Głębokie wągry powstają, gdy dochodzi do zablokowania gruczołów łojowych, czego efektem jest pojawienie się uciążliwych wykwitów na skórze. Warto też wiedzieć, że mogą one przybrać postać zaskórników otwartych lub zamkniętych. Na szczęście z tym problemem można skutecznie walczyć na wiele sposobów.
Nie martw się przesadnie, gdy masz głębokie wągry – usuwanie ich możliwe jest praktycznie bez wychodzenia z domu. Przeczytaj, czym są zaskórniki i kto jest na nie narażony!
Czym są wągry?
Wągry, czyli inaczej zaskórniki, to niewielkie zmiany skórne, które pojawiają się tam, gdzie występuje wiele gruczołów łojowych. Zwykle można je dostrzec na skórze twarzy, a dokładniej w ,,strefie T”, która obejmuje czoło, nos i brodę. Nierzadko jednak występują na plecach czy dekolcie.
Mają one postać niewielkich, jasnych lub ciemnych kropek – to cecha charakterystyczna głębokich wągrów. Usuwanie ich zwykle motywowane jest względami estetycznymi, aczkolwiek mało kto wie, że nieleczone mogą prowadzić do zmian trądzikowych!
Polecane produkty:
Lekki krem do cery trądzikowej Nacomi Next Level Dermo (cena od 36 zł)
Ceramidy regenerujące serum do twarzy na trądzik Nutridome (cena od 61 zł)
Punktowy krem przeciwdziałający niedoskonałościom Nacomi Next Level Dermo (cena od 25 zł)
Kwas salicylowy 2% Nacomi Next Level (cena od 22 zł)
Maska do twarzy przeciw niedoskonałościom Day Hooray (cena od 105 zł)
Zaskórniki zamknięte i otwarte – różnice
Należy też podkreślić, że są dwa rodzaje zaskórników – otwarte i zamknięte. Te pierwsze najczęściej mają biały kolor i przypominają kaszkę prześwitującą spod skóry, natomiast zaskórniki zamknięte przyjmują kolor czarny lub ciemnobrązowy i na ogół pokazują się na nosie i brodzie.
Bardzo ważne jest również to, że zaskórniki zamknięte są dużo bardziej niebezpieczne, ponieważ mogą przemienić się w poważne zmiany zapalne i tym samym pozostawić po sobie nieestetyczne blizny!
U kogo najczęściej powstają głębokie wągry?
Opisywane zmiany skórne pojawiają się najczęściej u osób z cerą tłustą i mieszaną, ale nie tylko. Przyczyny wągrów tkwią też w genach. Poza tym wiedz, że głębokie wągry bardzo często występują u osób:
- ze zmianami hormonalnymi;
- niedbających o prawidłową dietę;
- przyjmujących tabletki antykoncepcyjne i inne lekarstwa;
- ze złymi nawykami pielęgnacyjnymi;
- śpiących w makijażu;
- z niewystarczająco nawilżoną skórą;
- niestosujących peelingów i masek oczyszczających;
- ciągle dotykających palcami skórę twarzy.
Głębokie wągry – usuwanie domowymi sposobami
W sieci możesz znaleźć wiele sposobów na to, jak skutecznie usunąć zmiany skórne w postaci wągrów i zaskórników. Jeśli chodzi o głębokie wągry, usuwanie ich musi być przemyślane, a metoda dostosowana do rodzaju cery.
Jeśli jesteś posiadaczką wrażliwej cery, to absolutnie nie sięgaj po peelingi mechaniczne – zamiast nich wybierz peeling enzymatyczny, który delikatnie złuszczy martwy naskórek. Pomocne mogą okazać się też kwasy, które dogłębnie wnikają w skórę i powodują usunięcie głębokich wągrów.
Nawilżenie skóry to podstawa
Koniecznie jednak musisz pamiętać, że jeśli chcesz usunąć głębokie wągry, kluczowe jest odpowiednie nawilżenie skóry. Dlatego powinnaś:
- sięgać po nietłuste kremy (rano i wieczorem);
- regularnie stosować maseczki nawilżające, które ekstremalnie odżywią twoją skórę i sprawią, że będzie ona mogła skutecznie walczyć z zaskórnikami i wypryskami.
Jakie kosmetyki do walki z zaskórnikami?
Bardzo ważne jest, abyś do pielęgnacji cery z zaskórnikami używała odpowiednich kosmetyków. Muszą być one dopasowane do rodzaju twojej cery i problemów z niedoskonałościami. Największy kłopot może sprawić wybór kremu – jeśli wybierzesz niewłaściwy, niestety może to spowodować wykwit większej ilości zaskórników.
Dlatego pamiętaj, aby był lekki i miał działanie nawilżające i złuszczające. Poza tym dobrze byłoby, gdy w jego składzie znalazły się takie składniki, jak:
- kwas azelainowy;
- retinol;
- niacyna;
- kwas migdałowy;
- witamina C.
Czy wyciskanie zaskórników to dobry pomysł?
Niestety, nadal wiele osób uważa, że najlepszym sposobem na pozbycie się zaskórników jest ich wyciskanie. Pamiętaj, by tak nie robić, ponieważ może to doprowadzić do stanów zapalnych poprzez rozprzestrzenianie się niebezpiecznych bakterii na inne części twarzy.
Polecane produkty:
Lekki krem do cery trądzikowej Nacomi Next Level Dermo (cena od 36 zł)
Ceramidy regenerujące serum do twarzy na trądzik Nutridome (cena od 61 zł)
Punktowy krem przeciwdziałający niedoskonałościom Nacomi Next Level Dermo (cena od 25 zł)
Kwas salicylowy 2% Nacomi Next Level (cena od 22 zł)
Maska do twarzy przeciw niedoskonałościom Day Hooray (cena od 105 zł)
W ten sposób nie oczyścisz porów, a tylko sprawisz, że pojawią się ropne wypryski, a nawet dziurki na skórze, które trudno będzie ci zamaskować podkładem. Poza tym w przypadku głębokich wągrów usuwanie poprzez wyciskanie może spowodować naruszenie skóry (i tym samym blizny) czy nadmierną produkcję sebum. Duża ilość łoju oznacza w konsekwencji przetłuszczanie się skóry.
Czy pomocne mogą okazać się zabiegi medycyny estetycznej na trądzik zaskórnikowy?
Nierzadko zdarza się, że pozbycie się trądziku zaskórnikowego jedynie za pomocą kosmetyków i leków nie jest możliwe. Wtedy warto skorzystać z szerokiej gamy zabiegów kosmetycznych oferowanych przez gabinety medycyny estetycznej.
Acnelan
Popularny jest zwłaszcza Acnelan, którego działanie opiera się na zastosowaniu kwasów chemicznych. To innowacyjny zabieg, który skutecznie leczy zmiany trądzikowe o różnym pochodzeniu.
Polega na wcieraniu w dany obszar kwasów (salicylowego, migdałowego lub szikimowego), co powoduje głębokie oczyszczenie skóry i redukcję nadmiaru sebum. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego polecany jest osobom zmagającym się np. z wągrami na nosie. Ten zabieg na usuwanie głębokich wągrów przynosi pozytywne rezultaty.
Peeling kawitacyjny
Osoby, które chcą skutecznie głębokie wągry, usuwanie ich mogą przeprowadzić dzięki peelingowi kawitacyjnemu. To od lat znana metoda głębokiego oczyszczania twarzy, która dodatkowo jest bezbolesna!
Polega na wykorzystaniu urządzenia, które wytwarza fale ultradźwiękowe. Te natomiast tuż po zetknięciu się z nawilżoną skórą, powodują powstanie mikropęcherzyków, które rozbijają i usuwają stare zrogowaciałe komórki naskórka.
Krótko mówiąc – peeling kawitacyjny oczyszcza skórę z nadmiaru wydzielanego sebum z ujść mieszków włosowych, a także usuwa różnego rodzaju zanieczyszczenia. Eliminuje także głębokie wągry. Usuwanie niemile widzianych gości na skórze tą metodą jest bardzo proste i skuteczne.
Peelingi chemiczne
Skuteczne usuwanie głębokich wągrów jest też możliwe dzięki peelingom chemicznym. Jeśli zdecydujesz się na taki zabieg, wiedz, że zostanie zastosowany kwas salicylowy, glikolowy, migdałowy lub pirogronowy, który dogłębnie oczyści twoją skórę. Usunięte zostaną dzięki temu zrogowaciałe i stare komórki, które są odpowiedzialne za zatykanie się porów i tym samym – za zaskórniki.
Mikrodermabrazja
Ostatnią już propozycją zabiegu oczyszczającego twarz jest mikrodermabrazja. Polega na wykorzystaniu głowicy z drobinkami i stopniowym ścieraniu warstw naskórka.
Umożliwia to uelastycznienie skóry, poprawę jej kolorytu, zmniejszenie widoczności płytkich zmarszczek i blizn, a przede wszystkim likwidację wszelkich problemów skórnych, w tym zaskórników. Wiedz również, że ten sposób usuwania głębokich wągrów jest całkowicie bezbolesny i nie odbywa się w znieczuleniu.
Zapobieganie zaskórnikom i wągrom – czy to możliwe?
Wiesz już, że sposobów na to, jak pozbyć się wągrów, jest bardzo wiele. Jednak musisz też zdawać sobie sprawę z tego, że możesz zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia! Najważniejsze jest, abyś pamiętała o właściwej pielęgnacji, dopasowanej do rodzaju cery.
Używaj do tego kosmetyków z dobrym składem, a także zadbaj o swoją dietę – nie powinno brakować w niej witamin i minerałów. Powinnaś wystrzegać się wszelkich niezdrowych produktów takich jak np. czekolada, która zwiększa ryzyko łojotoku, prowadzącego do zatkania porów. Staraj się także nie dotykać rękoma skóry twarzy i systematycznie korzystać z zabiegów oferowanych przez salony kosmetyczne.
Jeśli chodzi o walkę z głębokimi wągrami, usuwanie ich to najlepszy z pomysłów. Pozbywanie się ich jest bardzo ważne, ponieważ jeśli je zaniedbasz, wówczas przerodzą się w niebezpieczne problemy dermatologiczne. Dlatego, gdy tylko je zauważysz – szybko zareaguj.
Usuwanie głębokich wągrów możliwe jest na wiele sposobów – przedstawiliśmy ci je powyżej. Jesteśmy pewni, że wśród nich znajdziesz taką metodę, która pomoże ci w skutecznym wyeliminowaniu nieestetycznych zmian skórnych.