Rozświetlacz – czym jest i dlaczego warto go używać?
Rozświetlacz to inaczej produkt nadający skórze blask, tworzący przy tym delikatną taflę odbijającą światło. Dlaczego w ogóle zaczęto stosować go w wizażu? Skóra pozbawiona makijażu naturalnie świeci się w konkretnych miejscach – można zaobserwować to np. w mocnym świetle słonecznym lub pod lampą.Kiedy pokrywamy twarz podkładem, zakrywamy naturalne cienie i blaski występujące na naszej skórze – przez co twarz traci wielowymiarowość i staje się ,,płaska”. Rozświetlacz stosujemy właśnie po to, aby przywrócić skórze blask podobny do tego naturalnego.
Czym nakładać rozświetlacz w płynie? Nakładanie rozświetlacza na kilka sposobów
Rozświetlacz można nałożyć na kilka sposobów. Najpopularniejsze przybory ułatwiające tą czynność to:
- Pędzel– puchaty i delikatnie zaokrąglony, o miękkim włosiu. Pozwala uzyskać średnie krycie, łatwo rozetrzeć nim produkt. Jeśli interesuje cię jak najsubtelniejszy naturalny efekt, wybierz zamiast niego nieco mniej popularny pędzel w kształcie wachlarza.
- Palce – zapewniają mocne krycie i duże skupienie pigmentu. Po nałożeniu niezbędne jest dokładne roztarcie produktu.
- Gąbeczka – przydatna przy bardzo dokładnym blendowaniu. Można nałożyć odrobinę produktu na ściętą stronę gąbki i zacząć wklepywać produkt w twarz albo doklepać gąbką nałożony wcześniej rozświetlacz.
Na jakie partie twarzy nakłada się rozświetlacz? Rozświetlacz na twarzy w kilku miejscach
Które miejsca na twarzy powinno się rozświetlać? Przede wszystkim te, które błyszczą się naturalnie na skórze pozbawionej makijażu. Są to:
- szczyty kości policzkowych – to właśnie ten fragment twarzy naturalnie błyszczy się najmocniej. Zalecamy nakładać na to miejsce najwięcej produktu, blendując go ma gładką taflę. Osoby z zasinieniami lub zmarszczkami w okolicy oczu nie powinny przeciągać rozświetlacza zbyt blisko powiek – w ich przypadku, zaleca się podkreślić jedynie początkowy fragment kości. Jeśli twoja twarz jest owalna, a czoło wyraźnie się zwęża, możesz pozwolić sobie na delikatne przeciągnięcie rozświetlacza w stronę skroni. To przyciągnie uwagę do pięknego czoła;
- nos – to miejsce podkreślamy delikatniej niż szczyty kości policzkowych. Najlepiej delikatnie musnąć pędzlem nos na całej długości. Popularne kilka lat temu podkreślanie czubka nosa nie jest już wskazane – naturalnie wyświeca nam się cała długość nosa, a nie jego koniec. Rozświetlania nosa powinny unikać osoby z widocznymi garbkami – blask przyciągnie do nich uwagę;
- łuk kupidyna – czyli linia górnej wargi z wyraźnym zagłębieniem. To miejsce podkreślamy jeszcze delikatniej niż nos. Wystarczy musnąć łuk kupidyna końcówką pędzelka.
To najbardziej uniwersalne, ale niejedyne miejsca, w które można nałożyć rozświetlacz. Gdzie nakładać produkt opcjonalnie? Przede wszystkim – na dekolt. Warto nadać mu blask na wyjątkowe okazje, tak aby scalić blask twarzy z ciałem i podkreślić piękno wieczorowej kreacji. Na co dzień rozświetlanie dekoltu jest opcjonalne – nie musimy się na nie decydować. Posiadacze wyjątkowo suchych cer, które praktycznie nie świecą się naturalnie, mogą pozwolić sobie z kolei na delikatne rozświetlenie czoła i brody – to dodatkowo doda ich cerze blasku.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest nałożenie minimalnej ilości rozświetlacza na całą twarz. Sprawdzi się to w wakacyjne dni, kiedy malujemy się minimalnie i chcemy nadać twarzy „mokry” look – jak po wyjściu z basenu czy morza. W tym wypadku nakładamy rozświetlacz na pędzel do pudru i kilkukrotnie strzepujemy nadmiar z pędzla, tak by na włosiu zostały jedynie pojedyncze drobinki. Pędzlem omiatamy delikatnie całą twarz, nie dociskając włosia do skóry.
Rodzaje rozświetlaczy do twarzy – jak używać kosmetyków o różnej formule? Sypki, płynny czy sprasowane?
Choć większość rozświetlaczy występuje pod postacią sprasowanego pudru, dostępne są także produkty sypkie lub płynne. Jak stosować poszczególne formuły?
- Rozświetlacze sprasowane – najprostsze w użyciu. Najlepiej nakładać je puchatym, miękkim pędzlem – przeznaczonym dla rozświetlacza lub takim, którego używasz do rozcierania cieni na powiece. Większość produktów jest sprasowana na tyle, że nie musisz otrzepywać pędzla zbyt mocno, wystarczy raz delikatnie uderzyć trzonkiem o wieczko. Ciekawym gadżetem są też pędzle-miotełki, zapewniające najbardziej subtelne krycie. Jeśli zależy ci na zdecydowanie mocniejszym efekcie, możesz nałożyć produkt także palcem. Pamiętaj jednak o roztarciu granic – opuszki palców nakładają produkty znacznie ostrzejszą linią niż pędzle.
- Rozświetlacze sypkie – po wysypaniu odpowiedniej ilości produktu na wieczko nabieramy go pędzlem i nakładamy na twarz. Nałożony rozświetlacz należy bardzo dokładnie rozetrzeć, wykonując koliste ruchy pędzlem. Produkty sypkie mają znacznie bardziej skoncentrowany pigment, który trudniej opanować. Nie zalecamy nakładać rozświetlaczy sypkich palcami, chyba że zależy ci na bardzo mocnym blasku, który będzie widoczny w ciemnym klubie czy na koncercie. Jeśli decydujesz się na nałożenie produktu palcami, pamiętaj o bardzo dokładnym roztarciu granic.
- Rozświetlacze płynne – nabieramy odpowiednią ilość produktu pipetą i aplikujemy krople na dłonie – nie bezpośrednio na twarz. Dopiero teraz nakładamy produkt palcami na wybrane miejsca, dokładnie wmasowując go w twarz i rozcierając granice. Pracujemy z produktem do momentu, kiedy zacznie się wchłaniać i pozostawi równomierny pigment. Jeśli błysk jest za mocny, doklep produkt gąbeczką do makijażu z resztkami podkładu lub miękkim pędzlem z niewielką ilością pudru.
Sprawdź, jak używać rozświetlacza z głową – dobór odpowiedniego odcienia do cery
Odpowiednie przybory i sposób aplikacji to nie wszystko: równie ważne jest dobranie właściwego odcienia. Jeśli twoja cera jest neutralna lub ciepła, z wyraźnymi zaczerwienieniami lub żyłkami, wybierz klasyczny odcień szampańskiego złota. Jeżeli natomiast twoja uroda charakteryzuje się zimnym odcieniem lub jest bardzo blada, poszukaj produktu w kolorze chłodnego złota przełamanego odrobiną srebra.
Co z jasnością produktu? Wybierz rozświetlacz w odcieniu twojej skóry lub o ton jaśniejszy. Unikaj stosowania produktów zbyt ciemnych – te wprawdzie nadadzą twojej skórze blasku, ale nie rozjaśnią miejsc, które powinny pozostać wyraźnie jaśniejsze.
Jak nakładać rozświetlacz na ciało?
Rozświetlacz na twarzy czy dekolcie nikogo nie dziwi – lecz co z rozświetlaniem reszty ciała? Zdecydowanie warto nadać mu blask przed sesją zdjęciową czy ważną imprezą. Płynny rozświetlacz do ciała zalecamy rozmasować w niewielkiej ilości na szczytach ramion, łopatkach, łydkach, a w przypadku kreacji z dużym dekoltem – w zagłębieniu między piersiami. Jak nałożyć rozświetlacz w kamieniu na ciało? Wystarczy nanieść go pędzelkiem-wachlarzykiem.
Rozświetlacz jest prostym sposobem na to, aby odświeżyć swój look i wizualnie odmłodzić twarz oraz podkreślić twoje zalety.