Makijaż permanentny z roku na rok zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Zaczyna zajmować się nim coraz więcej osób, pojawiają się również liczne vouchery na zabiegi w okazyjnych cenach. Makijaż permanentny ust, inaczej mikropigmentacja, przypomina nieco wykonywanie tatuaży, dlatego konieczne jest, by procedurę przeprowadzała wykwalifikowana specjalistka przy zachowaniu zasad pełnej higieny i sterylności sprzętu. Makijaż permanentny ust ma charakter trwały. Ile kosztuje zabieg, czy jest bolesny oraz jak długo utrzymuje się efekt? Jakie warunki powinny być zachowane, aby był przeprowadzony bezpiecznie?

Gdzie wykonać makijaż permanentny ust?

Drobny błąd w tym wypadku może naprawdę źle się skończyć, dlatego osoby chcące się zajmować tym zabiegiem muszą przejść szereg szkoleń i otrzymać odpowiednie certyfikaty. Osoba wykonująca ten typ makijażu to linergistka. Ten zawód jest specjalizacją z obszaru medycyny estetycznej. Podczas zabiegu specjalistka obrysowuje kontur ust, który może także wyrównać oraz dokonuje pigmentacji w czerwień wargową.

makijaż permanentny ust - gdzie wykonać

Bezpieczeństwo i higiena podczas zabiegu makijażu permanentnego ust

Musisz pamiętać, że wprowadzenie pigmentów pod skórę jest właściwie rodzajem tatuażu, tyle że bardzo płytko umiejscowionego. Podczas zabiegu przerywana jest ciągłość tkanek, więc zabieg musi być wykonywany przyrządami wysterylizowanymi w autoklawie – to jedyny sprzęt, który w Polsce jest dopuszczany przez sanepid i gwarantuje pełną jałowość.

Dlaczego warto zdecydować się na trwały makijaż ust?

Jeśli nie wyobrażasz sobie wyjścia do pracy bez codziennego makijażu, w twoim zawodzie jest wymagany nienaganny wygląd lub po prostu lubisz podkreślać usta kolorem – makijaż permanentny ust jest dla ciebie! Pozwoli ci zapomnieć o konieczności porannego malowania się w pośpiechu i bezustannego poprawiania szminki w ciągu dnia – co niestety trzeba robić, aby dobrze się prezentowała. Twoje usta będą wyglądały świetnie niezależnie od sytuacji. Zapomnisz o rozmazanej szmince czy krępujących śladach pozostawionych na czyimś policzku podczas powitania albo biurowym kubku!

Nowy kształt ust i kolor – makijaż permanentny ust i jego zalety

Stałą obecność szminki na wargach docenią szczególnie zapracowane panie, które z racji zawodu mają pewne wymogi nałożone przez pracodawcę, ponieważ np. pracują z klientem, są konsultantkami w perfumerii czy odbywają ważne spotkania biznesowe na wysokim szczeblu. Permanentny makijaż ust pomoże również osobom, które nie są do końca zadowolone z kształtu swoich ust, dlatego przy każdym malowaniu poświęcają sporo czasu, by nieco zmodyfikować ich kontur.

Jak się przygotować do zabiegu wstrzyknięcia barwnika?

makijaz permanentny ust jak przygotowac sie

Podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu linergistka przeprowadzi z tobą wywiad, podczas którego określi twoje oczekiwania i opowie o warunkach. Specjalistka musi dobrać odpowiedni kolor pigmentu do koloru czerwieni wargowej klientki. Kolor ust musi współgrać z jej typem urody, kolorem włosów, oczu i cery. Jest to kwestia niezwykle ważna, ponieważ makijaż permanentny ust powinien prezentować się możliwie jak najbardziej naturalnie, a nie krzykliwie i sztucznie. Zamienić delikatny kolor na mocniejszy, np. do makijażu wieczorowego, możesz zawsze przy pomocy tradycyjnej szminki, natomiast z przesadzonym makijażem trwałym ust już nic się nie da zrobić!

Przebieg zabiegu

Kilka dni przed umówionym terminem i kilka dni po nim należy przyjmować lek przeciwwirusowy, który zapobiegnie wystąpieniu opryszczki zarówno przed zabiegiem, jak i po nim. Jej obecność na ustach to czynnik dyskwalifikujący do zabiegu. Po jego wykonaniu istnieje natomiast większe ryzyko zachorowania na opryszczkę, bowiem organizm jest nieco osłabiony, a skóra to właściwie świeża rana. W gabinecie medycyny estetycznej zostaje przeprowadzony wywiad zdrowotny, by wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Następnie linergistka nakłada na usta maść, która powoduje obkurczenie mięśni i powstrzymywanie krwawienia, a także znieczula na ból. Jako pierwszy wykonywany jest permanentny kontur ust, a potem jego wypełnienie.

Makijaż permanentny ust – czy jest bolesny?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Bolesność zabiegu jest bowiem sprawą bardzo indywidualną. Zależy od tego, jak niski próg bólu ma dana kobieta. Tak jak w przypadku każdej procedury, która wiąże się z przerwaniem ciągłości naskórka, także makijaż trwały ust dla jednych pań będzie niezwykle bolesny, a dla innych – prawie nieodczuwalny. Wiele kobiet, które poddało się temu zabiegowi, opisuje odczucia jako nieprzyjemne mrowienie i delikatne ukłucia.

Zobacz też:
Szkolenia i kursy z makijażu permanentnego - na co zwracać uwagę? Kompletny poradnik

Makijaż permanentny ust – ceny

Ceny będą się różnić zależności od wielkości miasta, renomy gabinetu medycyny estetycznej oraz lat doświadczenia osoby, która wykonuje zabiegi, a nawet dzielnicy, w której mieści się gabinet. Orientacyjnie ceny samego wypełnienia konturem zaczynają się od ok. 600 zł, a wypełnienie kolorami – w przedziale od ok. 800 do 1500 zł.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Dyskwalifikuje wyżej wspomniana opryszczka, uszkodzenie skóry w okolicy zabiegu, choroby serca, choroby zakaźne i nowotworowe, takie choroby, jak łuszczyca i cukrzyca. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania permanentnego makijażu jest również ciąża czy karmienie piersią dziecka. Nie wolno też wykonywać zabiegu w trakcie przyjmowania niektórych leków. Należą do nich: leki sterydowe, przeciwzakrzepowe, retinoidy i antybiotyki. Już podczas wstępnej konsultacji u linergistki w placówce medycyny estetycznej, która ma zadecydować, czy kwalifikujesz się do zabiegu, musisz podać nazwy wszystkich leków, które przyjmujesz na stałe lub w ostatnim czasie.

makijaż permanentny ust - jakie są przeciwwskazania

Makijaż trwały ust? Ważne kwestie dotyczące zabiegu

Makijaż permanentny nie jest, w przeciwieństwie do tatuażu, wykonywany na zawsze, choć sugeruje to jego nazwa. Linergistka nie może wprowadzić barwników zbyt głęboko pod skórę, tak to dzieje się w przypadku tatuowania. Co prawda im głębiej zostanie osadzony pigment, tym dłużej jest widoczny, jednak z założenia tego typu zabiegu nie wykonuje się raz na całe życie. Ma to swoje plusy – chociażby ten, że trendy w makijażu często się zmieniają, a dany kolor może znudzić się jego posiadaczce, gdy minie kilka lat. Ponadto zbyt głębokie wstrzyknięcie koloru w usta doprowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych – a to skutkuje pojawieniem się nieatrakcyjnego, niebieskawego zabarwienia, które przypomina siniaki.

Usta permanentne – kolory

Niezwykle nowoczesną techniką jest makijaż permanentny ust 3D. Polega on na wykorzystaniu tzw. techniki światłocienia. Do jego wykonania stosowane są dwa kolory pigmentów – jaśniejszy i ciemniejszy. Muszą one być pieczołowicie dobrane i doskonale uzupełniać się wzajemnie. Dzięki użyciu dwóch barw efekt końcowy sprawia wrażenie trójwymiarowego, bowiem cieniowanie nadaje ustom głębi.

Przez ile lat utrzymuje się makijaż permanentny ust?

Pytanie o trwałość makijażu permanentnego ust to jedna z najważniejszych kwestii, nad którymi zastanawia się każda kobieta, która rozważa ten zabieg. Jeśli makijaż wykonała profesjonalistka, efekt kolorystyczny na wargach utrzyma się przez ok. 2–3 lata. W miarę upływu lat barwniki zaczną stopniowo blednąć, do momentu aż całkowicie znikną. Nie sposób podać dokładnego czasu, który zależy od wielu czynników.

Co ma wpływ na trwałość makijażu permanentnego ust?

Zależy ona m.in. od rodzaju skóry, kondycji, w jakiej jest utrzymywana, tego, jak skóra przyjmuje pigment oraz jak szybko się złuszcza i regeneruje. Są to kwestie bardzo indywidualne. Na trwałość makijażu permanentnego ust ma też wpływ marka i skład pigmentów, których używa osoba wykonująca zabieg. Również niektóre przyjmowane leki czy schorzenia skórne, które występują nawet w długim czasie po zabiegu, mogą wpłynąć na to, ile lat ostatecznie utrzyma się makijaż.

Usta po zabiegu – o co możesz zadbać, by efekt był trwalszy?

Przede wszystkim używaj pomadek do ust, które zawierają filtr ochronny. Niewskazane jest nadmierne opalanie, które może sprawić, że barwniki przedwcześnie zaczną blaknąć. Nie powinno się również używać intensywnie złuszczających peelingów do warg. Dobra specjalistka dokładnie opowie ci o wszystkich czynnikach, które mogą oddziaływać na twój makijaż permanentny ust.

Aby uzyskać permanentny makijaż ust naturalny i dopasowany do twojego typu urody, najważniejsze są:

  •  wybranie wykwalifikowanej i doświadczonej specjalistki;
  •  odpowiedni dobór pigmentów i kształtu ust przed linergistkę;
  • przestrzeganie zaleceń przed i po zabiegu.


Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2021