Marzy ci się idealny makijaż bez konieczności codziennego nakładania kosmetyków? Makijaż permanentny ust to rozwiązanie, które pozwoli ci uzyskać wspaniały efekt makijażu ust bez konieczności codziennego malowania się. Przeczytaj, na czym polega!

Na czym polega zabieg?

Zabieg ten polega na wprowadzeniu w usta pigmentów. W jego trakcie obrysowuje się kontur ust oraz koloryzuje wargi. Zasada nakładania makijażu trwałego jest podobna do robienia tatuażu – zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalnego pistoletu z igłą, którą wprowadza się pigment pod skórę.

Efekt nie jest jednak tak trwały, jak w przypadku tatuaży. Po wykonaniu zabiegu usta wyglądają na pomalowane, prezentują się świeżo, a ich kolor nabiera głębszego odcienia.

Makijaż permanentny ust a makijaż permanentny brwi

Makijaż permanentny ust jest zabiegiem bardzo podobnym do makijażu permanentnego brwi. Także w przypadku brwi nanosi się pigment płytko pod skórę przy użyciu specjalnego aparatu do nakładania makijażu permanentnego.

Ten zabieg brwi cieszy się ogromną popularnością, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo czasu podczas nakładania makijażu – a jak wiadomo, brwi są oprawą oczu i ich prawidłowe pomalowanie jest bardzo ważne!

Kiedy warto wykonać trwały makijaż?

Zastanawiasz się, czy trwały makijaż ust będzie dla ciebie? Na pewno warto wykonać makijaż permanentny ust wtedy, gdy:

 • nie chcesz tracić czasu na poranne malowanie – jeśli rano nie masz ochot budzić się pół godziny wcześniej tylko po to, aby nałożyć makijaż, to warto rozważyć opcję permanentnego malowania ust. Będziesz mogła pozwolić sobie na dłuższe wylegiwanie się w łóżku;
 • żyjesz w biegu, ale musisz codzienne nosić makijaż – w niektórych zawodach makijaż ust jest elementem obowiązkowym. Jeśli musisz codzienne wyglądać profesjonalnie, to będzie najlepszy wybór i znaczne ułatwienie dla ciebie każdego dnia;
 • dobrze czujesz się w szmince na ustach – jeśli po prostu lubisz to, jak wyglądasz w makijażu ust, to warto go wykonać! Dzięki temu każdego dnia będziesz mogła czuć się zmysłowo i powabnie;
 • chcesz poprawić kształt swoich ust – jeżeli twoje usta nie mają idealnego kształtu, to przy użyciu makijażu permanentnego można go poprawić.

Kształt ust a makijaż permanentny ust

Makijaż permanentny ust to także sposób na ich korekcję bez wypełniania czy operacji. Podczas zbiegu podkreśla się kontur ust, więc w razie potrzeby może on zostać lekko wyrównany albo powiększony. W ten sposób twoje usta będzie prezentować się o wiele lepiej.

Makijaż permanentny może być z powodzeniem stosowany także jako makijaż medyczny. Sprawdzi się między innymi u osób, które w dzieciństwie miały tzw. zajęczą wargę. Może być stosowany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, którzy chcą swoim wargom przywrócić symetrię.

Kto powinien wykonać makijaż permanentny ust?

Zastanawiasz się, kto powinien wykonać twój trwały makijaż? Koniecznie musi to być linergistka, która ma doświadczenie i odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Kim jest linergistka? To osoba, która odbyła stosowne kursy poświadczające doświadczenie w zakresie wykonywania makijażu permanentnego.

usta permanentne zabieg

Aby móc uzyskać taki tytuł, wizażystka lub kosmetyczka musi odbyć kurs, na którym pozna nie tylko teorię, ale też zdobędzie umiejętności praktyczne. Przyszła linergistka dowie się, jak przygotować do zabiegu usta, jaki kolor pigmentu wybrać, jak dobrać kształt ust i jak poprawnie wykonać kolorowanie ust różnicy technikami.

Jak przygotować się do zabiegu trwałego makijażu ust?

Odpowiednie przygotowanie ust do zabiegu ma duże znaczenie dla jego powodzenia – dzięki temu zabieg będzie mniej bolesny, a efekt wyraźniejszy i trwalszy. W jaki sposób przygotować usta do trwałego makijażu?

 1. Regularnie złuszczaj usta. Najlepiej przez tydzień przed samym zabiegiem codziennie wykonuj delikatny peeling ust, aby pozbyć się martwego naskórka. Dzięki temu efekt będzie lepszy, a sam zabieg nie będzie mocno bolesny.
 2. Zadbaj o nawodnienie. Nie zapomnij o tym, aby codziennie wypijać przynajmniej dwa litry wody! Dobrze nawodniony organizm szybciej się regeneruje, a więc usta szybko się zagoją.
 3. Przyjmuj leki na opryszczkę. Pojawienie się opryszczki na osłabionych ustach będzie bardzo bolesne i może skończyć się nieprawidłowym rozprowadzaniem pigmentu w ustach. Ważne jest więc to, aby zgodnie z zaleceniami linergistki przyjmować leki przeciwopryszczkowe na tydzień lub dwa przed zabiegiem.
 4. Nie przyjmuj leków rozrzedzających krew, takich jak aspiryna, przynajmniej na 24 godziny przed zabiegiem. Inaczej w jego trakcie może pojawić się trudne do opanowania krwawienie.
Zobacz też:
Mikrodermabrazja w domu – jak samodzielnie wykonać zabieg krok po kroku?

W dniu zabiegu nie spożywaj alkoholu, ogranicz liczbę wypitych kaw oraz spalonych papierosów, ponieważ obniżają one zdolność organizmu do regeneracji.

Makijaż permanentny a powiększanie ust

Czy można zdecydować się zarówno na makijaż permanentny ust i ich powiększenie? Zabiegi te nie wykluczają się! Zaleca się jednak najpierw wykonać makijaż permanentny, a dopiero później, kiedy usta się zagoją, wykonać ich powiększenie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nawet wtedy, kiedy kwas hialuronowy zejdzie z ust, nadal będziesz cieszyć się idealnym kształtem oraz kolorem.

Makijaż permanentny ust – jak wygląda zabieg?

Zabieg zaczyna się od przeprowadzenia krótkiego wywiadu, podczas którego pacjentka przekazuje linergistce swoje oczekiwania, jest też informowana wtedy o prawidłowej pielęgnacji po zabiegu. Na podstawie odcienia skóry, koloru włosów i zębów, a także typu urody dobierany jest odpowiedni kolor dla trwałego makijażu ust.

Po wyborze koloru kosmetyczka kredką obrysowuje nowy kształt ust. Jeśli klientka nie ma żadnych uwag, nakłada się środek znieczulający i przystępuje do wykonania zabiegu. Zabieg zaczyna się od zaznaczenia konturów, a potem aplikacji w środku. Ile trwa zabieg makijażu permanentnego ust? Zwykle od jednej do dwóch godzin.

Zabieg makijażu permanentnego – czy to boli?

Czy wykonanie makijażu permanentnego ust jest bolesne? Odpowiedź brzmi: tak, wykonanie trwałego makijażu boli, aczkolwiek w zależności od indywidualnego odczuwania bólu może to być odczuwane jako tylko lekki dyskomfort.

Usta są mocno ukrwione i bardzo wrażliwe, z tego też powodu przed zabiegiem nakłada się środek znieczulający w kremie. Zazwyczaj są to preparaty oparte na lidokainie. W trakcie zabiegu kosmetyczka może ponowić położenie środka znieczulającego.

Przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego ust

Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Są to:

 • ciąża,
 • przechodzenie chemioterapii,
 • świeże blizny w obszarze zabiegu,
 • opryszczka,
 • uszkodzenie skóry,
 • łuszczyca,
 • nowotwory w okolicach ust,
 • poparzenia słoneczne,
 • przyjmowanie antydepresantów,
 • przyjmowanie leków sterydowych.
 • przyjmowanie leków nasennych i uspokajających.

Jeśli występują u ciebie przeciwwskazania, lepiej zrezygnuj z wykonania zabiegu. W innym wypadku może on w ogóle się nie udać! Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące przeprowadzenia zabiegu – koniecznie skontaktuj się z kosmetyczką. Z pewnością odpowie na wszystkie twoje pytania.

Usta po zabiegu – pielęgnacja

Przez kilka dni po zabiegu usta będą opuchnięte i będą intensywnie się łuszczyć. W tym początkowym okresie gojenia usta będą miały ciemniejszy kolor, jednak wraz z łuszczeniem się naskórka będzie się on wyrównywał. Po około trzech dniach opuchlizna powinna zejść z ust.

Jak należy postępować po zabiegu?

W ciągu pierwszego tygodnia należy unikać wizyt na basenie, solarium i siłowni. Nie można ust moczyć, myć przy pomocy detergentów, usuwać mechanicznie łuszczącej się skóry ani stosować na nich peelingów. Należy stosować także leki przeciwopryszczkowe, aby zmniejszyć ryzyko jej pojawienia się.

Przez około siedem dni po zabiegu usta należy dezynfekować przed każdym jedzeniem, także zaraz po. Dzięki temu ogranicza się ryzyko nadkażenia bakteryjnego. Po 3-4 tygodniach od zabiegu musisz ponownie odwiedzić kosmetyczkę w celu dopigmentowania. 

Ile utrzymywać się będzie efekt ust permanentnych?

To, ile utrzyma się efekt, zależy od twojego stylu życia. Jeśli palisz papierosy, trwałość zabiegu będzie niższa. Zadbaj także o odpowiednie nawilżenie skóry, głównie przez picie odpowiedniej ilości wody – efekty będą utrzymywać się dłużej. Zadbaj też o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną ust.

Średnio zabieg należy powtarzać raz w roku. Zazwyczaj nie trzeba go wykonywać od zera, ale dopełnia się kolor.

Cena zabiegu makijażu permanentnego

Cena za zabieg makijażu permanentnego ust zależna jest od kilku czynników. Z pewnością pod uwagę brana jest renoma osoby, która wykonuje zabieg, a także miasto – w dużych miejscowościach cena będzie wyższa. Zazwyczaj cena zaczyna się od około 700 złotych i może sięgnąć nawet do 2000 zł!

Permanentny makijaż ust to zabieg, dzięki któremu twoje usta będą zawsze wyglądały dobrze! Jeśli chcesz poprawić ich kształt albo zawsze mieć idealny makijaż ust, ten zabieg będzie najlepszym wyborem. Powiązane artykuły: