Oczyszczanie twarzy, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie kompleksowo odświeżyć cerę. Zabieg może przyjąć różne formy w zależności od tego, czy jest wykonywany w profesjonalnym salonie kosmetycznym, czy w domowym zaciszu. Wśród zabiegów oczyszczających na twarz można wymienić choćby manualne, ale też te z użyciem specjalnych kwasów. Poszczególne metody różnią się czasem także skutecznością. Jak wykonać oczyszczanie twarzy, aby rezultaty były najbardziej zadowalające? Odpowiedzi na to pytanie (i wiele innych) znajdziesz w naszym artykule. Czytaj, jeśli chcesz dogłębnie poznać metody pielęgnacji skóry twarzy!
Co to jest oczyszczanie twarzy?
W ciągu dnia na twarzy każdej osoby osadzają się toksyny, kurz i inne zanieczyszczenia, które mogą zatykać pory i przenosić szkodliwe substancje. Efektem może być szybsze starzenie się skóry – utrata blasku i jędrności, a także większa skłonność do podrażnień i wykwitów. Oczyszczanie twarzy to zabieg, który pomaga odblokować pory i usunąć wszystkie zabrudzenia, które zbierały się na cerze w ciągu całego dnia. Dzięki takiemu zabiegowi rano usuniesz wszystkie drobinki, które pojawiły się w nocy.
Oczyszczanie twarzy a typ cery – czy zawsze zabieg jest wskazany?
Może się wydawać, że osoby z cerą trądzikową lub skłonną do podrażnień powinny unikać dodatkowych czynników mogących pogorszyć jej stan. Jednak takie wątpliwości od razu trzeba rozwiać! Oczyszczanie twarzy jest wskazane niezależnie od typu skóry. Należy jedynie zadbać o odpowiednie kosmetyki lub dopasować sposób czyszczenia do własnych preferencji i rodzaju cery, np.:
- osoby z cerą trądzikową mogą otłuszczać twarz i zapobiegać w ten sposób roznoszeniu bakterii;
- osoby z suchą skórą powinny wypróbować oczyszczanie twarzy z nawilżaniem, które pomoże zmniejszyć napięcie cery i zapobiegnie powstawaniu podrażnień.
Czy oczyszczanie twarzy w domu jest skuteczne?
Oczyszczanie twarzy jest częstym zabiegiem, który wykonuje się u kosmetyczki. Zwykle przynosi trwalsze efekty i pozwala bardziej dogłębnie odżywić cerę. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z domowych sposobów. Codzienne oczyszczanie twarzy w domu powinno być rutyną każdej osoby, ponieważ pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji. Jeśli dobierzesz odpowiednie kosmetyki i będziesz je stosować regularnie, to zabieg przyniesie pożądane efekty. Nie rezygnuj więc z mycia i przemywania twarzy każdego poranka i wieczora. To proste i szybkie, a daje korzystne rezultaty dla cery.
Czy oczyszczanie skóry twarzy powinno być na mokro, czy na sucho?
Na rynku można znaleźć wiele różnych typów kosmetyków do codziennej pielęgnacji twarzy. Przed użyciem niektórych potrzebne jest nawilżenie, a po zastosowaniu trzeba zmyć specyfik. Wielu dermatologów i kosmetologów podkreśla, że to najlepszy sposób pielęgnacji, który najlepiej usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Nie każdy może jednak wykonywać oczyszczanie twarzy na mokro. Woda z kranu czasami jest słabej jakości, a zawarte w niej zanieczyszczenia prowadzą do podrażnień, a nawet alergii. Alternatywą są kosmetyki do stosowania na sucho. Nie wymagają spłukiwania, a najczęściej działają równie skutecznie.
Domowe oczyszczanie twarzy krok po kroku
Oczyszczanie skóry twarzy może być wieloetapowe lub składać się wyłącznie z jednego lub dwóch kroków. Podstawowymi etapami oczyszczania twarzy są demakijaż, mycie i przywrócenie skórze odpowiedniego pH. Poniżej opisujemy wszystkie kroki, które można dowolnie dopasować do własnych potrzeb.
Zastosowanie oleju
Może się wydawać, że olej to jedynie tłusta warstwa, która zbędnie natłuszcza cerę. Jest to jednak błędne założenie. Naturalny preparat świetnie zmywa tłuste zabrudzenia, także te pochodne od makijażu. Poradzi sobie więc także z wodoodpornymi kosmetykami. Właściwie dobrany do typu cery olej odżywi ją, nawet w przypadku skóry tłustej.
Użycie płynu micelarnego
Płyn micelarny to wielofunkcyjny kosmetyk składający się z cząsteczek zwanych micelami. Świetnie oczyszczają one wszelkiego rodzaju zabrudzenia i czasami są stosowane jako zamiennik oleju, a nawet płynu do mycia. Płyn jest ponadto świetnym kosmetykiem do oczyszczania twarzy na sucho, ponieważ jest skuteczny i nie trzeba go zmywać.
Umycie twarzy odpowiednim preparatem
Preparat do mycia może być odpowiedni do oczyszczania twarzy, jak i zmywania makijażu. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki wybierzesz. Taki produkt może przyjąć formę żelu lub pianki. Trzeba jednak zaznaczyć, że sam środek myjący nie wystarczy. Koniecznie jest bowiem wyrównanie pH na skórze, gdyż w przeciwnym razie mogą powstać na niej podrażnienia.
Peeling skóry
Peeling, czyli zabieg polegający na wykorzystaniu specjalnego kosmetyku z drobinkami oczyszczającymi, ma za zadanie usunąć martwy naskórek, który zalega na skórze. Pomaga odnowić skórę, ale nie może być stosowany zbyt często. Będzie bowiem wówczas za bardzo naruszał jej powierzchnię. Jak często go wykonywać? Peeling raz w tygodniu w zupełności wystarczy.
Tonik na zakończenie
Jak już wspominaliśmy, oczyszczanie twarzy i wszelkie zabiegi wpływają na pH skóry. Jeśli jej odczyn nie jest naturalny, może ona stać się bardziej podatna na podrażnienia. Przywrócenie równowagi cerze zapewni tonik, który:
- łagodzi efekty pielęgnacji;
- nawilża;
- nadaje miękkości;
Tonik stosuje się jako zwieńczenie pielęgnacji. Ostatni etap często jest pomijany, co niestety skutkuje później podrażnieniami lub wypryskami. Warto zatem o nim pamiętać.
Kiedy powinno się wykonywać zabieg oczyszczania twarzy?
Jak już wspominaliśmy, zabieg oczyszczania twarzy, czyli mycie jej każdego dnia, to podstawa pielęgnacji. Najlepiej jest wykonywać go po przebudzeniu i przed snem. Co jasne, inaczej wygląda oczyszczanie u kosmetyczki. Profesjonalny zabieg najczęściej dużo bardziej ingeruje w skórę twarzy, dlatego wykonuje się go nie częściej niż co kilka miesięcy. Warto też zwrócić uwagę na porę roku. Latem skóra jest narażona na kontakt z promieniami słonecznymi, a zimą styka się z mrozem i wiatrem. Najlepiej więc wykonywać zabiegi wiosną i jesienią.
Jak wygląda oczyszczanie twarzy u kosmetyczki?
W salonie kosmetycznym można oczywiście poprosić o oczyszczanie twarzy u kosmetyczki, czyli profesjonalistki w swoim fachu. Zabieg różni się najczęściej od tego, który można samodzielnie wykonać w domu. Przynosi on zazwyczaj inne efekty i jest stosowany do innych celów. Oprócz tego nie można też zapomnieć o tym, że oczyszczanie u profesjonalisty może przyjąć jedną z dwóch form. Kosmetolog może manualnie usunąć wypryski albo inne niedoskonałości lub zaproponuje mechaniczne oczyszczanie twarzy. Czasami w salonie używa się także specjalnych kwasów. Te substancje wnikają głębiej w strukturę skóry, co sprawia, że są znacznie skuteczniejsze.
Na czym polega oczyszczanie manualne twarzy?
Manualnym oczyszczaniem nazywa się proces, w którym kosmetolog lub kosmetyczka ręcznie usuwa wszelkie niedoskonałości. Najpierw stosuje się specjalne kosmetyki spulchniające, a później także parę wodną, która rozszerza pory. Możliwe jest wówczas usunięcie wszelkich niedoskonałości. Zdania co do skuteczności są podzielone:
- zwolennicy tego zabiegu twierdzą, że pozwala na świetne usuwanie zaskórników;
- przeciwnicy uważają, że w ten sposób bakterie są roznoszone po całej twarzy i sprzyja to późniejszemu pojawieniu się wykwitów.
Jest to także zabieg jednorazowy, który nie rozwiązuje problemu na dłuższą metę. Wiele osób woli zatem oczyszczanie twarzy z wykorzystaniem kwasów.
Oczyszczanie twarzy kwasami – czy jest bezpieczne?
Kwasy wielu osobom kojarzą się z niebezpiecznymi lub toksycznymi substancjami. Jest to w niektórych przypadkach słuszne. Jednak nie każdy kwas ma działanie toksyczne. Wiele z tego typu związków odżywia, a wręcz nawilża skórę. Oczyszczanie twarzy kwasami może się okazać bardzo skuteczne, ale nie powinno się eksperymentować i działać samodzielnie. Jest to zabieg chemiczny, który wykonują wyłącznie osoby z fachową wiedzą w profesjonalnym salonie. Właśnie tam warto się wybrać, jeśli ta forma oczyszczania do ciebie przemawia.
Głębokie oczyszczanie twarzy – jakich kwasów się do niego używa?
Do oczyszczania twarzy można wykorzystać różne specyfiki, w zależności od typu cery. Preparaty używane w profesjonalnych salonach są one całkowicie bezpieczne, o ile ich nanoszenie będzie zgodne z zasadami pielęgnacji. Kwasy stosowane najczęściej przy głębokim oczyszczaniu twarzy to:
- salicylowy – jest pozyskiwany z kory wierzby. Działanie przeciwzapalne i antybakteryjne to powód, dla którego często stosuje się go na trądzik. Powoduje także złuszczanie naskórka, więc może być odpowiedni do różnych typów cery;
- azelainowy – ten kwas także sprawdzi się w walce z zaskórnikami. Ma działanie antyoksydacyjne, a także rozświetla twarz. Potrafi również ograniczać blizny potrądzikowe;
- migdałowy – ten łagodny w działaniu kwas świetnie nadaje się do cery wrażliwej i suchej. Nie przesusza, ale nawilża, dając skórze wspaniały efekt odświeżenia;
- ferulowy – najczęściej wybierany przez osoby z cerą dojrzałą. Kwas ferulowy przywraca takiej skórze witalność. Oczyszczanie twarzy przy jego użyciu wspomaga walkę ze zmarszczkami i skórę przed starzeniem się. Warto zaznaczyć, że naturalnie występuje m.in. w ryżu i pszenicy;
- glikolowy – jest zawarty w trzcinie cukrowej. Odpowiada za usuwanie przebarwień i wyrównuje koloryt skóry. Sprzyja produkcji białek w głębszych warstwach skóry, dzięki czemu niweluje zmarszczki i widoczne blizny;
- mlekowy – ten kwas także pozwala walczyć z problemem widocznych blizn, zarówno mniejszych, jak i większych. Oprócz tego oczyszcza pory i usuwa nadmiar sebum;
- laktobionowy – oczyszczanie twarzy z jego użyciem jest polecane osobom z podrażnieniami skóry, ponieważ ten kwas działa łagodnie. Służy do usuwania widocznych pajączków i ogólnej regeneracji skóry.
Czy są przeciwwskazania do oczyszczania twarzy?
Codzienne oczyszczanie twarzy to zabieg pielęgnacyjny o nieinwazyjnym charakterze. Powinna go wykonywać każda osoba, niezależnie od stanu zdrowia, wieku czy płci. Jedynymi wyjątkami mogą być zalecenia lekarskie. Jednak do specjalistycznego oczyszczania twarzy w salonie kosmetycznym przeciwwskazań jest więcej. Dotyczą one przede wszystkim pielęgnacji z wykorzystaniem kwasów. Tego typu zabiegów nie należy wykonywać przy takich chorobach i stanach, jak:
- ciąża;
- karmienie piersią;
- grzybica;
- opryszczka;
- łuszczyca;
- niektóre inne choroby skóry (należy skonsultować to z lekarzem);
- otwarte rany i podrażnienia;
- ostre stany zapalne skóry;
- odmrożenia;
- doustne przyjmowanie retinoidów.
Profesjonalne oczyszczanie twarzy – cena w salonie kosmetycznym
Oczyszczanie twarzy w domowym zaciszu to niewielki koszt, ponieważ płacisz jedynie za kosmetyki. W przypadku wizyty w profesjonalnym salonie naturalnie trzeba liczyć się z tym, że cena będzie wyższa. Kwota, jaką zapłacisz, zależy od wielu czynników. Najważniejszym aspektem jest oczywiście rodzaj zabiegu. Ten z użyciem kwasów będzie kosztował więcej niż manualne oczyszczanie. Znaczenie ma także miasto, w którym działa gabinet, a także renoma salonu. Najniższe kwoty to około 70-80 zł. Średnia cena to około 150 zł, chociaż czasami koszt zabiegu może wynieść nawet ponad 300 zł.
Oczyszczanie twarzy to bardzo skuteczny zabieg, który codziennie rano i wieczorem warto wykonywać w domu. Od czasu do czasu możesz też udać się do profesjonalnego salonu kosmetycznego, aby kompleksowo ożywić cerę. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu z kwasem, możesz sprawdzić, czy da efekty. Koszt wydaje się nie taki mały, ale tego rodzaju oczyszczanie wykonuje się raz na kilka miesięcy (a nawet pół roku), dlatego w dłuższej perspektywie nie będzie to raczej mocne obciążenie dla portfela.