Uzębienie jest wizytówką człowieka, dlatego z pewnością warto o nie w odpowiedni sposób zadbać. Z czasem, co jest całkowicie naturalne, szkliwo zaczyna ciemnieć i przybierać żółte zabarwienie. Można jednak temu zaradzić, decydując się na zabieg stomatologicznego wybielania. Jest on skuteczny, choć z pewnością nie jest nieinwazyjny. Efekt pojaśnienia szkliwa utrzymuje się niestety tylko kilka lat. Nie jest stały, a zabieg trzeba regularnie powtarzać, jeśli chce się zachować biel uzębienia. Czy wybielanie zębów jest skuteczne? Jakie są metody wybielania szkliwa? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Metody wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym – jak zrobić to skutecznie?
Wybielanie zębów to jeden z tych zabiegów, który może poprawić twoją pewność siebie i akceptację swojego wyglądu. Dlaczego warto poddać się zabiegowi wybielania zębów? Czym najlepiej wybielić zęby? To pytanie, które zadaje sobie niejedna osoba. Jedno jest pewne, wybielanie zębów to zabieg, który może dodać ci pewności siebie. Jednym z rozwiązań jest z pewnością zabieg dentystyczny, który skutecznie rozjaśni odcień szkliwa. Jest to jednak zabieg stosunkowo kosztowny, więc nie każdą osobę będzie stać, by się mu poddać. Przed zabiegiem wybielania zębów warto wiedzieć, że uzyskać można pojaśnienie odcienia barwy szkliwa, ale tylko w ramach naturalnego odcienia kości, jaki dla każdego z nas jest wrodzony. Jeżeli zatem naturalnie masz lekko żółty odcień kości, wówczas trudno będzie uzyskać białą barwę szkliwa.
Jakie są najpopularniejsze zabiegi wykonywane przez dentystę na wybielanie zębów?
Jakie są sposoby na hollywoodzki uśmiech? Czym wybielać zęby? Jeśli chodzi o wybielanie zębów, metody są różne. Warto skonsultować się ze stomatologiem, by dowiedzieć się, jaka metoda jest najlepsza w twoim przypadku.
- usuwanie kamienia nazębnego – nie można nazwać tego zabiegu wybielaniem zębów, jednak jest on ważny i może znacząco poprawić wygląd uzębienia. Oczyszczenie ze zmineralizowanej płytki nazębnej odbywa się na zasadzie skalingu, piaskowania, a na końcu – lakierowania zębów. Choć nie jest to wybielanie zębów, to znacząco może poprawić ich wygląd. Usuwa osad z powierzchni zębów, co może poprawić kolor uśmiechu.
- metoda nakładkowa wybielania zębów – tego typu nakładki pacjent jest zobowiązany nosić przez minimum kilka tygodni. Na czym to dokładnie polega? Lekarz stomatolog tworzy nakładki ze specjalnym żelem wybielającym poprzez wycisk; dzięki temu są one idealnie dopasowane do uzębienia pacjenta. To popularna metoda, jeśli chodzi o biały uśmiech i poprawienie koloru szkliwa.
- lampa – jest to zabieg niezwykle skuteczny, a przy tym szybki i bezbolesny; trzeba jednak dodać, że jest on bardzo kosztowny. Jednorazowy zabieg trwa mniej więcej godzinę i pozwala na natychmiastowe uzyskanie efektu białych zębów. Istnieje możliwość dopasowania stopnia rozjaśnienia – zależeć ono będzie od stanu zębów oraz ich naturalnego koloru. Zdecydowanie jest to szybka metoda.
- Walking Bleaching – jest to technika wybielania wewnętrznego zębów; wykorzystuje się tutaj nadboran sodu. Dzięki zastosowaniu Walking Bleaching możliwe jest pozbycie się przebarwień martwych zębów. To jeden ze sposobów na poprawienie wyglądu uśmiechu.
- wybielanie termokatalityczne (Power Bleaching) – jest to technika wybielania zębów, która polega na intensywnym wybielaniu martwych zębów przy użyciu ciepła. To kolejny sposób, który jest odpowiedzią na twoje pytanie: jak skutecznie uzyskać biały kolor zębów.
- licówki na martwe zęby – nakłada się je na martwe zęby, gdy żaden z wyżej wymienionych zabiegów nie okazuje się skuteczny; można wyróżnić licówki porcelanowe i kompozytowe.
Wybielanie to zabieg, z którego warto skorzystać. Niektóre stomatologiczne zabiegi wybielania zębów, na przykład technika lampy, wymagać będą od ciebie przejścia na tzw. białą dietę. Będziesz musiał wyeliminować z diety wszystkie produkty, które ewentualnie mogą spowodować powstanie przebarwień po zabiegu. Koniec zatem z zupą pomidorową czy czerwonym winem! Na szczęście białą dietę będziesz musiał utrzymywać tylko około miesiąca. Potem możesz wrócić do swojego trybu jedzeniowego, choć warto, żebyś miał z tyłu głowy, by jednak ograniczać barwiące składniki w swoim jedzeniu.
Efekt białych zębów po zabiegu stomatologicznym zazwyczaj utrzymuje się kilka lat – średnio trzy. Jedno jest pewne, wybielanie zdecydowanie może wpłynąć pozytywnie na twoją pewność siebie. Wiesz już, jak wybielić zęby, warto teraz poznać przeciwwskazania do wykonania zabiegu.
Jak wybielić zęby i szkliwo? Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Wiesz już, jak wybielić zęby. Zastanawiałeś się nad tym, jakie przeciwwskazania dotyczą poszczególnych zabiegów? Wybielanie zębów nie jest zabiegiem ratującym zdrowie, a już tym bardziej – życie. Jeśli zatem okaże się, że są do niego przeciwwskazania, powinieneś z niego zrezygnować i spróbować wybielić zęby domowym sposobem. Jeśli chodzi o wybielanie zębów, przeciwwskazaniami mogą być m.in.:
- choroby nowotworowe,
- parodontoza,
- cukrzyca,
- padaczka,
- choroba Parkinsona,
- przyjmowanie niektórych leków,
- próchnica,
- alergia na składniki, które występują w preparatach wybielających,
- choroby jamy ustnej,
- bruksizm (zbyt wysoka aktywność mięśni żwaczy),
- nadwrażliwość zębów,
- odsłonięte szyjki zębowe (chyba że lekarz dentysta zgodzi się zastosować zabieg wybielania lampą Beyond; podczas tego zabiegu dziąsła są izolowane specjalną substancją ochronną),
- ciąża (warto skonsultować się z lekarzem).
Jeżeli nie chcemy inwestować w drogi zabieg, albo nie możemy wykonać intensywnego wybielania, pomóc mogą metody domowe. Należą do nich między innymi płukanie zębów i jamy ustnej olejem kokosowym albo użycie węgla aktywnego czy kurkumy. Skuteczną metodą jest również wyszorowanie sodą oczyszczoną.
Jaki kolor gumek i nakładek do aparatu? Optyczne wybielenie zębów
Zwróć uwagę na to co jesz. Pomijając fakt, ile kosztuje aparat na zęby to wymiana i nowe gumki to znikomy koszt. Te w jasnych kolorach lubią się przebarwiać. Zbyt intensywne odcienie tj. zieleń, morski, róż mogą natomiast odbarwiać szkliwo – w dużej mierze zależy to od ich jakości. Dobrze prezentują się kolory ciemne tj. czerń, granat, ciemny fiolet – nie podkreślają mankamentów szkliwa. Te z niebieskim pigmentem dają wrażenie bielszych zębów.
Wiesz już, jak wybielić zęby, ale co zrobić, aby wybielanie zębów było skuteczne, a efektu długo się utrzymywał? Przede wszystkim musisz też zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej na co dzień. Jeśli chodzi o sposoby na wybielanie zębów, jest ich wiele, ale to, jak długo utrzyma się efekt, zależy przede wszystkim od twojej pielęgnacji. Warto zainwestować w dobrej jakości, skuteczną szczoteczkę do zębów i używać pasty z dobrym składem. Są to rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Pamiętaj, by myć zęby minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przez około dwie minuty. To z pewnością pomoże ci jak najdłużej utrzymać jasny odcień szkliwa, a przede wszystkim – ochroni je przed próchnicą. Warto również zrezygnować z barwiących używek- kawy, herbaty i palenia papierosów.
Wybielanie zębów można wykonać w gabinecie. W razie wątpliwości zawsze konsultuj się z lekarzem dentystą. Pamiętaj, że zabieg ten nie zawsze jest możliwy – istnieje wiele przeciwwskazań do jego wykonania.