Być może nieraz spoglądałeś na innych mężczyzn z zazdrością. Ich brody wyglądają na zadbane, bujne, a jednocześnie ujarzmione, podczas gdy twoja to czysty chaos? Pomożemy ci temu zaradzić. Przycinanie brody nie powinno być dla ciebie czymś strasznym. Umiejętne modelowanie, strzyżenie i pielęgnacja pomogą wydobyć z twojego zarostu wszystko to, co najlepsze. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przycinać brodę samemu.

Stylizacja brody – cięcie a zapuszczanie

Dla wielu mężczyzn zarost stanowi wizytówkę męskości. Być może sam niejednokrotnie próbowałeś zapuścić brodę, lecz efekty wcale cię nie zadowalały. Zarost sam o siebie nie zadba. Nawet znani brodacze z pokaźnym zarostem, który pozornie sam z siebie jest idealny, muszą wysilić się, aby osiągnąć taki efekt. Modelowanie brody jest tak samo istotne, jak jej zapuszczanie. W związku z tym pojawia się kilka pytań: jak przystrzyc brodę? Jak przycinać zarost? 

Planujesz zapuścić długą i gęstą brodę? Sporadyczne podcinanie brody jest wskazane. Dzięki temu nadasz jej odpowiedni kształt. Dodatkowo strzyżenie stymuluje wzrost i usuwa zniszczone końcówki. Na szczęście nie musisz wcale w tym celu wydawać majątku na regularne wizyty w barber shopach. Jeśli zastanawiasz się, jak przycinać brodę samodzielnie, dobrze trafiłeś. Zaraz przedstawimy ci praktyczne wskazówki.

Jak przyciąć brodę umiejętnie?

Zastanawiasz się, jak przycinać zarost? To bardzo ważne pytanie, jeśli chcesz być zadbany i elegancki na co dzień. Nie musisz od razu iść do profesjonalnego barbera, możesz w domu spróbować swoich sił w przycinaniu brody. Poświęć na ten zabieg więcej czasu, niż uważasz, że potrzebujesz. Jeśli będziesz działać w pośpiechu, prawdopodobnie uzyskasz nierówne i asymetryczne cięcie. Co więcej, nieumiejętne strzyżenie brody sprawi, że cała twoja twarz i głowa będą zdawały się mieć dziwny, nienaturalny kształt. Jak przycinać brodę tak, by nie zaburzyć proporcji? Musisz najpierw nauczyć się wyznaczać linię policzków i linię szyi. 

Jak przystrzyc brodę? Wyznaczanie linii policzków

Linia policzkowa to potoczna nazwa granicy między ogolonym fragmentem twarzy a zarostem. Wyróżniamy trzy najpopularniejsze style strzyżenia brody w tym miejscu. Modelowanie brody możliwe jest wzdłuż linii naturalnej, niskiej lub wysokiej.

Broda – stylizacja według linii naturalnej

Linia naturalna jest najprostsza do odnalezienia. Jest to miejsce, w którym kończy się wygolony fragment twarzy, a zaczyna się broda. W wielu przypadkach linia ta może być dość nierówna. Jeśli tak jest u ciebie, trzeba temu zaradzić. 

Jak strzyc brodę wzdłuż naturalnej linii policzkowej? Podoba ci się umiejscowienie krawędzi zarostu i nie chcesz wprowadzać zbyt dużych zmian w swoim wyglądzie? Możesz po prostu wyrównać tę linię. Użyj maszynki, aby ostrożnie wyciąć wszystkie pojedyncze włoski i większe fragmenty ponad naturalną linią zarostu. Większe przycinanie konieczne jest tylko wtedy, gdy broda zacznie wyglądać na mocno zapuszczoną.

Przycinanie brody wzdłuż niskiej linii policzkowej

Jeśli twoja broda jest naturalnie dość rzadka, to właśnie opcja dla ciebie. Niska linia policzkowa biegnie poniżej kącików ust. Fragment policzków, który znajduje się powyżej tej granicy, możesz całkowicie ogolić. Podcięcie brody w ten sposób sprawi, że chaotyczny, rzadki zarost stanie się bardziej wyrównany. 

Strzyżenie brody tego typu dobrze sprawdzi się też u panów, którzy mają raczej okrągły lub podłużny kształt twarzy. Brzmi znajomo? Niska linia policzkowa pomoże ci ukryć wszelkie niedoskonałości. Nadasz w ten sposób bardziej wyrazisty, a nawet agresywny kształt swojej szczęce. 

Jak przycinać brodę nisko w sposób umiejętny? Wyznacz prostą linię, która będzie symetryczna po obu stronach twojej twarzy. Unikaj nierówności – pomoże ci w tym lusterko lub ocena drugiej osoby. Pamiętaj, że przycinanie brody wzdłuż niskiej linii nadaje się tylko do krótkich stylizacji. Nie gól swojego zarostu w ten sposób, jeśli jest on dłuższy niż 5 cm.

Jak strzyc brodę długą i gęstą? Wysoka linia policzkowa

Wysoka linia cięcia będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem, jeśli twoja broda jest wyjątkowo bujna. W tym przypadku granica przebiega powyżej kącików ust lub równo z nimi. Modelowanie brody w tym stylu możliwe jest na dwa sposoby – zaokrąglony lub prosty. Jest to najbardziej uniwersalne cięcie, choć zdecydowanie najlepiej sprawdzi się do gęstego zarostu.

Nie decyduj się na wysoką linię policzkową, jeśli utrzymanie jej jest dla ciebie trudne lub niemożliwe. Zarost, który jest miejscami przerzedzony, nie prezentuje się w tym stylu zbyt dobrze. Natomiast długość brody z takim cięciem jest właściwie dowolna. Jeśli chcesz nosić dłuższą, wysoka linia policzkowa będzie dla ciebie zdecydowanie najlepsza ze wszystkich.

Jak strzyc brodę profesjonalnie? Wyznaczanie linii szyi

Strzeżenie brody to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Górna krawędź już załatwiona. Nie zapominaj jednak o dolnej granicy zarostu. Wyraźna, przemyślana linia szyi w połączeniu z dopasowaną linią policzkową to gwarancja idealnego efektu. Dopiero gdy zadbasz o oba te aspekty, będziesz sprawiał wrażenie zadbanego i eleganckiego mężczyzny. Jak przycinać brodę z uwzględnieniem linii szyi? Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

Podcięcie brody od dołu – gdzie jest linia szyi?

Jak przyciąć brodę? Dolna granica brody naturalnie przebiega przez skroń, wzdłuż uszu, staw żuchwowy i szyję. W związku z tym, że linia ta jest tak zawiła, także jej stylizowanie jest dość skomplikowane. Umiejętne modelowanie brody opiera się na wydobyciu swoich atutów i ukryciu niedoskonałości. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny styl, upewnij się, że kondycja twojego zarostu umożliwia jego utrzymanie.

 • Zacznij od wyznaczenia płynnej linii biegnącej od ucha do ucha, pod brodą. Na razie nie skupiaj się na szczegółach. Zaobserwuj tylko naturalne ułożenie twoich kości oraz zarostu. 
 • Następnie musisz namierzyć dwie pionowe linie – biegną one wzdłuż uszu do krańca żuchwy. Może to być linia nieco wygięta, ukośna lub zaokrąglona. Będą to boczne granice twojej brody. 
 • Została ci jeszcze do wyznaczenia dolna, pozioma linia. Postaraj się nie wyznaczać jej zbyt wysoko. Jeśli tak zrobisz, optycznie skrócisz swoją brodę i wydłużysz szyję. Proporcje twojej twarzy mogą być optycznie zniekształcone.
 • To jednak nie wszystko! Jak przycinać brodę na fragmentach łączących te dwie linie? Ten punkt także możesz dowolnie modelować według swoich preferencji. Czy miejsce styku będzie raczej zaokrąglone, czy ostre? Odpowiedź na to pytanie określa też, czy zarys twojej twarzy będzie odbierany jako miękki i delikatny, czy ostrzejszy i bardziej agresywny.
Zobacz też:
Kwadratowa twarz – jaka fryzura będzie najlepszym wyborem? Jak złagodzić ostre rysy twarzy i dobrać idealne uczesanie? Czego unikać?

Modelowanie i przycinanie brody – zrób to sam!

Jeśli powyższe wskazówki na temat tego, jak przycinać brodę, wzbudziły u ciebie jeszcze więcej wątpliwości, niż miałeś wcześniej, lepiej udaj się do barbera. Pracownicy profesjonalnego salonu zadbają o to, żebyś wyglądał jak najlepiej. Dopasują kształt i długość brody do twojej twarzy i stylu. Natomiast jeśli czujesz się na siłach, weź sprawy – i nożyczki – w swoje ręce. Zacznij od dobrania odpowiednich narzędzi.

Jak obcinać brodę – co będziesz do tego potrzebować?

Pamiętaj, że w pierwszej kolejności powinieneś wyznaczyć linię cięcia brody. Do tego będą ci potrzebne grzebień lub szczotka. Za ich pomocą możesz dokładnie obejrzeć wszystkie warstwy zarostu i wymodelować włosy. Przycinanie brody na krótko nie może się też obejść bez trymera i specjalnych nożyczek. Zwykłe ostre nożyczki lub nożyczki przeznaczone do włosów teoretycznie też przytną twój zarost. Są one jednak większe i niełatwo będzie dostać się nimi do trudniej dostępnych miejsc na twarzy. Istnieje też ryzyko zacięcia się.

Skompletowałeś już powyższy sprzęt? Jesteś więc prawie gotowy, aby rozpocząć. Przyda ci się jeszcze coś do wygolenia zarostu poza wyznaczonymi wcześniej granicami. W tym celu możesz użyć zwykłej maszynki do golenia, lepszą precyzję zagwarantuje ci jednak brzytwa z jednym ostrzem. Maszynki z kilkoma żyletkami mogą niepotrzebnie postrzępić brodę.

Podcięcie brody trymerem

Pora na przystąpienie do akcji. Jak przycinać brodę, gdy masz już wszystko starannie do tego przygotowane? Jeśli twój zarost nie przekracza długości około 3 cm, do przycinania brody wystarczy ci trymer. Wybierz odpowiednią nakładkę. Teraz wystarczy już tylko zgolić zbędne owłosienie. Dla najlepszych efektów poruszaj się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Zacznij od szyi i stopniowo przechodź coraz wyżej. 

Do dłuższej brody trymer też może się sprawdzić – choć tylko częściowo. Możesz za jego pomocą ujarzmić włosy na szyi, policzkach i nad górną wargą. Użyj trymera bez żadnej nasadki, aby pozbyć się pojedynczych włosków lub wyznaczyć linię dalszego modelowania brody.

Jak przycinać brodę o większej długości i objętości?

Tutaj przydadzą ci się specjalne nożyczki do brody. Zacznij od wyznaczenia i wycięcia granic. Włoski poza nimi wygól trymerem lub brzytwą. Natomiast nożyczkami uformuj zarost do pożądanej bryły. Modelowanie brody nie jest łatwe. Wymaga pewnej ręki i konkretnej wizji. Cały czas obserwuj się w lustrze i zachowuj symetrię kształtu.

Podczas przycinania brody nożyczkami staraj się zawsze trzymać je równolegle do brody. W ten sposób zmniejsza się prawdopodobieństwo, że zrobisz coś nieplanowanego. Nie chcesz tracić na długości brody i jej objętości? Skup się na modelowaniu w okolicy twarzy. Dół i boki przytnij tylko bardzo delikatnie – usuń pojedyncze, niesforne włoski.

Modna broda – wzory i style

Zacznij od umycia i dokładnego osuszenia brody. Najważniejsze jest jednak dokładne jej rozczesanie. Użyj w tym celu grzebienia – drobne ząbki ujarzmią nieco plątaninę włosów na twojej twarzy. Tak przygotowana broda będzie łatwiejsza do modelowania. 

Możesz użyć do rozczesywania naturalnego kartacza. Specjalna szczotka zadba o twoją brodę, ale też o skórę twarzy. Usuniesz w ten sposób martwy naskórek i nadasz swoim włosom połysk. Rozczesuj zarost zgodnie z kierunkiem jego wzrostu. Na koniec wygładź go rękami i lekko naciągnij. Tym ruchem łatwo uwydatnisz odstające włoski.

Taka broda jest przygotowana do cięcia. Stylizacja brody powinna nastąpić po dokładnych oględzinach. Przyjrzyj się jej i odpowiedz sobie na poniższe pytania.

 • Czy widać w brodzie jakieś prześwity?
 • Rzucają ci się w oczy jakiekolwiek zbite kępki?
 • Czy broda układa się chaotycznie i nie przypomina żadnej bryły?

Jeśli odpowiedziałeś „tak” na którekolwiek z tych pytań – koniecznie przytnij i uformuj swój zarost. Pojedyncze włoski nie powinny być jednak dla ciebie problemem. Możesz je wygładzić balsamem lub innym kosmetykiem.

A co w kwestii wyboru wzoru brody? Tutaj wszystko zależy od twojego poczucia estetyki. Popularne style to:

 • kozia bródka – najlepsza do twarzy kwadratowej i okrągłej;
 • broda epicka – świetnie sprawdzi się dla twarzy o kształcie trójkątnym i okrągłym;
 • pełna broda – do twarzy trójkątnej, kwadratowej;
 • krótki, delikatny, jednolity zarost – idealny do twarzy podłużnej;
 • kształty – półokrągłe (twarz owalna, diamentowa, podłużna, i kwadratowa), do szpica (twarz trójkątna, okrągła i sercowa), ścięte na prosto (twarz diamentowa) lub luźne końcówki (najlepiej przy twarzy kwadratowej, okrągłej i podłużnej).

Ostateczna decyzja należy oczywiście do ciebie – broda powinna wyrażać twój styl i sprawiać, że czujesz się z nią dobrze.

Po przeczytaniu naszego poradnika wiesz już jak przycinać brodę. Stylizacja brody może okazać się czasochłonna, ale efekt z pewnością wart jest poświęconego mu czasu. Dzięki brodzie możesz całkowicie zmienić swój kształt twarzy. Wpłyniesz w ten sposób na to, jak odbierają cię inni. Uwydatnij swoje atuty i zakryj wady – niech broda stanie się twoim sprzymierzeńcem.Powiązane artykuły:
Archiwum: kwiecień 2021