Zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte – poznaj sprawdzone sposoby na zaskórniki!

Zaskórniki są charakterystyczne nie tylko dla cery młodzieńczej. Problemy trądzikowe występują też u osób dorosłych przez stosowanie niewłaściwych kosmetyków do makijażu, złą pielęgnację i dietę opartą na przetworzonych produktach. Zobacz, jak je zwalczyć!

zaskórniki

Tradycyjnym, lecz nie najlepszym sposobem na eliminowanie wągrów jest ich mechaniczne usuwanie. Jednak o wiele lepszym sposobem jest skorzystanie z profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym, aby nie spowodować blizn na skórze. Sprawdź, czym właściwie są zaskórniki, jak powstają i przede wszystkim dowiedz się, jak im zaradzić! Przeczytaj!

Czym są zaskórniki?

Przyjęło się mówić, że zaskórniki (inaczej wągry) to po prostu trądzik. Jednak warto zauważyć, że są one widocznymi objawami tej choroby skóry. Potrądzikowe zmiany powierzchniowe słusznie więc nazywane są zaskórnikami. To nic innego jak martwy naskórek, który pod wpływem zalegającego sebum i działania bakterii zamienia się w krostki o ciemnym lub białym kolorze. Niektóre z nich nie mają ropnego charakteru, a ich usuwanie nie wpływa na powstawanie blizn. Jednak zaleganie pod skórą może doprowadzić do ich dalszego rozmnażania i poważnych problemów z cerą.

Jakie są rodzaje zaskórników? Otwarte i zamknięte

Wydzielanie się sebum i rogowacenie komórek naskórka sprzyja gromadzeniu się masy łojowo-rogowej. Jej zmiany widoczne są na twarzy pod dwoma postaciami – wągrów otwartych i zamkniętych. Jaka jest między nimi różnica?

 1. Zaskórniki otwarte charakteryzują się widocznie ciemniejszym kolorem, a ich umiejscowienie jest powierzchniowe. Nie ma nad nimi żadnej błonki, która zamykałaby wewnątrz strukturę wągra. Barwa spowodowana jest utlenianiem masy łojowo-rogowej, co wpływa na jej ciemnienie.
 2. Zaskórniki zamknięte to widoczne i odczuwalne pod opuszkami palców grudki o jasnym odcieniu. Ich wygląd spowodowany jest zamkniętą strukturą zewnętrzną i nagromadzeniem w środku sebum i martwego naskórka. Zwykle takie zaskórniki pojawiają się w strefie T, czyli na czole, wokół nosa i na brodzie. Z czasem nieusuwane wągry zamknięte mogą doprowadzić do powstawania zmian ropnych.

Jak powstają zaskórniki – opis procesu

Wszystko zaczyna się od skóry właściwej. To właśnie w niej zachodzi proces zmian skórnych nazywanych keratynizacją. Martwe komórki szukają ujścia na zewnątrz i docierają do powierzchni. W prawidłowo przebiegającym naturalnym procesie oczyszczania martwe komórki złuszczają się. Jednak na skutek nieprawidłowej pielęgnacji, niedostatecznej higieny czy korzystania z zapychających pory kosmetyków, martwy naskórek zostaje zablokowany i staje się pożywką dla bakterii. Pod wpływem ich działania w ujściach mieszków włosowych powstaje masa łojowo-rogowa tworząca zaskórniki.

Najczęstsze przyczyny powstawania zaskórników – nadprodukcja sebum

Wykwity na cerze są najczęściej spotykane u osób młodych, dotkniętych trądzikiem pospolitym. Pojawiają się zwykle u młodzieży od 12. roku życia. Gdy czas dojrzewania przemija, objawy trądziku również powinny ustąpić. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Zaskórniki i wągry mogą powstawać z powodu podwyższonej produkcji sebum. Zatykanie się mieszków włosowych jest wówczas na tyle duże, że złuszczanie naskórka nie przebiega prawidłowo, więc dochodzi do zmian skórnych. Taka sytuacja dotyka zwykle osoby mające cerę tłustą.

Zaskórniki na twarzy a nieprawidłowe zwyczaje

Gdy gruczoły łojowe wydzielają substancję na powierzchnie skóry, nie dziwi tendencja do niekontrolowanego przecierania twarzy. Oczyszczanie jej jest oczywiście niezbędne, jednak powinno być przeprowadzane prawidłowo. Nieodpowiednie zwyczaje to m.in.:

 • dotykanie twarzy brudnymi palcami;
 • wielokrotne wycieranie twarzy po myciu tym samym ręcznikiem (lub, co gorsza, dzielenie go z innymi);
 • agresywna higiena produktami silnie odtłuszczającymi;
 • dieta oparta na fast foodach i produktach bogatych w cukry proste, tłuszcze trans i sól.

Zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte – zły dobór kosmetyków i zwyczajów pielęgnacyjnych

Kolejną przyczyną gromadzenia się masy łojowo-rogowej i powstawania wągrów jest stosowanie kosmetyków zatykających pory – inaczej komedogennych. Na skutek ich aplikacji dochodzi do trwałego zamknięcia stref powierzchniowych, którymi sebum i martwy naskórek zostaje usuwany z wewnętrznych warstw skóry. Aby nie blokować ujść gruczołów łojowych (co prowadzi do powstawania zaskórników) koniecznie unikaj kosmetyków zawierających następujące składniki:

 • oleje – migdałowy, kokosowy, kukurydziany, z awokado;
 • wyciągi z – alg, czerwonych wodorostów;
 • woski – pszczele, zwierzęce;
 • pochodne ropy naftowej – parafina, glikol propylenowy.

Oprócz tego warto przyjrzeć swoim przyzwyczajeniom co do demakijażu. Przy cerze tłustej i trądzikowej wskazane jest unikanie mocnego makijażu i zmywanie go zaraz po przyjściu do domu. Poza tym nie można sobie pozwolić na sen w makijażu.

Zobacz też:  Sposób na wągry na nosie. Przyczyny powstawania zaskórników. Jak pozbyć się wągrów?

Zaskórniki a zanieczyszczenie powietrza i stres

Pod wpływem mikrocząsteczek w powietrzu mieszki włosowe również mogą się zatkać i doprowadzić do powstania zmian skórnych. Silne zanieczyszczenie powietrza sprzyja mocniejszym zmianom w gruczołach łojowych. Powodują więc nasilony przebieg pojawiania się zaskórników, które niejednokrotnie są większe i bardziej dokuczliwe. Innym czynnikiem zaskórnikotwórczym jest stres. Pod jego wpływem następuje wzmożona produkcja kortyzolu, który przyspiesza wydzielanie łoju.

Zaskórniki – jak się ich pozbyć?

Aby zachować estetyczny wygląd cery, należy przestrzegać powyższych zasad i włączyć je do codziennych nawyków. Jednak to nie wszystko – kluczem jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Obejmuje ona:

 • regularny i dokładny demakijaż;
 • peelingi;
 • stosowanie kosmetyków o lekkiej formule;
 • oczyszczanie mechaniczne i kosmetyczne;
 • stosowanie produktów antybakteryjnych
 • mikrodermabrazję.

Dzięki wykorzystaniu tych metod niedoskonałości będą pojawiać się zdecydowanie rzadziej, więc łatwiej będzie się ich pozbywać. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób pomogą ci usunąć zaskórniki na nosie, brodzie i w innych strefach?

Trądzik a dokładne oczyszczanie skóry

Co jest potrzebne, by czarne kropki na nosie i brodzie pojawiały się rzadziej? Konieczne jest prawidłowe i skuteczne usuwanie zanieczyszczenia przeprowadzane przynajmniej 2 razy dziennie. Kluczowa kwestia to stosowanie produktów o pH zbliżonym do posiadanego przez skórę, czyli fizjologicznym. Unikaj natomiast wyciskania, ponieważ mówiąc o oczyszczaniu, nie mamy na myśli mechanicznego pozbywania się zaskórników palcami. Pamiętaj, że stosowane kosmetyki oczyszczające nie powinny być na bazie alkoholu i wywoływać nadmiernego przesuszenia. W takiej sytuacji gruczoły łojowe mogłyby produkować jeszcze więcej łoju.

Peeling jako forma usuwania zaskórników

Chcesz wiedzieć, co na zaskórniki jest wyjątkowo skuteczne? Dla odkażenia rozszerzonych porów stosuj regularne peelingi mechaniczne lub enzymatyczne. Dzięki nim nie pozwolisz na gromadzenie się nadmiernej ilości martwych tkanek w gruczołach skórnych. Pamiętaj, że zaskórniki powstają przez brak upustu martwego naskórka – dlatego usuwanie go przez peeling daje bardzo dobre efekty i pozwala zapobiegać wągrom. Ważne jednak, by nie stosować peelingów, gdy twoja cera jest poraniona lub znajdują się na niej ropne zmiany. Istnieje bowiem ryzyko przeniesienia stanu zapalanego w inne miejsca twarzy.

Jak pozbyć się zaskórników w salonie kosmetycznym?

Denerwują cię zaskórniki i zastanawiasz się, jak się pozbyć ich raz na zawsze? Dużą pomocą okazują się regularne zabiegi w salonach kosmetycznych. Jednym z nich jest mechaniczne oczyszczanie skóry:

 • taki zabieg przeprowadza się w warunkach wyjątkowej higieny i przy użyciu rękawiczek jednorazowych;
 • kosmetyczka wcześniej wykonuje tzw. parówkę lub mikrodermabrazję w wersji hydro;
 • dzięki rozmiękczeniu łatwiej jest oczyścić skórę podczas takiej wizyty.

Innym sposobem jest zdecydowanie się tylko na zabieg mikrodermabrazji. To mechaniczne usuwanie zaskórników przy pomocy specjalnej głowicy.

Metody niemechaniczne to np. peeling kawitacyjny. Jego zaletą jest wykorzystanie ultradźwięków, które destrukcyjnie działają na same krostki, jednak bez negatywnego oddziaływania na skórę. Potwierdzeniem jest możliwość częstszego wykonywania zabiegu niż w przypadku mikrodermabrazji czy usuwania manualnego.

Jak dbać o skórę trądzikową?

Pamiętaj, że w skutecznej walce z wągrami nie chodzi o zablokowanie pracy gruczołów łojowych. Nadmierne wysuszenie skóry również nie doprowadzi do pozbycia się problemu – co więcej, może go nawet zasilić. Dlatego kluczowe w dbaniu o skórę twarzy przy zaskórnikach jest korzystanie z łagodnych preparatów usuwających zanieczyszczenia i kosmetyków o lekkiej formule (bez składników komedogennych), a także zdrowa dieta. Zwłaszcza ten ostatni czynnik jest niedoceniany w walce ze zmianami powierzchniowymi cery. Porzucenie niezdrowych przekąsek, słodyczy i produktów na bazie soli skutecznie zmniejszy problem z zaskórnikami.

Teraz wiesz już o wiele więcej na temat uciążliwych wągrów. Jeśli chcesz z nimi walczyć lub im zapobiegać, skorzystaj z naszych wskazówek. Walka z zaskórnikami jest jak najbardziej możliwa i można ją wygrać!Powiązane artykuły:
Monika Jankowska
Absolwentka Kosmetologii Klinicznej. Uważa, że świadoma, odpowiednia pielęgnacja i prowadzenie zdrowego stylu życia są niezbędne do zachowania dobrej kondycji na lata w dzisiejszych, coraz szybszych czasach. Prywatnie miłośniczka jogi, zdrowej kuchni i podróży do Azji.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Problemy z cerą