Peeling enzymatyczny, jak wskazuje jego nazwa, zawiera w swoim składzie enzymy, dzięki którym skutecznie złuszcza martwy naskórek; robi to jednak delikatniej niż tradycyjne peelingi mechaniczne, nie wywołując przy tym podrażnień. Jest to wyjątkowo uniwersalny rodzaj kosmetyku.
Dlaczego warto regularnie robić peeling i złuszczać naskórek?
Korzyści z regularnego złuszczania naskórka to oczyszczanie porów skórnych, które, zatkane nadmiarem sebum, prowadzą do powstania zaskórników otwartych i zamkniętych. To także wygładzenie, regeneracja i odświeżenie skóry, która dzięki temu zachowuje zdrowy i świeży odcień. Jest też bardziej gładka i elastyczna. Regularne złuszczanie zapobiega powstawaniu wyprysków. Przygotowuje też skórę na przyjęcie kosmetyków nawilżających, łagodzących czy przeciwzmarszczkowych, które będą wówczas lepiej się wchłaniać i działać bardziej efektywnie.
Komu sprawdzi się enzymatyczny peeling do twarzy?
Peeling zawierający enzymy jest łagodny dla skóry, dlatego świetnie sprawdzi się przy cerze wrażliwej, podatnej na zaczerwienienia i podrażnienia. Peeling enzymatyczny to jedyny rodzaj tego typu kosmetyku zalecany dla cery trądzikowej i naczynkowej – ze skłonnością do pękania naczynek krwionośnych i teleangiektazji. Można go używać nawet wtedy, jeśli na skórze są obecne zmiany ropne. Nadaje się także do cery dojrzałej.
Jak działa peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny zalicza się do grupy peelingów chemicznych. Roli złuszczającej nie pełnią w nim drobinki ścierające, tak jak ma to miejsce w przypadku peelingów mechanicznych. Odpowiadają za to enzymy – substancje roślinne, zazwyczaj pozyskiwane z roślin i owoców. Nie działają na głębokie partie skóry, a jedynie na te najbardziej zewnętrzne, stąd ich łagodniejsze przyjęcie przez skórę. Enzymy doprowadzają do rozkładu białek, a warstwa rogowa skóry zbudowana jest z keratyny, czyli białka. Użycie peelingu skutkuje więc złuszczaniem się martwych komórek naskórka, które składają się na tę warstwę.
Peeling enzymatyczny a mechaniczny i kwasowy
Peeling enzymatyczny, w przeciwieństwie do peelingów kwasowych (z którymi bywa czasem mylony), można stosować o każdej porze roku. Jestprzeznaczony dla osób w każdym wieku. Enzymy zawarte w kosmetyku tego rodzaju mają cząsteczki dużej wielkości, dlatego nie wnikają głęboko między komórki naskórka, jak robią to mocniejsze peelingi kwasowe. Dzięki temu peeling enzymatyczny jest dużo łagodniejszy od kwasowego. Również sam sposób jego stosowania jest bardziej delikatny dla skóry, nie wymaga bowiem jej pocierania podczas użycia tak, jak ma to miejsce w przypadku peelingów mechanicznych.
Peeling enzymatyczny – działanie i skład
Enzymatyczny peeling do twarzy delikatnie złuszcza martwe komórki zewnętrznych warstw naskórka. Sprawia, że cera staje się odświeżona, zyskuje bardziej promienny i zdrowy wygląd oraz ujednolicony koloryt. Pozwala także oczyścić pory i pozbyć się zaskórników. Przykłady enzymów stosowanych w peelingach:
- bromelaina – pozyskiwana z owoców ananasa;
- papaina – uzyskuje się ją z owoców papai;
- aktynidyna – pozyskiwana z owoców kiwi;
- ficyna – pochodząca z figowców;
- arbutyna;
- keratolina – produkowana w laboratoriach biotechnologicznych.
Jak często stosować peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny, w zależności od potrzeb skóry, możesz wykonywać 1–2 razy w tygodniu. Niektórzy producenci na opakowaniach kosmetyku zalecają częstsze stosowanie. Wszystko zależy jednak od indywidualnych potrzeb twojej skóry i jej kondycji. Pamiętaj, że zbyt częste złuszczanie również nie jest dobre dla skóry – podobnie jak sytuacja, gdy robisz to zbyt rzadko. Cera nadmiernie złuszczana będzie bowiem bronić się przed wysuszeniem i zacznie produkować zwiększoną ilość sebum. Doprowadzi to do zatykania porów oraz powstawania zwiększonej ilości wyprysków i zaskórników – a przecież chcemy osiągnąć dokładnie odwrotny efekt. Skóra może również być przesuszona, w związku z czym nieprzyjemnie ściągnięta i napięta.
Na co uważać przy peelingu enzymatycznym przy cerze skłonnej do podrażnień i naczynkowej?
Jeśli borykasz się z podrażnieniami, twoja skóra ma duże skłonności do zaczerwienienia i swędzenia, pozostań przy peelingu enzymatycznym raz w tygodniu. To samo dotyczy cery naczynkowej. Jeśli w danym momencie nie występują poważniejsze problemy i czujesz, że raz w tygodniu to za mało, spróbuj zwiększyć częstotliwość. Cały czas jednak uważnie obserwuj swoją skórę i sprawdzaj, jak reaguje.
Komu nie sprawdzą się peelingi enzymatyczne?
Są takie typy cer, dla których peeling enzymatyczny może okazać się zbyt słaby. Nie będzie wówczas przynosił pożądanego efektu. Mowa tu głównie o cerze tłustej i mieszanej. Skóra twarzy u takich osób jest grubsza i produkuje spore ilości sebum. Wymaga mocniejszego złuszczenia, dlatego do takiej cery polecane są ziarniste peelingi mechaniczne. Cera tłusta i mieszana jest też zazwyczaj bardziej odporna na podrażnienia pod wpływem czynników mechanicznych czy atmosferycznych. Jeśli nawet zostanie mocniej potraktowana, nie doprowadzi to do zaczerwienień, swędzenia czy nadmiernego wysuszenia.
Peeling enzymatyczny – przeciwwskazania
Choć zakres typów cer, które mogą stosować dobre peelingi enzymatyczne do twarzy, jest dość szeroki, istnieją pewne grupy osób, które nie powinny go używać. Są to:
- kobiety w ciąży lub karmiące piersią;
- osoby, u których może wystąpić reakcja alergiczna na dany enzym zawarty w peelingu (zawsze należy sprawdzić skład kosmetyku!);
- osoby, które przechodzą infekcję bakteryjną lub wirusową w obrębie twarzy, lub mają uszkodzoną skórę (otarcia, rany);
- osoby borykające się z nasileniem trądziku różowatego.
Przeciwwskazania do peelingów enzymatycznych dotyczą również osób, które korzystają z solarium. Pierwszy peeling enzymatyczny powinno się wykonać po upływie ok. miesiąca od ostatniej wizyty.Wykonywanie peelingu enzymatycznego i wystawianie skóry na silne promieniowanie UV może się skończyć trwałymi przebarwieniami!
Jak stosować peeling z enzymami? Jak przygotować skórę?
Peeling enzymatyczny należy stosować na oczyszczoną skórę. Przed przystąpieniem do zabiegu, zrób demakijaż przy użyciu mleczka czy płynu micelarnego. Następnie umyj twarz i okolice oczu żelem lub pianką do mycia twarzy. Kolejnym krokiem jest użycie toniku. Dopiero wtedy możesz przystąpić do nałożenia na skórę peelingu enzymatycznego.
Peeling enzymatyczny – czy warto go stosować?
Uwaga! Należy liczyć się z tym, że efekty użycia peelingu enzymatycznego nie będą od razu widoczne, jak ma to miejsce w przypadku peelingów mechanicznych albo niektórych kwasów. Możesz nie dostrzec dokładnego oczyszczania twarzy i zwężenia porów, a skóra może nie być tak przyjemna w dotyku. Nie jest to najlepsza wiadomość dla osób niecierpliwych i takich, które lubią widzieć od razu efekt swoich działań. Warto jednak trochę poczekać, gdyż długofalowe efekty mogą okazać się lepsze niż przy peelingach innego rodzaju.