Zęby są wizytówką człowieka, dlatego z pewnością warto o nie w odpowiedni sposób zadbać. Z czasem, co jest całkowicie naturalne, szkliwo zaczyna ciemnieć i przybierać żółte zabarwienie. Można jednak temu zaradzić, decydując się na zabieg stomatologicznego wybielania zębów. Jest on skuteczny, choć z pewnością nie jest nieinwazyjny. Efekt pojaśnienia szkliwa utrzymuje się niestety tylko kilka lat. Nie jest stały, a zabieg trzeba regularnie powtarzać, jeśli chce się zachować biel zębów. Czy wybielanie zębów jest skuteczne? Jakie są metody wybielania zębów? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Wybielanie zębów – jak zrobić to skutecznie?

Wybielanie zębów to jeden z tych zabiegów, który może poprawić twoją pewność siebie i akceptację swojego wyglądu. Dlaczego warto poddać się zabiegowi wybielania zębów? Czym najlepiej wybielić zęby? To pytanie, które zadaje sobie niejedna osoba. Jedno jest pewne, wybielanie zębów to zabieg, który może dodać ci pewności siebie. Jednym z rozwiązań jest z pewnością zabieg stomatologiczny, który skutecznie rozjaśni odcień szkliwa. Jest to jednak zabieg stosunkowo kosztowny, więc nie każdą osobę będzie stać, by się mu poddać. Przed zabiegiem wybielania zębów warto wiedzieć, że uzyskać można pojaśnienie odcienia barwy szkliwa, ale tylko w ramach naturalnego odcienia kości, jaki dla każdego z nas jest wrodzony. Jeżeli zatem naturalnie masz lekko żółty odcień kości, wówczas trudno będzie uzyskać czysto białą barwę zęba.

Jakie są najpopularniejsze zabiegi stomatologiczne na wybielanie zębów? Jakie są sposoby na białe zęby? Czym wybielać zęby? Jeśli chodzi o wybielanie zębów, metody są różne. Warto skonsultować się ze stomatologiem i wybrać najlepszą dla ciebie opcję. Jak wybielić zęby?

 • Usuwanie kamienia nazębnego – nie można nazwać tego zabiegu wybielaniem zębów, jednak jest on ważny i może znacząco poprawić wygląd twoich zębów. Usuwanie zmineralizowanej płytki nazębnej odbywa się na zasadzie skalingu, piaskowania, a na końcu – lakierowania zębów. Choć nie jest to wybielanie zębów, to znacząco może poprawić ich wygląd i kolor. 
 • Metoda nakładkowa wybielania zębów – tego typu nakładki pacjent jest zobowiązany nosić przez minimum kilka tygodni. Na czym to dokładnie polega? Lekarz stomatolog tworzy nakładki ze specjalnym żelem wybielającym poprzez wycisk; dzięki temu są one idealnie dopasowane do zębów pacjenta. To popularna metoda, jeśli chodzi o wybielanie zębów. 
 • Lampa – jest to zabieg niezwykle skuteczny, a przy tym szybki i bezbolesny; trzeba jednak dodać, że jest on bardzo kosztowny. Jednorazowy zabieg trwa mniej więcej godzinę i pozwala na natychmiastowe uzyskanie efektu białych zębów. Istnieje możliwość dopasowania stopnia rozjaśnienia – zależeć ono będzie od stanu zębów oraz ich naturalnego koloru. Zdecydowanie jest to szybkie wybielanie zębów. 
 • Walking Bleaching – jest to technika wybielania wewnętrznego zębów; wykorzystuje się tutaj nadboran sodu. Dzięki zastosowaniu Walking Bleaching możliwe jest pozbycie się przebarwień martwych zębów. To jeden ze sposobów na białe zęby. 
 • Wybielanie termokatalityczne (Power Bleaching) – jest to technika wybielania zębów, która polega na intensywnym wybielaniu martwych zębów przy użyciu ciepła. To kolejny sposób, który jest odpowiedzią na twoje pytanie: jak skutecznie wybielić zęby. 
 • Licówki na martwe zęby – nakłada się je na martwe zęby, gdy żaden z wyżej wymienionych zabiegów nie okazuje się skuteczny; można wyróżnić licówki porcelanowe i kompozytowe.
Zobacz też:
Wybielanie zębów w domu – znasz te metody?

Poznałeś już sposób na białe zęby! Wybielanie zębów to zabieg, z którego warto skorzystać. Niektóre stomatologiczne zabiegi wybielania zębów, na przykład technika lampy, wymagać będą od ciebie przejścia na tzw. białą dietę. Będziesz musiał wyeliminować z diety wszystkie produkty, które ewentualnie mogą spowodować powstanie przebarwień na białych już zębach. Koniec zatem z zupą pomidorową czy czerwonym winem! Na szczęście białą dietę będziesz musiał utrzymywać tylko około miesiąca. Potem możesz wrócić do swojego trybu jedzeniowego, choć warto, żebyś miał z tyłu głowy, by jednak ograniczać barwiące składniki w swoim jedzeniu.

Efekt białych zębów po zabiegu stomatologicznym zazwyczaj utrzymuje się kilka lat – średnio trzy. Jedno jest pewne, wybielanie zębów zdecydowanie może wpłynąć pozytywnie na twoją pewność siebie. Wiesz już, jak wybielić zęby, warto teraz poznać przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

Wybielanie zębów – jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu? 

Wiesz już, jak wybielić zęby. Zastanawiałeś się nad tym, jakie przeciwwskazania dotyczą wybielania zębów? Wybielanie zębów nie jest zabiegiem ratującym zdrowie, a już tym bardziej – życie. Jeśli zatem okaże się, że są do niego przeciwwskazania, powinieneś z niego zrezygnować i spróbować wybielić zęby domowym sposobem. Jeśli chodzi o wybielanie zębów, przeciwwskazania są następujące:

 • choroby nowotworowe,
 • parodontoza,
 • cukrzyca,
 • padaczka,
 • choroba Parkinsona,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • próchnica,
 • alergia na składniki, które występują w preparatach wybielających,
 • choroby jamy ustnej,
 • bruksizm (zbyt wysoka aktywność mięśni żwaczy),
 • nadwrażliwość zębów,
 • odsłonięte szyjki zębowe (chyba że lekarz stomatolog zgodzi się zastosować zabieg wybielania lampą Beyond; podczas tego zabiegu dziąsła są izolowane specjalną substancją ochronną),
 • ciąża (warto skonsultować się z lekarzem).

Co zrobić, aby wybielanie zębów było skuteczne, a efektu długo się utrzymywał? Przede wszystkim musisz też zadbać o odpowiednią pielęgnację jamy ustnej na co dzień. Jeśli chodzi o sposoby na wybielanie zębów, jest ich wiele, ale to, jak długo utrzyma się efekt, zależy przede wszystkim od twojej pielęgnacji. Warto zainwestować w dobrej jakości, skuteczną szczoteczkę do zębów i używać pasty z dobrym składem. Są to rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Pamiętaj, by myć zęby minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przez około dwie minuty. To z pewnością pomoże ci jak najdłużej utrzymać jasny odcień szkliwa zębów, a przede wszystkim – ochroni je przed próchnicą.

Zobacz też:
Hydrolat w pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Sprawdź, który będzie najlepszy dla ciebie!

Wybielanie zębów można wykonać w gabinecie stomatologicznym. W razie wątpliwości zawsze konsultuj się z lekarzem stomatologiem. Pamiętaj, że zabieg wybielania zębów nie zawsze jest możliwy – istnieje wiele przeciwwskazań do jego wykonania.