełne zabezpieczenie naskórka i głębokich warstw skóry.
Filtr SPF mineralny, chemiczny czy mieszany?
Spośród różnych filtrów SPF, wyróżnia się trzy podstawowe. Opiszemy je teraz bliżej.
Filtry mineralne SPF
Filtry mineralne (zwane również fizycznymi) odbijają i rozpraszają UV. Oto ich zalety.
- Są odporne na ciepło i upływ czasu.
- Mogą być stosowane przez osoby o wrażliwej skórze.
- Mogą z nich korzystać osoby z alergiami skórnymi.
Filtry mineralne mają jednak także swoje wady:
- Dosyć łatwo o starcie ich ze skóry i konieczna jest częsta reaplikacja.
- Mogą pozostawiać białe ślady;
- Większość jest tłusta i pozostawia specyficzny „film” na skórze.
Filtry chemiczne
Ten rodzaj filtrów SPF zawiera w sobie związki chemiczne, które wnikają w skórę i zaczynają działać po około 30 minutach od aplikacji. Za ich pomocą promieniowanie UV zostaje zaabsorbowane, a następnie zamienione w energię cieplną.
Do zalet filtrów chemicznych należy:
- wysoki współczynnik fotoochrony;
- lekkość i niewidoczność na skórze;
- wnikanie w skórę (trudniej więc je zetrzeć);
- przystosowanie do skóry tłustej i trądzikowej.
Filtry chemiczne, podobnie jak mineralne, nie są bez wad. Do gorszych stron chemicznych filtrów należy:
- niska fotostabilność, czyli wpływ temperatury na ich skuteczność;
- konieczność dość częstej reaplikacji;
- możliwość wywołania podrażnień u osób o cerze wrażliwej i alergicznej.
Filtry mieszane
Stosunkowo nowe (ale jednocześnie coraz popularniejsze) są filtry mieszane, a zainteresowanie nimi ma swoje przyczyny. Charakteryzuje je wysoka fotostabilność i fotoochrona. Większość z nich ma przyjemną i lekką konsystencję.
Forma filtru SPF
Obecnie wybór kosmetyków z filtrem SPF jest niemal nieograniczony. Możesz dowolnie wybrać produkt w takiej formie, która wydaje się najodpowiedniejsza dla skóry. Przykładowe postaci filtru SPF to:
- krem;
- puder lub podkład;
- sztyft;
- mgiełka.
Sun Protection Factor, czyli SPF, znasz już bliżej. Ochrona przed szkodliwymi skutkami promieniowania jest niezwykle ważna. Aby nie dopuścić do poważnych problemów skórnych, szukaj kosmetyków z takim filtrem. Dobrze będzie, jeśli będą miały w sobie także filtr chroniący przed UVA, ponieważ to właśnie ten typ promieniowania jest najbardziej niebezpieczny.