Ocet jabłkowy to dodatek coraz częściej goszczący w wielu polskich kuchniach. Dodawany jest do wielu sosów i nie tylko. Jednak tego płynu używały już kobiety w starożytności. Mieszkanki Grecji, Rzymu i Babilonii wykorzystywały go jako składnik toników, kremów, maseczek, a także stosowały do pielęgnacji dłoni i zębów. Jeśli zastosujesz ocet jabłkowy na twarz, możesz kontynuować te wielowiekowe tradycje. Czy w dzisiejszych czasach, pośród tak wielu zaawansowanych kosmetyków, warto wracać do octu jabłkowego? Przekonaj się o tym, czytając nasz artykuł!
Ocet jabłkowy na skórę – w jaki sposób działa?
Ocet jabłkowy ma kwaśny odczyn i między innymi z tego wynika sposób, w jaki działa ocet jabłkowy na skórę:
- ma właściwości odkażające i odtłuszczające;
- pomaga w zwężeniu rozszerzonych naczyń krwionośnych;
- pozwala zachować odpowiednią wilgotność skóry;
- uczestniczy w usunięciu łuszczącego się naskórka, czyniąc skórę bardziej elastyczną i wygładzoną.
Ocet jabłkowy na twarz – efekty, jakich możesz się spodziewać
A jak działa ocet jabłkowy na twarz? Efekty mogą być naprawdę imponujące, ponieważ ten kosmetyk rozwiązuje wiele problemów skórnych. Po jego zastosowaniu:
- Możesz uregulować nadmiar sebum.
- Rozjaśnisz przebarwienia i potrądzikowe blizny.
- Pozbędziesz się zaskórników i trądziku.
- Wzmocnisz swoje naczynia krwionośne, a jednocześnie zmniejszysz rozszerzone pory.
- Twoja cera będzie wyglądała bardziej promiennie i stanie się bardziej odporna na czynniki zewnętrzne.
Ocet jabłkowy na cerę – na jaką będzie odpowiedni?
Ocet jabłkowy na twarz można stosować na różne typy cery, co stanowi kolejny jego atut. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej dzięki właściwościom odtłuszczającym i dezynfekującym. Z tego samego powodu polecany jest osobom ze skórą tłustą lub z tendencją do wyprysków. Jeśli masz rozszerzone pory i naczynia krwionośne, także go wypróbuj. Dobrze przysłuży się także skórze dojrzałej i suchej, pomagając jej zachować odpowiednią wilgotność.
Dlaczego warto stosować ocet jabłkowy na twarz? Poznaj jego właściwości i wpływ na skórę
Stosowanie octu jabłkowego na twarz to świetny pomysł, ponieważ zawiera on wiele cennych składników. Zawiera liczne enzymy, aminokwasy, pektyny i kwas chlorogenowy. Jest doskonałym źródłem:
- witamin z grupy B;
- witaminy C;
- beta-karotenu;
- kwasu foliowego.
Ocet jabłkowy zawiera liczne antyoksydanty, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami i pozwalają zachować młodą skórę na dłużej. Występujące w occie jabłkowym kwasy organiczne rozpuszczają sebum, co pomaga w dokładnym oczyszczeniu porów.
Ocet jabłkowy na trądzik – czy to dobry pomysł?
Pomysł, by stosować ocet jabłkowy na trądzik, pojawia się w wielu przepisach na domowe kosmetyki.Ocet jabłkowy pomaga w walce z bakteriami powodującymi pryszcze. Jak wspomnieliśmy, pozwala oczyszczać zatkane pory, a także reguluje prawidłowe pH skóry. Pamiętaj jednak, by nie nakładać octu jabłkowego na twarz bezpośrednio. Zwłaszcza u osób z wrażliwą lub suchą cerą mógłby spowodować nieprzyjemne podrażnienia i przesuszenie skóry.
Ocet jabłkowy – wysyp pryszczy
Warto wykorzystać ocet jabłkowy także na wysyp pryszczy. Dostarczy skórze substancji odżywczych i pomoże w odtworzeniu prawidłowej flory bakteryjnej. Występujące w nim kwasy organiczne wpływają na rozpuszczanie sebum, co przekłada się na lepsze oczyszczenie porów. Możesz zatem liczyć na to, że nowe krostki będą się pojawiać rzadziej i w mniejszych ilościach.
Ocet jabłkowy na przebarwienia – czy można go tak wykorzystać?
Oczywiście! Dlaczego warto stosować ocet jabłkowy na przebarwienia? Zawarte w nim kwasy organiczne mają działanie rozjaśniające. Dzięki temu zmniejszą się nieduże blizny i przebarwienia. Ocet zawiera kwas mlekowy, jabłkowy i cytrynowy. Te składniki delikatnie rozpuszczają martwy naskórek. To właśnie sprawia, że skóra regeneruje się, a występujące na niej przebarwienia ulegają rozjaśnieniu.
Ocet jabłkowy na zmarszczki
Jak wiesz, ocet jabłkowy na twarz jest niezwykle uniwersalny, więc może ci pomóc nawet w walce ze zmarszczkami. Antyoksydanty w nim zawarte wspierają skórę w walce z wolnymi rodnikami, co zapobiega starzeniu się skóry i działa przeciwzmarszczkowo. Witaminy i kwasy organiczne dbają o prawidłowe pH skóry. Występujące w occie jabłkowym żywe kultury bakterii pomagają w odtworzeniu naturalnej bariery skóry, która pozwala zachować prawidłowej wilgotność. Dzięki temu cera jest mniej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Regularne stosowanie octu jabłkowego sprawia, że:
- zmarszczki stają się mniej widoczne;
- cera wygląda na prawidłowo rozświetloną.
Ocet jabłkowy na naczynka na twarzy
Jeśli masz problem z naczynkami lub chcesz zapobiec ich powstawaniu, również wypróbuj ocet jabłkowy na twarz. Z jednej strony będzie świetnym środkiem profilaktyki naczynek na twarzy, z drugiej – pomoże w walce z tymi już istniejącymi. Wystarczy, że octu rozcieńczonego będziesz używać 1-2 razy dziennie. Już po około miesiącu powinny się pojawić widoczne, pozytywne zmiany.
Ocet jabłkowy na twarz – jak go prawidłowo używać?
Jak już wspominaliśmy, ogólnie nie zaleca się stosowania „czystego” octu jabłkowego bezpośrednio na skórę. Mogłoby to wywołać zbędne podrażnienia i nadmierną suchość skóry. Poniżej zaprezentujemy kilka przepisów na wykorzystanie octu jabłkowego w zabiegach pielęgnacyjnych. Pamiętaj jednak, że ocet jabłkowy na twarz, jak każdy inny składnik kosmetyków, może nie odpowiadać twojej skórze. Jeśli więc pojawią się niepokojące objawy, natychmiast przerwij terapię.
Tonik z octu jabłkowego – najważniejsze informacje
Obecnie internet jest wręcz zasypywany przepisami na tonik z octu jabłkowego. Jak on działa? Pomoże przede wszystkim zadbać o prawidłowe pH skóry i ma również działanie nawilżające i wygładzające. Tonik z octu jabłkowego wykazuje również właściwości antybakteryjne, łagodzi stany zapalne i wspomaga naturalną barierę ochronną skóry. Najczęściej przepisy proponują łączyć ocet jabłkowy z przegotowaną wodą w proporcji 1:5. Przeczytasz też zalecenia, aby dodać niewielką ilość olejów, np. z drzewa herbacianego. Taki tonik może być stosowany rano i wieczorem.
Nacieranie octem jabłkowym – co dzięki niemu zyskasz?
Nacieranie octem jabłkowym jest szczególnie polecane osobom, których cera jest trądzikowa, tłusta i z przebarwieniami. Jeśli zamierzasz w ten sposób użyć octu jabłkowego na twarz, pomogą ci zawarte w nim kwasy. Rozpuszczają sebum, oczyszczają pory oraz i pomagają w walce z trądzikiem. Ponadto dzięki nim, przebarwienia stają się mniej widoczne. Jeszcze raz przypominamy, żeby nie nakładać octu jabłkowego bezpośrednio na twarz! Rozcieńcz go w proporcji 1:3 z przegotowaną wodą (łyżka octu na trzy łyżki wody).
Nacieranie octem jabłkowym – na to jeszcze zwróć uwagę!
Jeśli masz cerę wrażliwą albo suchą, zacznij od mniejszej proporcji octu do wody. Pamiętaj też, że jest to dość mocny zabieg, dlatego po jego wykonaniu warto zadbać o nawilżenie. Pomogą ci, chociażby, okłady z ogórka, który wspomaga produkcję kolagenu, odpowiada za elastyczność skóry, a także poprawia koloryt cery i rozjaśnia ją.
Ocet jabłkowy w codziennej pielęgnacji twarzy – podsumowanie
Ocet jabłkowy na twarz może być uniwersalnym produktem wykorzystywanym w codziennej pielęgnacji. Ma pewną przewagę nad drogeryjnymi kosmetykami dzięki zawartości żywych kultur bakterii – a to właśnie one pomogą w odtworzeniu prawidłowej mikroflory. Dzięki temu skóra zyskuje piękniejszy wygląd i staje się odporniejsza.
Grono osób, które mogą używać octu jabłkowego w codziennej pielęgnacji, jest szerokie. Jedynie panie z wrażliwą i suchą skórą powinny uważać. Nie oznacza to jednak, że muszą zrezygnować w tego produktu – po prostu muszą być ostrożniejsze i zaczynać od mniejszych stężeń.