Tradycyjnym, lecz nie najlepszym sposobem na eliminowanie wągrów jest ich mechaniczne usuwanie. Jednak o wiele lepszym sposobem jest skorzystanie z profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym, aby nie spowodować blizn na skórze. Sprawdź, czym właściwie są zaskórniki, jak powstają i przede wszystkim dowiedz się, jak im zaradzić! Przeczytaj!
Czym są zaskórniki?
Przyjęło się mówić, że zaskórniki (inaczej wągry) to po prostu trądzik. Jednak warto zauważyć, że są one widocznymi objawami tej choroby skóry. Potrądzikowe zmiany powierzchniowe słusznie więc nazywane są zaskórnikami. To nic innego jak martwy naskórek, który pod wpływem zalegającego sebum i działania bakterii zamienia się w krostki o ciemnym lub białym kolorze. Niektóre z nich nie mają ropnego charakteru, a ich usuwanie nie wpływa na powstawanie blizn.Jednak zaleganie pod skórą może doprowadzić do ich dalszego rozmnażania i poważnych problemów z cerą.
Zaskórniki otwarte i zamknięte
Wydzielanie się sebum i rogowacenie komórek naskórka sprzyja gromadzeniu się masy łojowo-rogowej. Jej zmiany widoczne są na twarzy pod dwoma postaciami – wągrów otwartych i zamkniętych. Jaka jest między nimi różnica?
- Zaskórniki otwarte charakteryzują się widocznie ciemniejszym kolorem, a ich umiejscowienie jest powierzchniowe. Nie ma nad nimi żadnej błonki, która zamykałaby wewnątrz strukturę wągra. Barwa spowodowana jest utlenianiem masy łojowo-rogowej, co wpływa na jej ciemnienie.
- Zaskórniki zamknięte to widoczne i odczuwalne pod opuszkami palców grudki o jasnym odcieniu. Ich wygląd spowodowany jest zamkniętą strukturą zewnętrzną i nagromadzeniem w środku sebum i martwego naskórka. Zwykle takie zaskórniki pojawiają się w strefie T, czyli na czole, wokół nosa i na brodzie. Z czasem nieusuwane wągry zamknięte mogą doprowadzić do powstawania zmian ropnych.
Jak powstają zaskórniki? Opis procesu
Wszystko zaczyna się od skóry właściwej. To właśnie w niej zachodzi proces zmian skórnych nazywanych keratynizacją. Martwe komórki szukają ujścia na zewnątrz i docierają do powierzchni. W prawidłowo przebiegającym naturalnym procesie oczyszczania martwe komórki złuszczają się. Jednak na skutek nieprawidłowej pielęgnacji, niedostatecznej higieny czy korzystania z zapychających pory skóry kosmetyków, martwy naskórek zostaje zablokowany i staje się pożywką dla bakterii. Pod wpływem ich działania w ujściach mieszków włosowych powstaje masa łojowo-rogowa tworząca zaskórniki.
Najczęstsze przyczyny powstawania zaskórników – nadprodukcja sebum
Wykwity na cerze są najczęściej spotykane u osób młodych, dotkniętych trądzikiem pospolitym. Pojawiają się zwykle u młodzieży od 12. roku życia i są spowodowane zmianami hormonalnymi. Gdy czas dojrzewania przemija, objawy trądziku również powinny ustąpić. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Zaskórniki i wągry mogą pojawiać się z powodu podwyższonej produkcji sebum. Zatykanie się mieszków włosowych jest wówczas na tyle duże, że złuszczanie naskórka nie przebiega prawidłowo, więc dochodzi do zmian skórnych. Taka sytuacja dotyka zwykle osoby mające cerę tłustą. Jeśli nie jesteś pewien co do przyczyny pojawienia się zmian skórnych na twarzy, skonsultuj się z dermatologiem.
Zaskórniki na twarzy a nieprawidłowe zwyczaje
Gdy gruczoły łojowe wydzielają substancję na powierzchnie skóry, nie dziwi tendencja do niekontrolowanego przecierania twarzy. Oczyszczanie jej jest oczywiście niezbędne, jednak powinno być przeprowadzane prawidłowo. Nieodpowiednie zwyczaje to m.in.:
- dotykanie twarzy brudnymi palcami;
- wielokrotne wycieranie twarzy po myciu tym samym ręcznikiem (lub, co gorsza, dzielenie go z innymi);
- agresywna higiena produktami silnie odtłuszczającymi;
- dieta oparta na fast foodach i produktach bogatych w cukry proste, tłuszcze trans i sól.
Zaskórniki – zły dobór kosmetyków i pielęgnacji
Kolejną przyczyną gromadzenia się masy łojowo-rogowej i powstawania wągrów jest stosowanie kosmetyków zatykających pory – inaczej komedogennych. Na skutek ich aplikacji dochodzi do trwałego zamknięcia stref powierzchniowych, którymi sebum i martwy naskórek zostaje usuwany z wewnętrznych warstw skóry. Aby nie blokować ujść gruczołów łojowych (co prowadzi do powstawania zaskórników) koniecznie unikaj kosmetyków zawierających następujące składniki:
- oleje – migdałowy, kokosowy, kukurydziany, z awokado;
- wyciągi – z alg, czerwonych wodorostów;
- woski – pszczele, zwierzęce;
- pochodne ropy naftowej – parafina, glikol propylenowy.
Oprócz tego warto przyjrzeć się swoim przyzwyczajeniom co do demakijażu. Przy cerze tłustej i trądzikowej wskazane jest unikanie mocnego makijażu i zmywanie go zaraz po przyjściu do domu. Poza tym nie można sobie pozwolić na sen w makijażu.
Zaskórniki a zanieczyszczenie powietrza i stres
Pod wpływem mikrocząsteczek w powietrzu mieszki włosowe również mogą się zatkać i doprowadzić do powstania zmian skórnych. Silne zanieczyszczenie powietrza sprzyja mocniejszym zmianom w gruczołach łojowych. Powodują więc nasilony przebieg pojawiania się zaskórników, które niejednokrotnie są większe i bardziej dokuczliwe. Innym czynnikiem zaskórnikotwórczym jest stres. Pod jego wpływem następuje wzmożona produkcja kortyzolu, który przyspiesza wydzielanie łoju.
Jak się pozbyć zaskórników na nosie i innych częściach twarzy? Domowe sposoby
Aby zachować estetyczny wygląd cery i zmniejszyć widoczność zaskórników, należy przestrzegać powyższych zasad i włączyć je do codziennych nawyków. Jednak to nie wszystko – kluczem jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Obejmuje ona:
- regularny i dokładny demakijaż;
- peelingi;
- stosowanie kosmetyków o lekkiej formule;
- nawilżanie skóry twarzy;
- oczyszczanie mechaniczne i kosmetyczne;
- stosowanie produktów antybakteryjnych
- mikrodermabrazję.
Dzięki wykorzystaniu tych metod niedoskonałości będą pojawiać się zdecydowanie rzadziej, więc łatwiej będzie się ich pozbywać. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób pomogą ci usunąć zaskórniki na nosie, brodzie i w innych strefach?
Trądzik i wykwity skórne a dokładne oczyszczanie twarzy
Co jest potrzebne, by czarne kropki na nosie i brodzie pojawiały się rzadziej? Konieczne jest prawidłowe i skuteczne usuwanie zanieczyszczenia przeprowadzane przynajmniej 2 razy dziennie.Kluczowa kwestia to stosowanie produktów o pH zbliżonym do posiadanego przez skórę, czyli fizjologicznym. Unikaj natomiast wyciskania, ponieważ mówiąc o oczyszczaniu, nie mamy na myśli mechanicznego pozbywania się zaskórników palcami. Wygniatanie zaskórników może powodować stany zapalne. Pamiętaj, że stosowane kosmetyki oczyszczające nie powinny być na bazie alkoholu i wywoływać nadmiernego przesuszenia. W takiej sytuacji gruczoły łojowe mogłyby produkować jeszcze więcej łoju.
Peeling jako forma usuwania zaskórników
Chcesz wiedzieć, co na zaskórniki jest wyjątkowo skuteczne? Dla odkażenia rozszerzonych porów stosuj regularne peelingi mechaniczne lub enzymatyczne. Dzięki nim nie pozwolisz na gromadzenie się nadmiernej ilości martwych tkanek w gruczołach skórnych. Pamiętaj, że zaskórniki powstają przez brak upustu martwych komórek naskórka – dlatego usuwanie go przez peeling daje bardzo dobre efekty i pozwala zapobiegać wągrom. Ważne jednak, by nie stosować peelingów, gdy twoja cera jest poraniona lub znajdują się na niej ropne zmiany. Istnieje bowiem ryzyko przeniesienia stanu zapalanego w inne miejsca twarzy.
Jak pozbyć się zaskórników w salonie kosmetycznym?
Denerwują cię zaskórniki i zastanawiasz się, jak się pozbyć ich raz na zawsze? Dużą pomocą okazują się regularne zabiegi w salonach kosmetycznych. Jednym z nich jest mechaniczne oczyszczanie skóry:
- taki zabieg przeprowadza się w warunkach wyjątkowej higieny i przy użyciu rękawiczek jednorazowych;
- kosmetyczka wcześniej wykonuje tzw. parówkę lub mikrodermabrazję w wersji hydro;
- dzięki rozmiękczeniu łatwiej jest oczyścić skórę podczas takiej wizyty.
Innym sposobem jest zdecydowanie się tylko na zabieg mikrodermabrazji. To mechaniczne usuwanie zaskórników przy pomocy specjalnej głowicy.
Metody niemechaniczne to np. peeling kawitacyjny. Jego zaletą jest wykorzystanie ultradźwięków, które destrukcyjnie działają na same krostki, jednak bez negatywnego oddziaływania na skórę. Potwierdzeniem jest możliwość częstszego wykonywania zabiegu niż w przypadku mikrodermabrazji czy usuwania manualnego.
Jak dbać o skórę trądzikową? Odpowiednie kosmetyki na zaskórniki
Pamiętaj, że w skutecznej walce z wągrami nie chodzi o zablokowanie pracy gruczołów łojowych. Nadmierne wysuszenie skóry również nie doprowadzi do pozbycia się problemu – co więcej, może go nawet zasilić. Dlatego kluczowe w dbaniu o skórę twarzy przy zaskórnikach jest korzystanie z łagodnych preparatów usuwających zanieczyszczenia i kosmetyków o lekkiej formule (bez składników komedogennych), a także zdrowa dieta. Zwłaszcza ten ostatni czynnik jest niedoceniany w walce ze zmianami powierzchniowymi cery. Porzucenie niezdrowych przekąsek, słodyczy i produktów na bazie soli skutecznie zmniejszy problem z zaskórnikami.
Teraz wiesz już o wiele więcej na temat uciążliwych wągrów i znasz sposoby na zaskórniki. Jeśli chcesz z nimi walczyć lub im zapobiegać, skorzystaj z naszych wskazówek. Walka z zaskórnikami jest jak najbardziej możliwa i można ją wygrać!