Interesuje cię naturalna pielęgnacja? Sprawdź, jak możesz wykorzystywać olej kokosowy!
Co to jest kataplazma? Trochę o ziołolecznictwie (fitoterapii)
Kataplazma to rodzaj okładów. Mogą być ciepłe okłady lub zimne w zależności od zamierzonego działania. Przygotowanej kataplazmy zazwyczaj nie nakłada się bezpośrednio na skórę, tylko na gazę, i przykrywa dodatkowo kocem lub ręcznikiem.
Kataplazma w kosmetyce pełni bardzo ważną rolę rozpulchniacza. Sporządza się mieszankę ziół, która ma na celu przygotować skórę przed oczyszczaniem manualnym. Można ją również stosować na ciało oraz włosy.
Z czego możesz przygotować kataplazmę?
Najczęściej sporządza się kataplazmy ziołowe. Jednym z obowiązkowych ziół są te, które wytwarzają śluz. Należą do nich:
- len,
- kozieradka,
- lipa,
- żywokost,
- prawoślaz,
- otręby pszenne,
- płatki owsiane,
- nagietek.
Wytwarzanie śluzu jest bardzo ważną cechą. Pamiętaj o niej podczas wybierania produktów do kataplazmy. Śluz powoduje, że na skórze wytwarza się okluzja. Często efekt ten porównuje się do działania plastra ochronnego. Oprócz tego zioła wykazują różnorodne właściwości: antybakteryjne, przeciwzapalne, ściągające, ale też nawilżające. Ograniczają wydzielanie sebum. Bardzo intensywnie pobudzają skórę do pracy, rozgrzewając ją.
W gabinecie kosmetycznym kataplazmy ziołowe wykorzystywane są do rozpuchniania skóry. Jest co celowe działanie, aby łatwiej i dokładniej ją oczyścić np. z trądziku. Dzięki kataplaźmie:
- rozszerzają się ujścia gruczołów łojowych.
- naskórek staje się bardziej plastyczny, łatwiej na nim pracować.
Jak przygotować kataplazmę z siemienia lnianego?
Siemię lniane kupisz obecnie w większości marketów spożywczych. Pamiętaj, że w tym przypadku potrzebujesz siemienia w ziarenkach, nie zmielonego. Znajdziesz je również w aptece i sklepach zielarskich czy ekologicznych.
Zalej ziarenka lnu wodą, następnie gotuj ok. 10 minut. Przestudź tak, aby zawiesina nadal była bardzo ciepła, ale nadawała się do wykorzystania. Na wcześniej przygotowaną gazę nałóż ziołową miksturę. Następnie zaaplikuj ją na twarz lub inny obszar ciała. Aby zwiększyć jej działanie przeciwzapalnie, przykryj ją folią aluminiową oraz kocem lub ręcznikiem. Kataplazma z siemienia lnianego działa najlepiej, gdy jest ciepła, dlatego warto jak najdłużej podtrzymywać jej temperaturę. Gdy zdejmiesz ją z twarzy, skóra z pewnością będzie mocno zaróżowiona. Nie przejmuj się, to tylko chwilowy i bardzo pożądany efekt.
- Właściwości kataplazmy z nasion lnu:
- łagodzące,
- przeciwzapalne,
- nawilżające,
- regenerujące.
Kto może stosować kataplazmę na twarz?
Kataplazma może być stosowana przez posiadaczy cery tłustej, mieszanej, suchej, trądzikowej, dojrzałej. Z powodu silnie rozgrzewającego działania kataplazmy nie jest to metoda wskazana dla skór wrażliwych i naczyniowych. Maski ziołowe mogą być również aplikowane na skóry problematyczne, borykające się z atopowym zapaleniem skóry (AZS), czyrakami, zmianami zapalnymi.
Uwaga! Zioła to cudowny dar natury znany od wieków! Mają wiele drogocennych właściwości przeciwzapalnych, ale również mogą uczulać, gdyż są bardzo aktywne! Przed nałożeniem kataplazmy na skórę wykonaj tzw. próbę uczuleniową. Zaaplikuj zioła na mało widoczne miejsce i odczekaj 10 min.
Kataplazma na włosy
Kataplazmy wielkim szturmem zadomowiły się w pielęgnacji „włosomaniaków”. Odpowiednio dobrane i przygotowane wspomagają nawilżenie włosów. Wzmacniają cebulki, pobudzają do wzrostu, pomagają zahamować nadmierne wypadanie.
Na włosy (skórę głowy) najczęściej wykorzystuje się kataplazmy ziołowe, np. z pokrzywy, kozieradki.
Kataplazma ziołowa z kozieradki
Kozieradka to zioło znane ze wspaniałych właściwości. Regularnie stosowana hamuje wypadanie włosów. Przyspiesza ich wzrost i przyczynia się do powstawania tzw. baby hair. Ma bardzo specyficzny zapach, trochę podobny do zapachu… kostki rosołowej, co może zniechęcić do jej stosowania. Nasiona kozieradki dostaniesz w każdym sklepie zielarskim bądź w aptece. Należy zalać je wrzątkiem, tak by powstała papka. Następnie nałóż ją na skórę głowy na kilkanaście minut i spłucz. Pamiętaj, że zioła stosowanie w nadmiarze mogą wysuszać włosy. Po każdej aplikacji kataplazmy z kozieradki nakładaj na włosy nawilżającą odżywkę.
Kataplazmy ziołowe – nie tylko w branży beauty
Kataplazmy ziołowe znalazły swoje miejsce w medycynie naturalnej. Mają szereg wiernych zwolenników. Wykorzystywane są jako okłady w przypadku wielu schorzeń, stanów zapalnych skóry m.in. przeziębienia, bólów stawów, mięśni, brzucha, uszu, obrzęków, niektórych dolegliwości oczu. W kataplazmach nie wykorzystuje się jedynie ziół, ale także niektóre warzywa, np. ziemniaki. To bardzo dawna metoda, wykorzystywana przez nasze babcie do leczenia chorób układu oddechowego oraz kaszlu. Okład z ziemniaków działał wykrztuśnie, rozrzedzał wydzielinę i pomagał szybciej przejść chorobę. Obecnie sposób ten spokojnie mógłby konkurować z najlepszymi środkami na kaszel.