Zęby są wizytówką człowieka, dlatego z pewnością warto o nie w odpowiedni sposób zadbać. Z czasem, co jest całkowicie naturalne, szkliwo zaczyna ciemnieć i przybierać żółte zabarwienie. Można jednak temu zaradzić, decydując się na zabieg stomatologicznego wybielania zębów. Jest on skuteczny, choć z pewnością nie jest nieinwazyjny. Efekt pojaśnienia szkliwa utrzymuje się niestety tylko kilka lat. Nie jest stały, a zabieg trzeba regularnie powtarzać, jeśli chce się zachować biel zębów.

Istnieje także domowy sposób na wybielanie zębów. W drogeriach można dostać różne preparaty, które mogą pomóc rozjaśnić szkliwo. Czy one faktycznie działają? A może istnieją jeszcze inne domowe sposoby na radzenie sobie z zażółceniami na zębach? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jak skutecznie wybielić zęby?

Czym najlepiej wybielić zęby? To pytanie, które zadaje sobie niejedna osoba. Jednym z rozwiązań jest z pewnością zabieg stomatologiczny, który skutecznie rozjaśni odcień szkliwa. Jest to jednak zabieg stosunkowo kosztowny, więc nie każdą osobę będzie stać, by się mu poddać. Przed zabiegiem wybielania zębów warto wiedzieć, że uzyskać można pojaśnienie odcienia barwy szkliwa, ale tylko w ramach naturalnego odcienia kości, jaki dla każdego z nas jest wrodzony. Jeżeli zatem naturalnie masz lekko żółty odcień kości, wówczas trudno będzie uzyskać czysto białą barwę zęba.

Jakie są najpopularniejsze zabiegi stomatologiczne na wybielanie zębów?

 • Usuwanie kamienia nazębnego – nie można nazwać tego zabiegu wybielaniem zębów, jednak jest on ważny i może znacząco poprawić wygląd twoich zębów. Usuwanie zmineralizowanej płytki nazębnej odbywa się na zasadzie skalingu, piaskowania, a na końcu – lakierowania zębów.
 • Metoda nakładkowa wybielania zębów – tego typu nakładki pacjent jest zobowiązany nosić przez minimum kilka tygodni. Na czym to dokładnie polega? Lekarz stomatolog tworzy nakładki ze specjalnym żelem wybielającym poprzez wycisk; dzięki temu są one idealnie dopasowane do zębów pacjenta.
 • Lampa – jest to zabieg niezwykle skuteczny, a przy tym szybki i bezbolesny; trzeba jednak dodać, że jest on bardzo kosztowny. Jednorazowy zabieg trwa mniej więcej godzinę i pozwala na natychmiastowe uzyskanie efektu białych zębów. Istnieje możliwość dopasowania stopnia rozjaśnienia – zależeć ono będzie od stanu zębów oraz ich naturalnego koloru.
 • Walking Bleaching – jest to technika wybielania wewnętrznego zębów; wykorzystuje się tutaj nadboran sodu. Dzięki zastosowaniu Walking Bleaching możliwe jest pozbycie się przebarwień martwych zębów.
 • Wybielanie termokatalityczne (Power Bleaching) – jest to technika wybielania zębów, która polega na intensywnym wybielaniu martwych zębów przy użyciu ciepła.
 • Licówki na martwe zęby – nakłada się je na martwe zęby, gdy żaden z wyżej wymienionych zabiegów nie okazuje się skuteczny; można wyróżnić licówki porcelanowe i kompozytowe.
Zobacz też:
Jak zmyć hennę z brwi i ze skóry? Poznaj nasze sprawdzone sposoby

Niektóre stomatologiczne zabiegi wybielania zębów, na przykład technika lampy, wymagać będą od ciebie przejścia na tzw. białą dietę. Będziesz musiał wyeliminować z diety wszystkie produkty, które ewentualnie mogą spowodować powstanie przebarwień na białych już zębach. Koniec zatem z zupą pomidorową czy czerwonym winem! Na szczęście białą dietę będziesz musiał utrzymywać tylko około miesiąca. Potem możesz wrócić do swojego trybu jedzeniowego, choć warto, żebyś miał z tyłu głowy, by jednak ograniczać barwiące składniki w swoim jedzeniu.

Efekt białych zębów po zabiegu stomatologicznym zazwyczaj utrzymuje się kilka lat – średnio trzy.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu wybielania zębów?

Zabieg wybielania zębów nie jest zabiegiem ratującym zdrowie, a już tym bardziej – życie. Jeśli zatem okaże się, że są do niego przeciwwskazania, powinieneś z niego zrezygnować i spróbować wybielić zęby domowym sposobem. Przeciwwskazania do zabiegu są następujące:

 • choroby nowotworowe,
 • parodontoza,
 • cukrzyca,
 • padaczka,
 • choroba Parkinsona,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • próchnica,
 • alergia na składniki, które występują w preparatach wybielających,
 • choroby jamy ustnej,
 • bruksizm (zbyt wysoka aktywność mięśni żwaczy),
 • nadwrażliwość zębów,
 • odsłonięte szyjki zębowe (chyba że lekarz stomatolog zgodzi się zastosować zabieg wybielania lampą Beyond; podczas tego zabiegu dziąsła są izolowane specjalną substancją ochronną),
 • ciąża (warto skonsultować się z lekarzem).

Jak wybielić zęby w domu? 

Jak naturalnie wybielić zęby ? Sposoby na wybielanie zębów w domu:

 • aktywny węgiel – możesz kupić pastę z aktywnym węglem albo samemu przygotować miksturę. Wystarczy, że 2–3 kapsułki węgla połączysz z olejem kokosowym. Myj pastą lub miksturą zęby 2–3 razy w tygodniu;
 • soda oczyszczona – jest to zabieg skuteczny, bo ściera osad z zębów, ale może prowadzić do nadwrażliwości; zatem stosuj sodę oczyszczoną tylko przez krótki okres;
 • banany – po umyciu zębów poleruj je wewnętrzną stroną skórki od banana; powtarzaj to codziennie przez kilkanaście dni, a z pewnością efekt bielszych zębów będzie widoczny;
 • olej – płukanie ust olejem to jedna ze znanych metod ajurwedyjskich; oczyszcza organizm z toksyn, bakterii, a także ma działanie wybielające zęby. Do płukania ust możesz użyć oleju kokosowego, rzepakowego, słonecznikowego, lnianego lub sezamowego. Wystarczy, że codziennie rano będziesz płukać usta jedną łyżką oleju przez 15 do 20 minut. Efekty będą widoczne po kilku miesiącach.
Zobacz też:
„Ciążowa maska” – czym jest melasma i jak z nią walczyć?

Jeśli wciąż zadajesz sobie pytanie, jak domowym sposobem wybielić zęby, pamiętaj, że podstawą jest przede wszystkim odpowiednia i regularna pielęgnacja szkliwa. Warto zainwestować w dobrej jakości, skuteczną szczoteczkę do zębów i używać pasty z dobrym składem. Są to rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Pamiętaj, by myć zęby minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przez około dwie minuty. To z pewnością pomoże ci jak najdłużej utrzymać jasny odcień szkliwa zębów, a przede wszystkim – ochroni je przed próchnicą.

Wybielanie zębów można wykonać w gabinecie stomatologicznym albo we własnym domu. W drogeriach jest wiele past i preparatów do wybielania zębów. W razie wątpliwości zawsze konsultuj się z lekarzem stomatologiem. Pamiętaj, że zabieg wybielania zębów nie zawsze jest możliwy – istnieje wiele przeciwwskazań do jego wykonania.